Rok szkolny 2019/2020

Wraz z przyjściem lata rozpoczęły się wakacyjne zabawy. Pogoda sprzyjała naszym zabawom na świeżym powietrzu. Rozstaliśmy się już zeszytami i książkami, które trafiły gdzieś na półkę. Teraz możemy już więcej czasu spędzać w ogrodzie przedszkolnym. W tym roku lato powitaliśmy puszczaniem kolorowego latawca, co okazało się nie lada sztuką, bo wcale nie chciał latać. Złożyliśmy też z papieru kilka niewielkich łódek, które teraz będziemy puszczać na wodzie. Mamy nadzieję, że z łódkami pójdzie lepiej niż z latawcem i nie zatoną.Teraz, z utęsknieniem czekamy, aby móc wyruszyć w nasze wakacyjne podróże by poznawać świat i przeżywać nowe przygody.

19 czerwca , dzieci z grupy „Żabek” po raz ostatni spotkały się aby pożegnać przedszkole. Były piosenki, pamiątkowe upominki, dyplomy, podziękowania oraz łzy wzruszenia, szczególnie wtedy, gdy przedszkolaki podczas dedykowanego seansu, wyraziły swoją sympatię wobec wychowawczyni. Te chwile na zawsze pozostaną w naszych sercach !

Dziś, 16 czerwca, spotkaliśmy się wszyscy, aby po czterech latach zakończyć naszą przedszkolną przygodę. Cieszyliśmy się z tego spotkania a jednocześnie było nam smutno, że pewien etap dobiegł końca. Przed nami szkoła i nowe wyzwania. Przed nami nowa droga… Dziś pożegnaliśmy nasze przedszkole, nasze zabawki i podręczniki.Zaśpiewaliśmy piosenki, i wyrecytowaliśmy wierszyki. Potem złożyliśmy sobie życzenia powodzenia w szkole Pożegnaliśmy też nasze Panie i zrobiło się jakoś smutno. Było wzruszenie a nawet popłynęło kilka łez. Pożegnaliśmy przedszkole, ale obiecujemy, że nie zapomnimy o nim tak, jak nie zapomnimy naszych Paniach. A kiedy zatęsknimy to zajrzymy tu, choć na chwilę, by wspólnie powspominać spędzone razem lata.

„Wakacje, wakacje to wspaniały czas. Czeka na nas morze, góry, rzeka, las.” Takimi słowami rozpoczęliśmy ostatni tydzień naszych zajęć edukacyjnych. Był to tydzień rozmów o wakacyjnych planach, które w tym roku z wiadomych względów musiały ulec zmianie. Oglądaliśmy zdjęcia i filmy z różnych ciekawych miejsc, które można odwiedzić w czasie wakacyjnych wycieczek. Podczas naszych zajęć „wybraliśmy się” nad Morze Bałtyckie i na Mazury. Oglądaliśmy polskie jeziora oraz w piękne górskie krajobrazy. Mówiliśmy też o tym, że nie trzeba daleko jechać żeby miło spędzić wakacyjny czas. Wykonaliśmy też ciekawe prace plastyczne pt.: „Nasze wakacyjne marzenia”. W tych marzeniach odwiedziliśmy aquaparki, lunaparki i plaże. Odbyliśmy rejsy statkiem po dalekich morzach. Wędrowaliśmy po wysokich górach zdobywając ich szczyty. Wakacje już tuż, tuż. Miejmy nadzieję, że chodź w części nasze marzenia się spełnią, czego życzymy wszystkim przedszkolakom.

Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny pt. „Piękna nasza Polska cała" został rozstrzygnięty. Do organizatorek konkursu wpłynęło 25 ciekawych prac. Celem konkursu było wzbudzanie zainteresowania wśród przedszkolaków bogactwem polskiej przyrody , pięknem krajobrazu oraz naszych miast. Uwrażliwienie na piękno otaczającego nas świata oraz możliwość rozwijania talentów artystycznych. Dziękujemy wszystkim,którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Jury miało bardzo trudne zadanie, gdyż prace były przepiękne, oryginalne i niepowtarzalne. Zwycięzcom gratulujemy ! Oto lista zwycięzców: Pierwsze miejsce: Maja Cieślik i Julia Kułak Drugie miejsce: Nina Zajączkowska Trzecie miejsce: Ksawery Zinko Wyróżnienie: Julia Nowacka i Piotr Wicha

W raz z nadejściem czerwca rozpoczął się sezon na zabawy w plenerze, wyjścia na spacery i pobliskie podwórka. Nasze ostatnie zajęcia dotyczyły podwórkowych tematów i nie było tam mowy o zwisaniu na trzepaku. Rozmawialiśmy o tym,jak wyglądają podwórka w naszej najbliższej okolicy i co byśmy chcieli w nich zmienić, aby stały się one podwórkami naszych marzeń. Potem przystąpiliśmy do projektowania, aby podwórko stało się wspaniałym i bezpiecznym placem zabaw. Nasze Panie stwierdziły, że te pomysły są bardzo ciekawe i mogłyby posłużyć, jako inspiracja dla niejednego architekta przy projektowaniu takich miejsc. Byliśmy też inicjatorami wielu ciekawych zjeżdżalni i nietypowych huśtawek. Jak zwykle wywiązaliśmy się na medal z powierzonych nam zadań.

Milowymi krokami nadchodzi koniec roku przedszkolnego. Jest nam smutno, że nie możemy wszyscy razem pracować i bawić się w naszej sali. Część z nas powróciła do przedszkola a pozostali dalej przebywają w domu pod opieką rodziców. Nasze Panie w dalszym ciągu pracują z nami przez internet wysyłając zadania do realizacji w domach. W ostatnim tygodniu rozmawialiśmy o dzieciach żyjących w innych krajach. Poruszaliśmy trudne tematy. Mówiliśmy na przykład o tym, czego pragną dzieci i czy każde dziecko powinno być bezpieczne i szczęśliwe. Poznaliśmy słowo „tolerancja” i szukaliśmy odpowiedzi, jakie znaczenie ma to słowo w naszym codziennym zachowaniu i w jaki sposób reagujemy na odmienność innych. Rozmawialiśmy o kolegach i koleżankach. Porównywaliśmy znaczenie słowa kolega i przyjaciel wypisując na wykonanym przez nasz papierowym sercu cechy przyjaciela. Już wiemy, że przyjaciel to ktoś taki, kto jest pomocny w razie potrzeby i do kogo ma się zaufanie. Ktoś, kto jest opiekuńczy i miło z nim spędza się czas. Okazało się, że w naszej grupie każdy z nas ma takiego sprawdzonego przyjaciela, bo przecież znamy się tyle lat, że możemy być tego pewni. Nasze zajęcia zakończyliśmy wykonaniem pięknych portretów swoich przyjaciół oraz drobnych prezentów dla nich w postaci zakładek do książek z życzeniami powodzenia w szkole.

26 maja,do zwiedzenia galerii pokonkursowej, zostali zaproszeni laureaci konkursu plastycznego „Moja Mama” zorganizowanego przez Dom Kultury „Zameczek”. W tym roku,wręczenie nagród wyglądało trochę inaczej niż w latach ubiegłych. A wszystko za sprawą covida19, który nieźle namieszał. Nie było tłumów i uroczystej gali wręczenia nagród. Każdy zaproszony wchodził do „Zameczka” pojedynczo a po odebraniu nagrody mógł zwiedzić galerię pokonkursową. Jeszcze raz gratulujemy wszystkim nagrodzonym i zapraszamy do galerii on-line pod adresem: LINK

Miniony tydzień w grupie „Żabek” upłynął pod hasłem „Łąka w maju”. W czasie tego tygodnia rozwijaliśmy zainteresowania przyrodnicze, poznaliśmy ekosystem łąki. Ponadto poszerzyliśmy wiedzę na temat zwierząt żyjących na łące oraz wiedzę na temat pszczół i innych owadów. Poznaliśmy cykl rozwojowy motyla. Kształtowaliśmy również umiejętność obserwacji roślin i owadów. Przedszkolaki dowiedziały się, jak dużym bogactwem i dobrodziejstwem charakteryzuje się roślinność typowa dla tego środowiska, wykorzystywana w lecznictwie i kosmetyce. Naszą wrażliwość na piękno przyrody w okresie wiosny mogliśmy przelać na kartkę papieru, czego dowodem były piękne prace .

Przyszedł maj a z nim wiosna, w ogrodzie zakwitły bzy. Po bezśnieżnej zimie i szarych dniach świat wokół dosłownie eksplodował kolorami kwiatów i świeżością zieleni, o których z radością wyśpiewują za oknem ptaki. Na gałęzi pogwizduje kos a gromadka wróbli rozrabia w żywopłocie przy przedszkolnym ogrodzeniu. Przygląda jej się kot z sąsiedniej posesji. Każdego roku o tej porze, przygotowywaliśmy się do występu z okazji święta naszych rodziców to znaczy do Dnia Matki i Dnia Ojca. W tym roku jest trochę inaczej. Niewidzialni intruzi z dalekich Chin namieszali na tyle, że musieliśmy zmienić nasze plany. Krótko mówiąc w tym roku występów nie było. Nie zaprosiliśmy rodziców do przedszkola i nie zaprezentowaliśmy w grupie przygotowywanego programu artystycznego. Nie było też wspólnej zabawy w naszej sali. Nie znaczy to, że pozostaliśmy bierni. Od naszych Pań otrzymaliśmy instrukcje. Przy pomocy rodziców – tym razem w swoich domach - opanowaliśmy przynajmniej po jednym okolicznościowym wierszyku i piosence o kochanych rodzicach, mamach czarodziejkach i tatusiach. Każde z nas przygotowało też drobny upominek. Potem było wspólne śpiewanie, wspólne recytowanie i wspólna zabawa.

Jak co roku o tej porze bierzemy udział w konkursie plastycznym pt.: „Moja Mama” organizowanym przez Dom Kultury „Zameczek”. Tym razem, ze względu na nietypowa sytuację, konkurs odbywał się za pomocą sieci internetowej. Naszym zadaniem było wykonać pracę przedstawiającą niezwykłą rolę Mam w naszym życiu. Do wykonania prac zgłosiło się ośmioro dzieci. Niektórzy rysowali swoje Mamy podczas pracy inni malowali czy wyklejali ich portrety. Prace były bardzo ciekawe i starannie wykonane. Była mama w maseczce i z kwiatami we włosach. Inna mama pracowała w ogrodzie a jeszcze inna wyprowadzała psa na spacer i spacerując po łące. Wszystkie prace były niepowtarzalne i wszystkie przyciągały uwagę. Teraz z niecierpliwością będziemy czekać czy się spodobają jury konkursowemu.

Dziękujemy wszystkich dzieciom za udział w konkursie ,,Moje ulubione zwierzątko z wiejskiego podwórka”. Każde dziecko wykonało swoją prace wykorzystując do tego plastelinę. Po burzliwej dyskusji jury postanowiło przyznać 3 miejsca i wyróżnienia. I miejsce - Antoś Bandura II miejsce - Nina Zajączkowska III miejsce - Ola Żołądek. Wyróżnienia: Julka Suska, Franio Sitarz oraz Miłosz Wojtas. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom, dziękujemy za ogromne zaangażowanie. Wszystkie prace laureatów przedstawione są na zdjęciach.

W tym tygodniu dowiedzieliśmy się więcej na temat naszej ojczyzny. Staraliśmy się przekazać jak najwięcej informacji na jej temat. Co jest istotne w kształtowaniu poczucia tożsamości narodowej. Dzieci wiedzą, że mieszkamy w Polsce, jesteśmy Polakami. Rozpoznają również symbole narodowe. Wiedzą, co jest stolicą Polski, jak powstała Warszawa oraz, że Polska leży w Europie i należy do Unii Europejskiej. Żabki zapoznały się również z innymi krajami Europy. Sądzimy, że przedszkolakom bardzo się spodobało poznawanie sąsiadów. Szkoda tylko, że podróże nasze były tylko podróżami palcem po mapie.

Ostatni tydzień naszej pracy był bardzo na czasie, choć nie dotyczył wcale wirusów, maseczek i tych wszystkich uciążliwych ograniczeń. Na czasie, bo ostatnio bardzo dużo mówi się o łące, jako królestwie kwiatów, ziół i traw oraz ostoi dla owadów, drobnych ssaków i płazów.Podczas internetowych zajęć dowiedzieliśmy się jak nazywają się te rośliny oraz jakie zwierzęta żyją wśród nich.Dowiedzieliśmy się również, jaką rolę pełni łąka w całym ekosystemie. Dla lepszego poznania tego znaczenia oglądaliśmy filmy i zdjęcia ukazujące piękno polskich łąk. Bogaci w wiedzę i zainspirowani tematem, na podsumowanie zajęć mieliśmy wykonać zadanie plastyczne pod hasłem „Łąka pędzlem nakrapiana”. Było ono bardzo ciekawe. Tytuł pracy sugerował, że będziemy „chlapać” pędzlem umoczonym farbie i rzeczywiście tak było. Z tego chlapania (nie zawsze na kartkę)powstawały wodniste, kolorowe kleksy, które następnie trzeba było rozdmuchać dmuchając mocno przez rurkę do napojów. Kiedy już to coś wyschło przystępowaliśmy do drugiego etapu pracy.Maczaliśmy nasze palce w dowolnej farbie i odciskaliśmy nimi płatki kwiatków. Ta technika malowania farbami bardzo nam się spodobała, dlatego rozbujaliśmy nasze wodze fantazji i trochę zaszaleliśmy. Dzięki temu nasze prace były bogate w kolory jak prawdziwa kwitnąca łąka. Z tych dzieł sztuki, na koniec dnia powstała „Art Galeria”, którą mogliśmy wszyscy podziwiać.

Meldujemy wykonanie zadania. W ostatni weekend nie próżnowaliśmy i było super. Nasze weekendowe zadanie miało charakter przyrodniczy. Mieliśmy się wybrać na łąkę, aby zaobserwować, co w niej „piszczy”. Pogoda dopisała. Było pięknie, wiosennie, słonecznie i ciepło. W taką pogodę nie trzeba było długo nas namawiać na wycieczkę poza miasto. Niektórzy z nas -w poszukiwaniu ciekawych miejsc- wybrali się nawet troczę dalej. Nasze obserwacje były skrupulatnie i licznie fotografowane. Nasze Panie miały potem niemały problem, aby z nadesłanych zdjęć wybrać te najciekawsze. O tej porze roku na łące dzieje się bardzo dużo. Uchwyciliśmy pszczołę na kwitnącym mleczu, motyla kołyszącego się na kwiecie rumianku i żabę kumkającą w trawie. Z łąki dochodziły różne ciekawe dźwięki. Nie wszystkie rozpoznaliśmy. Było super. Powstało kilka reportaży audio-wideo z pięknymi widoczkami i odgłosami łąki, które wysyłaliśmy do naszych Pań. Można je teraz oglądać i słuchać na naszej stronie.

Cały czas uczymy się pilnie realizując program i wymyślane przez nasze Panie zadania. Każdego dnia dowiadujemy się czegoś nowego o otaczającym nas świecie.Ostatnio trochę się zmieniło. Możemy już spacerować i jeździć na rowerze pod opieką rodziców. Dlatego wyruszyliśmy na osiedlowe chodniki i alejki w parkach i pobliskich lasach. Wprawdzie place zabaw są jeszcze zamknięte, ale ruch na świeżym powietrzu i wycieczki za miasto wynagradzają w pełni brak huśtawek i zjeżdżalni.Na polance też można pokopać piłkę albo poganiać slalomem pomiędzy krzakami jałowców lub innych naturalnych przeszkód. Pogoda sprzyja spacerom i rekreacji, więc pojawiliśmy się też w naszych przydomowych ogródkach. Bo dla nas sport to zdrowa postawa i dobra zabawa. Wszystkie nasze wypady na tzw. zieloną trawkę staraliśmy się upamiętnić w relacjach fotograficznych, które potem przesłaliśmy na naszą platformę, aby pochwalić się koleżankom i kolegom.

W tym tygodniu realizowaliśmy tematykę kompleksową „Moja miejscowość, mój region”. Poznaliśmy swoją miejscowość, legendę związaną z powstaniem Kielc, miejsca użyteczności publicznej, najważniejsze zabytki i rezerwaty przyrody. Przypomnieliśmy sobie, jak wygląda najbliższe otoczenie własnego domu rodzinnego, budynki i ulice. Znajomość i poczucie przynależności do miejsca, w którym żyją dzieci związane z domem i rodzinnym krajem kształtują jego narodowej tożsamość. W galerii zdjęcia prac dzieci i herb naszej miejscowości.

Jak ten czas szybko leci. Już dwa miesiące pracujemy z naszymi Paniami przez internet. Robimy to przez cały czas niezmiennie i aktywnie, chociaż chętnie spotkalibyśmy się już wszyscy w przedszkolu, aby się po prostu wspólnie pobawić w naszej sali i na naszym placu zabaw. Niestety, jeśli nawet będziemy już mogli wrócić do przedszkola to na beztroską zabawę nie mamy, co liczyć. Póki, co uczymy się, przyswajamy nowe pojęcia i poznajemy świat z monitora. Nasze Panie i nasi Rodzice cały czas motywują nas do systematycznej pracy. Ostatnio na zajęciach z matematyki bawiliśmy się kostkami i wymyślaliśmy zadania, które potem rozwiązywaliśmy za pomocą poznanych działań. Bardzo nam się podobały te zajęcia a niektórzy z nasz zaprosili do nich nawet swoje rodzeństwo. Rozwijaliśmy również naszą orientację przestrzenną bawiąc się w np. w zabawę pod nazwą „ Z prawej, z lewej strony”. Było dużo śmiechu, kiedy w zabawie z woreczkami okazało się, że woreczków w domu nie mamy i trzeba je zastąpić poduszkami. Przekładaliśmy je w wyznaczone miejsca czasami nie trafiając tam gdzie trzeba. Mierzyliśmy też nasze stopy. Zadanie polegało na porównywaniu, obrysowywaniu ich na kartce papieru i wycinaniu obrysu. Przy okazji oznaczaliśmy, która stopa jest prawa a która lewa i wtedy się okazało,że jednak w naszej grupie nikt nie ma dwóch lewych nóg jak to niektórzy z nas myśleli. Nie da się ukryć, że u nas zawsze było ciekawie i nawet teraz nie jest stereotypowo.

W pierwszym tygodniu maja, jak co roku rozmawiamy o Polsce. W tym roku nasza rozmowa i zwiedzanie ciekawych miejsc, z oczywistych względów, przebiegała nieco inaczej. Tematyczne wycieczki po mieście i regionie odbyliśmy oglądając zdjęcia z naszego albumu wspomnień i oglądając filmy o tej tematyce. Nasze Panie udostępniały je nam na stronie „Żuczków” a my wspominaliśmy. I tak rozpoczęliśmy nasze wycieczki od przypomnienia sobie zajęć w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach oraz od spacerów po parkach i wizyt w muzeach. Odbyliśmy również podróż po Kielcach oglądanych z lotu ptaka.Pod koniec zajęć naszym zadaniem było wykonanie prac plastycznych pt.: „Kielce tęczą malowane, czyli uroki naszego miasta”, które potem Panie wysłały na konkurs zorganizowany pod hasłem: „ Piękna nasza Polska cała”. Nasze prace były wykonane dowolną techniką i przedstawiały różne ciekawe miejsca w Kielcach i najbliższej okolicy. Ten tydzień był bardzo ciekawy. Mówiąc o Polsce przypomnieliśmy sobie również legendę „O Lechu i białym orle”. Mówiliśmy o symbolach narodowych oraz o stolicy polski –Warszawie. Wysłuchaliśmy także opowiadania o warszawskiej Syrence. Na koniec tego „patriotycznego tygodnia” przypomnieliśmy sobie o przynależności Polski do Unii Europejskiej oraz o innych europejskich państwach. Były to bardzo ciekawe zajęcia poszerzające naszą wiedzę o Polsce i jej sąsiadach,bo my „Żuczki” jesteśmy ciekawi świata i wszystkiego, co jego dotyczy.

Teatr to miejsce niezwykłe, zaczarowana każda chwila, kurtyna w górę się unosi I przedstawienie się zaczyna. Dzieci z naszej grupy z pomocą rodziców przygotowały piękne kukiełki i pacynki. Efekty pracy przedstawione są na zdjęciach. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za ciekawe prace i ogromne zaangażowanie.

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie dzieci w konkursie „Eko – zabawka” czyli zabawki z surowców wtórnych. Głównym celem konkursu było nadanie surowcom wtórnym drugiego życia. Jak widać można z nich zrobić zabawki i przy tym bardzo dobrze się bawić. Po burzliwej dyskusji jury postanowiło przyznać następujące miejsca: I miejsce – Leon Włodarczyk II miejsce – Kaja Kmiecik, Miłosz Wojtas III miejsce – Antoś Bichajło. Każdy uczestnik otrzyma dyplom i małą niespodziankę po powrocie do przedszkola. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za ogromne zaangażowanie. Zwycięzcom gratulujemy pomysłu i wygranej. Efekty prac dzieci przedstawione są na zdjęciach.

Konkurs plastyczny"Ruch to zdrowie" cieszył się ogromnym zainteresowaniem małych artystów z naszej grupy. Wszystkie prace Biedroneczek były piękne a jury konkursowe miało nie lada zadanie aby wyłonić najlepsze prace . Po długiej naradzie przyznano następujące miejsca : I miejsce- Julia Biadun; II miejsce- Marysia Kwapisz; III miejsce-Franek Sitarz.

Jak na prawdziwych przyjaciół przyrody przystało, nasze przedszkolaki w minionym tygodniu miały możliwość wyrabiania u siebie zachowań proekologicznych. Rozwijały troskę o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi. Ponadto utrwaliły podstawowe zasady ochrony środowiska, min. segregacja śmieci, recykling, ograniczenie zużycia wody. „Żabki” rozumieją konieczność przestrzegania tych zasad. Naprawdę są miłośnikami przyrody. Na potwierdzenie, wykonały wiele pięknych prac plastycznych, a Julcia zaprezentowała wiersz „Dbaj o przyrodę”.

W poprzednim tygodniu, podczas pracy zdalnej nasza grupa realizowała tematy związane z teatrem. Dzieci dowiedziały się, czym różni się pacynka, jawajka i kukiełka. Przypomniały sobie co to jest scena, kurtyna, widownia. Poznały kolejną literkę, sumienie wykonały wszystkie zadania z kart pracy. Malowały śmieszne domki i wykonały ciekawe maski z papierowych talerzyków. Nie zabrakło również zabaw ruchowych i ćwiczeń gimnastycznych. Efekty prac dzieci przedstawione są na zdjęciach.

Niech gra muzyka. W ostatnim tygodniu kwietnia, pod takich hasłem rozpoczęliśmy zajęcia muzyczne.Na początek zajęć odwiedziliśmy filharmonię (oczywiście nie dosłownie). Nasze panie zaprosiły nas na koncert symfoniczny, podczas którego mogliśmy się przenieść w świat muzyki poważnej. Obserwowaliśmy muzyków i zapamiętywaliśmy instrumenty, na których grali. Nazywaliśmy je i pisaliśmy ich nazwy. Tak nam się to spodobało, że sami zaczęliśmy koncertować w swoich domach. Kto miał w domu prawdziwy instrument to na nim grał. Kto nie miał to szybko wymyślał i grał na pokrywkach, talerzach, pudełkach itp., bo przecież dźwięki towarzyszą nam wszędzie.Podczas tej naszych muzycznych zajęć dowiedzieliśmy się, jak muzykę zapisać na papierze. Poznaliśmy symbole nazywane nutami i sposób ich zapisywania. Dowiedzieliśmy się, co to jest np. echo rytmiczne i melodyczne.Oglądaliśmy zdjęcia i nazywaliśmy instrumenty muzyczne, na których grali filharmonicy. Przy tej okazji staraliśmy się odczytywać opisy instrumentów. To były bardzo ciekawe zajęcia. Wysłuchane utwory muzyczne zrobiły na nas wrażenie. Dowiedzieliśmy się również, kto tworzy muzykę i przy tej okazji poznaliśmy postać Fryderyka Chopina, największego polskiego kompozytora. Dużo muzyki było w tym tygodniu, ale nie zabrakło też ćwiczeń graficznych. Rysowaliśmy wybrany instrument w oparciu o symbol cyfry. I tak z ósemek, szóstek, zer i innych powstawały gitary, skrzypce, flety, wiolonczele i harfy, które teraz możecie oglądać w naszej galerii zdjęć.

W poprzednim tygodniu, podczas pracy zdalnej grupa Pszczółek realizowała tematy związane z ekologią. Dzieci na podstawie wierszy, bajek i piosenek dowiedziały się jak należy dbać i szanować przyrodę, że bez roślin i zwierząt świat by nie istniał. 22 kwietnia był światowy Dzień Ziemi, o czym Pszczółki pamiętały. Wiedzą już jak należy dbać o naszą planetę. Wykonały piękne prace plastyczne – obrazek naszej planety Ziemi i papierowe motyle. Doglądały i pielęgnowały swoje roślinki – cebulki. Poznały też kolejną literę, ćwiczyły przeliczanie z pomocą guzików, wykonywały sumiennie ćwiczenia grafomotoryczne. Nie zabrakło też ćwiczeń logopedycznych i gimnastycznych oraz edukacyjnych zabaw online. Dziękujemy rodzicom, za pomoc w wykonywaniu zadań, za trud i zaangażowanie!

Praca pracą a co robimy w tak zwanym „między-czasie” i utrzymując jedynie wirtualne kontakty? Ostatnio nasze Panie zaproponowały nam zadanie na weekend polegające na zabawie w przesyłanie sobie buziaczków i zdjęć z miejsc, w których się akurat znajdujemy. I tak powstał album z naszymi domami, lasami, łąkami i parkami w tle. Oczywiście przy tych zdjęciach wykonywanych na zewnątrz zachowywaliśmy wszelkie zalecane środki ostrożności. Były to zdjęcia rodzinne z rodzicami i rodzeństwem a nawet z naszymi czworonożnymi pupilami. Nasze Panie też nie pozostały bierne. Było trochę śmiechu i zabawy, ale przede wszystkim były wspomnienia wspólnej zabawy i zajęć w przedszkolu. Mamy nadzieję, że w czerwcu będziemy mogli jeszcze spotkać się w naszej przedszkolnej grupie chociażby po to żeby się pożegnać, bo przecież już niedługo zakończymy naszą wspólną edukację przedszkolną i od września pójdziemy do różnych szkół. Przesyłamy buziaki i pozdrawiamy.

Sport, nauka i zabawa dla maluszków fajna sprawa. Dobre rady nie poszły w las „Motylki” aktywnie spędzają czas!

W tym tygodniu omawialiśmy zagadnienia, dotyczące środowiska wiejskiego. „Żabki” utrwaliły sobie wiadomości na temat zwierząt hodowlanych oraz korzyści płynących z tej hodowli. Dzieci poszerzyły również wiedzę na temat prac polowych oraz narzędzi niezbędnych do wykonywania czynności związanych z uprawą roślin. Było wiele zabaw związanych z omawiana tematyką, przedszkolaki mogły naśladować poszczególne zwierzęta, wiedzą jakie dźwięki wydają, gdzie mieszkają i co jedzą. Uwieńczeniem tygodniowej pracy było wykonanie makiety wiejskiego podwórka. I tu należą się wielkie brawa dla dzieci i rodziców za zaangażowanie. Prace przeszły nasze najśmielsze oczekiwania!!! Są śliczne!

Ostatnio nasze pokoje, tarasy i balkony zamieniły się w domowe laboratoria. A stało się to za sprawą naszych Pań, które wymyśliły zabawę w eksperymentowanie. Wiedziały przecież, a znają nas bardzo dobrze, że lubimy takie zabawy. Na początek wróciliśmy wspomnieniami do naszych naukowych wycieczek do Centrum Leonarda Da Vinci i Kolorowego Laboratorium w Energetycznym Centrum Nauki gdzie braliśmy udział w warsztatach. Przypomnieliśmy sobie jak to fajnie odkrywać nowe, ciekawe rzeczy i z tym większym zapałem przystąpiliśmy do eksperymentowania w naszych małych, prywatnych laboratoriach. W zebranych przez nas szklanych naczyniach - oczywiście za zgodą mamy - zabarwialiśmy wodę, którą potem przelewaliśmy do kolejnego naczynia. Przy tej okazji mierzyliśmy jej objętość. Mierzenie objętości było okazją do rozwiązywania nieskomplikowanych zadań matematycznych, z którymi poradziliśmy sobie bez problemów. Zajęcia były fajne, choć nie każdemu wszystko poszło zgodnie z planem tzn. nie obyło się bez drobnych wypadków. Ktoś rozbił szklankę, ktoś inny pochlapał ścianę i podłogę, ale najważniejsze, że nie trzeba było wzywać straży pożarnej ani pogotowia ratunkowego, bo w dzisiejszej dobie mógłby to być problem. Na koniec naszych zajęć Panie zaproponowały, aby z naczyń napełnionych wodą zrobić instrumenty muzyczne. Byliśmy trochę zdziwieni, że tak się da, ale okazało się, że się da. Dostaliśmy odpowiednie instrukcje oraz filmiki z youtube’a i zaczęło się… Nasza muzyczna fantazja nie miała granic. Filmiki z mini utworami trafiły na stronę i zaczęła się zabawa w odgadywanie, jaka to melodia. Jednym słowem przez cały dzień„działo się” i było śmiesznie i wesoło jak to u „Żuczków”.

W kwietniu, podczas pracy zdalnej, jak zwykle bardzo aktywnie uczestniczyliśmy w zajęciach. Nasze panie przygotowały dla nas szereg ciekawych niespodzianek. Były to zabawy, słuchowiska, piosenki, wiele kart pracy oraz zabaw plastycznych. Utrwalaliśmy nazwy pór dnia, symboliczne znaczenie: słońce- dzień, księżyc- noc oraz dostrzegliśmy różnice i podobieństwa między czynnościami wykonywanymi w różnych porach dnia. Podczas Zabawy „Kto w nocy poluje?” dowiedzieliśmy się, które zwierzęta są aktywne w dzień: gołąb, krowa, owca, kura, które w nocy: sowa, jeż, nietoperz, borsuk. Wspólnie z naszymi rodzicami wykonaliśmy „Gazetowe stworki”. Oglądaliśmy też krótką prezentację „Obserwatorium astronomiczne”. Dowiedzieliśmy się czym zajmują się astronomowie oraz naukowcy w obserwatoriach , którzy bardzo dokładnie obserwują niebo i kosmos. Podczas zabawy „Mapa nieba nocą” oglądaliśmy konstelacje gwiezdne a z pomocą rodziców odnaleźliśmy Gwiazdę Polarną i Wielki Wóz. Jako „Mali ekolodzy” zajęliśmy się sprawą bardzo ważną dla naszej planety - Ziemi a mianowicie odpowiedzialnością za stan naszego najbliższego środowiska. Poznaliśmy sposoby segregowania odpadów .Uświadomiliśmy sobie znaczenie wody w przyrodzie .Utrwaliliśmy proste zasady oszczędzania wody . Świetnie się przy tym bawiliśmy.

W szóstym tygodniu naszej wirtualne jpracy przenieśliśmy się do świata teatru,bajek, baśni i fantazji. Przypomnieliśmy sobie nasze wyjścia i lekcje podczas pobytów w Teatrze Lalki i aktora „ Kubuś”, a było ich nie mało przez te prawie cztery lata naszego pobytu w przedszkolu. To dzięki albumowi wspomnień, który jest cyklicznie uzupełniany przez nasze Panie wróciliśmy do „Kubusia” jeszcze raz. Naszą wiedzę o teatrze poszerzyliśmy o kolejnych kilka słów i pojęć takich jak np. scenografia, sufler. Z uwagą obejrzeliśmy „podesłany” przez nasze Panie film pt.: „Jak powstaje spektakl teatralny”. To z niego dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o których niewiele osób słyszało. Czy wiedzieliście, że aktorzy do występu na scenie nie kupują butów i robi im je szewc na specjalne zamówienie? Poszerzaniu wiedzy o teatrze towarzyszyły bardzo fajne zajęcia. W tym tygodniu zaprojektowaliśmy własną maskę teatralną. Wzorowaliśmy się na maskach w jakich grali aktorzy w teatrze greckim.Wykonaliśmy też własne pacynki w ramach przypomnienia wiadomości o rodzajach lalek występujących w teatrze lalkowym. Ten tydzień był pełen konstruktywnej zabawy. Każdy z nas był aktorem, ćwiczył dykcję i pantomimę. Potem nagrywaliśmy w domach filmiki prezentując nasze umiejętności i talenty aktorskie które potem oglądały koleżanki i koledzy. Było wiele radości i śmiechu kiedy do występów włączało się młodsze rodzeństwo. No ale to wszystko trzeba zrozumieć. Tak teraz wygląda nasza praca przez Internet.

Kolejny raz „Motylki” nie marnują ani chwilki, by wykonać śliczne prace, co galerię nam wzbogacą. Ich pomysły olśniewają, bo inwencję twórczą mają. Są motylki rozmaite: naturalne, smakowite, z recyklingu, malowane, wycinane, wyklejane. Jakie piękne barwy mają - wszystkim się podobają i machają skrzydełkami, bo w przedszkolu chcą być z nami.

Pewnie Was zdziwi, dlaczego u nas dzisiaj wszystko jest na różowo. Podoba Wam się? My, „Żuczki” postanowiliśmy założyć różowe okulary i spojrzeć przez nie na świat i przyrodę oglądaną na ekranach komputerów.Ostatnio widzieliśmy film jak gąsienica przepoczwarza się w pięknego motyla a także jak piękny jest świat podziwiany z wysokości satelity. I kiedy mieliśmy narysować motyla to nasza wyobraźnia kolorów była już rozbudzona. Nawet nasze zajęcia z matematyki stały się bardziej kolorowe i wesołe szukaliśmy w domu guzików a kto nie miał ich tylu ile było potrzeba to chwytał, co miał i bawiliśmy się segregując przedmioty według różnych cech porównując i rozwiązując zadania. Było wesoło i zabawnie, nawet nasze panie zauważyły, że nasze zdjęcia są jakieś inne jakieś bardziej wesołe no przecież dzięki tym okularom :) .

Za oknami wiosna !!! Coraz więcej jej oznak można zauważyć.... A to zielone listki, pierwsze kwiaty, powiew ciepłego powietrza i oczywiście - piękny śpiew ptaków. To na tej tematyce "Żabki" skupiły się w obecnym tygodniu pracy zdalnej. Utrwaliły sobie wiadomości na temat ptaków powracających z ciepłych krajów. Oczywiście dzieci potrafią je też dobrze policzyć oraz zaprezentować ich wizerunek w swoich pracach artystycznych. Brawo starszaki !!!

Kwiecień to miesiąc, w którym obchodzimy Dni Ziemi. Już od pewnego czasu rozmawiamy o ekologii, która nie jest nam obca. Od lat jesteśmy z tym tematem za pan brat. Cały czas pamiętamy o tym, żeby nie zanieczyszczać naszego najbliższego otoczenia. Na każdym kroku nasze Panie przypominają nam o tym podczas codziennych czynności. W zeszłym roku zostaliśmy Członkami Ligi Ochrony Przyrody a to do czegoś zobowiązuje. My Żuczki jesteśmy prawdziwymi ekologami i dbamy, żeby nasza przyroda nie cierpiała przez nas. Wiemy jak należy zachować się w lesie podczas wycieczki oraz co to są Parki Narodowe i Rezerwaty Przyrody. Pamiętamy o codziennym segregowaniu śmieci i oszczędzaniu wody. Podczas ostatnich naszych zajęć mieliśmy możliwość obejrzeć film przedstawiający naszą Ziemię- jej zielone przestrzenie i morskie głębiny. Z filmu i dyskusji dowiedzieliśmy się jak człowiek,poprzez swoją nieodpowiedzialną ingerencję w przyrodę, niszczy jej piękno. Potem projektowaliśmy własną odznakę Przyjaciela Przyrody. Pomysłów było wiele i jak zawsze każdy był ciekawy, jaką pracę wykonał kolega czy koleżanka. I jak to już od kilku tygodni ma miejsce nasze Panie umieszczały zdjęcia prac na ekranie laptopa i mogliśmy wtedy zobaczyć, jakie pomysły miały inne dzieci.My „Żuczki” lubimy wykonywać różne zadania plastyczne i dlatego z wielką radością zrobiliśmy również nasze kolaże pt.: „Jaki piękny jest świat”. Prace powstawały z różnych materiałów, bo jak przystało na prawdziwych ekologów wszystko dało się wykorzystać.

Dzieci z grupy „Żabek” pracowały cały tydzień realizując tematykę zajęć związaną ze świętami wielkanocnymi. Przedszkolaki miały okazję poznać zwyczaje i tradycje wielkanocne. Poznawały także inny zwyczaj wielkanocny, szczególnie lubiany przez większość dzieci a powoli ginący w naszej kulturze, a mianowicie "Śmigus-dyngus" - zwyczaj polewania się wodą na szczęście i pomyślność w życiu. W celu udekorowania swoich domów dzieci własnoręcznie wykonały ozdoby świąteczne. Pracowały przy tym bardzo skrupulatnie, każde wkładając w swoje wytwory wiele serca i wysiłku. Wszystko po to, by jak najpiękniej uczcić nadchodzące Święta Wielkanocne. Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy dołożyli starań, by jak najlepiej przygotować się do obchodów Świąt Wielkanocnych, kultywując nasze rodzime tradycje, ucząc w ten sposób naszych małych Polaków.

Nasze „Motylki" tempa nie zwalniają i kolejne prace do nas przesyłają. Obejrzyjcie zdjęcia i powiedzcie sami, że to piękna współpraca dzieci z rodzicami. Myślę, że wszyscy przyznacie mi rację, że to dzieła na małej albo dużej kartce.

Tydzień przed Świętami Wielkanocnymi był u nas trochę inny niż zwykle pomijając już fakt, że ogólnie te ostatnie tygodnie są nietypowe. W ostatnim tygodniu poświęciliśmy dużo czasu na rozmowy o wsi. Słuchaliśmy opowiadań i piosenek dotyczących życia na wsi. Rozpoznawaliśmy odgłosy zwierząt dochodzące z wiejskiej zagrody. Oglądaliśmy filmy przedstawiające wiosnę na polu i ogrodzie. Jeszcze parę tygodni temu – w ramach zajęć na temat życia na wsi - nasze Panie planowały zorganizowanie wycieczki do gospodarstwa agroturystycznego. Niestety, stało się jak się stało. Pewnie jeszcze kiedyś tam pojedziemy jak już będzie można gromadzić się i podróżować.A teraz czas spędzany w naszych domach pracując i bawiąc trochę inaczej niż do tej pory.Rozwijamy nasze zdolności i zainteresowania. Nasze Panie podsuwają nam coraz to nowe pomysły do ich realizacji, bo jeden bardziej woli śpiewać lub malować a drugi czytać, pisać albo liczyć. Wszystko to robimy na naszych wirtualnych zajęciach. Efekty naszej pracy prezentujemy potem na Facebooku. To trochę taka możliwość autoprezentacji. Ostatnio nasze Panie były zaskoczone, kiedy zobaczyły na naszych filmikach, jakimi jesteśmy wspaniałymi kucharzami. Była okazja sprawdzenia się w kuchni pomagając rodzicom, bo przecież jest to czas przygotowań świątecznych. Wydawać by się mogło, że siedząc zamknięci w domach oddalamy się od siebie, ale tak nie jest poznajemy się tyko trochę inaczej. Także trochę inaczej składaliśmy sobie tym razem życzenia wielkanocne przesyłając sobie serduszka. Serduszka te ślemy również wszystkim dzieciom i Paniom z naszego przedszkola i mając nadzieję, że już niedługo się spotkamy.

W tym tygodniu realizowaliśmy tydzień poświęcony tematyce związanej ze świętami wielkanocnymi. Niestety święta w tym roku będą wyglądały nieco inaczej niż w ubiegłych latach, ale nasze pracowite Pszczółki nie dały nam tego odczuć. Różnokolorowe pisanki, baranki oraz zajączki wielkanocne wykonane przez dzieci będą gościły w każdym z domów, a efekty pracy przedstawiamy na zdjęciach. Życzymy Wszystkim Zdrowych Świąt Wielkanocnych.

Czwarty tydzień naszej wirtualnej nauki rozpoczęliśmy artystycznie. Przy okazji poznawania naszej nowej litery „f” jak farby, eksperymentowaliśmy z kolorami. Nasze Panie zaprosiły nas do zabawy w mieszanie kolorów i w ten sposób przypomnieliśmy sobie, jakie mamy barwy podstawowe a jakie pochodne. Kiedy już mieliśmy utworzoną przez nas paletę barw zadaniem naszym było namalować abstrakcyjny obraz. Nasze pomysły nie miały granic. Powstawały wspaniałe obrazy ku uciesze naszych oczu. Zabawy było przy tym, co nie miara. Pomysły były różne. Malowaliśmy pędzlem - bo to podstawa, ale weszły też w ruch nasze palce a nawet całe dłonie. Malowaliśmy w pokojach, na kuchennych blatach, na balkonach, tarasach a nawet w ogrodzie(kto oczywiście mógł sobie na to pozwolić). Pogoda sprzyjała, bo dzięki niej mieliśmy dobry nastrój i nasze arcydzieła miały pogodne barwy. A kiedy byliśmy już gotowi to fotkami naszych prac zasypaliśmy Internet. Nasze panie się śmiały i mówiły, że wszyscy wysyłaliśmy te zdjęcia chyba równocześnie, bo łącza się przegrzewały. I tak właśnie jest u Żuczków – staramy się żeby było wesoło. Trzeba przecież jakoś przetrwać to przymusowe siedzenie w domu.

Nasze pracowite Biedroneczki z pomocą swoich rodziców dzielnie pracują w swoich domkach. Panie z grupy są bardzo dumne z ogromnego zaangażowania dzieci, a efekty pracy naszych pociech przedstawione są na zdjęciach.

„Kwiecień –plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”- to przysłowie było myślą przewodnią naszych ostatnich zajęć. Nasze Panie przypomniały nim, że przecież rozpoczął się nowy miesiąc – kwiecień. Zaproponowały nam zabawę w interpretację wypowiadania tego przysłowia, śpiewanie go na różne głosy i mówienia na różne sposoby. Było przy tym dużo zabawy i radości, kiedy mogliśmy zobaczyć interpretację tego przysłowia przez naszych kolegów i koleżanki na ekranach komputerów niczym występów prawdziwych aktorów na telewizyjnych ekranach. Potem analizowałyśmy nazwę miesiąca kwietnia. Zastanawialiśmy się, dlaczego akurat tak się nazywa. Czyżby to od kwitnienia? Tak właśnie, bo to przecież miesiąc, kiedy zaczynają kwitnąć drzewa owocowe i pojawiają się kwiaty na krzewach. W kwietniu przyroda budzi się z zimowego snu. Szkoda tylko, że dalej musimy siedzieć i pracować w domach, kiedy wiosna rozkwita jakby obok nas. Przed nami jeszcze nie jeden miesiąc a każdy z nich jest równie ciekawy i piękny. Siedząc w domu nie zapominamy też o nauce angielskiego. W każdy piątek Pani Monika zaprasza nas na zabawę z językiem angielskim. Mamy wtedy możliwość przypomnieć sobie znane nam z zajęć w przedszkolu angielskie piosenki. Ostatnio rozmawialiśmy o Wielkanocy przypominając sobie związane z tymi świętami słówka. Rozwiązywaliśmy zadnia słuchaliśmy opowiadań i bawiliśmy się przy tym wspaniale.

Nasze maluszki dzielnie pracują i nowe prace wciąż wykonują. Rysują, malują i układają, i wszystkim świąteczne życzenia składają.

Jak na pracowite Pszczółki przystało nadal ciężko pracujemy i wykonujemy zadania według propozycji naszych pań, w których pomagają nam nasi rodzice. Efekty naszej pracy przedstawiamy wszystkim na zdjęciach.

Zrobiło się bardzo wiosennie w grupie „Żabek”, choć pogoda nas nie rozpieszcza. Ale to nic, bo i tak siedzimy w domu i dzielnie pracujemy, wykonując powierzone nam zadania. Oczywiście, my też „wpadamy” na super pomysły. Jesteśmy przecież bardzo kreatywni !!! Na dowód tego, wysyłamy paniom zdjęcia z naszymi dziełami.

Matematyka przez Internet? Tak. Trzeba się tylko dobrze przygotować zaopatrzyć w liczmany i czekać przed monitorem na kolejną porcję zadań. Panie przesyłają nam je po internetowych łączach a my czytamy, zastanawiamy się i rozwiązujemy. Z tego rozwiązywania powstały nawet filmiki żeby nasze Panie widziały jak dobrze nam idzie. Staramy się jak możemy żeby dobrze rozwiązać każdą zadaniową łamigłówkę. Taka prawda, że nie są to dla nas trudne działania do wykonania, bo przecież my już umiemy liczyć nawet w pamięci bez liczmanów, klocków, ołówków i innych pomocy.Jak przystało na przyszłych uczniów dajemy sobie świetnie radę. Panie mówią, że umiemy myśleć logicznie. Cieszymy się z tego bardzo, że mają o nas takie zdanie.

Nasze maluszki także nie próżnują: bawią się, uczą, piękne prace wykonują. Co dzień scenariusze dostarczamy i pod kierunkiem taty lub mamy, dzieci rozwijają swoje zdolności, bo że są zdolne, nie ma żadnych wątpliwości. Dużo prac swoich już nam wysłały, toteż prezentujemy ich dorobek cały. Tęsknimy za sobą, pozdrowienia ślemy i w przedszkolu wkrótce spotkać się już chcemy.

Od kilku tygodni nie możemy chodzić do przedszkola, ale to nie znaczy, że dzieci z naszej grupy próżnują. Codziennie z pomocą naszych pań oraz rodziców, pracujemy bardzo intensywnie. Wykonujemy karty pracy, piszemy szlaczki, jak również tworzymy piękne prace plastyczne związane z tematyka wiosenną.

Pracujemy niezmiennie codziennie z naszymi Paniami dalej niestety wirtualnie. Jeszcze nam się nie znudziła taka praca. Ostatnio zrobiło się u nas świątecznie. Pojawiły się czytanki i prace plastyczne związane z tą tematyką. Wiemy,że święta w tym roku będą trochę inne. Jesteśmy tego świadomi. Żeby nam nie było smutno nasze Panie starają się bardzo, żebyśmy na naszych zajęciach mieli zawsze możliwość zobaczenia nasze koleżanki i kolegów. Umieszczają wysyłane przez rodziców filmiki z codziennej pracy. Te ostatnie dotyczyły właśnie świąt. Mieliśmy za zadnie odpowiedzieć: „Czym się będą różniły obecne święta od poprzednich?” Każdy z nas miał inne wyobrażenie obecnej sytuacji, ale wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że będą one inne, bo będziemy musieli zostać w domach i nigdzie nie wychodzić ani spotykać się z kolegami na podwórkach i placach zabaw.

Korzystając z prowadzonej przez rodziców strony na Facebook-u, starszaki z grupy „Żabek” codziennie otrzymują zakres materiału do zrealizowania zgodnie z podstawą programową. Przymusowy pobyt w domu , nie wpłynął na zapał do nauki. Dzieci, nie tylko skrupulatnie wykonują „zdalne” polecenia swoich pań, ale również biorą udział w proponowanych konkursach. Mamy już pierwszych odważnych „bohaterów” zdjęć przesłanych przez rodziców.:)

Kolejny tydzień spędzania czasu w naszych domach powoli dobiega końca. Nasze pracowite Pszczółki z pomocą Rodziców wykonują wszystkie powierzone im zadania. Dzieci stworzyły piękne prace plastyczne o tematyce wiosennej. Utrwaliły wiadomości na temat powrotu ptaków z ciepłych krajów. Nie zabrakło czasu na naukę liter czy pisanie szlaczków. Bardzo dziękujemy wszystkim naszym dzieciom i rodzicom za ogromne zaangażowanie i systematyczność pracy.

To już drugi tydzień, jak nie chodzimy do przedszkola. Mimo to zajęcia odbywają się poprzez internetowe łącza a my - nie tracąc dotychczasowego zapału - pracujemy…. Powiedzielibyśmy, że zapału w nas coraz więcej, więc praca „wre”. Dostajemy do wykonania coraz to nowe zadania. Codziennie rano z niecierpliwością czekamy, kiedy rodzice „odpalą”„kompa” albo „lapka” (zależnie, kto tam, co ma) abyśmy mogli zobaczyć, co ciekawego wymyśliły dla nas nasze Panie. Oczywiście pracujemy sumiennie i staramy się, bo przecież każdy chciałby dostać pochwałę od Pań. Okazuje się, że siedząc w domu stajemy się bardziej pomysłowi. Kręcimy filmiki, robimy fotki i wysyłamy naszym Paniom. Z czasem przestały nas peszyć występy przed internetową kamerką. Póki co „jest jak jest”. Praca w domu ma też swoje dobre strony, bo nikt nas nie rozprasza i jesteśmy bardziej skoncentrowani na zadaniu. Nie wiemy, co sądzą o tym nasze Panie, ale chyba naprawdę są z nas zadowolone, bo ciągle nas chwalą.

Przez cały tydzień dzieci z naszej grupy, nie chodziły do przedszkola, a większość swojego czasu spędzały w domu. Jak przystało na pracowite Pszczółki, dzieci wraz z pomocą rodziców wykonywały różne zadania, m.in. pisanie szlaczków po śladach, rysowanie, malowanie jak również śpiewanie i utrwalanie piosenek.

Już minął tydzień, kiedy siedzimy w domu i nie możemy spotkać się w przedszkolu. Trochę już tęsknimy za naszą grupą „Żuczków”. Nasze Panie znalazły jednak sposób na domową nudę i wzajemny kontakt. Specjalnie dla nas założyły stronę w Internecie abyśmy się mogli wzajemnie kontaktować (oczywiście przy pomocy rodziców). Panie wymyślają ciekawe zadania i zabawy a nasi rodzice wysyłają „na stronę” zdjęcia żeby pokazać jak się fajnie bawimy a przy okazji uczymy. W ten sposób, choć nie bezpośrednio,możemy zobaczyć naszych kolegów i koleżanki.

Już kolejny dzień pracujemy w domu pod kierunkiem Rodziców i wirtualną kontrolą naszych Pań. We wtorek, 18 marca, mieliśmy wykonać pracę plastyczną pt.: „Wiosenne kwiaty”. Malowaliśmy ją farbami w swoim pokoju albo na kuchennym stole. Zdarzyło się, że mama zdenerwowała się za bałagan, bo różnie to bywa z farbami, ale ogólnie wypadło ok. Potem rodzice zrobili zdjęcia pracy i przesłali naszym Paniom. Było ciekawie, bo pierwszy raz nie mogliśmy podejrzeć, co maluje nasz kolega czy koleżanka i dopiero, kiedy zdjęcia prac pojawiły się na naszej stronie internetowej mogliśmy je podziwiać. A trzeba przyznać, że były bardzo ładne. Podobno naszym Paniom też się podobały. Teraz z wielką ciekawością czekamy na kolejne zadania, choć mamy nadzieję, że ta forma pracy nie potrwa zbyt długo, bo tęsknimy już za przedszkolem i naszą salą (Paniami też). :)

Początek marca to czas przedwiośnia i dlatego postanowiliśmy zobaczyć, co się dzieje w przyrodzie. Podczas naszych codziennych spacerów szukaliśmy zwiastunów nadchodzącej wiosny. Nie było to trudne, bo zima tego roku w ogóle nie przypominała zimy. Na osiedlowych trawnikach zrobiło się kolorowo od wiosennych kwiatków a na niektórych drzewach i krzewach widać już było pękające pączki i małe listki. Po powrocie do przedszkola razem z naszymi paniami mogliśmy porozmawiać o naszych spostrzeżeniach i uwiecznić widok kolorowych trawników na własnoręcznie wykonanych pracach plastycznych.

Celem konkursu było promowanie aktywnych form spędzania czasu wolnego z rodziną, budzenie poczucia więzi z najbliższym otoczeniem, wyzwalanie twórczej ekspresji, kreatywności oraz pomysłowości oraz zacieśnienie więzi rodzinnych. Na konkurs wpłynęło 11 prac wykonanych przez dzieci wspólnie z rodzicami. Wszystkie prace były bardzo ciekawe, staranne i reprezentowały wysoki poziom artystyczny. Oceniła je komisja, w składzie : p. Beata Kawecka, p. Natalia Zawłocka, p. Maria Litwinek oraz p. Dominika Mazur. I miejsce – Marcel Maruszak – grupa „Pszczółki” II miejsce – Zuzanna Masłowska – grupa „Żabki” III miejsce – Maciej Kaczmarczyk i Nina Zajączkowska – grupa „Biedronki” Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich rodzicom !!! Organizatorzy : p. M.Litwinek, p.N.Zawłocka

Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno dla tych dużych, jak i małych. W naszej grupie radosna atmosfera panowała już od samego rana. W tym szczególnym dniu chłopcy złożyli swoim koleżankom życzenia, tradycyjnie zaśpiewali uroczyste "100 lat" i wręczyli drobne upominki. Dziewczynki nie kryły swojego zadowolenia, były szczęśliwe i uśmiechnięte.

11 marca odbyło się podsumowanie III Miejskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Zima lubi dzieci najbardziej na świecie – czyli zdrowo, bezpiecznie, kolorowo…” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 12 w Kielcach. Honorowy patronat nad konkursem objął Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Miło nam poinformować, że za swoją pracę plastyczną wyróżnienie i nagrodę otrzymała Julia Nowacka. W konkursie brały również udział koleżanki z grupy Julii : Maja Cieślik, Julia Rybak oraz Maria Sideł, które również otrzymały dyplomy i symboliczne nagrody. Wszystkim dziewczynkom oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Jak co roku wszystkie nasze małe kobietki obchodziły swoje święto. Na twarzach dziewczynek gościł uśmiech, kiedy chłopcy z naszej grupy wręczali upominki, przygotowane na tą okoliczność. Chociaż mężczyzn w grupie jest niewielu, to i tak starali się być szarmanccy wobec koleżanek. Wszystkie kobietki, te małe i duże dziękują za życzenia.

6 marca w naszej grupie mogliśmy poznać zagadnienia z zakresu ,,Potęgi wiatru i odnawialnych źródeł energii”. W czasie trwania warsztatów poznaliśmy następujące zagadnienia: odnawialne źródła energii, produkcja energii, prędkość, masa, powierzchnia. Wiemy, że występują zależności między masą pojazdu, powierzchnią żagli, a prędkością wiatru, a wykorzystywaliśmy do tego uwielbiane przez wszystkie dzieci klocki Lego. Doskonale się bawiliśmy, a przed wszystkim dużo się nauczyliśmy.

Dnia 6 marca z okazji Dnia Kobiet w naszej grupie odbyły się warsztaty edukacyjne z wykorzystaniem klocków Lego pt. ,,Potęga wiatru. Odnawialne źródła energii". Dowiedzieliśmy się co to są odnawialne źródła energii, prędkość, masa, a była to dla nas bardzo interesująca lekcja, gdyż mogliśmy przy tym bawić się i konstruować samochody i wieże stosując klocki lego. Przekonaliśmy się, że każdy z nas może ujarzmić siłę wiatru, a pojazdy nim napędzane zbudować w przedszkolu czy w domu. Każdy z nas otrzymał pamiątkowy dyplom. Dziękujemy za ciekawe zajęcia i wspaniała zabawę.

3 marca nasza grupę odwiedziła Pani, która pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej nr 2 w Kielcach. Nasz gość opowiedział maluszkom na czym polega praca bibliotekarza. Wiemy już ze idąc z naszymi rodzicami do biblioteki możemy pożyczać w niej wiele książek i czasopism. Pani Ewa przeczytała nam ciekawą książeczkę pt. ,,Pani Gąska rozpoznaje kolory”. Po wysłuchaniu opowiadania odgadywaliśmy zagadki na temat książeczek, które bardzo dobrze znamy, a także postaci z różnych bajek.

3 marca w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom, odwiedziła nas Pani Ewa, która pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej nr 2 w Kielcach. Byliśmy pod wrażeniem teatrzyku japońskiego ,,Kamishibai”, w którym przeczytaliśmy opowiadanie o przygodach Maszy i jej przyjaciela - Niedźwiedzia. Rozmawialiśmy na temat jak ważne jest czytanie książek, a także odpowiedzieliśmy bezbłędnie na temat pracy w bibliotece, ponieważ już nie raz każdy z nas odwiedził to miejsce. Pani Ewa przygotowała dla nas mnóstwo zagadek na temat postaci z bajek, które później narysowaliśmy dla naszych rodziców.

20 lutego na zaproszenie wujka naszego kolegi Adasia Bogacza uczestniczyliśmy w zajęciach sportowych w Krav Maga przy ulicy Jagiellońskiej. Zajęcia poprowadził trener Marek. Było dużo ruchu i wesołej zabawy. Bardzo nam się podobało na zajęciach, które były tak wyczerpujące, że po przyjściu do przedszkola nie mieliśmy już siły na nasze codzienne popołudniowe szaleństwa.

14 lutego w Dzień Walentynek odbyło się uroczyste wręczenie nagród w XIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt.: „Moja Kartka Walentynka” zorganizowanego przez Dom Kultury „ Zameczek” w Kielcach. Na konkurs wpłynęło 425 prac spełniających kryteria konkursowe. Jury nagrodziło sześciu autorów najciekawszych prac. Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych znalazła się walentynka Adasia Bogacza z grupy „Żuczków” która zajęła III miejsce. Adasiowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

14 lutego 2020 roku był prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Tego dnia dzieci ubrały się na czerwono i tym samym zapoczątkowały dzień miłych wrażeń. Przedszkolaki wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, tańczyły na ”serduszkowych” gazetach oraz zrobiły swoje opaski ”walentynkowe”. Na koniec zabawy tego czerwonego dnia każde dziecko otrzymało lizaka. Dzień Walentynowy w grupie Żabek z pewnością można zaliczyć do udanego. Był to dzień miłych wrażeń.

Dzień Świętego Walentego obchodzony jest na całym świecie jako święto miłości. Dla przedszkolaków ten dzień to okazja do wspólnej zabawy, pokazania jak dobrze i wesoło mogą ze sobą spędzać czas. W dniu 14 lutego 2020 roku w naszym przedszkolu odbyły się WALENTYNKI – podczas spotkania dzieci: poznały tradycje tego święta, uczestniczyły w tańcach i zabawach ruchowych m.in.: szukały drugiego takiego samego serca z papieru, tańczyły z balonami, rozwiązywały zagadki, podawały sobie ,,uciekające” serce. Na koniec zabawy każde dziecko zrobiło walentynkę dla osoby którą kocha.

W piątek 14 lutego grupa Motylków przebrała się w czerwone koszulki z logo naszego przedszkola. Przedszkolaki zapoznały się z postacią św. Walentego, patrona zakochanych. Dowiedziały się, że głównym przesłaniem Walentynek jest kierowanie się na co dzień życzliwością i miłością, a symbolem święta zakochanych są czerwone serduszka. Dzieci według własnych pomysłów ozdabiały takie serduszka dla rodziców. Wspólna zabawa, pamiątkowe zdjęcia i konkursy sprawiły dzieciom dużo radości. Miłą niespodziankę sprawił tata Zosi, obdarowując wszystkie panie słodkim upominkiem.

13 lutego zostaliśmy zaproszeni na zajęcia sportowe do zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 7 mieszczącej się przy ulicy Zimnej. Było tak fajnie, że aż trudno opisać. Pani Kasia Niepołońska i pan Jacek Sitarski, nauczyciele uczący wychowania fizycznego w tej szkole, zorganizowali dla nas bardzo ciekawe zabawy i wyścigi ruchowe. Zanim jednak przystąpiliśmy do sportowej rywalizacji powitała nas Pani Dyrektor, która życzyła nam udanej zabawy. Potem uczniowie z klasy VII zatańczyli dla nas piękny taniec i zaprosili do wspólnej rozgrzewki przy muzyce. Kiedy już byliśmy dobrze rozgrzani przystąpiliśmy do poszczególnych konkurencji. Biegaliśmy slalomem z prawdziwymi pałeczkami sztafetowymi, toczyliśmy piłkę lekarską, przechodziliśmy pod płotkiem lekkoatletycznym i rzucaliśmy do celu. Nad wszystkim czuwali nauczyciele i starsi koledzy zwracając baczną uwagę, aby wszystko udało się nam zrobić poprawnie. I jeszcze jedna refleksja po pobycie w szkole: dzisiaj przez moment poczuliśmy się jak byśmy byli już prawdziwymi uczniami.

By poznać kolebkę jazzu, wraz z muzykami z Filharmonii Świętokrzyskiej, podczas lutowych audycji muzycznych, wybraliśmy się aż do Ameryki Północnej. Mieliśmy okazję posłuchać swingowych piosenek z polskimi tekstami, takich jak"Do grającej szafy grosik wrzuć "," Ada to nie wypada", "Dori" oraz swingowej muzyki instrumentalnej. Poznaliśmy też instrument, jakim jest puzon. Kilkoro chętnych dzieci miało nawet okazję wydobyć z niego dźwięk, co wcale nie jest takie proste.

W okresie ferii odwiedził nasze przedszkole Filip Litwinek - uczeń I klasy Państwowej Szkoły Muzycznej w Kielcach. Zaprezentował dzieciom instrument, na którym się uczy - saksofon, opowiedział jak jest zbudowany oraz w jaki sposób wydobywa się z niego dźwięk. Dzieci dowiedziały się, że muzyk oprócz liter i cyfr musi też znać nuty, aby móc z nich czytać muzykę. Filip zagrał kilka etiud i kolęd. Bardzo cieszył się, że mógł podzielić się swoją pasją z innymi dziećmi, tym bardziej, że był to jego pierwszy, taki "duży" koncert.

Dnia 24 stycznia dzieci odwiedziły Seniorów w Środowiskowym Domu Samopomocy Caritas przy ul. Urzędniczej. Przedszkolaki przedstawiły program taneczno-wokalno recytatorski z okazji Dnia Babci i Dziadka. Po występie ,,Pszczółki” wręczyły Seniorom ciasteczka przyniesione z przedszkola. Podopieczni nagrodzili ich gromkimi brawami i obdarowali słodyczami.

Dnia 23 stycznia w naszej grupie odbyła się wspaniała uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przedszkolaki recytowały wierszyki, śpiewały piosenki, a także tańczyły przy muzyce. Na zakończenie zaśpiewaliśmy głośne "Sto lat". Wszyscy dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy i ze wzruszeniem odebrali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Po występie dzieci obdarowały swoich dziadków własnoręcznie wykonanymi upominkami.

Dnia 23 stycznia, jak co roku w naszej grupie zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci przygotowały dla Dziadków specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Niejednej babci i dziadkowi łezka kręciła się w oku. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechów, radości i dumy. Na koniec dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki.

Czas karnawału kojarzony był zawsze z balami i zabawami. Dlatego, w tym czasie i my świetnie się bawimy, choć nie są to wyłącznie tańce. Dla nas to czas, w którym możemy się wykazać inspiracjami plastycznymi podczas dekorowania naszej sali oraz projektowania strojów balowych. My, „ Żuczki” na zajęciach kola plastycznego, mamy możliwość bawić się w rozwijanie swojej wyobraźni artystycznej. Ostatnio poznaliśmy nową technikę malowania mokrą kredą na czarnym kartonie. Tematyka naszych prac była dowolna, niektórzy projektowali maski i stroje balowe a inni malowali obrazy, które ozdobiły naszą salę.

Początek roku jest okresem bardzo niezwykłym, ponieważ 21 stycznia swój dzień mają Babcie, a 22 Dziadkowe. Te święta to wspaniała okazja, by uświadomić dzieciom jak wiele w ich życiu znaczą dziadkowie. Ile potrafią im poświęcić czasu i zainteresowania. Jak wiele miłości i troski dają swoim wnukom. 22 stycznia uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka odbyła się w grupie ,, Żabek ‘’. Przedszkolaki przygotowały program artystyczny. Oprócz montażu słowno - muzycznego, szanowni goście obejrzeli także pokaz taneczny. W trakcie uroczystości Babcie i Dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. W dalszej części uroczystości niecodzienni goście zostali zaproszeni do wspólnego tańca z wnukami. Następnie wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom przygotowane prezenty. Niejednej babci i dziadkowi, łezka kręciła się w oku. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

W tym roku zaprosiliśmy nasze kochane Babcie i kochanych Dziadków w podróż do przeszłości. Przypomnieliśmy naszym gościom czas kiedy się poznawali i zakochiwali w sobie. Było bardzo zabawnie, kiedy odgrywaliśmy rolę dziadka - nastolatka i babci – dwudziestolatki. Wszystko to przy rytmach piosenek z lat ich młodości. Widzieliśmy, jak nasi mili goście podrygiwali w rytm piosenki „Dwudziestolatki’ oraz jak nucili słowa piosenek „Brunetki, blondynki” i „Babcia stała na balkonie”. Potem był pierwszy weselny taniec w którym „para młoda” spisała się na medal. Nasze spotkanie zakończyliśmy wspólnym walczykiem z naszymi gośćmi. Oczywiście były własnoręcznie zrobione prezenty i pamiątkowe zdjęcie. Szkoda, że to już ostatnie spotkanie w tym gronie. Następne takie odbędzie się już w szkolnych murach.

Dnia 21 stycznia w naszej grupie odbyło się ważne wydarzenie do którego dzieciaki przygotowywały się już bardzo długo. Do naszego przedszkola zaprosiliśmy nasze Kochane Babcie i naszych Wspaniałych Dziadziusiów. Pszczółki przedstawiły program taneczno- wokalno- recytatorski. Było wiele uśmiechu ale nie zabrakło również chwili wzruszeń. Na koniec dzieciaki obdarowali swoich Dziadków pięknymi prezentami. Przedszkolaki spisali się na medal!

Mamy karnawał! Tak dawniej, jak i dziś bawimy się przy muzyce. To dobry czas, by poznać różne tańce. 20 stycznia w naszym przedszkolu podczas audycji muzycznych, mieliśmy okazję wysłuchać min. hiszpańskiego "Tańca torreadora", niemieckiego "Galopu", węgierskiego czardasza, rosyjskiej beriozki oraz armeńskiego "Tańca z szablami". Poznaliśmy wygląd, brzmienie oraz budowę akordeonu i ksylofonu. Było rytmicznie, tanecznie i wesoło!

17 stycznia nasze grupy odwiedziła Pani ze Straży Miejskiej w Kielcach. Dowiedzieliśmy się jak możemy poznać Strażnika Miejskiego oraz czym zajmują się osoby pracujące w tych służbach. Przypominaliśmy sobie numery alarmowe, które każdy przedszkolak powinien już dobrze znać. Podczas zajęć Pani Strażniczka rozmawiała z dziećmi na temat bezpieczeństwa oraz pod jakie numery alarmowe trzeba zadzwonić w razie nagłych i niebezpiecznych sytuacji. Za aktywny udział w zajęciach każdy przedszkolak otrzymał upominek. To była bardzo pouczająca lekcja dla naszych pociech.

17 stycznia w grupie Pszczółek, Żabek i Żuczków odbyło się spotkanie z Panią strażniczką ze Straży Miejskiej w Kielcach. Wytłumaczyła ona dzieciom, po czym poznać strażnika miejskiego oraz na czym polega praca straży miejskiej. Podczas zajęć poruszane były bardzo ważne tematy związane z bezpieczeństwem. Dzieci dowiedziały się o zasadach kontaktów z nieznaną osobą, Pani strażniczka wytłumaczyła im, że zawsze powinny przebywać pod opieką opiekunów i nie ufać obcym. Zostały również przypomniane numery alarmowe, które, jak się okazało, nasze przedszkolaki dobrze znają. Na koniec przedszkolaki otrzymały nagrody za aktywny udział w zajęciach i oczywiście było pamiątkowe zdjęcie.

16 stycznia 2020 w naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy. Już od wejścia można było wyczuć niecodzienny nastrój. Jedne dzieci wchodziły do sali już w swoich kostiumach, inne dźwigały je zapakowane w torby i reklamówki. Opowiadaniom, dyskusjom i wzajemnemu podziwianiu nie było końca. Po śniadaniu, już wszyscy gotowi do zabawy, rozpoczęli bal. Dzieci, przebrane w barwne i pomysłowe stroje, bawiły się świetnie, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała je do tańców. Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami. Wspomnienia z tego balu na długo pozostaną w naszej pamięci.

14 stycznia odwiedziliśmy Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. Nie była to nasza pierwsza wizyta w tym miejscu. Tak, jak w poprzednim roku, mieliśmy możliwość uczestniczyć w warsztatach dotyczących nauki kodowania. Panie bibliotekarki zaprosiły nas na super ciekawe zajęcia wprowadzające w ten ciekawy świat nauki. Ponownie, podczas zajęć poznaliśmy sympatyczne roboty, którymi - dzięki specjalnej aplikacji, - mogliśmy poruszać i wykonywać zadania. Tym razem roboty uczyły nas jak segregować śmieci. Panie, prowadzące zajęcia, zwróciły przy okazji naszą uwagę na to, jak ważne jest dbanie o czystość najbliższego otoczenia oraz całej Ziemi. Nasze spotkanie było wiec nie tylko lekcją nauki programowania, ale również nauki o ekologii. Zapraszamy do obejrzenia filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=K_XwgpEiWGc

13 stycznia, dzieci z naszej grupy uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych prowadzonych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Starszaki najpierw obejrzały działy biblioteczne, a następnie wzięły udział w zabawach z kolorowymi kubeczkami, mające na celu wprowadzenie w zagadnienie kodowania. Ponadto dzieci miały okazję poznać roboty: Dash i Dot oraz nauczyły się sterowania nimi za pomocą tabletów. Początkowo, okiełznanie "maluchów" sprawiło trochę problemów, ale dzieci świetnie sobie z tym poradziły.

Już od kilku dni podczas spacerów szukaliśmy oznak zimy. Niestety na próżno. W drugim tygodniu grudnia wydawało się przez chwilę, że już jest, że już przyszła. Na trawie i krzewach pojawił się szron i zrobił się bardzo malowniczo. Ale niestety…, kiedy tylko słońce wyjrzało z nad okolicznych budynków i dotknęło promieniami zmarzniętych łodyg traw i gałęzi zimowy czar prysnął dosłownie na naszych oczach. W tym roku powitanie zimy odbyło się raczej w wiosennej scenerii a o samej zimie przypominają nam tylko dekoracje w naszej sali. To już ostatni nasz reportaż fotograficzny przed nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia, dlatego chcielibyśmy wszystkim oglądającym nasze posty życzyć Wesołych Świąt oraz wszystkiego najlepszego w nadchodzącym Nowym Roku.

20 XII zawitała do nas Zima. Dzieci przebrane w śnieżynki przywitały ją zabawą, tańcem i piosenką. Motywem przewodnim do zabawy była „Zima" z cyklu „Cztery pory roku" A. Vivaldiego. Pani Zima zaprosiła dzieci do bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie. Nasz gość zamieszkał w kąciku przyrody.

19 grudnia, pięć dni przed wigilijną wieczerzą, zostaliśmy zaproszeni przez Panią Katarzynę Zep -wychowawcę klasy IIb ze Szkoły Podstawowej nr 7 - na „świąteczną” lekcję. Podczas tego spotkania mogliśmy pogłębić swoją wiedzę związaną ze Świętami Bożego Narodzenia. Mieliśmy za zadanie odnaleźć i nazwać potrawy spożywane podczas wieczerzy wigilijnej. Poznaliśmy wiele ciekawych zwyczajów związanych z tym dniem. Wszystkie te zadania były tym bardziej ciekawe, że mogliśmy je obserwować na tablicy multimedialnej. Potem wspólnie z uczniami ozdabialiśmy przygotowane przez nich pierniczki. Na koniec lekcji każdy z nas dostał świąteczną kartkę z pięknymi życzeniami. My też byliśmy przygotowani i wręczyliśmy na ręce Pani wychowawczyni własnoręcznie udekorowaną bombkę. Nasze spotkanie zakończyliśmy zwiedzaniem szkoły. Odwiedziliśmy gabinet Pani Dyrektor, która przyjęła nas bardzo serdecznie. Widzieliśmy również jak wygląda biblioteka szkolna, świetlica oraz sala gimnastyczna. Bardzo nam się podobało w szkole i na pewno nikt z nas nie będzie się obawiał pojawić się w jej progach w nowym roku szkolnym.

19 grudnia 2019 roku w naszym przedszkolu odbyło się przedstawienie pt. ,, Król lew”. Wykonane przez panią Annę Wojtas, mamę Miłoszka z grupy Biedronek oraz jej koleżankę panią Ewelinę. Dzieci uważnie słuchały, oglądały przedstawienie i z wielkim zaciekawieniem śledziły losy bohaterów. Bajka wszystkim się podobała o czym świadczył śmiech dzieci oraz gromkie brawa. Dziękujemy za zorganizowanie przedstawienia oraz zaangażowanie w życie przedszkola, piękne dekoracje oraz niezapomniane wrażenia.

18 grudnia 2019 roku odbył się w naszym przedszkolu koncert muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej poczuliśmy wszyscy klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Opowieść snuta przez prowadzącą Panią Agnieszkę, z piękną muzyką Piotra Czajkowskiego z baletu „Dziadek do orzechów”, była przeplatana wspólnym śpiewem popularnych kolęd. Zapachniało świętami.

17 grudnia, już po raz drugi odwiedziliśmy Energetyczne Centrum Nauki. Podczas wizyty uczestniczyliśmy w warsztatach w laboratorium „Generator Mocy”. I tym razem było równie ciekawie jak poprzednio. Mieliśmy możliwość sprawdzić, co na przykład stanie się, gdy zmieszamy sodę oczyszczoną z octem? Sprawdzaliśmy czy można napompować balon bez dmuchania oraz czy wszystkie wybuchy muszą być niebezpieczne? Tego dnia zamieniliśmy się w prawdziwych naukowców. Badaliśmy i eksperymentowaliśmy. Pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

16 grudnia dzieci z grupy "Żabek" uczestniczyły w "prawdziwej" lekcji matematyki. Poprowadziła ją pani Katarzyna Zep. Dzieci przekonały się , że matematyka może być ciekawą dziedziną nauki,tym bardziej,iż prowadzona była w aktywizującej, zabawowej formie.Na zakończenie przedszkolaki otrzymały wraz z życzeniami świątecznymi , własnoręcznie wykonane przez uczniów aniołki.

12 grudnia grupa "Pszczółek" wybrała się na Wzgórze Zamkowe do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Było to spotkanie z przeszłością. Dzieci poznały legendę o powstaniu naszego miasta oraz historię naszego regionu. Z przygotowanych elementów - wykonały piękne prace plastyczne. Podczas zwiedzania muzeum mogli na własne oczy zobaczyć jak wyglądało nasze miasto kiedyś i życie jego mieszkańców, jakie były mundury żołnierzy oraz jakie kształty miały kiedyś czapki wojskowe. Prawdziwą atrakcją była możliwość ich przymierzenia. To była prawdziwa lekcja historii i patriotyzmu.

Grudzień to miesiąc przygotowań świątecznych. To czas pełen inspiracji w dekorowaniu sali i pomysłów w ubieraniu choinki. W naszej grupie już czuje się to świąteczne zamieszanie. Od kilku dni własnoręcznie ozdabiamy styropianowe bombki. W tym roku nasze Panie postawiły na naszą kreatywność i dały nam „wolną rękę” w ich ozdabianiu. Dzięki temu każda bombka jest inna i niepowtarzalna. Naszą choinkę też ubraliśmy sami, a na jej gałązkach pojawiły się ozdoby wykonane naszymi własnymi rękoma. Teraz w tak miłej scenerii możemy oczekiwać nadejścia Świąt Bożego Narodzenia.

10 grudnia starszaki z grupy "Żabek" gościły ratownika medycznego Pana Marcina Soję. Dzieci miały okazję nauczyć się w jaki sposób należy udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu, zanim przyjedzie pogotowie oraz w jaki sposób wzywa się karetkę. Zajęcia prowadzone były w formie warsztatowej. Dzieci utrwaliły znajomość telefonów alarmowych oraz praktycznie zastosowały zdobytą wiedzę, wykorzystując własne pluszaki i "fantoma" do reanimacji.Na zakończenie zajęć przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy "Małego Ratownika".

Wizyta św. Mikołaja w przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Od samego rana dzieci z niecierpliwością wyczekiwały gościa z siwą brodą, spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowego” dzwoneczka. Jednak zamiast św. Mikołaja w naszej sali gimnastycznej pojawił się elf i królowa Elsa. Okazało się, że przedszkolaki muszą odzyskać św. Mikołaja. Poprzez zabawy ruchowe, tańce i śpiew udało się odczarować złe zaklęcie. Po wykonaniu poleceń, dzieci nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że do przedszkola zbliża się nikt inny, jak św. Mikołaj we własnej osobie. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, rozpromienione, a kiedy znalazły się blisko św. Mikołaja – troszkę zawstydzone. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym podopiecznym wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków.

Dn. 26 listopada dzieci z naszej grupy były na zajęciach wprowadzających w świat kodowania. Program warsztatów zawierał programowanie sympatycznych robotów Dash i Dot za pomocą dedykowanych im aplikacji, zabawy z kolorowymi kubeczkami rozwijające logiczne myślenie oraz kodowanie na macie edukacyjnej. Ponadto przedszkolaki zwiedziły poszczególne działy biblioteki, a szczególnie Mediatekę, dział przeznaczony dla dzieci.

„Polska złota jesień w moim mieście” to tytuł ogólnopolskiego konkursu plastycznego zorganizowanego przez Przedszkole Samorządowe nr 73 w Katowicach. Na konkurs wpłynęło 68 prac z różnych placówek przedszkolnych w całej Polsce. 14 listopada jury powołane przez Organizatora, kierując się kryteriami oceny zawartymi w regulaminie, wyłoniło zwycięzców konkursu, wśród których znalazły się dziewczynki z naszego przedszkola uczęszczające do grupy „Żuczków”. Laureatką II miejsca została Maja Cieślik a miejsce III zajęła praca Julii Rybak. Dziewczynki otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Zwycięzcom oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

25 listopada w grupie Pszczółek świętowaliśmy dzień Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyniosło ze sobą swoją ulubioną maskotkę, przedstawiło ją i opowiedziało o niej innym. Z pomocą wełny oraz różnych ozdób wykonaliśmy również prace plastyczne przedstawiające pluszowe misie. Następnie wspólnie zaśpiewaliśmy i zatańczyliśmy piosenkę "Pluszowy miś" i wesoło bawiliśmy się z naszymi misiami przez cały dzień.

W poniedziałek 25 listopada obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. W dniu tym najważniejszymi gośćmi w naszej grupie były pluszowe misie przyniesione przez dzieci z domu. Dzieci poznały historię powstania pluszowego misia i zaprezentowały swoich przyjaciół kolegom z grupy. Były także tańce i zabawy z maskotkami. W przerwie zabaw dzieci wykonały prace plastyczne, wykorzystując metodę kodowania. To był naprawdę „milusi” dzień!

25.11 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem- Misiem. Przybyły misie małe, duże, bardzo duże, białe, różowe, zielone wprost bajecznie kolorowe a każdy był piękny i wyjątkowy. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie uczestniczyły w zabawach ruchowych. Na koniec w grupach ułożyły i pokolorowały puzzle przedstawiające misie. To był dzień pełen wrażeń.

22 listopada 2019 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Jestem bezpieczny na drodze" zorganizowanego przez Straż Miejską w Kielcach. Gala finałowa odbyła się w kinie Moskwa w Kielcach. Mamy przyjemność poinformować, że spośród nadesłanych 524 prac z 34 Przedszkoli Samorządowych i Szkół Podstawowych, zostało nagrodzonych 220 uczestników w tym 12 dzieci z naszego przedszkola otrzymało nagrody oraz wyróżnienia. Wręczali je Komendant Straży Miejskiej w Kielcach Renata Gruszczyńska oraz p.o. Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Kielcach Ireneusz Kołodziej. Wszystkim laureatom oraz ich opiekunom SERDECZNIE GRATULUJEMY!

14 listopada nasze przedszkole wzięło udział w kampanii „Dzień Czystego Powietrza”, której inicjatorem był Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu miasta w Kielcach. Celem akcji była edukacja dzieci w zakresie przyczyn zanieczyszczenia powietrza ze szczególnym uwzględnieniem tych, na które mamy największy wpływ, czyli tak zwanej niskiej emisji będącej jedną z głównych przyczyn smogu w Polsce. W ramach spotkań pod hasłem „ Czytanie dla przedszkolaków – wspólnie dbamy o czyste powietrze” nasze przedszkole odwiedziła Radna Rady Miasta Kielce, która - czytając fragmenty książki „Jaś Wiadomy – ZMIENIA ŚWIAT” autorstwa Marcina Pałasza - przybliżyła dzieciom ten bardzo ważny dla nas problem,. Ta pięknie zilustrowana książka, której osią jest szeroko pojęta troska o świat, dzieci, zwierzęta i przyrodę bardzo zainteresowała nasze przedszkolaki. To opowieść o przeciętnej rodzinie: rodzicach i dwójce dzieci oraz problemach, jakie rodzina musi rozwiązywać w codziennym życiu. Dodatkowo, po każdym rozdziale, umieszczone są ciekawostki dotyczące przyrody i naszego środowiska.

My, przedszkolaki z grupy „Żuczków”, tak jak w poprzednim roku szkolnym, mamy możliwość uczestniczenia w zajęciach koła plastycznego gdzie rozwijamy swoje zainteresowania i zdolności artystyczne. Podczas zajęć poznajemy różne techniki plastyczne, eksperymentujemy z różnym materiałem rozwijając swoją kreatywność. Najciekawsze prace nasze Panie wysyłają na konkursy plastyczne zarówno miejskie jak i ogólnopolskie. Zajęcia te zawsze sprawiają nam wiele radości i satysfakcji z końcowego efektu.

Z okazji Światowego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania dzieci zapoznały się z rymowanką: "Jedz owoce i warzywa - będziesz zdrowy tak jak ryba". Inscenizowana zabawa przybliżyła dzieciom walory warzyw, a zwłaszcza marchewki. Przedszkolaki radośnie śpiewały piosenkę "Smaczne warzywa", a następnie chętnie chrupały świeże marchewki, degustowały surówkę i sok marchewkowy. Na koniec zorganizowana została wystawa z kolorowanek wykonanych przez dzieci.

W pierwszym tygodniu listopada w naszej grupie odbył się cykl zajęć o tematyce patriotycznej. Nasze Panie przygotowały dla nas wiele ciekawych tematów związanych z Polską. Rozpoczęliśmy je od zajęć poświęconych Rocznicy Odzyskania Niepodległości i związanym z nią Świętem. Wysłuchaliśmy opowiadania o Józefie Piłsudzkim, pierwszym Marszałku Polski i dowiedzieliśmy się jakim był chłopcem, kiedy miał tyle lat co my. Mieliśmy również okazję przypomnieć sobie na jakim kontynencie leży nasz kraj i jakich ma sąsiadów. Wysłuchaliśmy legendy z której poznaliśmy historie Orła Białego i powstania pierwszego polskiego grodu. W wirtualnej podroży po Polsce wędrowaliśmy przez ważne dla historii naszego kraju miasta i charakterystyczne miejsca. Nie zapomnieliśmy również o bohaterach poległych w obronie naszej Ojczyzny. Przed Świętem Zmarłych zapaliliśmy symboliczny znicz pod pomnikiem Bojowników Polski podziemnej poległych z rąk hitlerowskich okupantów. Cykl naszych zajęć zakończyliśmy w Miejskiej Bibliotece nr 1 gdzie wysłuchaliśmy opowiadania o Krakowie - mieście królów polskich. Potem wzięliśmy udział w quizie zorganizowanym przez Panią bibliotekarkę, który zdaliśmy na szóstkę.

5 listopada, sześć dni przed Narodowym Świętem Niepodległości, przedszkolaki z grupy „Żabek” i „Żuczków” zaprezentowały swoim młodszym kolegom uroczysty program artystyczny. Patriotyczne piosenki stanowiące swoistą podróż po polskiej krainie i wiersze o narodowych wartościach wprowadziły widzów w podniosły nastrój. Dzieci przypomniały, jakie są symbole Polski i dlaczego należy o nich pamiętać. Ta nasza mała uroczystość stała się lekcją patriotyzmu która na długo pozostanie w naszej pamięci.

Pielęgnując tradycję związaną z obrzędami Wszystkich Świętych dzieci wybrały się pod pomnik przy ulicy Urzędniczej, aby zapalić znicze i uczcić pamięć pomordowanych, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny.

Chcąc zapoznać dzieci ze zwyczajami innych krajów, podobnie jak w poprzednim roku w naszej grupie "Pszczółek" zorganizowano obchody Święta Halloween. Dzieci uczestniczyły w licznych konursach i zabawach tanecznych, które dostarczały każdemu wiele pozytywnych emocji.

31 października "Żabki", jak co roku, z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych, wybrały się pod pomnik upamiętniający pomordowanych bojowników w czasie II Wojny Światowej.Celem uczczenia pamięci zmarłych, zapaliły przyniesione przez siebie znicze.

31.10.2019 r. w grupie ,,Żabek” odbył się „Bal Halloween”. Dzieci mogły się zaprezentować w niecodziennych kreacjach. Na balu pojawiły się czarownice, diabełki, kościotrupy, oraz wiele innych barwnych postaci. Dzieci tańczyły, bawiły się przy muzyce, atmosfera była „strasznie fajna”. Chociaż tradycja Halloween przyszła do nas zza oceanu w latach 90-tych ubiegłego wieku, to sprawia dzieciom dużo radości i uśmiechu. A przecież w wychowaniu o to chodzi, aby dostarczać dzieciom powodów do radości i zabawy. Myślę, że nam się to udało, co widać na załączonych zdjęciach.

Dnia 31 października przyszliśmy przebrani trochę inaczej niż na codzień, ponieważ w tym dniu odbyła się w naszej grupie zabawa, związana ze zwyczajem halloweenowymi. Przedszkolaki prezentowali swoje stroje na ,,pokazie mody”, odgadywali zagadki, tańczyli. Na zakończenie naszej wspólnej zabawy, zajadaliśmy się pysznymi cukiereczkami. Wszystkie nasze zabawy i tańce miały na celu poznanie zwyczajów i kultury obchodzenie halloween w innych krajach.

W naszej grupie, jak co roku pod koniec października poznajemy zwyczaje i zabawy halloweenowe. W tym roku również nie zapomnieliśmy przyjść do przedszkola w przebraniach. Nasze Panie też o tym nie zapomniały i przyszły ubrane inaczej niż zwykle. Potem zaprosiły nas do wspólnej zabawy. A bawiliśmy się super najpierw był quiz, podczas którego przypomnieliśmy sobie, co to za dzień ten Halloween. Nagrodą w konkursie był ciasteczkowy paluszek upieczony przez panią Monikę. Śpiewaliśmy też po angielsku. Oczywiście wszystkie nasze zabawy i tańce miały na celu rozwijać naszą wiedzę na temat kultury i zwyczajów krajów europejskich. Na koniec bawiliśmy się w mumie z papieru toaletowego i tańczyliśmy z kolorowymi balonami - duszkami. Był to dzień pełen wrażeń.

30 października dzieci z grupy „Żabek” miały bardzo ciekawego gościa. Odwiedziła nas pani z Muzeum Historii Kielc. Przybyła do przedszkola z walizką pełną historii. Przedszkolaki mogły obejrzeć różne przedmioty sprzed lat, zgadując przeznaczenie poszczególnych eksponatów, wyłaniających się z tajemniczej walizki. Zajęcia wzbudziły wielkie zainteresowanie przedszkolaków i okazały się fascynującą lekcją historii.

Dnia 30 października nasza grupę odwiedziła Pani Iwona z Muzeum Historii Kielc, która przyszła do nas z ,,Walizką z historią” zawierającą skarby historii. Skarby te można było obejrzeć, powąchać, dotknąć. Historia tych codziennych przedmiotów pozwoliła nam zetknąć się z ciekawym i oryginalnymi obiektami, które dziś są całkowicie zapomniane, a ich zastosowanie jest zagadkowe.

29 października „Pszczółki” i „Żuczki” wyjechały do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” gdzie obejrzały pełne uroku przedstawienie o przygodach Koziołka Matołka, który przemierzał świat, szukając swojego miejsca na ziemi. Podczas wędrówki odwiedził egzotyczne kraje poznając ich mieszkańców i przeżywając wiele emocjonujących przygód. Przez całe przedstawienie towarzyszyło dzieciom wiele emocji, dużo śmiechu i wspólnego śpiewania. Akcja toczyła się tak wartko, że nie wiadomo kiedy Koziołek dotarł do celu swojej wędrówki którym był Pacanów. Po powrocie do przedszkola dzieci jeszcze długo nuciły melodie przewodnią przedstawienia i rysowały głównych bohaterów.

25 października nasza grupa odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczna nr 1, która znajduje się nieopodal naszego przedszkola. Dzieci wysłuchały opowiadania pt.,,Kamyczek w bibliotece", zapoznały się z zasadami korzystania ze zbiorów oraz ich szanowania. Przedszkolaki oglądały wiele ciekawych książek, a kilka z nich wypożyczyliśmy, aby wspólnie czytać je w naszej grupie.

Dnia 24 października w naszej grupie odbyło się uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka. Dzieci w odświętnych strojach pięknie zaprezentowały program artystyczny wszystkim zaproszonym gościom, m.in. recytowały wiersz, tańczyły, śpiewały piosenki w języku polskim i angielskim. Odbyła się również wspólna zabawa integracyjna dorosłych wraz z dziećmi pt. "Podaj swoje imię". Po zaprezentowaniu przez przedszkolaków repertuaru Pani Dyrektor pasowała Maluchy czarodziejską kredką. Od tej pory dzieci stały się prawdziwymi przedszkolakami. Na pamiątkę tej wyjątkowej chwili dzieci zostaly odznaczene Medalami Przedszkolaka. Dla najmłodszych było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia że swoich pociech.

23 października nasza grupa udała się na zajęcia edukacyjne w Miejskiej Bibliotece Publicznej nr 1. Przedszkolaki wysłuchały historii o przygodzie Franklina w lesie. Dzieci przekonały się że zabawa w chowanego nie zawsze dobrze się kończy, a spacer po lesie jest bezpieczny tylko pod opieką dorosłych. Po przeczytaniu książki oraz rozmowie na temat bezpieczeństwa w lesie rozmawialiśmy o mieszkańcach lasu i ich kryjówkach. Pszczółki wzięły udział w zabawie polegającej na dopasowaniu różnych gatunków leśnej zwierzyny do miejsc zamieszkania.

16 października dzieci z grupy „Żabek” wybrały się z wizytą do Radia eM. Na miejscu przywitał nas pan Piotr Wójcik, który oprowadził nas po rozgłośni. Przedszkolaki miały okazję poznać pracę dziennikarzy radiowych oraz obejrzeć najważniejsze pomieszczenia radia. Dowiedziały się jak powstają wiadomości, na czym polega praca prezentera , dźwiękowca, reportera, gdzie odbywają się rozmowy z gośćmi oraz jak powstają audycje radiowe. Na zakończenie wizyty, dzieci otrzymały drobne upominki , związane z rozgłośnią. Serdecznie dziękujemy panu Piotrowi za miłe przyjęcie naszej grupy!

14 października "Biedronki" zrobiły swoim paniom wielką niespodziankę , ogromną laurkę. A w niej rysunkowe życzenia od każdego dziecka . No i oczywiście .... obiecały , że będą bardzo grzeczne.

11.10.2019 r. w przedszkolu odbyły się audycje muzyczne pt. "Był sobie król... " w wykonaniu muzyków z Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Tym razem, wraz z księżniczką Rozalindą przenieśliśmy się dwór królewski. Mieliśmy okazję wysłuchać utworów wykonywanych niegdyś na dawnych dworach Europy. Usłyszeliśmy brzmienie, poznaliśmy wygląd, budowę oraz sposób wydobywania dzwięków z takich instrumentów jak cytra i viola da gamba. Dzieci, przy muzycznym akompaniamencie miały również okazję zatańczyć menueta.

9 października 2019 roku w przedszkolu gościliśmy ratowników medycznych p. Kamila Syskę i p. Krzysztofa Wronę - prywatnie tatę Wojtusia z gr. Maluszków. Ratownicy wyjaśnili dzieciom na czym polega ich praca oraz czym zajmują się służby ratunkowe. Bardzo ważnym punktem zajęć były ćwiczenia praktyczne. Przedszkolaki najpierw przyglądały się czynnościom wykonywanym przez wykwalifikowanych ratowników, a następnie, według ich wskazówek próbowały naśladować masaż serca oraz układać „poszkodowanego” w pozycji bezpiecznej. Mamy nadzieję, że dzięki takim zajęciom nasze przedszkolaki dowiedzą się wielu ważnych rzeczy, które być może w przyszłości przyczynią się do uratowania komuś życia. DZIĘKUJEMY ! To była dla nas wszystkich bardzo cenna lekcja.

Dnia 08.10.2019r. mieliśmy okazję obejrzeć przedstawienie pt. "Trzy świnki" w wykonaniu aktorów z krakowskiego teatru. Opowiadało ono o perypetiach trzech małych świnek. Dzieci choć doskonale znają tą bajkę , to z wielkim zainteresowaniem śledziły perypetie bohaterów. Urocze przedstawienie nauczyło naszych przedszkolaków, iż to, co w życiu ważne, wymaga przemyślenia i zaangażowania. Kolejny raz przekonaliśmy się, że… ”ciężka sumienna praca naprawdę się opłaca”.

Podczas naszych jesiennych spacerów obserwujemy kolory tej barwnej pory roku. Ostatnio podziwialiśmy odcienie liści, z których każdy jest inny. Patrzyliśmy jak wyglądają liście mieniące się w jesiennym słońcu. Efektem naszego spaceru były piękne kolorowe bukiety, które ozdobiły nasz kącik przyrody.

Buzia Twoja uśmiechnięta, w dniu radosnym Twojego święta. Przyjmij proszę me życzenia, niech się spełnią Twe marzenia. Ważna dzisiaj data taka, bo to przecież Dzień Chłopaka. W poniedziałek w grupie "Motylków" obchodziliśmy Dzień Chopaka. Z tej okazji dziewczynki zaśpiewały "Sto lat" oraz złożyły kolegom życzenia. Nasi najmłodsi Panowie zostali obdarowani miłym upominkiem. Wszystkie dzieci brały udział we wspólnej zabawie. Nie zabrakło tańców, śpiewów i zabaw. Dobre humory towarzyszyły nam przez cały dzień.

W tym roku, na Dzień Chłopaka, my dziewczynki z grupy Żuczków zaprosiłyśmy swoich kolegów do „kolorowego laboratorium” w Energetycznym Centrum Nauki mieszczącym się w Kieleckim Parku Technologicznym. W niesamowitym laboratorium o nazwie „Generator mocy” mogliśmy uczestniczyć w „naukowych” warsztatach zamieniając się na chwilę w szalonych badaczy. Łączyliśmy na różne sposoby podstawowe kolory aby otrzymać z nich tęczę barw pochodnych. Budowaliśmy wieżę z cieczy. Mogliśmy eksperymentować z rożnymi cieczami zaspokajając swoją dziecięcą ciekawość świata.

W tym dniu szczególnym – września trzydziestego. Witamy serdecznie chłopaka każdego. Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń. Innych przyjemności już nawet nie zliczę! 30 września w naszej grupie obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczynki wręczały chłopcom prezenty, które przygotowali rodzice. Chłopcy również wręczyli drobne prezenty dziewczynką w podziękowaniu za pamięć. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy a wykonane zdjęcia będą miłym wspomnieniem tych chwil.

Pod koniec września wybraliśmy się na pobliski stragan. Oglądaliśmy tam, jakie dary przyniosła nam jesień. Było ich bardzo dużo. Samych odmian jabłek naliczyliśmy chyba aż siedem nie wspominając już o śliwkach. Wśród różnorodnych owoców i warzyw zauważyliśmy też donice z kolorowym wrzosem, bo wrzos - jak sama jego nazwa mówi - kwitnie właśnie we wrześniu. Stragan był bardzo kolorowy i zachęcający do kupowania tych zdrowych przysmaków. Po wycieczce obiecaliśmy naszej Pani, że już od dziś będziemy chętnie zjadać te jesienne dary pełne witamin, bo przecież są nam bardzo potrzebne żeby być silnym i zdrowym.

26 września pojechaliśmy do teatru Lalki i Aktora „Kubuś” na spektakl pt.: „Pięciu Nieudanych”. Spektakl ten jest adaptacją pięknie ilustrowanej książki włoskiej pisarki Beatrice Alamagny. Jest to pełna humoru, poetycka, mądra opowieść o własnych ograniczeniach, codziennych sukcesach i porażkach, a także o postrzeganiu siebie i innych. Za sprawą zabawnych i pozytywnych bohaterów oraz ich niezwykłych perypetii dowiedzieliśmy się, że świat nie jest co prawda perfekcyjny ale idealną receptą na jego małe, wielkie troski może być wzajemna życzliwość, zrozumienie i przyjaźń. Po tym wspaniałym spektaklu zaproszono nas na lekcję teatralną, podczas której mogliśmy zobaczyć jak wyglądają poszczególne etapy tworzenia lalek teatralnych począwszy od projektu, a skończywszy na gotowej lalce. Poznaliśmy także różne rodzaje lalek teatralnych i sposoby ich animacji.

Dzieci z naszej grupy zostały zaproszone na zajęcia dydaktyczne pt. "Spacerkiem po lesie". Odbyły się one w dniu 25.09.2019 r. w Filii nr 1 Biblioteki Miejskiej przy ul. Karczówkowskiej. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zajęciach, które przybliżyły oraz usystematyzowały wiadomości na temat środowiska leśnego. Na zakończenie, dzieci biorące udział w konkursie plastycznym, organizowanym przez bibliotekę, otrzymały dyplomy oraz nagrody.

W tym roku wycieczką do parku miejskiego powitaliśmy astronomiczną jesień. Spacerując alejkami obserwowaliśmy konary drzew oraz rosnące na klombach rośliny. Widzieliśmy pierwsze, spadające pod nasze nogi kasztany oraz kolorowe liście. Z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy kaczki wygrzewające się w promieniach wrześniowego słońca na brzegu stawu. I mimo, że niebo tego dnia było błękitne i wydawać by się mogło, że lato jeszcze nie odeszło to jednak w powietrzu czuliśmy już zapach jesieni.

Maluszki z grupy pierwszej przywitały „ Panią Jesień “piosenką, tańcem i grą na grzechotkach. Świetną zabawę z wiatrem i jesienią dopełniły szyfonowe chustki w barwach jesieni. Taniec tak się dzieciom spodobał, że wszystkie chętnie wirowały w takt muzyki.

20 września obchodziliśmy w naszej grupie Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Nasze Panie przygotowały dla nas super niespodzianki. Było wiele radości, kiedy Pani Monika robiła z kolorowych balonów różne zwierzątka, kwiatki i serduszka. Potem wspólnie się bawiliśmy w rytmach wesołej muzyki. Na koniec dnia każdy z nas dostał medal „wyjątkowego przedszkolaka”. My wiemy, że fajnie być przedszkolakiem, takim sobie małym żakiem.

20 września dzieci z grupy "Żabek" wybrały się do kina "Moskwa na film przygodowy "Wyprawa Magellana".Seans dostarczył przedszkolakom wielu pozytywnych emocji.W trakcie powrotu, mogliśmy podziwiać piękne zakątki naszego miasta- Park Miejski , Źródełko Biruty. Pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

19.09.2019 r. w naszym przedszkolu odbyły się audycje muzyczne, podczas których, wraz z muzykami z Orkiestry Świętokrzyskiej "przenieśliśmy się" do Filharmonii. Dowiedzieliśmy się, że obowiązuje nas odświętny strój, oraz, że musimy zachowywać sie kulturalnie i cicho. Zapoznaliśmy się z twórczością wybitnych kompozytorów - J. S. Bacha oraz W. A. Mozarta, oraz wysłuchaliśmy takich urworów jak" Dla Elizy", "Uczeń czarnoksiężnika", fragmentu "Bolera" oraz kankana. Muzycy zapoznali nas z brzmieniem, sposobem wydobywania dźwięku oraz budową takich instrumentów jak flet poprzeczny, puzon oraz werbel.

19 września odwiedziliśmy zaprzyjaźnioną Miejską Bibliotekę Publiczną przy ulicy Karczówkowskiej, w której podczas zajęć edukacyjnych wybraliśmy się „na spacer po lesie”. Podczas tego „spaceru” rozmawialiśmy o różnych gatunkach drzew oraz o właściwym i bezpiecznym zachowywaniu w lesie. Na koniec spotkania Pani bibliotekarka podsumowała konkurs plastyczny, w którym braliśmy udział. Wszystkie dzieci otrzymały kolorowe zakładki do książek a uczestnicy konkursu pamiątkowe dyplomy i nagrody.

 


<< powrót