Rok szkolny 2015/2016

no images were found

W ostatni dzień czerwca wybraliśmy się na pieszą wycieczkę krajoznawczą. Jej celem było pobliskie Wzgórze Karczówki z klasztorem i figurą Św. Barbary. Pogoda dopisała a piękna panorama Kielc i Gór Świętokrzyskich wynagrodziła trudy wędrówki.

Przedszkolaki z grup II, IV i V w dniu 28.06.2016 r. zwiedziły Jednostkę Ratowniczo - Gaśniczą nr 3 przy ulicy Grunwaldzkiej. Tam dowiedziały się na czym polega praca strażaka i jakim sprzętem posługują się strażacy w akcji.

W niedzielne popołudnie kielecki park zdominowały taniec i piosenka. W trakcje imprezy zorganizowanej przez Młodzieżowy Dom Kultury, który w tym roku obchodzi swoje 60 lecie – odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego pt.: „Kielce tęczą malowane”. W kategorii klas 0-III, na sześć przyznanych nagród, zdobyliśmy trzy. Dyplomy i okazałe prezenty otrzymali: Michał Gacek, Monika Dziadosz i Iga Kmiecik. Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowana została również praca Ostapa Stetsiuka. Mali artyści z grupy III wykonali swoje prace pod kierunkiem pań: Beaty Kaweckiej i Beaty Stefańczyk. Podczas wręczania nagród wszyscy trzymaliśmy kciuki za naszych piłkarzy, którzy walczyli o wejście do ćwierć finału Mistrzostw Europy. Nic więc dziwnego, że zaraz po zejściu ze sceny zamieniliśmy kielecki park na strefę kibica. To było podwójnie szczęśliwe popołudnie.

Dnia 25 czerwca , podczas obchodów Święta Kielc , na Placu Artystów odbyło się rozstrzygnięcie konkursu rysunkowego pt. „Wodę piję , wodą się umyję i dzięki wodzie żyję”, zorganizowanego przez Wodociągi Kieleckie . Nasze przedszkolaki , z rąk p .Prezesa Henryka Mielcarza , otrzymały dyplomy oraz okazałe nagrody rzeczowe .Wyróżnione dzieci , to : Marcelinka Baran, Bartek Pyk, Wojciech Kwiatkowski z gr. IV oraz Martyna Paryska i Dagmara Więckowska z gr. V. Dzieci wykonały prace pod opieką p. Iwony Bzowskiej, Agnieszki Rokickiej i Ewy Kobryn .

Tuż przed wakacjami odwiedził nas pan policjant – tata Mateusza. Dzieci zapoznały się z pracą policjanta, zwiedzały radiowóz, słuchały dobrych rad dotyczących bezpieczeństwa oraz przestróg związanych z łamaniem prawa zarówno przez dzieci, jak i przez rodziców. Tata Mateusza podkreślił, że praca policjantów służy przede wszystkim bezpieczeństwu ludzi.

Pod koniec czerwca w grupie III rozstrzygnęliśmy Konkurs na Super Grzecznego Przedszkolaka. Tytuł ten przypadł przedszkolakom, którzy przez cały rok byli najgrzeczniejsi (albo starali się być takimi) a za dobre uczynki i właściwe zachowanie dostawali kolorowe kwiatki. Ci, którzy zebrali ich najwięcej otrzymali medale i symboliczne nagrody. Teraz już wszyscy wiemy ,że warto być grzecznym.

Wszystkie oznaki wskazywały, że Lato jest tuż, tuż. I właśnie dziś, 20 czerwca, przyszło do dzieci z grupy II. Radości nie było końca. Przedszkolaki, ubrane w żółty kolor, witały Lato tańcem, zabawą i piosenką. Na powitanie lata dzieci dostały kolorowe wiatraczki.

Pierwszy rok pobytu w przedszkolu za nami - tak "maluszki" świętują zakończenie roku szkolnego .

19 czerwca w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom 34 Konkursu Plastycznego pt.: „Mój Teatr”. Na konkurs wpłynęły 702 prace z naszego województwa z których wybrano i nagrodzono 30 najlepszych, wśród których znalazła się praca Moniki Dziadosz z grupy III. To już kolejny wielki sukces Moniki, która swoją prace wykonała pod kierunkiem pań Beaty Kaweckiej i Beaty Stefańczyk. Po części oficjalnej na którą, oprócz nagrodzonych dzieci zaproszeni byli liczni przedstawiciele sponsorów mali artyści obejrzeli spektakl pt.: „Być jak Pippi”. Choć spektakl spodobał się bardzo dzieciom największe wrażenie i radość sprawiły olbrzymie paczki z prezentami.

Dzieci z grupy III żyją już wakacjami. Na razie jeszcze bawią się w piaskownicy ale już za kilka dni będą mogli popisać się swoimi wspaniałymi budowlami z piasku na prawdziwej plaży.

Oficjalne Zakończenie Roku Przedszkolnego w grupie V odbyło się na „ zaczarowanym podwórku”.Przedszkolaki zaprezentowały rodzicom wesołą , pouczającą bajkę, której głównymi bohaterami byli kogut, kura i kurczęta. Dzieci świetnie odegrały swoje role wzbudzając uznanie widzów.

Dziś, w dniu 16.czerwca, przedszkolaki z grupy III pożegnały oficjalnie Rok Przedszkolny 2015/16. Z tej okazji przedstawiły zaproszonym rodzicom wesołą, wakacyjną inscenizację wypełnioną piosenkami i tańcami. Występ naszych dzieci wzbudził duże uznanie gości, którzy nie szczędzili braw dla małych aktorów. Końcowym akcentem dopołudniowego spotkania było pożegnanie dzieci odchodzących do szkoły, które otrzymały pamiątkowe puchary.

10 czerwca grupa IV wzięła udział w warsztatach oraz wernisażu wystawy ilustracji wykonanych przez Gabrielę Cichońską do książki Adama Jaromira pt.: „Słoniątko”. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania o przygodach słoniątka, obejrzały wystawę a następnie podczas pracy w grupach, wspólnie wymyślały dalsze jego losy. Dzieci wykazały się wspaniałą wyobraźnią i stworzyły dzieła na ogromnych płachtach papieru. Po powrocie do przedszkola zorganizowaliśmy wystawę prac dzieci . Dzieci odkryły jeszcze rzeźbę dzika, nawiązującą do legendy o powstaniu Kielc znajdującą się na skwerku obok BWA.

13 czerwca dzieci z grupy III i IV odwiedziły Ośrodek Pomocy Dzikim Zwierzętom „Ptasi Azyl” w Ostrowie koło Chęcin. Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały na czym polega praca w Ośrodku i jakie zwierzęta są tu najczęstszymi pacjentami. Wysłuchały opowieści o tajemnicach życia niektórych zwierząt przebywających w Azylu. Dowiedziały się, jak należy się troszczyć o dzikie zwierzęta występujące w naszych lasach. Dzieci miały również możliwość zobaczenia jak karmi się małego gołąbka i wróbelka. Największą radością było dotykanie małej sarenki i potrzymanie na ręku prawdziwego jeża. Po części edukacyjnej był czas szaleństwa na super placu zabaw. Potem były grillowane kiełbaski przy wspólnym stole.

10 czerwca starszaki z grupy III i V brały udział w zajęciach przeprowadzonych przez pracowników MZPPP na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Dzieci obejrzały filmy poruszające kwestię zagrożeń czyhających w sieci i sposobu ich unikania.

W dniu 10 czerwca dzieci z grupy II były na wycieczce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kielcach przy ul. Karczówkowskiej 20. Dzieci wzięły udział w zajęciach bibliotecznych. Słuchały opowiadania czytanego przez panią bibliotekarkę, oglądały księgozbiór, czytelnię, kącik informatyczny, „czytały” wybrane przez siebie książeczki. Na pamiątkę pobytu w bibliotece dostały bajkowe zakładki do książek.

Dnia 9 czerwca Maluszki z grupy I odwiedziły filię Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 1 w Kielcach przy ul. Karczówkowskiej, zlokalizowanej w pobliżu naszego przedszkola. Dla większości z dzieci była to pierwsza wizyta w takim miejscu. Pani bibliotekarka przybliżyła przedszkolakom miejsce, które odwiedziły. Była pozytywnie zaskoczona odpowiedziami, które udzielały dzieci, wiedziały, gdzie są i jak się mają zachować. Wyróżniła chłopca – Szymona, który jest stałym bywalcem, wraz z rodzicami i starszym bratem (absolwentem naszego przedszkola ) i wie, jak należy zachować się w takim miejscu. Przedszkolaki wysłuchały z zainteresowaniem książeczki Kamyczek w bibliotece, przeczytanej przez panią bibliotekarkę, po czym każde dziecko dostało książeczkę do oglądania. O dziwo!, większość zainteresowana była pozycjami przyrodniczymi ze świata zwierząt i to: prehistorycznych, dinozaury wzięły górę!!! Być może rosną nam Mali archeolodzy? Na zakończenie wizyty, pociąg maluszków, bardzo ciiichoo, przejechał pomiędzy regałami książek i tak dotarliśmy do końca naszej czytelniczej podróży. Na pożegnanie każde dziecko dostało zakładkę do książki. Ta lekcja czytelnicza z pewnością zachęci nasze dzieci do sięgania po książki-źródła wiedzy wszelakiej!!!

W dniu 8 czerwca grupa IV wybrała się do Muzeum Narodowego. Podczas bardzo ciekawych zajęć pt. "Historia zaklęta w monetach" dzieci wypełniały test sprawdzający ich wiadomości na temat życia ludzi w dawnych czasach. Dzieci dowiedziały się, że dwa tysiące lat p.n.e. ludzie nie tylko nie wiedzieli, czym są papierowe pieniądze, ale w ogóle nie znali pieniędzy w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Pieniądzem było wszystko to, co w danej społeczności miało uznaną wartość (np. żywność, narzędzia, tkaniny, ozdoby). Stały rozwój wymiany towarowej doprowadził do wyzwolenia w siódmym stuleciu p. n. e. monet i prawie 1600 lat później, w Chinach, pieniądza papierowego. Dzieci miały możliwość obejrzenia starych monet i porównania ich z monetami z dzisiejszych czasów. Na zakończenie każde chętne dziecko mogło samodzielnie wykonać pamiątkową monetę. Dzieci były bardzo aktywne i wykazały się dużym zasobem wiadomości, co potwierdziła pani prowadząca zajęcia. W drodze powrotnej nie zapomnieliśmy o : "Ptaszarni", Pomniku Tadeusza Kościuszki, Katedrze, fontannie w Parku Miejskim i rzece Silnicy.

W czerwcu dzieci z gr. IV odwiedziły gabinet stomatologiczny naszej absolwentki dr Ewy Milewskiej - Kowalczyk. Dzieci odpowiadały na pytania pani doktor wykazując się przy tym dużą wiedzą na temat higieny jamy ustnej oraz zasad zdrowego odżywiania. Chętne dzieci mogły usiąść na fotelu i sprawdzić, czy fotel porusza się, mogły obejrzeć także sprzęt służący do leczenia zębów. Dzięki pani doktor Madzia mogła zamienić się w stomatologa, a Marcelinka w pacjentkę. Miła pani doktor sprawiła, że wszystkie dzieci świetnie się bawiły utrwalając sobie jednocześnie zasady dbania o zdrowie. Przedszkolaki były dumne, gdy okazało się, że pani doktor też chodziła do naszego przedszkola, gdy była dzieckiem. Na zakończenie dzieci podziękowały pani doktor i wręczyły własnoręcznie wykonany plakat, który być może znajdzie się na ścianie gabinetu?...

W czerwcu. dzieci z grupy IV odwiedził pan Sławomir Zieliński, tata Milenki. Jest on zawodowym fotografem i z wielką pasją opowiadał dzieciom o swoim zawodzie. Przekazał im dużo ciekawostek związanych z fotografią i jej obróbką. Dzieci dowiedziały się o fotografowaniu w dawnych latach, miały okazję porównać różne aparaty fotograficzne, zobaczyły z bliska filmy, porównywały ich szerokość, wyciągały z kasetki a przede wszystkim świetnie się bawiły. Miały okazję również zobaczyć na czym polegało wywoływanie filmu oraz same mogły umieścić film w tzw. koreksie. Po części teoretycznej dzieci przeszły do ciemni, gdzie mogły poznać nową technikę wykonania "rysunku" swojej dłoni za pomocą światła. Na pamiątkę, dzieci otrzymały od taty Milenki, zdjęcie swojej dłoni i będą mogły zachować je na wiele lat. Dzieci podziękowały za wspaniałą zabawę panu Sławkowi i na pewno nie zapomną a być może zainspirują się tymi zajęciami w przyszłości, gdy będą dorośli.

Nietypowe zajęcia grupy III odbyły się w przedszkolnej piaskownicy. Dzieci tworzyły obrazy z wykorzystaniem piasku i pasteli a powstałe prace przyniosły nieoczekiwany efekt.

2 czerwca grupa III wzięła udział w wernisażu wystawy ilustracji- Gabrieli Cichońskiej pt.: „Słoniątko” wykonanych do książki Adama Jaromira. Wystawa połączona z warsztatami została przygotowana specjalnie z okazji Dnia Dziecka. Przedszkolaki, po wysłuchaniu opowiadania o przygodach słoniątka, wspólnie wymyślały dalsze jego losy a następnie przenosiły je na papier.

Tradycją naszego przedszkola stało się, że 1 czerwca, rodzice przygotowują przedstawienie dla naszych dzieci. Tak też było i w tym roku. Podczas festynu w przedszkolnym ogrodzie dzieci podziwiały swoich rodziców w inscenizacji wiersza Jana Brzechwy pt.: „Kaczka dziwaczka”. Potem było malowanie twarzy, zawody sportowe i wspólna zabawa w łapanie mydlanych baniek.

Dnia 25.05.2016 r. w DK "Zameczek" ul. Słowackiego 23 w Kielcach rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt.: „ Moja Mama”. Na konkurs wpłynęło 560 prac, dlatego jury miało problem z wybraniem tych najpiękniejszych. Wśród wyróżnionych znalazła się praca Klaudii Jasińskiej z grupy III. Przyznano również wyróżnienia w postaci udziału w wystawie pokonkursowej i tak otrzymali je: Liliana Kubicka(gr. IV), Milena Zielińska (gr. IV) Zuzanna Zgutko (gr. IV), Jan Pyrdol (gr. III), Paulina Milewska (gr. III), Bartosz Szwed (gr. III), Dawid Chudzi(gr. III) Monika Dziadosz (gr. III).

31 maja dzieci z grupy I zaprosiły swoich rodziców na uroczyste spotkanie z okazji ich święta. Była radość i łzy wzruszenia podczas występów naszych maluszków.

Przedszkolaki z grupy III zaprosiły swoje Mamy z okazji ich święta na zajęcia plastyczne do BWA. Tematem spotkania było malowanie portretów mamy i dziecka. Praca nad portretami ujawniła wiele ukrytych talentów. Powstałe dzieła będą pamiątką z tego sympatycznego dnia.

Dnia 24.05.2016r. w grupie IV odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Dzieci przygotowały wspaniały występ artystyczny: pochwaliły się umiejętnościami aktorskimi, muzycznymi i tanecznymi. Każdy z przedszkolaków podarował rodzicom własnoręcznie wykonany prezent. Następnie to rodzice musieli się troszkę wykazać - razem z dziećmi tańczyli do piosenki "Oh, Susanna". Spotkanie zakończyło się pysznym poczęstunkiem przygotowanym przez mamy.

20.05.2016 w piękny, słoneczny dzień, dzieci z grupy II pojechały na wycieczkę. Zwiedzały tam „Park Miniatur” (20 najciekawszych obiektów regionu świętokrzyskiego – zamki, obiekty obronne, zabytki sakralne i techniczne), „Oceanikę” (różne gatunki fauny i flory rzek, mórz i oceanów z całego świata). Po małej przekąsce, dzieci bawiły się na bogato urządzonym placu zabaw we wspaniałym plenerze oraz obserwowały konie, kucyka i osiołka. Dzieci, pełne wrażeń, wróciły do przedszkola, a po obiedzie swoje doznania przedstawiły w formie plastycznej.

Już dziś dzieci z grupy drugiej złożyły swoim Rodzicom życzenia z okazji ich Święta. Podczas spotkania, przedszkolaki zaprezentowały swoim Mamom i Tatusiom program artystyczny po którym zaprosiły ich do wspólnej zabawy. Dzieci nie zapomniały również o własnoręcznie wykonanych prezentach, które sprawiły gościom wielką radość.

Dnia 18.05.2016r. dzieci z grupy IV wzięły udział w zajęciach zorganizowanych w Dziecięcej Księgarni Edukacyjnej „Wesoła Ciuchcia”. Przedszkolaki poznały różne rodzaje książek dla dzieci: rozkładanki, dźwiękowe, z pacynką, z ruchomymi oczami i wiele innych. Każdy miał okazję pooglądać książeczki: dziewczynki były zachwycone opowieścią o wróżkach, natomiast chłopcy zainteresowali się książką-rozkładanką o wojownikach. Po krótkim wprowadzeniu, zaczęła się zabawa z ekipą Pogotowia Edukacyjnego. Dzieci bawiły się kolorowymi chustami, następnie uczyły się kręcenia talerzami oraz grania na plastikowych rurkach. Na koniec wszyscy dostali pamiątkowe dyplomy i szczęśliwi wrócili do przedszkola.

W dniu 6.05.16r. przedszkolaki z gr. II i IV odwiedziły TLiA "Kubuś" gdzie na małej sali obejrzały bajkę "O rybaku i złotej rybce". W tak kameralnej scenerii dzieci odnalazły się wspaniale, żywo reagowały na poszczególne sceny z bajki, a po powrocie do przedszkola, podczas zabaw w ogrodzie przedszkolnym, aktywnie odtwarzały role, które najbardziej im utkwiły w pamięci: rybaka i złotej rybki. Statkiem okazała się być zjeżdżalnia a rybkami dzieci znajdujące się pod nią.

Mogły się o tym przekonać przedszkolaki z grupy III biorąc udział w zajęciach dydaktycznych w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 17 – Specjalnych w Kielcach. Był to pierwszy ich kontakt z podstawami informatyki. Nauczyciele i szkolni koledzy pokazali przedszkolakom na czym polega programowanie komputerowe. Zdobytą wiedzę dzieci mogły praktycznie wykorzystać tworząc na tablecie prosty program do poruszania wirtualnym samochodzikiem.

Najpiękniejsza pora roku zawitała do naszego ogrodu. Nic więc dziwnego, że to tu właśnie najchętniej spędzamy czas w słoneczne dni. Dla przedszkolaków z grupy III pobyt na łonie natury to nie tylko beztroska zabawa. Są to również zajęcia edukacyjne, podczas których dzieci dowiadują się co piszczy w trawie, ile kropek ma biedronka i co skrywa w sobie kora drzewa. Pobyt w ogrodzie jest również okazją do twórczego tworzenia. Malowanie kolorową kredą na asfalcie daje wiele radości i satysfakcji.

Przedszkolaki bliżej sztuki! W dniu 12.05.2016r. grupa IV wybrała się do BWA w Kielcach. Podczas warsztatów z cyklu "Oswajanie sztuki - Salvador Dali - człowiek surrealizmu", dzieci poznały jeden z najważniejszych kierunków w sztuce współczesnej. Pierwszą część spotkania stanowiło wprowadzenie teoretyczne, rozwiązywanie rebusów, poznawanie twórczości Salvadora Dali, po czym dzieci przystąpiły do samodzielnej pracy twórczej. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Park Miejski z fontanną, pływającymi kaczkami oraz rybami i wspaniałą pogodą. Dzień był pełen niesamowitych wrażeń i na pewno na długo pozostanie nam w pamięci.

5 maja, na zaproszenie absolwentów naszego przedszkola, odwiedziliśmy Szkołę Podstawowa nr 7 przy ulicy Zimnej. Uczniowie klasy II, pod kierunkiem pani Grażyny Jaklewicz, przedstawili dla nas inscenizację bajki pt.: „Zielony Kapturek”. Ku zaskoczeniu widzów losy Kapturka potoczyły się odmiennie od tych, które znamy z książki, co rozbawiło widownię. Gra młodych aktorów spodobała się bardzo naszym przedszkolakom a zabawa w teatr stała się dla nich nową formą zajęcia.

W dniu 29 IV dzieci z grupy II były na wycieczce w Gabinecie Weterynaryjnym „ Amicus”. Do gabinetu zaprosiła nas mama Róży. Dzieci poznały pracę weterynarza, a także zasady dbania o zwierzęta. Chętne dzieci przy użyciu stetoskopu mogły słuchać bicia serca pieska Frania. Dzieci pełne wrażeń wróciły do przedszkola.

"POTOMKOWIE FARAONÓW" IV GRUPA W MUZEUM DIALOGU KULTUR. W dniu 19 kwietnia przedszkolaki z grupy IV zamieniły się w faraonki i faraonów. Podczas zajęć poznały wiele ciekawostek z historii starożytnego Egiptu: poznały pismo obrazkowe, zobaczyły jak archeologowie pracują nad odkrywaniem tajemnic tych odległych czasów, poznały najbardziej znanego a zarazem najbardziej tajemniczego egipskiego faraona Tutanchamona oraz jego maskę. Dziewczynki ucieszyły się najbardziej z wiadomości, że kobiety też były faraonkami. Dowiedziały się, że lew z ludzką głową to Sfinks. Dzieci poznały odpowiedź na pytanie dlaczego w Afryce podróżuje się wielbłądami, jaka rzeka przepływa przez Egipt a także, że w Nilu żyją krokodyle. W czasie tych ciekawych zajęć wykazały się dużą inwencją podczas budowy swoich piramid a także podczas ozdabiania korony - nakrycia głowy faraona. Porównywały papier z papirusem a na koniec chętne dzieci zamieniały się w mumie. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Rynek dzieci zobaczyły z bliska Urząd Miasta - miejsce urzędowania Prezydenta Kielc. Po powrocie do przedszkola faraonki i faraonowie uczcili urodziny swojego kolegi z grupy.

Kolejny raz dzieci z grupy III wzięły udział w warsztatach plastycznych zorganizowanych przez Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach. Tym razem tematyka zajęć nawiązywała do obchodów Dni Ziemi. Na początku zajęć obejrzeliśmy prezentację przedmiotów użytkowych wykonanych z surowców wtórnych. Następnie przystąpiliśmy do przenoszenia obrazów znanych światowych artystów na czarno białe kontury, poprzez technikę wyklejania starymi gazetami. Była to kontynuacja działań na rzecz ochrony środowiska i ekologii. W drodze powrotnej odwiedziliśmy park miejski w którym obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie.

11 kwietnia dzieci z grupy I i II wzięły udział w „ Przedszkolnych zabawach logopedycznych” prowadzonych przez panią Katarzynę Rogalę- logopedę z MZPPP. Były to zajęcia z zakresu profilaktyki logopedycznej mającej na celu stymulację rozwoju słuchu fonemowego i usprawnienia motoryki artykulatorów. Dzieci rozwiązywały zagadki słuchowe, wzrokowe, oraz robiły śmieszne minki, które oglądały w swoich lusterkach. Przedszkolakom te zabawy bardzo się podobały.

Każdy chłopiec, nawet mały, gdy jest zręczny, dzielny, śmiały i jest dobrym przedszkolakiem, może kiedyś być strażakiem Dużym zainteresowaniem naszych przedszkolaków z grupy III cieszyła się wizyta w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 PSP w Kielcach przy ulicy Grunwaldzkiej. Dzieci dowiedziały się jak bardzo niebezpieczna i odpowiedzialna jest praca strażaka. Najwięcej emocji wywołał udział w zainicjowanym alarmie próbnym i pokazie sprzętu oraz umiejętności.

Stało się już tradycją, że nasi absolwenci regularnie odwiedzają „swoje stare, dobre przedszkole”. Wielokrotnie przybywali do nas aby opowiedzieć, jak wygląda ich obecny dzień pracy w szkole. Uczestniczyli w zajęciach przedszkolnych i służyli pomocą podczas wykonywania różnych prac plastycznych. Nasi goście także chętnie bawili się z młodszym kolegami.

Nasze maluchy z grupy pierwszej „poczuły” zapach wiosny i każdą słoneczną chwilę spędzają w przedszkolnym ogrodzie bawiąc się wesoło na kolorowych zjeżdżalniach.

W dniu 30.O3. 2016 r. grupę II odwiedziła mama Jeremiego. Przybliżyła dzieciom pracę artysty plastyka. Przedszkolaki poznały takie słowa jak: blejtram, paleta, sztaluga oraz miały możliwość malowania na płótnie. Wykonane prace ozdobiły naszą salę.

Dzieci z grupy II sadziły, siały i obserwowały efekty swojej pracy. Przedszkolaki dobrze wiedzą, co jest potrzebne do wzrostu roślin. Po dwóch tygodniach doglądania nastał czas degustacji. Dzieci chętnie wzbogaciły rzeżuchą smak swojej zupy.

30 marca w trakcie zajęć w grupie trzeciej dzieci dowiedziały się: co to jest ekologia, czy gazety służą tylko do czytania, czy bez wody byłoby życie. Przedszkolaki świetnie bawiły się wrzucając symboliczne śmieci do symbolicznych pojemników ucząc się przy tym właściwej segregacji. Na koniec wykonały pracę plastyczną. Oklejały szklane słoje kawałkami starej gazety a powstałe w efekcie wazony zdobią teraz naszą salę.

Tradycją jest szykowanie pisanek przed świętami wielkanocnymi. Dzieci z grupy IV dobrze o tym wiedzą i dlatego przed Wielkanocą ozdabiały styropianowe jajka zabarwionym cukrem i wyciętymi z papieru motylkami i kwiatkami. Dzieciom bardzo spodobała się nowa technika i z dumą prezentowały swoje prace.

Jeszcze przed samymi Świętami grupa III wzięła udział w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych przez BWA w Kielcach. Podczas zajęć dzieci ozdabiały styropianowe jajka. Inspiracją i wzorem pracy były wcześniej obejrzane dzieła sztuki wybitnych światowych malarzy. Po zajęciach, w drodze powrotnej do przedszkola, przedszkolaki szukały wiosny w kieleckim Parku Miejskim oraz w Ogrodzie Włoskim przy Pałacu Biskupów Krakowskich.

Wszystkie oznaki wskazywały, że „Wiosna” jest tuż, tuż! I właśnie dziś przyszła do dzieci z grupy II. Radości nie było końca. Przedszkolaki w zielony kolor ubrane witały „Wiosnę” tańcem, grą na instrumentach, wierszem, zabawą i piosenką. Po przywitaniu „Wiosny” w kąciku przyrody dzieci wesoło bawiły się w ogrodzie przedszkolnym.

21 marca, jak co roku, nasze przedszkolaki żegnały zimę i witały wiosnę. Z symboliczną Marzanną –„zimową Panną” wyruszyły przed budynek przedszkola aby powitać wiosnę.

Tata Franka w miesiącu marcu odwiedził nas dwa razy. Wspólne konstrukcje stały się pretekstem do opowiadania przez niego o zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem i śpiewania patriotycznych pieśni. Dzieciom z grupy II przypadła do gustu ta nietypowa „lekcja historii”.

Przez ostatnie kilka dni dzieci z grupy III, podczas zajęć plastycznych, ozdabiały bibułą wydmuszki tworząc kolorowe pisanki. Wykonywały także papierowe koguty wykorzystując do tego technikę origami. Efekty pracy dały dzieciom wiele satysfakcji. Wykonane pisanki ozdobią wielkanocne koszyczki.

W grupie II zorganizowany został kącik teatralny. Dzieci po obejrzeniu inscenizacji same improwizowały swoje scenki. Wykorzystały do tego kukiełki i pacynki. Wszystkie dzieci w tym dniu mogły być „koronowanymi głowami”. Kącik teatralny dostarczył wiele radości małym aktorom.

14 marca przedszkolaki z grupy III wzięły udział w zajęciach sportowych na prawdziwej sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 7 przy ul. Zimnej. Dzieci pod kierunkiem pań: Katarzyny Niepołońskiej, Doroty Kruzel i Katarzyny Zep, uczestniczyły w grach i zabawach sportowych. Ta lekcja wychowania fizycznego dla przedszkolaków była kontynuacją całorocznych zajęć sportowych prowadzonych przez panią Beatę Kawecką na terenie przedszkola.

W dniu 10.03.2016r., realizując tematykę "Zdrowo się odżywiamy", "Mali strażnicy przyrody" z gr. IV degustowali wyhodowany przez siebie w "Kąciku przyrody" szczypiorek. Przyozdobili nim swoje kanapki, które były o wiele smaczniejsze. Tego dnia nie zabrakło witaminek. Dzieci wykonały również sałatkę owocową z: jabłek, gruszek, truskawek, bananów, kiwi, mandarynek. Okazało się, że własnoręcznie wykonana sałatka znacznie lepiej smakuje.

Następny sukces naszych przedszkolaków!!! W sali kinowej Kina Moskwa w Kielcach odbył się Finał Konkursu „Straż Miejska w oczach młodego pokolenia”, który uroczyście wpisał się w obchody 25-lecia powołania tejże formacji. Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż do Konkursu stanęło w szranki aż 284 wychowanków kieleckich placówek edukacyjnych, spośród których nasze przedszkolaki z grupy IV znalazły się w czołówce: I miejsce zajęła Lilianna Kubicka, III miejsce zajęły: Milena Zielińska oraz Iza Kwaśkiewicz. Nagrodzone prace dziewczynki wykonały pod opieką p. Iwony Bzowskiej i p. Ewy Kobryn.

W Dniu Kobiet, w IV grupie atrakcji nie brakowało: odwiedziła nas mama Natalki S. i opowiedziała dzieciom o swoim zawodzie - fryzjera. Pokazała narzędzia, którymi pracuje a następnie wykonała dziewczynkom różne fryzury. Po czym dziewczynki otrzymały od chłopców upominki oraz przyozdobione korony na głowę. Gdy już zamieniły się w "księżniczki", chłopcy zaprosili je do wspólnej zabawy.

W naszym przedszkolu, 8-go marca, chłopcy nie zapomnieli o swoich koleżankach. Były więc kwiatki, słodycze i prezenty. Przedszkolaki przygotowały również laurki i drobne upominki, które później wręczyły swoim mamom.

Dzieci z grupy II przygotowały z bibuły „kolorowe niteczki” a następnie obszywały kolorowe serwetki. Dzieci przeciągały „niteczki” przez otwory wykonane dziurkaczem na obwodzie tekturowego prostokąta. Lalki i pluszaki mają teraz przytulniejszy kącik.

Zaczął się marzec, toteż „wiosna” jest tuż, tuż. Przedszkolaki z grupy II zaczęły szukać jej w przydomowych ogródkach. Na dzisiejszym spacerze, ubrane w ciepłe czapki, szaliki, rękawiczki (wszak „zima” jeszcze trwa) z wielkim zainteresowaniem obserwowały przebiśniegi, przylaszczki, krokusy jak również pączki na krzewach. Dzieci rozpoznały, że „wiosna” jest blisko!

Przedszkolaki z grupy III dobrze znają figury geometryczne . Potrafią odróżnić prostokąt od kwadratu oraz określić ile boków ma trójkąt. Zajęcia z „ geometrii” to również wspaniała zabawa. Z trójkątów, kwadratów i kół dzieci układały ciekawe kompozycje, które potem przeniosły na papier i stworzyły z nich kolorowe obrazki.

Dzisiejsze zajęcia w grupach III, IV i V były bardzo ciekawe bo dotyczyły kosmosu. Dzieci obejrzały film o gwiazdach, planetach i lotach kosmicznych. Dowiedziały się, co to jest układ słoneczny, galaktyka i niezmierzony wszechświat. Zajęcia były tym ciekawsze, że wykorzystaliśmy do nich tablice interaktywną na której, po projekcji filmu, przedszkolaki mogły narysować obejrzane obrazy.

17 lutego, w Domu Kultury „ Zameczek”, odbyło się uroczyste podsumowanie IX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt.: „Moja Kartka Walentynkowa”. Na konkurs wpłynęło 568 prac z placówek oświatowych z całej Polski. Z tym większą satysfakcją miło nam było kiedy okazało się, że pierwsze miejsce w konkursie zajął Ostap Stetsiuk – chłopiec z naszego przedszkola. Ostap swoją pracę wykonał pod kierunkiem pań Beaty Kaweckiej i Beaty Stefańczyk.

9 lutego przedszkolaki z grupy III i V obejrzały w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” spektakl pt.: „A niech to Gęś kopnie”. Była to dowcipna, mądra opowieść o przyjaźni i poszukiwaniu miejsca na Ziemi. Po spektaklu dzieci spotkały się z aktorką Beatą Orłowską. Opowiedziała ona o pracy aktora nad rolą i sposobach animacji różnych rodzajów lalek. Zdradziła również jak powstaje przedstawienie teatralne oraz ile osób jest zaangażowanych do jego przygotowania. Dzieci, podczas spotkania, miały także okazję wcielić się w rolę aktora.

W dniu 5 lutego dzieci z grupy II wykonywały smakowity deser pod nazwą „ Owocowe palmy”. Wykorzystały do tego przyniesione z domu owoce , które umyły, obrały, pokroiły i ułożyły w wspaniałą kompozycję. Przedszkolaki z wielką przyjemnością spożyły wykonane desery. Przy okazji dowiedziały się, że owoce to nie tylko wspaniałe desery ale i źródło soku wykorzystywanego do sporządzania pysznych i bogatych w witaminy napojów.

W niedzielny poranek, 7 lutego, odwiedziliśmy Radio Kielce aby wziąć udział w audycji „Dzień Dobry Dzieci”. Była to nagroda dla zwycięzców konkursu plastycznego, ilustrującego słuchowisko Radia Kielce pod tytułem "Latarenka". Wśród dziesięciu wyłonionych laureatów znalazła się „piątka” dzieci z naszego przedszkola. Julia Dziurna, Bartek Pyk, Ostap Stetsiuk, Paulina Milewska i Dawid Chudzik świetnie się bawili przed radiowymi mikrofonami. W spotkaniu uczestniczyli również występujący w słuchowisku aktorzy Teatru Lalki i Aktora "Kubuś". Zdjęcia dostępne również na stronie Radia Kielce: http://www.radio.kielce.pl/pl/post-39632

Na zaproszenie dzieci z grupy IV przybyli do naszego przedszkola Babcie i Dziadkowie aby obejrzeć program artystyczny przygotowany z okazji ich święta. Mali artyści wzbudzili ogólny podziw i uznanie gości, którzy nagrodzili ich gorącymi brawami.

W tym roku Dzień Babci i Dziadka świętowaliśmy w grupie III z pewnym opóźnieniem. Nie przeszkodziło to jednak w zorganizowaniu udanej zabawy. Były wierszyki, piosenki i tańce, okolicznościowe laurki oraz łzy wzruszenia.

2 lutego w naszym przedszkolu odbyła się zabawa karnawałowa. Przybyli na nią rycerze, piraci, królowie i księżniczki a nawet Minionki. Wszyscy świetne się bawili w rytm muzyki i szkoda tylko, że następny taki bal odbędzie się dopiero za rok.

Zaspy śniegu i ujemne temperatury nie wystraszyły przedszkolaków z grupy trzeciej. Taka pogoda sprzyjała obserwacjom przyrodniczym. Dzieci odkrywały i porównywały ślady pozostawione na śniegu przez zwierzęta i ptaki, a próbki pobranego białego puchu rozpuściły w przedszkolu aby przekonać się, ile jest w nim zanieczyszczeń.

21 stycznia podczas zajęć edukacyjnych nasze dzieci poznały kulturę i obyczaje ludzi żyjących na Czarnym Lądzie. Zajęciom, które odbywały się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, towarzyszyły tańce w rytm murzyńskich bębnów oraz wykonywanie regionalnych masek.

"Mali strażnicy przyrody" zakładają w "Kąciku przyrody" swój ogród - w ten zimowy czas styczniowy , dzieci z gr IV postanowiły założyć w swojej sali ogród : posadziły cebule , pietruszkę , czosnek , fasolę .Codziennie podlewają roślinki i obserwują czy następnego dnia coś się w doniczkach zmieniło .Mali ogrodnicy są z siebie bardzo dumni i z niecierpliwością czekają , aż będą mogli degustować wyhodowane przez siebie przysmaki .

"Mali strażnicy przyrody " dbają o swoich przyjaciół z ogrodu i zakładają " Ptasią stołówkę". W dniu 19.01.2016r.dzieci z gr. IV wybrały się do ogrodu przedszkolnego, z przyniesionymi z domu smakołykami : dla sikorek słoninka a dla wróbelków ziarenka słonecznika .Radości nie było końca , bo jak wiadomo strażnicy przyrody służą zawsze pomocą dla swych małych przyjaciół .Ten czas w zimowym ogrodzie przedszkolnym zakończyliśmy wspaniałą zabawą w "Ślady na śniegu".

12 stycznia podczas spotkania z Ratownikami Medycznymi nasze przedszkolaki uczyły się jak pomóc koledze kiedy źle się poczuje. Dowiedziały się jak zatamować krew kiedy leci z nosa oraz jak nakleić plasterek na skaleczony palec. Poznały także technikę wykonywania sztucznego oddychania.

Jak w poprzednich latach tak i tej zimy nie zapomnieliśmy o naszych skrzydlatych przyjaciołach. Podczas spaceru zawiesiliśmy na drzewach w naszym ogródku smakołyki dla ptaków. Potem obserwowaliśmy przez okno jak wróbelki, sikorki i gile zajadały się wesoło poćwierkując.

11 stycznia grupa III uczestniczyła w integracyjnych zajęciach w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 17 – Specjalnych w Kielcach. Podczas spotkania dzieci uczestniczyły w zajęciach muzycznych prowadzonych przez pana Rafała. Wspólnie z gospodarzami śpiewały zimowe piosenki a potem wesoło się bawiły się na sali gimnastycznej.

8 stycznia odbyły się zajęcia edukacyjne na temat bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych. W czasie spotkania z przedstawicielem Straży Miejskiej przedszkolaki dowiedziały się jakich sytuacji należy unikać aby zabawa była bezpieczna.

15 grudnia 2015 roku w Szkole Podstawowej w Cedzynie odbył się Wojewódzki Turniej Wiedzy Przyrodniczej dla Przedszkolaków pn.: „ Przyroda w Czterech Porach Roku”. Organizatorem konkursu była Liga Ochrony Przyrody w Kielcach. Nasze przedszkole reprezentowała trzy osobowa drużyna w składzie: Iga Kmiecik, Paulina Milewska, Ostap Stetsiuk z opiekunem panią Beatą Kawecką. Podczas turnieju dzieci wykonywały zadania o tematyce związanej z czterema porami roku. Przedszkolaki świetnie się bawiły wykonując poszczególne zadania a w przerwach pomiędzy nimi tańczyły do znanych piosenek. Na koniec spotkania przybył Mikołaj, który wręczył przedszkolakom nagrody rzeczowe za bardzo dobrze wykonaną pracę.

11 grudnia rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt.: „ MORZA, RZEKI, OCEANY” zorganizowany przez Osiedlowy Klub Kultury KSM „ Słoneczko” w Kielcach. Na wernisaż, połączony z ogłoszeniem wyników, zaproszono dziesięcioro dzieci z naszego przedszkola. Konkurencja była duża, bo na konkurs wpłynęło aż 309 prac plastycznych. Głównym kryterium oceny prac była samodzielność wykonania pracy i inwencja twórcza dziecka. Komisja z zachwytem obejrzała prace dzieci doceniając pracę opiekunów, którzy rozbudzają w dzieciach zainteresowanie twórczością artystyczną. Z naszego przedszkola nagrodzono : I miejsce – Igor Stefańczyk ( grupa 2) II miejsce - Ostap Stetsiuk ( grupa 3) II miejsce – Michał Gacek ( grupa 3) III miejsce – Jakub Antas ( grupa 3) Wyróżnienia: Milena Zielińska (gr. 4), Julia Dziura (gr. 4), Wiktoria Kuśpak gr. 5), Mateusz Paryska (gr.3), Adam Domagała (gr.3), Alan Królikowski (gr.3). Nagrodzone dzieci wykonały prace pod kierunkiem pań: Beaty Stefańczyk, Beaty Kaweckiej, Iwony Bzowskiej, Agnieszki Rokickiej.

11 grudnia dzieci z grupy trzeciej gościły na zajęciach panią stomatolog. Podczas spotkania dowiedziały się ile mamy zębów mlecznych i czym one różnią się od zębów stałych. Nauczyły się jak prawidłowo należy myć zęby i co jeść, żeby były zdrowe. Na koniec spotkania były nagrody za aktywny udział dzieci w zajęciach a potem pamiątkowe zdjęcie.

Pierwszego grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. Dzieci z całego przedszkola obejrzały bajkę, a następnie zaśpiewały wspólnie piosenkę dla wyczekiwanego gościa. Mikołaj uczynił zaszczyt i „czarodziejskim ołówkiem” pasował dzieci pierwszoroczne na prawdziwych przedszkolaków. Następnie Mikołaj zrobił sobie pamiątkowe zdjęcia z przedszkolakami oraz podarował naszej grupie ogromny kolorowy worek z pięknymi prezentami.

W tym roku Mikołaj odwiedził nasze przedszkole nieco wcześniej. Stało się to pierwszego grudnia. W oczekiwaniu na miłego gościa dzieci obejrzały bajkę w wykonaniu artystów z Agencji Artystycznej Mat Art . a kiedy pojawił się Mikołaj wszystkie przedszkolaki zaśpiewały piosenkę przygotowaną specjalne na jego powitanie . Potem były prezenty i wspólne zdjęcia . Ten dzień na pewno długo pozostanie w pamięci naszych dzieci.

Naszym dzieciom idąc do przedszkola trudno się rozstać ze swoimi zabawkami a szczególnie z pluszowymi misiami. Dlatego 25 listopada miały wiele radości ponieważ mogły zabrać swoje misie do przedszkola i bawić się z nimi wesoło.

26 listopada w naszym przedszkolu było bardzo uroczyście. Stało się to za sprawą dzieci z grupy pierwszej, które w tym dniu ślubowały aby stać się prawdziwymi przedszkolakami. Pani Dyrektor za pomocą „ czarodziejskiego ołówka” dokonała pasowania na przedszkolaka. A panie wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy oraz „rożki obfitości”.

20 listopada w nasze przedszkolaki mogły się popisać swoimi umiejętnościami aktorskimi podczas konkursu recytatorskiego. Były kaczki , samochwały, żaby i inni ciekawi bohaterowie ze znanych nam wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Wszyscy mali aktorzy zaprezentowali się na piątkę, za co otrzymali od widowni oklaski a od jury pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

17 listopada do naszego przedszkola zawitali aktorzy z Agencji Artystycznej MAT-ART z bajką edukacyjną o rozkapryszonym królewiczu. Był on niepozytywną postacią ale dzięki bohaterom napotkanym podczas swojej wędrówki, dowiedział się, jak należy postępować żeby być dobrym i lubianym przez innych.

W dniu 9.11.2015r. dzieci z grupy III i V uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych przez Nadleśnictwo Kielce. Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się jakie zwierzęta żyją w polskich lasach i jak się zachować podczas spotkania z nimi. Pani leśnik przypomniała dzieciom o kulturalnym zachowaniu w lesie. W trakcie pobytu dzieci czynnie uczestniczyły w zajęciach wykonując różne doświadczenia związane z wodą.

W dniu 6.11.2015r. przedszkolaki z grupy II miały nie lada frajdę uczestnicząc w nietypowych zajęciach z języka angielskiego . Zajęcia poprowadziła mama jednego z przedszkolaków , na co dzień nauczycielka języka angielskiego.

W listopadzie nasze dzieci uczestniczyły w spotkaniu z panią leśnik. Nasz gość opowiadał dzieciom o życiu lasu, jego mieszkańcach i trudnym okresie jaki niesie dla zwierząt zima. Pani leśnik przedstawiła dzieciom wiele ciekawostek ze swojej pracy. Dzieci dowiedziały się jak określić wiek drzewa, na czym polega znakowanie i cechowanie oraz z czego powstaje i jak wygląda sadzonka z której wyrasta wielkie drzewo.

20 października przedszkolaki z grupy III odwiedziły kieleckie Biuro Wystaw Artystycznych. Bawiły się tam w składanie kolorowego papieru w efekcie czego powstały papierowe zwierzęta. Podczas zajęć dowiedziały się, że sztuka tworzenia z papieru różnych ciekawych rzeczy nazywa się origami i pochodzi z Chin. Zrobione przez siebie papierowe zwierzątka dzieci zabrały do przedszkola a tam przystroiły nimi kącik plastyczny.

13 października odbyła się w naszym przedszkolu wielka akcja sadzenia drzew i sprzątania przedszkolnego ogródka. W akcji udział wzięli rodzice , którzy zakupili sadzonki drzew i krzewów. Dzieci z radością i zainteresowaniem uczestniczyły w pracy. Było to dla nich nowe i ciekawe doświadczenie.

W październiku nasze przedszkolaki zbierały dary jesieni, które przyniosły do przedszkolnych kącików przyrody. Z kolorowych liści zrobiły piękne bukiety i jesienne drzewa a kasztany postanowiły oddać leśnikowi aby zimą dokarmiał nimi leśne zwierzęta.

Dnia 30.09.2015r. przedszkolaki z grupy IV świętowały Dzień Chłopaka w Bawialni „Julia” przy ul. Opielińskiej w Kielcach. Dzieci miały do swojej dyspozycji tor przeszkód, basen z piłkami, trampolinę oraz wiele innych atrakcji. Po zabawie, przedszkolaki zmęczone, ale bardzo szczęśliwe – wróciły do przedszkola.

Od dziś każdy z naszych przedszkolaków wie już jak zachować się na drodze. Dzisiejsze zajęcia poprowadzone przez panią ze Straży Miejskiej były szczególnie atrakcyjne ponieważ odbywały się w formie super zabawy. Podczas, kiedy część dzieci wcielała się w samochody, inne dzieci stawały się przechodniami. Jedni i drudzy musieli przestrzegać obowiązujących na drodze przepisów.

Dziewczynki z grupy pierwszej nie zapomniały, że 30 wrzesień to Dzień Chłopaka.

" Na straganie w dzień targowy ..." Dzieci z grupy III podziwiały różnorodność warzyw i owoców wystawionych na pobliskim straganie. Wycieczka stała się inspiracją do namalowania kolorowych owoców.

Z okazji nadchodzącego Dnia Chłopaka dzieci z grupy III i V obejrzały w TLiA "Kubuś" przezabawną opowieść o małym misiu. Podczas spektaklu dzieci miały bliski kontakt z aktorem biorąc aktywny udział w przedstawieniu. Na zakończenie spektaklu było pamiątkowe, wspólne zdjęcie.

Z okazji Dnia Przedszkolaka dzieci z grupy II bawiły się w bawialni "Julia". Zapraszamy do oglądania zdjęć w galerii.

25 września dzieci z grupy III odwiedziły swoich starszych kolegów w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 29 przy ulicy Zimnej. Podczas spotkania przedszkolaki wzięły udział w zajęciach lekcyjnych. Uczniowie opowiadali dzieciom o szkole i o tym jak miło można spędzić tu czas. Pokazali dzieciom jak wygląda szkolna stołówka, sala gimnastyczna i świetlica.


<< powrót