Rok szkolny 2017/2018

23 czerwca na Placu Artystów odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, w którym uczestniczyło nasze przedszkole. Konkurs pt. "Zdrowa, pyszna z kranu woda sił, talentu wszystkim doda. Pięknie narusuję co do wody czuję" został zorganizowany przez Wodociągi Kieleckie. Pięcioro dzieci z naszej placówki została nagrodzona pięknymi nagrodami i dyplomami. Są to: Maciej U., Oskar S., Małgorzata G., Dominika Ch., Lila M.

Dnia 22 czerwca w naszej grupie odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. Każdy z nas bawił się wspaniale! Tańczyliśmy z balonikami, śpiewaliśmy. Nasza Panie zorganizowały dla dzieci konkursy, zabawy z chusta a także puszczaliśmy ogromne bańki mydlane. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom ukończenia grupy I. Cała nasza grupa życzy wszystkim Udanych Wakacji!

W bieżącym roku szkolnym w grupie III realizowany był program własny Jolanty Hołowni „Zdrowy styl życia”. Miło nam poinformować, że siedmioro dzieci uzyskało dyplom Czyścioszka Roku. W grupie nagrodzonej znaleźli się: Bartek, Wiktoria, Nikola, Oskar, Nadia, Zuzia, Szymon. Nagrodzonym dzieciom gratulujemy!

W dniu 21 czerwca dzieci przywitały lato tańcem, piosenką i grą na dzwonkach . Lato zaprosiło dzieci do Bawialni JULIA przy ul. Opielińskiej 18, gdzie wesoło bawiły się na dmuchanej zjeżdżalni, trampolinach, torze przeszkód i innych urządzeniach. Humory dopisywały także w trakcie mini-dyskoteki, a gorącą atmosferę studziły zdrową wodą mineralną. Pełne wrażeń, szczęśliwe i radosne wróciły do przedszkola.

Jak zwykle, co roku o tej porze witamy nadejście lata. W tym roku przyszło ono do nas wraz z wielkim upałem. Dlatego tym razem powitaliśmy je w naszej sali, bo na dworze było bardzo gorąco. Tego dnia na naszym kolorowym dywanie pojawiły się symbole tej wakacyjnej pory roku: maki, kłosy zbóż, dmuchane piłki, kolorowe latawce i wiele innych przedmiotów symbolizujących jej nadejście. Były tańce przy rytmach wakacyjnej muzyki ale najciekawiej zrobiło się, kiedy zaczęliśmy naklejać promienie słoneczne ogromnemu słońcu. Potem zrobiliśmy sobie z nim pamiątkowe zdjęcie.

Coraz bliżej wakacje, czyli czas wyjazdów nad morze, jeziora lub w góry. My przedszkolaki z grupy II już od pewnego czasu rozmawiamy z naszymi Paniami na ten temat. Niektórzy z nas już pakują walizki i lada dzień będą w podróży. Dlatego już dziś postanowiliśmy zakończyć oficjalnie ten rok wspólnie spędzony w przedszkolu. Nasi rodzice przygotowali na ten dzień wiele ciekawych niespodzianek. Był wakacyjny tort, ozdabianie twarzy oraz malowanie i czesanie włosów przez profesjonalną panią fryzjerkę. Na naszych buziach Mama Piotrusia wymalowywała co tylko nam przyszło do głowy. Tak więc pojawiły się kotki, spidermany oraz motylki. We włosy dziewczynek pani fryzjerka powplatała kolorowe warkoczyki a na fryzurach chłopców pojawiły się kolorowe malowidła. Podczas wspólnej zabawy trudno było poznać: kto jest kto. Na koniec, nasze Panie przygotowały dla każdego z nas pamiątkowe dyplomy ukończenia grupy drugiej a mamy Piotrusia i Bruna wręczyły drobne upominki. Był to super dzień, co można było zobaczy na naszych zadowolonych buziach.

19.06.2018 roku przedszkolaki z grupy II, III, IV i V obejrzeli edukacyjne przedstawienie „Jak Pstryk i Bzik zostali oświeceni” w wykonaniu aktorów Teatru PGE. Aktorzy przypomnieli młodym widzom zasady bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej oraz numer alarmowy pogotowia energetycznego 991. Młodzi widzowie mieli okazję dowiedzieć się jak powstaje prąd, kiedy może być niebezpieczny, jak należy się w takich sytuacjach zachować, co oznaczają znaki na transformatorach, a także to, jak oszczędzać energię elektryczną. Teatrzyk bardzo się podobał młodym widzom, którzy gromkimi brawami nagrodzili prace aktorów.

18 czerwca 2018 roku przedszkolaki z grupy III i IV wybrały się na wycieczkę organizowaną przez Ligę Ochrony Przyrody. Już po przekroczeniu bramy Osady Średniowiecznej czekało na nich mnóstwo atrakcji. Następnie rozpoczęło się oficjalne powitanie uczestników przez panie z LOP oraz grupę artystyczną Mat- Art. Każde przedszkole otrzymało program wycieczki i wyruszyło na zwiedzanie. Można było zobaczyć warsztaty: tkackie, garncarskie, zielarskie, kulinarne, muzyczne, plastyczne, szewskie, średniowieczne harce i psoty, tworzenia bomb nasiennych, kowalstwa, przyrodnicze, darów natury. Na koniec w nagrodę dzieci otrzymały watę cukrową lub popcorn. Osada Średniowieczna to wyjątkowe i urokliwe miejsce, które napewno pozostanie na długo w pamięci naszych przedszkolaków.

 

W poniedziałek, 18 czerwca przedszkolaki z grupy V wraz ze swoimi tatusiami pojechali na wycieczkę do Nadleśnictwa Zagnańsk. Podczas tego wyjazdu miały możliwość zobaczenia pomnika przyrody – Dęba Bartka oraz odwiedzenia Sokolarni i żyjących tam ptaków. Na terenie Nadleśnictwa odbył się występ słowno-muzyczny z okazji Dnia Ojca. Dzieci zatańczyły „Taniec przyklejaniec” ze swoimi ukochanymi tatusiami oraz miło spędziły czas podczas ogniska. Na zakończenie wręczyły własnoręcznie wykonane upominki – podkowy na szczęście.

W dniu 14 czerwca na zakończenie roku szkolnego dzieci zaprezentowały montaż słowno-muzyczny na podstawie inscenizacji T.Fiutowskiej „Kiedy pójdę do szkoły”. Następnie dzieci otrzymały puchary, dyplomy i prezenty, a rodzice – podziękowania. Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości miło spędzali czas przy wspólnym poczęstunku i sesji zdjęciowej. Kolejny udany rok nauki minął. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, a w szczególności mamom Mai, Zuzi i Nikoli.

14 czerwca 2018 roku odbyło się oficjalne zakończenie roku przedszkolnego oraz pożegnanie starszaków. Dzieci z grupy IV przedstawiły swoim najbliższym montaż- słowno muzyczny ,, Pożegnania nadszedł czas”. Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć, podróży po porach roku i żywiołach szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji i pożegnań. Po występach dzieci otrzymały dyplomy i prezenty. Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za obecność i wszelką pomoc.

My, przedszkolaki z grupy II, poczuliśmy już zbliżające się wielkimi krokami wakacje. Od kilku dni, podczas zajęć, rozmawiamy z naszymi paniami o wakacyjnych planach. Każdy z nas ma jakieś ciekawe plany. Jedni chcą pojechać w góry a inni nad jeziora albo morze. Plany są wielkie i bardzo ciekawe. Dlatego dzisiaj zabawiliśmy się w artystów-plastyków. Nasza pani zaproponowała nam żebyśmy namalowali wspólnie na wielkim kartonie ocean. Do pomocy w tworzeniu pracy dostaliśmy wałki z wzorami ryb, muszelek, wodorostów i fal wodnych. Każdy z nas mógł wykazać się swoją inwencją i pomysłowością. A kiedy namalowane wzorki ryb i innych mieszkańców oceanu pokryły karton przystąpiliśmy do ozdabiania naszej pracy pastelami olejowymi. Trochę się przy tym wybrudziliśmy, jak przystało na prawdziwych artystów, ale było warto, bo nasz obraz oceanu naprawdę był piękny.

10 czerwca nastąpiło rozstrzygnięcie 36 Konkursu Plastycznego p.t. „Mój teatr”, zorganizowanego przez Teatr Lalki i Aktora „ Kubuś” w Kielcach. Na konkurs nadesłano 663 prace z kieleckich szkół i przedszkoli. Jury nagrodziło 30 dzieci a wśród nich – o czym informujemy z wielką przyjemnością - aż 8 dzieci z naszego przedszkola. Nagrodzone dzieci to: Jagoda Jasińska, Mikołaj Kornafel - oboje z grupy II (opiekun B. Kawecka, B. Stefańczyk), Maja Kondrak, Oskar Senderowski, Maciej Urbanowicz, Mateusz Kasprzyk, Zuzanna Rowińska – cała piątka z grupy III (opiekun J. Hołownia) oraz Zuzanna Zgutko z grupy IV (opiekun A.Tokarczyk, M. Pisarczyk).

W dniu 1 VI naszą grupę odwiedzili seniorzy ze Środowiskowego Domu Samopomocy. Podziękowali nam za wspaniałą współpracę, za nasze występy, prezenty. Sami obdarowali nas okazjonalnym plakatem z okazji Dnia Dziecka, wręczyli łakocie oraz zaprosili do dalszej współpracy. DZIĘKUJEMY

W tym roku maj rozpieszcza nas piękną pogodą. Dlatego, kiedy tylko możemy, spędzamy czas na świeżym powietrzu. Na przykład dzisiaj, czyli 30 maja nasza pani już od rana zarządziła, że dzisiejsze zajęcia odbędą się na trawie. Zaraz po śniadaniu wyszliśmy do przedszkolnego ogródka. Pani rozdała nam szkła powiększające i podzieliła nas na grupy.Ich zadaniem była obserwacja i sprawdzenie, „co w trawie piszczy i co w krzakach gra”. Byliśmy tego bardzo ciekawi, więc szybko rozpoczęliśmy poszukiwania, które okazały siębardzo owocne. Tyle ciekawych rzeczy zobaczyliśmy. Widzieliśmy ślimaki, biedronki, pszczoły i pełno zapracowanych mrówek. Jeden z naszych kolegów zapędził się tak bardzo w gąszcz zielonych krzewów, że wypłoszył z nich cały rój komarów, które znalazły tam schronienie przed upałem. Dziewczynki zauważyły w trawie stokrotki. Nie zrywały ich jednak, bo czym byłby trawnik bez stokrotek? Po tych poszukiwaniach przystąpiliśmy do rysowania kolorową kredą na asfalcie tego, co wcześniej zaobserwowaliśmy. Na koniec zajęć, w nagrodę, pani zabawiła się z nami w puszczanie baniek mydlanych. Graliśmy również w kręgle i rzucaliśmy piłką do celu. To był super dzień. Mamy nadzieje, że czerwiec tez będzie taki piękny i będziemy mogli równie milo spędzać czas na świeżym powietrzu.

Jak co roku, przedszkolaki świętowały Dzień Mamy i Taty. Dnia 28.05.2018r. wszystkie dzieci z grupy IV zaprosiły swoich rodziców na program artystyczny. Przedszkolaki ubrane w stroje pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły i składały życzenia. W wyjątkowej atmosferze, dzieci wspaniale odgrywały swoje role. Niejednej mamie łza zakręciła się w oku. Była to bardzo wyjątkowa uroczystość pełna uśmiechu, radości i dumy. Na zakończenie części artystycznej dzieci wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane prezenty.

„Kocham Cię, Mamo, całym swym sercem, kocham najmocniej jak umiem. Jesteś najlepszą Mamą pod słońcem, bardzo Ci za to dziękuję".

28 maja to nie był taki zwykły dzień. Czekaliśmy na niego już od kilku tygodni. I wreszcie nadszedł a my byliśmy bardzo szczęśliwi, bo mogliśmy gościć naszych rodziców w naszej sali w dniu ich święta. Tego dnia pochwaliliśmy się wreszcie tym, co przygotowywaliśmy od dłuższego czasu. Śpiewaliśmy piosenki, tańczyliśmy i mówiliśmy wiersze (nawet w po angielsku) a rodzice nagradzali nas oklaskami. Byliśmy szczęśliwi, że nikt z nas się nie pomylił ani nie zapomniał swojej roli. W ten dzień staliśmy się małymi aktorami. Na koniec podarowaliśmy naszym miłym gościom zrobione przez nas upominki i wreszcie mogliśmy się do nich przytulić.

W piątek 25 maja wjechał na teren naszego ogrodu przedszkolnego wóz strażacki, który wzbudził niesamowite zainteresowanie wśród dzieci. Przedszkolaki z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażacy. Z zaciekawieniem oglądali węże, prądownice i inne elementy wyposażenia wozu. Niebywałą atrakcją była możliwość ubrania strażackich hełmów oraz próba ,,gaszenia '' fikcyjnego pożaru. To spotkanie z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci.

Miło nam poinformować, że dwoje dzieci z naszego przedszkola zostało zaproszonych na uroczystość wręczenia nagród w konkursie plastycznym pt.: „Moja Mama” zorganizowanym przez Dom Kultury „Zameczek” w Kielcach. Praca Julii Nowackiej z grupy drugiej zajęła pierwsze miejsce w kategorii przedszkola. Dziewczynka wykonała ją pod kierunkiem pań: Beaty Kaweckiej i Beaty Stefańczyk. Wyróżnienie w konkursie otrzymała praca Oskara Senderowskiego z grupy trzeciej. Chłopiec wykonał swoją pracę pod kierunkiem pani Jolanty Hołownia. Konkurencja była duża gdyż na konkurs wpłynęły 623 prace i dlatego tym bardziej gratulujemy sukcesu.

24 maja grupa V wybrała się na wycieczkę do Parku Etnograficznego w Tokarni, z okazji Dnia Matki. Dla dzieci była to niezwykła wycieczka ponieważ uczestniczyły w niej również ich mamy. Wszyscy razem z zainteresowaniem zwiedziliśmy stare chaty, aptekę, studio fotograficzne oraz między innymi piękny dworek. W przerwie podczas zwiedzania dzieci specjalnie dla wszystkich mam zaśpiewały piękne piosenki, powiedziały wiersz i zaprosiły do wspólnej zabawy. A wszystko to specjalnie dla nich z okazji ich święta. Po porworcie do przedszkola dzieci wręczyły swoim mamom ręcznie robione, drobne upominki. Wycieczka się bardzo udała, pogoda dopisała. Wszyscy wrócili szczęśliwi.

24 maja I grupa świętowała Dzień Mamy, a także przypadający za miesiąc Dzień Taty. Przedszkolaki zaprezentowały piosenki i tańce. Nie zabrakło też upominków dla ukochanych rodziców przygotowanych własnoręcznie przez dzieci oraz słodkości.

23 maja, zaraz po śniadaniu, wyruszyliśmy pieszo na zajęcia do księgarni „Wesoła Ciuchcia” przy ulicy Paderewskiego. Całą długą drogę pokonaliśmy dzielnie. Opłaciło się, bo w księgarni było bardzo fajnie. Najpierw panie pokazały nam, co znajduje się w poszczególnych pomieszczeniach. Potem przeszliśmy do sali, w której usadowiliśmy się wygodnie na kolorowych poduszkach, aby oglądać najróżniejsze książki. W trakcie oglądania, panie opowiadały nam, jak wiele ciekawych rzeczy można dowiedzieć się czytając książki. Potem zostaliśmy podzieleni na zespoły, które rywalizowały ze sobą w odgadywaniu zagadek przyrodniczych. Zrobiło się ciekawie, bo każdy z nas chciał się pochwalić swoją wiedzą. Okazało się, że te zagadki nie były takie trudne. Wszystkie zespoły zdobyły maksymalną ilość punktów. Na koniec spotkania każdy z nas dostał dyplom i zakładkę do książki. W drodze powrotnej do przedszkola rozmawialiśmy o wrażeniach z wizyty w tej wesołej księgarni.

22 maja w grupie III odbyły się niezwykłe zajęcia, które zachwyciły nasze dzieciaki. Najpierw wszyscy uczestniczyli w kolorowych zabawach dydaktycznych polegających na klasyfikowaniu, segregowaniu, spostrzeganiu, odzwierciedlaniu wzorów. Dzieci uczestniczyły w tych zabawach z bardzo dużym zainteresowaniem i wykazywały się kreatywnością. Jednak największy zachwyt wywołały dwaj mali goście - ozoboty. Wszyscy z olbrzymim zaciekawieniem obserwowali co potrafią te dwa małe robociki. Po prezentacji każde z dzieci pokolorowało swoją trasę dla ozobota i każdy osobiście mógł puścić go po swojej trasie i obserwować jego podróż. Po zakończeniu tych zajęć nasze ozoboty zyskały olbrzymich fanów wśród dzieci z grupy III. Najwierniejsi z nich nie pozwolili ozobotom od razu opuścić naszej sali. Kilkoro dzieci wykazując się wielką kreatywnością, w sposób całkowicie samodzielny, stworzyło dla dwóch ozobotów niesamowitą trasę, która z minuty na minutę powiększała się coraz bardziej.

W dn.18.05.2018r. nasze przedszkole odwiedziły Panie Policjantki z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Panie przeprowadziły prelekcję na temat bezpieczeństwa, której celem było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród przedszkolaków. Dzieci zapoznały się z zasadami bezpiecznego poruszania się podczas przechodzenia przez jezdnię oraz zapamiętały ważne numery alarmowe tj.112 i 997. Policjantki uświadomiły przedszkolaków o konieczności jeżdżenia w fotelikach z zapiętymi pasami,a także o nie zawieraniu znajomości z obcą osobą dorosłą.Na zakończenie spotkania dzieci odbiły swoje linie papilarne na karteczkach, które mogły zabrać ze sobą.

W dniu 16.05.2018 przedszkolaki z grupy III i IV naszego przedszkola wybrały się do Teatru Kubuś na przedstawienie pt. „Dwie wyspy” które powstało na podstawie inspiracji popularną książką „Dwoje ludzi” Iwony Chmielewskiej. W czasie spektaklu przenieśliśmy się do malowniczego i magicznego świata, w którym przed zadaniem połączenia ludzi w szczęśliwe pary staje bohater Lepik. Jest to spektakl o relacjach pomiędzy dwojgiem osób i łączącym ich uczuciu Poprzez wizualizacje, które są podstawą scenografii, dzieci przeniosły się w zupełnie inny świat. Gra świateł zrobiła na przedszkolakach ogromne wrażenie.

15 maja wybraliśmy się cała grupa na wycieczkę do kieleckiego Muzeum Zabawek i Zabawy. Na ciekawych zajęciach poznaliśmy sekrety Misiów, a wiec kto stworzył ta zabawkę, jak misie zmieniały się w ciągu lat jak również każde dziecko kolorowało swojego ulubionego Misia, które później zabraliśmy ze sobą do przedszkola. Zwiedziliśmy również Muzeum. Dowiedzieliśmy się jak wyglądały zabawki kiedyś i porównywaliśmy jak wyglądają teraz. Dużo się nauczyliśmy i napewno jeszcze nie raz odwiedzimy Muzeum Zabawek i Zabawy w naszym mieście.

Dn. 15.05.2018r. dzieci z grupy II uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych „Koty i kotki” w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy Karczówkowskiej 20. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania o kotku, który zgubił swoje „mruczydło”, poznały życie i zwyczaje kotów.Ponadto ośmioro dzieci w wystawie pokonkursowej XV Konkursu plastycznego„Z literaturą wśród zwierząt!”zostało nagrodzone książeczkami i dyplomami, reszta dzieci otrzymała kolorowe zakładki do książek.

15 maja 2018 r. odwiedził grupę IV pan Sławomir Zieliński, tata Milenki. Z wielką pasją opowiadał dzieciom o swoim zawodzie oraz przekazał dużo ciekawostek związanych z fotografią i jej obróbką. Następnie tata Milenki zrobił przedszkolakom zdjęcia portretowe, które pojawią się na dyplomach na koniec roku. Dzieciom bardzo podobało się spotkanie i na koniec wszyscy podziękowali panu Sławkowi za przybycie.

14 maja 2018 r. do naszego przedszkola przybyła grupa teatralna, aby zaprezentować dzieciom teatrzyk zatytułowany „Maniery Biedronki Lucynki”. Dzieci ze wszystkich grup z zaciekawieniem oglądały teatrzyk i śledziły losy Biedronki Lucynki oraz jej przyjaciół. Lucynka nie wiedziała jak się zachować w wielu różnych sytuacjach oraz nie znała czarodziejskich słów, takich jak: proszę, przepraszam, dziękuję. Z pomocą przedszkolaków i Trutnia Olka, biedronka szybko nauczyła się jak być miłym i kiedy używać zwrotów grzecznościowych oraz przeprosiła wszystkich, których obraziła. Podczas przedstawienia dzieci z naszego przedszkola utrwaliły wiadomości dotyczące dobrych manier.

16 maja naszą grupę odwiedziła pani logopeda – Katarzyna Rogala. Podczas spotkania dzieci ćwiczyły słuch i usprawniały mowę. Przedszkolakom bardzo podobały się ćwiczenia i zabawy logopedyczne, więc z wielką ochotą bawiły się w nie.

Dzieciaki z grupy V miały okazję uczestniczyć w zajęciach, zorganizowanych specjalnie dla nich 10 maja, w WBP w Kielcach. Tematyką zajęć było życie ryb oraz innych stowrzeń żyjących w morzach i oceanach.

9 maja 2018 roku o godz.10:00 w lokalu Filii nr 11 przy ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego 53 odbyło się otwarcie wystawy oraz wyniki konkursu pt. ,,Z literaturą wśród zwierząt". Hasło tegorocznej edycji miało zwrócić uwagę na dobre traktowanie zwierząt przez człowieka, a przy tym promować czytelnictwo. Dzieci miały namalować lub narysować postać zwierzęcia z literatury. W tym roku zgłoszono do niego 1250 prac z całego województwa świętokrzyskiego. Z przyjemnością informujemy, że 3 dzieci z naszego przedszkola otrzymało nagrodę: Mikołaj Kornafel, Wiktoria Olszacka i Lena Tutaj, a Nadia Konieczna, Bartosz Rączkiewicz, Maciej Urbanowicz- wyróżnienia. Serdecznie gratulujemy!!!

9 maja to Święto Unii Europejskiej i z tej właśnie okazji zostaliśmy zaproszeni do Szkoły Podstawowej nr 7 przy ul. Zimnej. Podczas spotkania obejrzeliśmy zabawną bajkę pt.: „ Zamieszanie z baśniami”, którą - pod kierunkiem pani Grażyny Jaklewicz - przygotowała klasa I A. Byliśmy mile zaskoczeni, widząc wśród dzieci występujących w bajce zeszłorocznych przedszkolaków – absolwentów naszego przedszkola. Tym bardziej z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy przedstawienie. Potem wysłuchaliśmy prelekcji, podczas której dowiedzieliśmy się, co to jest Unia Europejska i jakie są jej symbole. Na koniec była niespodzianka, bo w sali pojawił się Syriusz – maskotka Unii, który z każdym z nas się przywitał.

8 maja 2018 roku grupa IV wybrała się do księgarni ,,Wesoła Ciuchcia”. Przedszkolaki dowiedziały się, jak wygląda praca w księgarni, miały możliwość oglądania książek oraz artykułów, które znajdowały się na miejscu. Zostały także przeprowadzone zajęcia w których dzieci miały możliwość wykazać się swoją spostrzegawczością oraz wiedzą przyrodniczą. Na koniec przedszkolaki otrzymały dyplomy i nagrody.

We wtorek, 8 maja przedszkolaki z Grupy V odwiedził pracownik Muzeum Historii Kielc. Dzieci uczestniczył w zajęciach warsztatowych pt. „Walizka z historią”. Poznały przedmioty ( codziennego użytku, z miejsca pracy oraz szkoły) pochodzące z XX wieku.

W dniu 7 maja MOPR w Kielcach, w imieniu Prezydenta Miasta, zaprosił przedszkolaków na „VI Przegląd Form Artystycznych Świetlic i Klubów dla Dzieci i Młodzieży”. Na wielkiej scenie zaprezentowane zostały występy artystyczne, spektakle, a także wywiad z trenerem piłkarskiego klubu „Korona Kielce” - Gino Lettieri. Dzieci podziwiały również architekturę centrum kultury. W ten interesujący sposób realizujemy zadania programu związane z poznawaniem swojego miasta i regionu.

30 kwietnia w grupie V dzieciaki doświadczyły marchewkowych przygód. Odkryły nowe ciekawostki na temat marchewki. Wspólnie przypomnieliśmy sobie również o tym jak sadzić marchewkę, jak ją pielęgnować, przyrządzać. Tego dnia wszytsko co robiliśy było "marchwkowe".

W kwietniu przedszkolaki z Grupy V odwiedziły Księgarnię „Tak czytam”. Uczestniczyły tam w zajęciach dotyczących funkcjonowania księgarni oraz poznały specyfikę pracy księgarza. Miały możliwość obejrzenia różnorodnych pozycji książkowych, a także zeskanowania kodów kreskowych w wybranych książkach. Na koniec naszej wycieczki chętnie rozwiązywały zagadki przygotowane przez pracowników księgarni oraz odgadywały przedmioty z magicznego pudełka.

W ramach poznawania okolicy i współpracy z rodzicami, tata Nikoli zaprosił nas do zwiedzenia wytwórni pucharów i trofeów VICTORY – TROFEA, przy ul. Karczówkowskiej 20 w Kielcach. Dzieci z zainteresowaniem oglądały nowoczesną linię trofeów produkowanych na różne okazje: medali, statuetek, pucharów, emblematów, breloczków i proporczyków. Dzieciom tak podobały się produkty, że po powrocie do przedszkola jeszcze długo oglądały katalog. Zapewne marzyły, że w przyszłości będą zdobywać takie trofea. Dziękujemy Panu Marcinowi za poszerzenie naszych horyzontów.

27 kwietnia naszą grupę odwiedzili sąsiedzi. Byli to uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 17 przy ulicy Szkolnej. Przygotowali oni dla każdego z nas prezent w postaci flagi Polski. Dowiedzieliśmy się, że biało - czerwona flaga Polski obchodzi 2 maja swoje święto. Bardzo się ucieszyliśmy z tak miłej wizyty a prezenty z wielką radością zabraliśmy do naszych domów.

W dniu 25 kwietnia 2018 przedszkolaki z grupy IV wybrały się do Szkoły Podstawowej nr 12 w Kielcach na spektakl pt. „Calineczka” w wykonaniu szkolnej grupy teatralnej „Kurtyna w górę”. Ta ponadczasowa baśń Hansa Christiana Andersena opowiada o losach małej dziewczynki narodzonej z ziarna zasianego przez samotną kobietę. Dzieci z zachwytem obserwowały kolejne wydarzenia i przygody Calineczki, ucząc się dobroci, uczciwości, opiekuńczości, niesienia pomocy potrzebującym i wdzięczności. Spektakl dostarczył nam niezapomnianych wzruszeń, refleksji, ale też sporej dawki humoru!

W środę 25 kwietnia grupę III i IV odwiedziła pani Paulina z klubu Gemik. Dzieci miały okazję sprawdzić swoją kondycję i szybkość, ponieważ odbyły się zawody sportowe. Przedszkolaki świetnie się bawiły, kibicowały swoim kolegom i koleżankom. Chociaż nie wszyscy zwyciężyli, każdy z uśmiechem na twarzy pożegnał panią Paulinę.

Trochę czasu już minęło od momentu, kiedy zasialiśmy w naszym kąciku przyrody pomidorki koktajlowe. Tak jak obiecywaliśmy, codziennie podglądaliśmy, co ciekawego dzieje się w plastikowej skrzynce. Radości nie było granic jak po kilku dniach z pod grudek ziemi wynurzyły się małe, zielone i delikatne łodyżki z jeszcze mniejszymi listkami. Mijały dni i nasze roślinki stawały się coraz większe. Okazało się, że zaczyna już brakować im miejsca w naszej skrzynce. Panie powiedziały nam, że najwyższy czas już je rozsadzić. Bardzo nam się podobała zabawa w rozdzielanie od siebie małych sadzonek. Uważaliśmy żeby nie uszkodzić żadnej z nich. Potem podlaliśmy nasze małe roślinki. Teraz dalej będziemy obserwować jak rosną. Mamy nadzieję, że doczekamy sią wkrótce małych pomidorków.

23 kwietnia nasza grupa wybrała się na wycieczkę do pobliskiej bawialni ,,Jula". Jak przystało na nasze dzielne maluszki, dzieci pięknie szły w parach, a przechodząc przez jezdnie zachowywały bezpieczeństwo tak jak przystało na przedszkolaka. W bawialni czekała już na nas Pani Ula, która wytłumaczyła dzieciom zasady jakie panują podczas zabawy. Dzieci bawiły się świetnie! Zjeżdżały na zjeżdżalni prosto do kulek, skały na trampolinie, dmuchanym domku, dziewczynki bawiły się w plastikowym domku, a chłopcy jeździli samochodzikami. Na koniec zabawy, maluchy mogły pozjeżdżać na dmuchanej zjeżdżalni, która znajduje się przed budynkiem bawialni. Zabawa była wspaniała ! Wszystkie maluszki z uśmiechem na twarzy wróciły do przedszkola.

19.04.2018r. odbył się grupowy konkurs recytatorski ,,Ekologia wierszem pisana”. Chętne dzieci z grupy IV zgłosiły się do konkursu i pilnie uczyły się wierszyków związanych z przyrodą. W celu wybrania trzech osób do dalszego etapu konkursu przedszkolnego, zgromadziło się jury przed którym dzieci się zaprezentowały. Mimo stresu dzieci poradziły sobie świetnie. Jury miało trudne zadanie wybrać tylko trójkę dzieci, które przejdą do dalszego etapu. Po negocjacjach udało się wybrać trzech zwycięzców były to: Maja Litwińska, Natalia Skalska i Bogumiła Osman. Dziewczynki będą reprezentować grupę w poniedziałkowym konkursie recytatorskim, a grupa IV obiecała że będzie im kibicować. Wszystkie dzieci , które brały udział w grupowym konkursie otrzymały dyplomy i nagrody.

W dniu 19.04.2018r. w naszym przedszkolu gościliśmy przedstawicieli Straży Miejskiej. W spotkaniu wzięły udział grupy III, IV i V naszych przedszkolaków. Tematem spotkania było „Skąd się biorą góry śmieci”. Na wstępie dzieci zapoznały się z pracą strażnika miejskiego oraz oglądały elementy umundurowania. Potem przedszkolaki dzielnie podzieliły się swoją zdobytą wiedzą na temat segregowania śmieci. Na koniec wszyscy otrzymali upominki od Straży Miejskiej w formie kolorowanek. Wszystkie dzieci zgodnie nas zapewniły, że nie mogą się doczekać kolejnej wizyty w naszym przedszkolu Pań ze Straży Miejskiej.

18 kwietnia braliśmy udział w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych przez Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Miejską Bibliotekę. Nasza wycieczka rozpoczęła się wizytą w Muzeum Zabawek. Powitała nas tam Pani Ola, która zaprosiła nas do zwiedzania wystawy zabawek, ale nie było to tylko oglądanie eksponatów. Mieliśmy wykonać specjalne zadanie polegające na odnalezieniu ukrytych w ekspozycji zwierząt. W każdej z sal odnajdywaliśmy najróżniejsze zabawki przedstawiające zwierzęta. Były tam pieski, kotki, różne ptaki, kury a nawet koń. Po tej ciekawej i pouczającej zabawie przeszliśmy do Apteki Wyobraźni, która znajdowała się w innym budynku. Miejsce to było nam znajome, bo niedawno byliśmy tam na zajęciach z wykonywania lizaków. Przywitał nas tam pan Przemek, który - ku naszemu zdziwieniu – zaproponował nam, abyśmy weszli do tajemniczej szafy. Trochę baliśmy się, więc nasz opiekun-przewodnik poszedł przodem. Okazało się, że szafa to tylko przejścia do ogromnej sali z rycerskim zamkiem i poduszkami w kształcie puzzli porozrzucanymi na podłodze. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, że zwierzęta to żywe istoty, które - tak jak i my - odczuwają strach, ból, radość, cierpienie i tęsknotę. Dowiedzieliśmy się również jak należy je traktować, aby nie były tylko przedmiotami do zabawy. Bardzo podobały nam się zajęcia. Na pewno zapamiętamy teraz te zasady i będziemy je stosować.

17 kwietnia naszą grupę odwiedziła Pani z Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 2 w Kielcach. Pani bibliotekarka czytała maluszkom zabawne historie o Smerfowej krainie, a także o przygodach Papa Smerfa, Smerfetki, Lalusia i wielu innych Smerfowych Bohaterach. Dzieci odgadywały zagadki, poznawały imiona bohaterów książek, a także kolorowały obrazek wybranego przez siebie Smerfa.

W dniu 16.04.2018 przedszkolaki z grupy IV wybrały się do Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach na zajęcia pt. Archeolog – rekonstruktor przeszłości człowieka. W trakcie warsztatów dzieci wcieliły się w archeologów, biorących udział w wykopaliskach. Poznali profesjonalne narzędzia i przybory, które każdy archeolog musi mieć aby przystąpić do pracy. Po odnalezieniu zakopanych w piaskownicach oryginalnych eksponatów, sporządzili do nich dokumentację. Na podstawie odkrytych obiektów poznali życie i kulturę dawnych mieszkańców ziemi świętokrzyskiej. Podczas zwiedzania muzeum oglądały również wiele eksponatów najwięcej emocji wzbudził jednak szkielet na który mogli patrzeć stojąc nad nim na oszklonej podłodze.

W bardzo szczęśliwym dla nas dniu, 13stego w piątek (13 kwietnia), pojechaliśmy do Teatru Lalki i Aktora "Kubuś". Dzieciaki miały okazję obejrzeć niezwykle orginalny spektakl pt. "JASNO/CIEMNO". Wszyscy znajdowaliśmy się w bardzo kameralnej, niewieliej sali, a aktorzy grali tylko dla nas. Z tego powodu dzieciaki cieszyły się ze spektaklu jeszcze bardziej, ponieważ każdy czuł się wyjątkowo. Z utęsknieniem czekamy na kolejną wizytę w teatrze.

W dniu 12.04.2018 przedszkolaki z grupy IV uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych przez Panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej nr IV pt. „ Woda to skarb”. Dzieci własnoręcznie wykonały opaski wesołej kropelki. Rozwiązywały również zagadki o wodzie, co nie sprawiło im najmniejszej trudności. Podzieliły się również swoją wiedzą na temat zastosowania wody w życiu codziennym. Przeprowadziły też kilka doświadczeń z wodą słodką i słoną. Na koniec nasze przedszkolaki otrzymały od pań zakładki do książek co im sprawiło wielką radość. Przedszkolaki obiecały Panią, że na pewno tam wrócą.

12 kwietnia pojechaliśmy do Teatru Lalki i Aktora „ Kubuś”. Byliśmy bardzo ciekawi jak wygląda teatr, bo niektórzy z nas nigdy w nim jeszcze nie byli. Przed teatrem powitał nas pan pracujący w nim i zaprosił wszystkich do środka. Jeszcze przed spektaklem, – który był głównym celem naszej wizyty w teatrze – zwiedziliśmy jego zaplecze. Nasz przewodnik pokazał nam to, czego raczej nie oglądają zwykli śmiertelnicy. Po tajemniczych schodach weszliśmy na jeszcze bardziej tajemnicze piętro, do pomieszczeń pełnych postaci z różnych bajek. Mogliśmy tu między innymi zobaczyć z bliska jak wygląda lalka-marionetka. A kiedy nagle pojawiła się futrzana postać z bajki i zaprosiła nas na spektakl zrobiło się jeszcze bardziej ciekawie. Weszliśmy do sali pełnej miękkich poduszek, na których rozsiedliśmy się wygodnie. Po chwili rozpoczęło się przedstawienie o pewnym małym Misiaczku, który za nic na świecie nie mógł zasnąć. Nie mogliśmy pozostać bierni wobec problemu Misiaczka, więc, jak tylko umieliśmy, pomagaliśmy mu w zaśnięciu. W ten sposób uczestniczyliśmy bezpośrednio w przedstawieniu. Na koniec aktorzy zaprosili nas do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia. Pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola z nadzieją, że jeszcze nie raz i nie za długo powrócimy do Teatru „ Kubuś”.

W dniu 11 kwietnia dzieci odwiedziły seniorów w Środowiskowym Domu Samopomocy Caritas Kielecka, przy ul. Urzędniczej 16a. Dzieci ubrane w wiosenne kolory przedstawiły montaż słowno-muzyczny „Witaj Wiosno!”, zaprezentowały grę na dzwonkach, śpiewały i tańczyły. Seniorzy nagrodzili ich gromkimi brawami, obdarowali słodyczami oraz zaprosili do wspólnych zabaw stolikowych i rozmów. Dzieci zachwycone były żółwiem lądowo-wodnym oraz królikiem Wojtkiem.

Jak ten czas szybko płynie. Dopiero co, w zimowej scenerii, witaliśmy kalendarzową wiosnę a już przyszedł miesiąc kwiecień a z nim piękna, słoneczna pogoda. Wiosenny powiew i słoneczny blask sprawiły, że tym bardziej chętnie zaczęliśmy wychodzić na spacery, podczas których obserwujemy zmiany zachodzące w przyrodzie. Jeszcze wczoraj na trawniku u sąsiadów dostrzegliśmy zaledwie kilka kwiatowych pąków a już dziś trawnik ten pokrył się pięknymi, kolorowymi krokusami. Jest pięknie. Przyroda już całkiem rozbudziła się z zimowego letargu. Na krzewach i drzewach w naszym ogródku rozsiadły się zapanowały wróbelki przekrzykujące się głośnym ćwierkaniem. Ta radosna wiosna zainspirowała nas, aby ją namalować. Zrobiliśmy to na mokrych kartkach papieru. Nasze prace plastyczne były bardzo ciekawe. Podczas zajęć artystycznych powstały także kolorowe motyle z masy solnej. Wiosna zachęciła nas również do założenia małej hodowli warzyw w naszym kąciku przyrody. Będziemy teraz dbać o nie codziennie podglądając jak rosną.

Przed Świętami Wielkanocnymi przedszkolaki z grupy V odwiedziły Seniorów z Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II przy ul. Jagiellońskiej w Kielcach. Zaprezentowały tam przedstawienie pt. „Wielkanocne zwyczaje”, złożyły świąteczne życzenia oraz obdarowały seniorów papierowymi krokusami.

Grupa IV z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, przygotowała dla swoich najbliższych zajączki wielkanocne. Już od początku tygodnia dzieci rozmawiały na temat tradycji i zwyczajów. Uczyły się piosenek Wielkanocnych i nie mogły doczekać się kiedy wreszcie będą święta.

We wtorek, 27 marca z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy przedszkolaki z Grupy V zaprosiły na przedstawienie pt. „Wielkanocne zwyczaje” dzieci z Grupy III. Po zaprezentowaniu repertuaru słowno-muzycznego zaprosiliśmy naszych gości do wspólnej zabawy przy piosenkach pt. „Maszeruje Wiosna” i „Malujemy motyla”. Choć za oknem padał śnieg w naszej sali zrobiło się kolorowo i wesoło. Dzieci ubrane były w kolorach wiosennych a na głowach miały własnoręcznie wykonane opaski.

Od pewnego czasu, w naszej grupie zrobiło się wiosennie. Stało się to za sprawą kolorowych kwiatów i świątecznych kurczaczków, które zagościły w naszym kąciku przyrody. Żółte kurczaczki powstawały podczas zajęć plastycznych. Trochę to trwało, bo najpierw musieliśmy zebrać wydmuszki. Potem okleić je kaszą manną. Następnie musieliśmy pomalować na żółto oklejone wydmuszki i przykleić do nich oczy, dziubek, grzebień i skrzydełka. A kiedy nasze pisklaki były gotowe zrobiliśmy dla nich gniazdko z trawy, w którym pięknie się prezentowały. Bardzo nam się spodobały nasze wielkanocne kurczaki i ucieszyliśmy się, kiedy nasze panie wreszcie powiedziały, że możemy je zabrać do domu, aby ozdobić nimi wielkanocny koszyczek.

Wraz z nadejściem wiosny dzieci zapoznawały się z różnymi metodami uprawy roślin. Przedszkolaki bawiły się w małych ogrodników – siały, sadziły, podlewały. Szczególną uwagę zwróciły na miniszklarnię, w której warunki niezbędne do prawidłowego budowania systemu korzeniowego i listnego przyśpieszają wzrost roślin. W uprawach wykorzystały metodę wodną, ziemną i na podłożu z waty. Porównywały wielkość, kształt i kolor nasion. Dyżurni systematycznie spryskiwali rośliny. W efekcie kącik przyrodniczy wzbogacił się o hiacynta, cebulę, rzeżuchę, fasolę, bratki, nasturcję i rzodkiewkę. Chętne dzieci wykorzystały szczypior z cebuli oraz rzeżuchę do wzbogacenia przedszkolnych posiłków. Gdy rzeżucha urosła, dzieci ozdobiły ją kurczaczkami i zabrały do domów, by tam dalej o nią dbać.

26 marca, z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, braliśmy udział w zajęciach edukacyjnych w kieleckim Muzeum Dialogu Kultur. Podczas zajęć, wielkanocny zajączek zaprosił nas na wyprawę po świecie. Mogliśmy odkryć, kto podczas tych świąt turla jajkiem, zakłada wielkanocne kapelusze czy gdzie grasują świąteczne wiedzmy. Podczas zajęć bawiliśmy się w szukanie jajek, sprawdzaliśmy swoją zręczność przenosząc jajko na drewnianej łyżce. Na koniec wykonaliśmy papierową pisankę, którą zabraliśmy do przedszkola.

Dzieci z naszej grupy doskonale wiedzą jak dbać o swoje zęby. Aby dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat zaprosiliśmy do naszego przedszkola Panią stomatolog Jolantę Skawińską. Pani Jola opowiedziała naszym przedszkolakom z grupy IV jak należy dbać o zęby i całą jamę ustną. Pokazała jak należy prawidłowo czyścić zęby oraz co należy jeść aby były zdrowe i mocne. Pani Dentystka przyniosła ze sobą kilka oryginalnych rekwizytów. Wielkim zainteresowaniem dzieci cieszył się model szczęki co widać na naszych zdjęciach. Celem spotkania z Panią stomatolog było zmniejszenie obawy przed wizytą w gabinecie dentystycznym oraz zachęcenie dzieci do kontroli zębów.

22 marca 2018 roku w Wojewódzkim Domu Kultury odbyło się rozstrzygnięcie konkursu ,,Moja rada na odpada”. Mamy przyjemność poinformować, że 4 dzieci z naszego przedszkola otrzymało nagrody. Wyróżnieni zostali Róża Kalwat, Joanna Głowacka, Marcelina Baran, Magdalena Wróbel. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

We czwartek, 22 marca przedszkolaki z grupy V uczestniczyły w warsztatach plastycznych zorganizowanych przez Muzeum Narodowe w Kielcach w Pałacu Dawnych Biskupów Krakowskich. W tym dniu przedszkolaki poznały symbole wiosny, różnice pomiędzy pisanką a kraszanką a także wysłuchały ciakowostek o zbliżających się Świętach Wielkanocnych. Natomiast na warsztatach plastycznych ozdabiały wcześniej odrysowane sylwetki, które symbolizowały Marzannę. Pięknie ozdobione Marzanny zostały zawieszone w naszej sali przedszkolnej.

Mimo, że w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny za oknem prószył śnieżek, w naszej sali było kolorowo, radośnie i wiosennie. Dzieci śpiewały i tańczyły wiosenne piosenki,recytowały niedawno poznany wiosenny wierszyk.Wraz z panią omówiły, po czym można poznać, że wiosna jest tuż tuż .Kolorowały obrazek z bocianem. Nie obyło się też bez spotkania z Marzanną oraz pamiątkowych zdjęć .

21 marca dzieci IV grupy naszego przedszkola uroczyście powitały nową porę roku. W pierwszy dzień Wiosny dzieci przybyły do przedszkola w radosnych nastrojach, a w ubraniach przeważał kolor zielony. Dekoracja przedszkola zmieniła się z zimowej na wiosenną. W salach przedszkolnych zazieleniły się kąciki przyrody. Aby zima szybciej nas opuściła przedszkolaki z naszej grupy postanowiły posadzić w doniczkach owies i szczypiorek. Opowiadały również o pierwszych oznakach wiosny zaobserwowanych podczas spacerów. Wiosnę przywitaliśmy i miejmy nadzieję, że szybko nadejdzie, śnieg stopnieje do końca a my zrzucimy zimowe ubrania.

Zastanawialiśmy się czy w tym roku nie pożegnać zimy Marzanną ulepioną ze śniegu, bo pierwszy dzień wiosny zdecydowanie jej nie przypominał. Dobrze, że tradycję topienia Marzanny zastąpiły inne formy jej żegnania, bo trzeba by było wykuwać przerębel na zamarzniętej nieodległej rzeczce Silnicy. W przedszkolnym ogródku wciąż zalegał śnieg, bo promienie marcowego słońca nie zdołały go jeszcze rozpuść. Mimo mroźnej pogody postanowiliśmy wyjść do naszego przedszkolnego ogrodu, aby pożegnać zimę i powitać kalendarzową wiosnę. Głośno prosiliśmy żeby zima już odeszła i nastała wiosna. Po powrocie do naszej sali, w rytmach wiosennych melodii, wesoło się bawiliśmy.

21 marca, na zaproszenie mamy Bruna - pani Renaty Pawełkiewicz, pojechaliśmy na zajęcia umuzykalniające do Szkoły Muzycznej mieszczącej się w kieleckim ZDZ. Zajęcia były bardzo ciekawe. Dzięki pani Faustynie Tarasek, która poprowadziła je dla nas, dowiedzieliśmy się między innymi, co to są nuty i jak wyglądają. Bawiliśmy się w budowanie dla nich „domu” w postaci pięciolinii. Uczyliśmy się słuchać muzyki płynącej z różnych instrumentów. Potem bawiliśmy się w orkiestrę, próbując grać na bardzo nietypowych i ciekawych instrumentach. Okazało się, że pudełko z gumką, kartka papieru albo dwie deseczki mogą stać się instrumentami wydającymi ciekawe dźwięki. I kiedy zagrała nasza orkiestra zrobiło się bardzo ciekawie i wesoło. Na koniec „wjechał” do sali stół z różnymi smakołykami, które przygotowali dla nas przyszli kucharze. W trakcie zajęć powstało wiele fajnych fotek, które przypominać nam teraz będą ten ciekawy pobyt w ZDZ-cie.

Już 20 marca dzieci zapoznane zostały z ludową tradycją pożegnania zimy – Marzanny. Wykonały kukłę symbolizującą zimę i czekały na powitanie wiosny. Dzień później zaprosiły przedszkolaków z grupy V aby wspólnie cieszyć się z nastania nowej pory roku. Dzieci przedstawiły montaż słowno-muzyczny na podstawie wiersza M.Strzałkowskiej „Gdzie jest Wiosna?”. W programie nie zabrakło utworu „Wiosna” Antonio Vivaldiego z cyklu „Cztery pory roku”, a także występu zespołu muzycznego z grą na dzwonkach. Po występach zaprosiły gości do wspólnej zabawy. Dzieci z naszej grupy otrzymały medale „Jestem przyjacielem przyrody”.

16 marca dzieci z grupy V, mimo nieprzyjemnej pogody na zewnątrz, pełne uśmiechu uczestniczyły w barwnych zajęciach. Tego dnia zorganizowany został Dzień Kolorów. Oprócz wesołych, tanecznych zabaw dzieci miały okazję obserwować doświadczenia z kolorami.

Dnia 13.03.2018 wszystkie przedszkolaki z naszego przedszkola obejrzały inscenizację utworu „Wiosenna euforia”. W historii tej wesoły i sympatyczny koziołek Mietek poszukiwał resztek swoich zimowych zapasów i nigdzie nie mógł ich znaleźć. Martwił się, że ktoś mu je ukradł ale wiadomo, że przyjaciół nie zostawia się w potrzebie. Pani łosiowa, jak i wiewiórka Basia oraz inni mieszkańcy lasu niezmiernie próbowały pomóc Mietkowi. Na szczęście historia dobrze się skończyła, okazało się bowiem, iż to pani wiosna zmieniała wygląd lasu i koziołek szukał swych zapasów w złym miejscu. Przedstawienie wzbogaciło wiadomości dzieci nt. życia zwierząt leśnych w okresie przedwiośnia. Przyniosło przedszkolakom wiele radości, wzruszeń i niezapomnianych chwil, przypomniało im, że wiosna tuż, tuż......

9 marca 2018 roku grupa III i IV wybrała się do Teatru Lalki i Aktora ,, Kubuś” na spektakl pt. ,,Biały Klaun". Jest to historia małego chłopca, który nie rozróżnia kolorów. Wstydzi się tego, że widzi świat inaczej niż wszyscy. Marzy o tym, żeby w przyszłości zostać cyrkowym klaunem, tak jak jego rodzice, ale martwi się, że daltonizm mu w tym przeszkodzi. ,,Biały klaun” to piękna, wzruszająca baśń poetycka, pełna cyrkowej radości. O poszukiwaniu własnej tożsamości, odwadze zmierzania się z własnymi słabościami i ciekawej drodze prowadzącej do życiowej dojrzałości.

We czwartek, 8 marca w Grupie V obchodzony był Dzień Kobiet. W tym dniu dziewczynki z naszej grupy zostały obdarowane przez swoich kolegów drobnymi upominkami.

W dniu 8 marca chłopcy zrobili dziewczynkom niespodziankę. Złożyli im życzenia, zaśpiewali dla nich i zagrali na instrumentach muzycznych oraz wręczyli słodki upominek. Dziś każda dziewczynka w naszej grupie czuła się jak królewna. Dzieci wykonały też metodą origami tulipany dla wszystkich mam, a po zajęciach dzieci wesoło bawiły się przy muzyce.

W dniu 07.03.2018 dzieci z grupy IV naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do bawialni Julia z Okazji Dnia Kobiet. Niezwykłą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Bawiły się również na dmuchanym zamku oraz w domku w którym zamiast schodków do zejścia z samej góry była lina po której musiały zjechać. Dzieci brały również dział w różnych zabawach tanecznych oraz wokalnych. Pobyt w bawialni bardzo szybko dobiegł końca. Zadowoleni, lekko zmęczeni i pełni niezapomnianych wrażeń i emocji wróciliśmy do przedszkola z nadzieją, że wkrótce ponownie odwiedzimy to miejsce.

Czekaliśmy na ten dzień z niecierpliwością i kiedy już nadszedł stawiliśmy się w przedszkolu prawie w komplecie. Z okazji Dnia Kobiet zaprosiliśmy nasze dziewczynki na wycieczkę do bajecznej bawialni „ Czary Mary” w kieleckiej Galerii „Korona”. To było istne szaleństwo. Labirynty, zjeżdżalnie i basen z kolorowymi piłkami przez ponad półtorej godziny były tylko dla nas. Biegaliśmy i skakaliśmy przez przeszkody. Przechodziliśmy przez tunele i nikt się nie nudził. Bawiliśmy się tak dobrze, że potem, nasze Panie musiały nam suszyć suszarkami spocone głowy. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci a przypominać nam będą o nim liczne fotografie.

6 marca 2018 roku nasze przedszkole odwiedziła Pani pracująca w Straży Miejskiej w Kielcach. Podczas spotkania młodsze przedszkolaki rozmawiały na temat: ,,Kto mnie chroni i pomaga”, natomiast starsze: ,,Bezpieczny dom”. Dzieci dowiedziały się wiele ciekawych informacji dotyczących bezpieczeństwa, utrwaliły także numery alarmowe. Spotkanie zakończyło się wręczeniem drobnych upominków dla przedszkolaków.

Dzieci z grupy III uwielbiają ćwiczenia gimnastyczne. Wyremontowane przedszkole zapewnia nam pod tym względem wyśmienite warunki. Dzieci, wyposażone przez rodziców w stosowne stroje gimnastyczne, bardzo chętnie wykazują się sprawnością podczas zajęć i zabaw ruchowych.

W dniu 2 marca dzieci z grupy III pojechały na wycieczkę do Muzeum Zabawek i Zabawy przy Placu Wolności 2 w Kielcach. Dzieci z pomocą przewodnika interaktywnie zwiedzały obiekt. Wyszukiwały zwierzęta egzotyczne i domowe wykonane różnymi technikami plastycznymi. Po obejrzeniu stałych ekspozycji dzieci przeszły przez Manufakturę Karmelu i dotarły do Apteki Wyobraźni. Wzięły tam udział w warsztatach na temat: „Zwierzęta to nie zabawki. Niedźwiedzie to nie misie”. Przedszkolaki uczyły się mowy i emocji zwierząt oraz rozpoznawały tropy zwierząt domowych.

2 marca wybraliśmy się na Wzgórze Zamkowe do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Bardzo byliśmy ciekawi, co takiego ciekawego zobaczymy i czego się dowiemy podczas zajęć. Okazało się, że było to spotkanie z przeszłością. Poznaliśmy legendę o powstaniu naszego miasta oraz historię naszego regionu. Potem - z przygotowanych elementów - wykonaliśmy piękne prace plastyczne. Podczas zwiedzania muzeum mogliśmy na własne oczy zobaczyć jak wyglądało życie mieszkańców Kielc w dawnych czasach, jakie były mundury żołnierzy oraz jakie kształty miały kiedyś czapki wojskowe i hełmy. Wielką atrakcją była możliwość przymierzenia nakryć głowy z różnych okresów historycznych. To była prawdziwa lekcja historii i patriotyzmu. Pod koniec zajęć każde z nas otrzymało na pamiątkę pięknie wydaną książkę o historii Kielc i regionu.

21 lutego w środę przedszkolaki z grupy V uczestniczyły w zabawach badawczych oraz wykonywały eksperymenty. W naszej Sali przedszkolnej zrobiło się kolorowo, gdy przedszkolaki malowały na mleku barwnikami spożywczymi oraz podczas wybuchu naszego wulkanu. Najbardziej dzieciom podobał się krochmalony potwór, który został wykonany z mąki ziemniaczanej i wody oraz znikający atrament. Na zakończenie dzieci samodzielnie wykonały swojego ,,Gniotka” z balonu i mąki ziemniaczanej, przy tym świetnie bawiąc się i brudząc.

W środę, 14 lutego przedszkolaki z grupy V przyszły do przedszkola ubrane w kolorze czerwonym. W tym dniu w naszej sali przedszkolnej zawisły czerwone serca oraz sercowe balony. Dzieci oprócz wspólnej zabawy z balonami wykonały również prezenty dla swoich przyjaciół. Serca wyklejone kuleczkami z bibuły wywołały u dzieci uśmiech na twarzach. Taki otrzymany prezent od przyjaciela był cenniejszy niż nie jeden skarb.

Dzień 14 lutego 2018 roku był dla 4 grupy naszego przedszkola prawdziwym dniem miłości i przyjaźni . Kolor czerwony zdominował stroje naszych przedszkolaków. Na początku dzieci zapoznały się z tradycję tego święta poznając postać Św.Walentego. Również wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej takiej samej połówki serca i próbowały naprawić załamane serce w formie puzzli. Wykonały również pracę plastyczną dzięki której mogły wykazać się swoją kreatywnością i wyobraźnią. Uśmiechu na twarzach nikomu nie zabrakło. Szkoda tylko że ten dzień jest tylko raz do roku :)

14 lutego - w Walentynki - odbyło się podsumowanie i wręczenie nagród w XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod nazwą „MOJA KARTKA WALENTYNKOWA”, zorganizowanego przez Dom Kultury ZAMECZEK w Kielcach. Na konkurs wpłynęło 811 prac plastycznych z całej Polski a sama uroczystość wręczenia nagród połączona została z otwarciem wystawy pokonkursowej. Spośród nadesłanych prac jury konkursowe wyróżniło 20 autorów „walentynkowych kartek” oraz przyznało nagrody za najlepsze prace. Pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „MOJA KARTKA WALENTYNKOWA” zajęły prace Marysi Sideł z grupy II, która wykonała je pod kierunkiem pań: Beaty Kaweckiej i Beaty Stefańczyk. Serdecznie gratulujemy pamiątkowego dyplomu i pięknych nagród rzeczowych.

W piątek 9 lutego grupa IV zaprezentowała swoim rodzicom przedstawienie pt. ,,Królowa Śniegu". Zimowa inscenizacja pozwoliła poczuć klimat bohaterów bajki. Mimo, że nie wszystkim aktorą udało dotrzeć się na występ, z powodu choroby. Dzieci dzielnie zastępowały swoich kolegów i koleżanki. Rodzice dumni ze swoich pociech nie kryli słów uznania.

Poniżej udostępniamy dwa zdjęcia grupowe w jakości pozwalającej wykonać dowolnej wielkości wydruk, odbitkę

Zdjęcie grupowe z rodzinami

Zdjęcie grupowe

Pobierz dwa zdjęcia

We wtorek, 6 lutego w naszej sali przedszkolnej odbyła się zabawa karnawałowa. Dzień wcześniej nauczycielki z naszej grupy prężnie działały przez cały dzień dekorując naszą salę balonami, serpentynami i girlandami. Efekt był zdumiewający. Zwisające z lamp balony kusiły nas. W dniu balu przedszkolaki z naszej grupy zmieniły się nie do poznania. Do naszej sali zawitało aż 19 księżniczek, 2 Spidermany, policjant, Potahontas, Batman, Strażak Sam, 2 smoki oraz Superman. Po wspólnych zdjęciach na tle pięknego zamku Królowej Śniegu zaczęła się zabawa. Wspólne tańce, zabawy oraz konkursy piosenek wywołały u dzieci zachwyt.

6 lutego w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Wszyscy z uśmiechami na twarzach uczestniczyli w zorganizowanych zabawach, konkursach oraz tańczyli przy karnawałowej muzyce aż do utraty tchu. Dzieci prezentowały się świetnie w kolorowych, niezwykłych strojach. Przez cały czas towarzyszył nam dobry humor i kreatywne pomysły podczas tańca. Wszyscy miło wspominamy tegoroczny bal i już z utęsknieniem czekamy na następny w przyszłym roku.

,,Jest karnawał, w karnawale wszyscy urządzają bale. To tradycja bardzo stara – strojów pięknych, co niemiara! ” 6 lutego 2018 roku odbył się w naszym przedszkolu bal karnawałowy. W cudownej atmosferze , wypełnionej uśmiechami, dzieci bawiły się wesoło, każdy mógł zatańczyć jak najbardziej wymyślne tańce przy pięknej muzyce. Taka zabawa odbywa się w naszym przedszkolu co roku i co roku towarzyszą jej niesamowite emocje i niezapomniane przeżycia. Przebierańcy uczestniczyli z wielką ochotą we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Po karnawałowych szaleństwach można było posilić się słodką przekąską i napić soczku.

We wtorek w naszym nowym i pięknym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Nasze dzieciaczki były pięknie przebrane za różne postacie z bajek: księżniczki, wróżki, królowe, myszka Miki, Spiderman, Batman i wiele innych. Maluszki świetnie się bawiły. Były wspólne tańce, konkursy i zabawy. Potem zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia aby na długo zapamiętać nasz pierwszy wspólny bal!

Dzisiaj w przedszkolu od samego rana działo się… Najpierw pojawił się zespół muzyczny, który przemknął po schodach aby coś tam podłączać i próbować. Potem nasze Panie ze zdwojoną energią czyniły ostatnie poprawki przy naszych strojach i makijażach. Przecież księżniczka musi mieć makijaż! Nie wszyscy chłopcy byli chętni do przejścia na salę balową. Spider-Manem można być w „swojej” sali - tej na parterze i nie trzeba gdzieś tam chodzić. Tymon - pirat wraz z Wojtkiem również piratem też się trochę ociągali ale Krystian, który dziś przebrany był za policjanta, pilnował porządku. Wspierały go w tym dziewczyny. Wreszcie poszliśmy. Z początku było trochę drętwo bo starszaki próbowały rządzić ale po chwili zabawa rozkręciła się i zrobiło się super. Po sali pląsało kilkanaście księżniczek, wróżki i kilku rycerzy. Były też Elsy z „Krainy Lodu” a na parkiecie pojawił się nawet rekin i tygrysek. Wszyscy bardzo dobrze się bawili i nikt nie podpierał ścian. Braliśmy udział w konkursach tanecznych i muzycznych. A potem było wspólne pamiątkowe zdjęcie z naszymi Paniami.

Hura, hura,... Radości nie było granic! Dziś, po dłuższej przerwie my, przedszkolaki z grupy II -giej znów zawitaliśmy na Różaną. Nowe wejście, nowa szatnia i nowa sala. W niej też wszystko nowe i takie kolorowe… Nasze przedszkole przeszło gruntowną metamorfozę po równie gruntownym remoncie i przebudowie. JEST PIĘKNIE i oby tak pięknie pozostało jak najdłużej.

W dniu 25.01.2018 grupa IV naszych przedszkolaków uczestniczyła w lekcji pokazowej zorganizowanej przez uczniów klasy 3a Szkoły Podstawowej nr 7 w Kielcach. Dzieci nie tylko dowiedziały się jak wygląda lekcja przyrody pt. „Jak zwierzęta spędzają zimę?”, ale również brały w niej udział. Przedszkolaki poznały jakie zwierzęta zapadają w zimowy sen a jakie nie. Dowiedziały się również w jakich miejscach mieszkają na co dzień. Na koniec lekcji otrzymały mały upominek od uczniów klasy 3 w formie własnoręcznie zrobionych zakładek do książek. Podczas tego spotkania wszyscy doskonale się bawili ,a lekcja prowadzona w ten sposób była nowym doświadczeniem dla wszystkich uczestników.

Dnia 25 stycznia w naszej grupie odbyła się Uroczystość dla wszystkich Babć i Dziadków. Maluszki recytowały wierszyki, śpiewały piosenki a także tańczyły przy muzyce granej przez Pana Rafała. Na koniec zaśpiewaliśmy głośne ,,Sto lat”. Wszyscy dziadkowie nie kryli wzruszenia. Nagradzali swoje wnuczęta gromkimi brawami. Po występie, dzieci obdarowały Dziadków upominkami. Nie zabrakło miejsca na słodki poczęstunek oraz pamiątkowe zdjęcia.

W dniu 24 stycznia dzieci odwiedziły seniorów w Środowiskowym Domu Samopomocy Caritas Kielecka, przy ul. Urzędniczej 16a. Dzieci ubrane w biało-niebieskie kolory przedstawiły montaż słowno-muzyczny, złożyły życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Seniorzy nagrodzili ich gromkimi brawami, obdarowali słodyczami oraz zaprosili do wspólnych zabaw stolikowych i rozmów.

24 stycznia 2018 roku w grupie IV odbyło się przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci chętnie i sumienie przygotowywały się do występu. Codziennie ćwiczyły swoje role i uczyły się śpiewać piosenek oraz tańczyć. Nie mogły doczekać się tego dnia, kiedy zobaczą swoje babcie i dziadków i będą mogły pokazać swoje umiejętności. W końcu naszedł długo oczekiwany dzień i przedszkolaki zaprezentowały montaż słowno-muzyczny oraz przygotowały drobne upominki. Babcie otrzymały kolorowe korale, a Dziadkowie krawaty. Były brawa i mnóstwo radości, a na koniec słodki poczęstunek przygotowany specjalnie na tę okazję.

Zima, zima biała. Śniegiem posypała… Od kilku dni za oknem zrobiło się biało i zimowo. Bardzo ucieszyliśmy się, że wreszcie jest śnieg i jest tak pięknie. Mogliśmy w końcu bawić się w przedszkolnym ogrodzie w zabawy na śniegu. Rzucaliśmy śnieżkami do celu, bawiliśmy się w berka i lepienie największej śnieżnej kuli. Było wielkie szaleństwo a śnieg i mróz nie przestraszył nas, bo wszyscy byliśmy ciepło ubrani. Tak dobrze się bawiliśmy, że nie chcieliśmy wracać do przedszkola. W sali czekał już na nas obiad, więc trzeba było przerwać zabawę. Jednak nie martwimy się, bo przecież zima jeszcze nie odchodzi.

Dzieci z grupy II wysłuchały koncertu najpiękniejszych i najbardziej znanych kolęd i pastorałek w wykonaniu Pani Marysi Litwinek wychowawczyni grupy maluszków z naszego przedszkola . Muzyka płynąca z instrumentu wprowadziła wszystkich we wspaniały nastrój. Dzieci włączyły się do wspólnego śpiewania kolęd. Kolędy grane przez p. Marysię w większości znane były przez naszych przedszkolaków, co niezmiernie nas cieszy.

23 stycznia 2018 roku grupa III i IV wybrała się do Teatru Lalki i Aktora ,, Kubuś” na spektakl pt. ,, Przygody Koziołka Matołka". Przedstawienie żywiołowe, pogodne, rozśpiewane, pełne uroku, którego główny bohater – Koziołek przemierza świat, szukając swego miejsca na ziemi. Odwiedza egzotyczne kraje, poznaje ich mieszkańców i przeżywa wiele emocjonujących przygód – groźnych, śmiesznych i pouczających. Wychodzi cało z każdej opresji i w chwale przybywa do Pacanowa, odnajdując całkiem blisko to, co dla niego najlepsze. Spektakl zrealizowany został w atrakcyjnej, bardzo przez widzów lubianej, konwencji zabawy teatralnej. Aktorzy ubrani w nieco za duże, zabawne kostiumy, przypominają dzieci. Wypełniają scenę (i nie tylko!) nieustannym ruchem i śpiewem. Akcja toczy się wartko, co powoduje szybkie zmiany, tworzonych przez aktorów, kolejnych miejsc zdarzeń. Pozwala na to prosta, ale pomysłowa scenografia.

Dnia 19 stycznia w przedszkolu odbyło się przedstawienie pt. ,,Przygody Bałwanka Franka”. Dzieciaczki z grupy I i II z entuzjazmem oglądały przygody dzielnego bałwanka szukającego miotły. Przy okazji przypomniały sobie, jak ważne jest pomaganie zwierzętom w okresie zimowym. Przedstawienie obfitowało w wiele elementów humorystycznych, które rozbawiały dzieci. Zawierało także ważny przekaz dotyczący wzajemnego szacunku oraz pomocy innym. Bohaterowie pokazali dzieciom, iż nie należy wyśmiewać się z innych. Zachęcali, by być uprzejmym, miłym oraz używać "magicznych" słów: proszę, dziękuję i przepraszam. Przedszkolaki bardzo uważnie przyglądały się całej akcji i często nagradzały aktorów głośnym śmiechem oraz brawami.

W piątek, 19 stycznia przedszkolaki z Grupy V przygotowały uroczystość z okazji obchodzonego w styczniu święta. W tym dniu odwiedzili ich zaproszeni gości, babcie i dziadkowie. Przedszkolaki zaprezentowały piosenki oraz wiersze, w podziękowaniu za troskę i miłość jaką otrzymują od nich. Zgromadzeni gości wraz z dziećmi wspólnie uczestniczyli w zabawie przy piosence pt. "Do góry i na dół'. Na koniec dzieci zaprezentowały taniec w parach do piosenki "Let's twist again".

18 stycznia w przedszkolu gościli Dziadkowie i Babcie z okazji ich święta. Dzieci przygotowały montaż słowno-muzyczny pod tytułem „Wścibskie wnuczęta” i popisały się grą na dzwonkach. Seniorzy otrzymali medale „Super Babcia” i „Super Dziadek” oraz portrety namalowane przez dzieci. Goście chętnie włączyli się do zabaw integracyjnych, Podczas zimowego walczyka „sypnęło białym śniegiem”, a miłym akcentem na koniec był słodki poczęstunek. Wszystkim uroczystość bardzo się podobała i nie szczędzili słów uznania.

18 luty to był wyjątkowy dzień. Czekaliśmy na niego już od kilku tygodni. Przygotowywaliśmy się sumiennie, ćwicząc teksty wierszyków i piosenek. Było ciężko. Czasami nam się nie chciało, bo Panie wciąż kręciły nosem każąc powtarzać i powtarzać…, a my przecież wolelibyśmy się bawić. Nasze Panie mobilizowały nas jednak i zachęcały do nauki. Zachowywały przy tym spokój wykazując wielką cierpliwość. A kiedy nastał już ten dzień i zobaczyliśmy nasze kochane Babcie i kochanych Dziadków w naszej sali, byliśmy pewni, że wszystko będzie dobrze i nie zapomnimy, co mamy śpiewać i mówić. Krótko mówiąc było pięknie. Goście nagradzali nas oklaskami, śmiali się i było widać, że podobał im się nasz występ. A gdy zakończyła się już część oficjalna przytuliliśmy się do naszych Babć i Dziadków i wręczyliśmy im wykonane przez nas drobne upominki.

17 stycznia uczestniczyliśmy w podróży do świata Eskimosów. Stało się to za sprawą zajęć edukacyjnych zorganizowanych w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach. Podczas zajęć poznaliśmy kulturę, zwyczaje i obyczaje tego egzotycznego dla nas ludu. Dowiedzieliśmy się jak wyglądał ich codzienny dzień kiedyś i obecnie. Bardzo nas zainteresowało to jak się bawią, co jedzą i jak mieszkają eskimoskie dzieci. Było zabawnie, kiedy próbowaliśmy wybudować miniaturowe igloo z kostek cukru a także, kiedy łowiliśmy styropianowe ryby w wiadrze udającym przerębel. Na koniec spotkania własnoręcznie wykonaliśmy ulubioną zabawkę małych Eskimosów.

21 grudnia 2017 roku grupa III, IV i V zostały zaproszone na Jasełka Bożonarodzeniowe przez SP nr 7 w Kielcach. Przedszkolaki już od rana nie mogły doczekać się występu. Kiedy na zegarze wybiła godz. 10:30 na sali gimnastycznej czekały na nich dzieci ze szkoły, które wyglądały zupełnie inaczej niż na co dzień. Miały piękne stroje i prezentowały się jak prawdziwi aktorzy. Podczas występu bardzo śmiało i odważnie mówiły swoje rolę i śpiewały kolędy. Wszystkim bardzo podobał się występ.

21 grudnia grupa IV przywitała oficjalnie zimę, chociaż już wcześniej dzieci widziały dużo oznak nadchodzącej pory roku, to jednak wciąż była jesień. Z tego względu przedszkolaki po polsku i po angielsku określały nazwy przedmiotów, osób i zwierząt, które kojarzyły im się zimą. Na koniec zajęć zrobiły swoje śnieżynki, które zdobią naszą sale.

 

21 grudnia zawitała do nas Zima. Dzieci przebrane w śnieżynki przywitały ją zabawą, tańcem i piosenką. Dzieci przyniosły książeczki o tematyce zimowej. Z zaciekawieniem oglądały ilustracje i wysłuchały opowiadania o zimie. Pani Zima przyniosła w prezencie dzieciom puzzle i zaprosiła dzieci do bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie.

Grupa IV również nie może doczekać się Świąt Bożego Narodzenia, świąteczne zajęcia, rozmowy oraz śpiewanie kolęd bardzo im się podoba i codziennie liczą ile to jeszcze dni zostało do świętowania. W oczekiwaniu na święta postanowili wykonać własnoręczne bombki, aby podarować je swoim najbliższym.

O tym, że zbliżają się święta pamiętali również rodzice. Mamy Kuby, Oskara, Leona, Zuzi i Mikołaja wraz ze swoimi dziećmi przygotowały pyszne wypieki. Były to pięknie ozdobione i estetycznie podane pierniczki. Dzieci z apetytem się nimi zajadały. Wszystkim mamom serdecznie dziękujemy! Z kolei dzieci zaprojektowały świąteczne kartki i wraz z życzeniami wręczyły je rodzicom.

20 grudnia 2017 dzieciaki z grupy III zostały zaproszone na lekcję do klasy 3 Szkoły Podstawowej nr 7 w Kielcach. Przedszkolaki nie tylko miały okazję zobaczyć jak wygląda prawdziwa lekcja, ale również mogli wziąć w niej udział. Tematyką lekcji była tradycja wigilijna. Po omówieiu i przypomnieniu wszystkich cech charakterystcznych i obrzędów Wigilli Bożego Narodzenia wspólnie zaśpiewana została kolęda "Cicha noc". Na pożegnanie wszyscy złożyli sobie piękne życzenia świateczne, a przedszkolaki dostały od uczniów drobne upominki w postaci pięknych, ręcznie robionych kartek świątecznych.

We wtorek, 19 grudnia przedszkolaki z Grupy V uczestniczyły w warsztatach plastycznych w BWA zorganizowanych w ramach zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Dzieci ozdabiały bombki inspirując się otrzymanymi zdjęciami bądź obrazami. Wszyscy świetnie się bawili a wykonane ozdoby zawisną na domowych choinkach naszych przedszkolaków.

Już z początkiem grudnia wiedzieliśmy, że nadejdzie nasza ulubiona pora roku – Zima. Szykowaliśmy się do jej powitania. Od kilku dni dawała nam znaki, że nadchodzi. Najpierw posypała śniegiem, potem, na spacerze, zmroziła nam uszy. Aż wreszcie przyszła do nas, zostawiając nam tajemnicze pudełko. Bardzo byliśmy ciekawi, co w nim było i kiedy wreszcie otworzyliśmy je, okazało się, że Zima zostawiła dla nas: śnieżne ślady zwierząt, maski leśnych zwierząt, instrukcję do ulepienia śniegowych kul oraz biały strój Królowej Zimy. Nie wiedzieliśmy, co z nim zrobić. Z pomocą przyszła nasza pani, która stwierdziła, że skoro mamy taki strój, to może my wybralibyśmy swoją Królową. I tak się stało. Nasza Królowa zaprosiła do wspólnej zabawy wszystkie dzieci. Było bardzo wesoło. Tańczył lis oraz wilk z niedźwiedziem, który jeszcze nie zapadł w zimowy sen.

14 grudnia 2017 roku odbył się wernisaż XII Słoneczkowego Konkursu Plastycznego dla Przedszkolaków pt. "Bajkowy świat". Organizowany przez Osiedlowy Klub Kultury KSM. ,,Bajkowy świat" towarzyszy człowiekowi od zawsze i w każdym wieku. Świat bajki to nasze marzenia, pragnienia, uczieczki i inne doznania. W dwunastej edycji konkursu plastycznego dla przedszkolaków wzięło udział 451 dzieci w wieku 4-6 lat. Mamy zaszczyt poinformować, że aż 8 dzieci z naszego przedszkola zostało nagrodzone. I miejsce zajęła Małgorzata Gręda, II miejsce Leon Chudzik i Bartłomiej Michalski, III miejsce Nadia Łagan. Wyróżnienie otrzymali: Jakub Syska, Zuzanna Zgutko, Lilianna Kubicka, Magdalena Wróbel. Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!

We czwartek, 14 grudnia dzieci z Grupy V wzięły udział w spotkaniu z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach w Studenckim Klubie "WSPAK". Spotkanie to miało na celu przypomnienie dzieciom zasad bezpieczeństwa podczas poruszania się po drodze i przechodzenia przez jezdnię. Dzieci w tym dniu odwiedził również Święty Mikołaj, który wręczył każdemu z nich drobny upominek.

W naszej sali czuje się już Święta. Stało się tak za sprawą świątecznych dekoracji wykonanych przez nas własnoręcznie. To znaczy nie do końca własnoręcznie, bo trochę pomagała nam nasza pani. Na oknach powiesiliśmy korowe gwiazdki i śnieżynki. Mikołajowe czapki ozdobiły półki i tablice. Największą atrakcją stała się choinka wycięta z tektury i bogato przyozdobiona kolorowymi bombkami z bibuły. Wiele czasu poświęciliśmy również na ozdobienie styropianowych choinek, które potem zabraliśmy do domów, aby powiesić je na świątecznych drzewkach. W tym czasie słuchaliśmy kolęd a pani opowiedziała nam o znaczeniu Świąt Bożego Narodzenia i świątecznych tradycjach.

13 grudnia 2017 roku trzech przedstawicieli z grupy IV wybrało się na Turniej Wiedzy Przyrodniczej Przedszkolaków organizowany przez LOP. Dziewczynki świetnie poradziły sobie z zadaniami dotyczącymi ,,Czterech Pór Roku”, tworzyły piękne prace i zdobywały punkty. Zewzględu na to, że jury ciężko było wybrać zwycięzców, dlatego jednogłośnie stwierdzili, że wszystkie dzieci wygrały i zostaną nagrodzone. Pojawił się także Święty Mikołaj, który pomógł wręczyć nagrody. Podczas turnieju były także tańce i zabawy, które prowadziła agencja artystyczna Mat Art.

12 grudnia 2017 roku grupa IV wybrała się do Energetycznego Centrum Naukowego na warsztaty pt. ,,Laboratorium przedszkolaka”. Dzieci przeprowadziły mnóstwo eksperymentów i dowiedziały się: Co się stanie gdy zmieszamy sodę oczyszczoną z octem? Czy balon zawsze pęka gdy go przekłuwamy? Czy istnieje substancja, która może być cieczą i ciałem stałym jednocześnie? Zamienili się w prawdziwych naukowców, badali i eksperymentowali w laboratorium „Generatora mocy”.

W piątek, 8 grudnia przedszkolaki z grupy V zaprezentowały swoim rodzicom przedstawienie pt. „Dom pod Grzybem”. Przez kilka tygodni dzieci codziennie ćwiczyły swoje role, śpiewały piosenki oraz uczyły się tańczyć „Walczyka grzybowego”. Efektem tego było wystawienie pięknej inscenizacji, która tematem nawiązywała do kończącej się jesieni.

W Szkole Podstawowej nr 7 w Kielcach, w dniu 8 grudnia 2017 roku zorganizowany został Kiermasz Świąteczny. Nasze przedszkolaki postanowiły dołączyć się do wydarzenia i przygotowały razem ze swoimi paniami w grupie różne słodkości na ten dzień.

Dnia 8 grudnia w przedszkolu miało miejsce spotkanie ze wspaniałym gościem z długą białą brodą , czerwoną czapką i wielkim workiem z prezentami. Przedszkolaki odwiedził Święty Mikołaj. Wszyscy razem świetnie się bawiliśmy. Wspólne tańce, śpiewy, rozwiązywanie zagadek to atrakcje jakie zapewnił nam Mikołaj. Nie zabrakło również miejsca na wspólne zdjęcia i piękne prezenty. Mikołaju czekamy na Ciebie za rok - zapewniały Maluszki.

Już kilka dni temu wiedzieliśmy, że w tym roku Mikołaj spóźni się. Nasza pani tłumaczyła w środę, że podobno zeszło mu dłużej w innych przedszkolach. Wczoraj obwieściła, że to wina reniferów, które podobno odmówiły posłuszeństwa. Trochę nas to wszystko zaniepokoiło. Przecież staraliśmy się! Dziś od rana zapanowało w przedszkolu jakieś poruszenie. Któryś z chłopaków wpadł rano do grupy z niusem, że widział Mikołaja jak dopytywał o coś przechodniów na sąsiedniej ulicy. To była dobra nowina. A więc to już dzisiaj… Od samego rana wypatrywaliśmy aż pojawi się w naszej grupie. Przecież wszyscy przygotowywaliśmy się na to spotkanie i kiedy się zjawił z wielką radością mogliśmy powitać go piosenką i wierszykiem. Mikołaj przyniósł ze sobą wielki worek. Zasapał się przy tym, więc worek nie mógł być pusty. Wiedzieliśmy już, że na pewno są w nim prezenty. Bardzo byliśmy ciekawi, co jest w tych paczkach przyniesionych przez Mikołaja, ale zanim się dowiedzieliśmy nasz gość zaprosił nas do wspólnej zabawy. Tańczyliśmy z innymi dziećmi z całego przedszkola a nasz Mikołaj zamienił się w wodzireja i tańczył z nami w korowodzie. Na koniec spotkania każdy z nas mógł usiąść Mikołajowi na kolanach i zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie.

7 grudnia 2017 roku dzieci z grupy IV przygotowywały się do Kiermaszu Świątecznego, który odbędzie się już jutro. Przedszkolaki dekorowały ciasteczka, babeczki i pierniczki. Miały przy tym mnóstwo radości i zabawy. Na kiermasz przyniosła również swoje babeczki Lila, która razem z rodzicami je przygotowała.

Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. W dniu 6 grudnia przybył również do naszego przedszkola. Mikołaj rozmawiał z dziećmi, wysłuchał piosenki w wykonaniu naszej grupy. Nie zapomniał również o prezentach dla każdego dziecka, bo przecież małe dziecięce psoty zawsze można wybaczyć. Każde dziecko dało też prezent samodzielnie wykonany przez siebie dla Mikołaja, pracę plastyczną czapki Mikołaja. Dzieci otrzymały również prezenty dla całej grupy w postaci kosza do koszykówki dla chłopców i toaletki dla dziewczynek. Po otrzymaniu prezentów był czas na grupowe zdjęcie z Mikołajem i jego pomocnikiem. A kiedy pożegnaliśmy Mikołaja na twarzach dzieci jeszcze przez długo gościł uśmiech i szczęście. Szkoda tylko, ze ten wyjątkowy Gość odwiedza nas tylko raz w roku....

W środę, 6 grudnia, dzieci z grupy V odwiedził długo wyczekiwany gość: Mikołaj. Wszyscy z wielką radością przyjeli przybyłego gościa. Mikołaj opowiedział skąd przybywa i rozdał wszystkim dzieciom prezenty. W podziękowaniu i wdzięczności za tak długą drogę do nas, wręczyliśy Mikołajowi i jego pomocnikowi drobne upominki.

6 grudnia do grupy III zawitał Mikołaj. Wyczekiwany gość przyniósł dzieciakom piękne prezenty. Jednak zanim je rozdał, cała grupa wyrecytowała dla niego wiersz oraz zaśpiewała piękną piosenkę. Po wspólnym spędzeniu czasu, nasz gość wyruszył w podróż do innych dzieci, które z utęsknieniem na niego czekały.

W tym roku, 6-go grudnia, zamiast wypatrywać Mikołaja w naszej przedszkolnej sali, wybraliśmy się do Muzeum Narodowego na kieleckim Rynku. Pewnie nie zdecydowalibyśmy się na opuszczenie przedszkola z obawy na przegapienie wizyty pana z workiem i w czerwonej czapce gdyby nie to, że nasza Pani zapewniła nas, że Mikołaj przybędzie w piątek. A w muzeum było bardzo fajnie. Celem naszej wizyty był udział w zajęciach edukacyjnych na temat symboli i tradycji bożonarodzeniowych. Dowiedzieliśmy się, dlaczego nie wszyscy ubierają choinki i do czego, podczas świąt Bożego Narodzenia, przydają się Meksykanom rzodkiewki. Po „wykładzie” były zajęcia praktyczne. Pani prowadząca zajęcia pokazała nam, jak w ciekawy i zarazem prosty sposób można wykonać aniołka na choinkę. Wzorując się na pokazanym przykładzie wykonywaliśmy „własne” aniołki, które zabraliśmy do domu. Zawisną one teraz na naszych choinkach.

W naszej grupie już od kilku dni zapanowała „gorączka” mikołajowa. Wszyscy, z wielką niecierpliwością, oczekujemy miłego gościa. Staramy się bardzo i jesteśmy grzeczni żeby zamiast prezentu nie przyniósł nam rózgi. Już przygotowaliśmy naszą salę na jego przyjęcie. Zobaczymy czy spodobają mu się wykonane przez nas czapki mikołajowe oraz jego podobizny wykonane techniką origami.

W czwartek, 30 listopada przedszkolaki z Grupy V obchodziły Andrzejki. W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola w przebraniach, m.in. czarownicy, pielęgniarki, baletnicy, księżniczek czy rycerza. Po wróżbach andrzejkowych dzieci bawiły się wspólnie przy zabawach ruchowych oraz tańcach. Ach, co to był za dzień!!!

30 listopada 2017 roku w kinie ,, Moskwa” odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pt. ,, Jestem bezpieczny na drodze’’ organizowanego przez Straż Miejską . Mamy przyjemność poinformować, że aż 13 dzieci z naszego przedszkola otrzymało nagrody: I miejsce zajął Leon Chudzik , II miejsce Zuzanna Rowińska, III miejsce Maciej Urbanowicz oraz Małgorzata Gręda. Wyróżnienia otrzymali: Marcelina Baran, Milena Zielińska, Lena Tutaj, Milena Śmieszek, Lilianna Kubicka, Jakub Syska, Róża Kalwat, Dawid Cichoń, Damian Rysiński.

30 listopada 2017 roku grupa IV dostała list od wróżki Loli, która kazała im zdobyć 5 kluczy, aby rozpocząć Bal Andrzejkowy. Dzieci bardzo chętnie i szybko wykonywały polecenia wróżki. Po zdobyciu wszystkich kluczy przedszkolaki rozpoczęły zabawę, były tańce i wróżby.

Wróżby, czary mary, hokus-pokus i inne atrakcje pojawiły się w naszej grupie w andrzejkowe popołudnie. Była też dyskoteka z magiczną kulą. Przy jej dźwiękach wybraliśmy najlepszą tancerkę i tancerza.

29 listopada naszą grupę odwiedził tata Wojtusia Łuczyńskiego, który jest lekarzem. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, co należy robić, aby być zdrowym. Pan doktor opowiedział nam o tym, co się dzieje w naszym organizmie, kiedy go zaniedbujemy poprzez złe odżywianie i nieprzestrzeganie zasad higieny. Pokazał nam, jak wyglądają bakterie, które znajdują się na naszym ciele i przypomniał o konieczności częstego mycia rąk. Największą atrakcją spotkania było zajrzenie do naszego wnętrza. Oczywiście nie dosłownie naszego. Pan doktor przedstawił nam anatomiczny model człowieka. Dzięki temu mogliśmy obejrzeć, co się znajduje pod naszą skórą, jak nazywają się organy i narządy znajdujące się w ciele. Było to fascynujące, kiedy zobaczyliśmy nasze płuca, serce oraz mózg. Nie mdleliśmy. Wręcz przeciwnie, oglądaliśmy i dotykaliśmy żołądek i wątrobę. Zajrzeliśmy też do wnętrza mózgu, ale niestety nie dostrzegliśmy w nim rozumu. Może w niektórych z nas zrodziła się już chęć zostania lekarzem? Na koniec spotkania Pan doktor przygotował dla nas upominki w postaci czepków lekarskich oraz ciekawych kolorowanek. Oczywiście nie zabrakło również wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

28 listopada 2017 roku, dzieci z grupy IV odwiedziła Pani Iwona Grabczak z Muzeum Kielc. Nasze przedszkolaki zaprosiły również dzieci z klasy I, aby razem z nimi posłuchały historii naszego miasta. Dzieci dowiedziały się: Jakie przedmioty przechodzą do historii? Czy zawsze są to zabytki, dzieła sztuki? Czy historia może zostawić ślad w drobnym przedmiocie, który dla historii miasta może być bardzo ważny. W walizce znajdowały się przedmioty, które przeniosły uczestników w minioną epokę do starej szkoły, dawnego zakładu pracy oraz domu pradziadków. Na koniec grupa IV wręczyła Pani Iwonie podziękowanie, które sami zrobili.

27 listopada wszystkie dzieciaki z grup III, IV i V zostały zaproszone na uroczystość związaną ze Światowym Dniem Pluszowego Misia, która odbyła się w szkolnej sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 7 w Kielcach. Wspólnie z uczniami klas 1-3 poznaliśmy prawdziwą historię powstania pluszowego misia, usłyszeliśmy wiele ciekawostek na temat misiów z bajek oraz niedźwiedzi z naszych polskich lasów. Razem spędziliśmy wspólnie czas bawiąc się przy wielu zabawach i piosenkach.

W poniedziałek, 27 listopada przedszkolaki z Grupy V zaprosiły uczniów klasy I na inscenizacje pt. „Dom pod Grzybem”. Przedszkolaki wcieliły się w jeżyki, ślimaki, mrówki, żabki, myszki oraz grzybki i krasnale. Po przedstawieniu uczniowie zostali zaproszeni do wspólnej zabawy przy piosenkach i zabawach ruchowych.

27 listopada ponownie przyjechał do naszego przedszkola objazdowy teatr „Bajka”, aby tym razem zaprezentować lalkowy spektakl pt.: „Kot w butach”. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem obejrzały przedstawienie, w którym przyjaźń i wierność jest cenniejsza niż złoto a uczciwość zostaje wynagrodzona.

25 listopada w grupie V dzieciaki obchodziły Święto Pluszowego Misia. Każdy przedstawił swojego pluszowego przyjaciela, z którym przyszedł tego dnia do przedszkola. Następnie wszyscy spędziliśmy miło czas wesoło bawiąc się, śpiewając i tańcząc podczas różnych zabaw.

Nasze przedszkole brało udział w Ogólnopolskim Konkursie o „LAUR Mistrza Nowoczesnej Edukacji”. Zostaliśmy nominowani, jako przedszkole innowacyjne i zaproszeni na gale, która odbyła się 24 listopada 2017 roku.

Przedszkolaki z grupy IV miały możliwość przeprowadzenia wywiadu na temat pluszowego misia w Radiu Kielce ( http://www.radio.kielce.pl/pl/post-64055 ) i w Świętokrzyskiej Telewizji ( http://www.tvswietokrzyska.pl/wiadomosci/kielce/item/24870-dzien-pluszowego-misia-w-muzeum-zabawek-i-zabawy-w-kielcach.html) . Mimo, że na początku stres był ogromny, przedszkolaki świetnie poradziły sobie z zadaniem. Opowiadały o swoich oraz bajkowych misiach.

24 listopada przedszkolaki z grupy IV wybrały się do Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach na warsztaty pt. ,, Sekrety Misiów”. Podczas zajęć dowiedziały się kto wymyślił pierwszego misia, jak one wyglądały, skąd wzięła się nazwa ,,TEDDY BEAR ”. Na koniec zajęć miały możliwość stworzenia własnego kukiełkowego misia.

W dniu 24 listopada wszystkie dzieci przyniosły swoje pluszowe misie oraz książeczki o misiach. Po przywitaniu, dzieci wraz z misiami bawiły się przy muzyce, śpiewały piosenki o misiach i tańczyły. Damian przyniósł dla wszystkich dzieci kolorowanki, z których zorganizowana została wystawa. Dzieci obejrzały również film „Niezwykła przygoda Kubusia Puchatka”. Pogoda dopisała, więc wraz z misiami poszliśmy na długi spacer.

Święto Pluszowego Misia Dnia 23 listopada w przedszkolu odbyła się zabawa z okazji Święta Pluszowego Misia .Maluchy z I grupy wraz ze swoimi ulubionymi pluszakami wzięły udział w przedstawieniu teatralnym w wykonaniu nauczycielek z Przedszkola Samorządowego nr 29.Nie zabrakło również tańców,piosenek,wierszyków oraz zagadek.Na końcu odwiedził dzieci Miś Scyzio z Korony Kielce,który wspólnie bawił się z dziećmi oraz chętnie pozował z nimi do zdjęć.

23 listopada grupa V odwiedziła Schronisko dla zwierząt w Dyminach. Przekazaliśmy karmę i zwiedziliśmy schronisko dodając tamtejszym zwierzakom nieco otuchy, miłości i nadzei na lepsze jutro.

W dniu 23 listopada dzieci wzięły udział w warsztatach „Historia w kolorach – symbole narodowe”. Przedszkolaki w atrakcyjnej i przystępnej formie poznały symbole narodowe – godło, flagę i hymn. Obejrzały również film animowany „Polskie symbole narodowe”, w którym narratorem był Polak Mały. Dzieci układały puzzle, rozpoznawały charakterystyczne miejsca na mapie Polski, odśpiewały na baczność pierwszą zwrotkę i refren hymnu. Na zakończenie zajęć pani Edyta wręczyła dzieciom kolorowe naklejki.

23 listopada, za sprawą zbliżającego się Święta Pluszowego Misia, zagościły w naszej grupie małe, duże, piegowate i łaciate pluszaki. To nasza pani poprosiła, żebyśmy tego dnia przyszli do przedszkola ze swoimi ulubionym misiami, z czego bardzo się ucieszyliśmy. Podczas zajęć, wraz z naszymi ulubieńcami, wysłuchaliśmy opowiadania o różnych znanych nam z bajek i opowiadań misiach. Każdy z nas mógł również opowiedzieć o swoim pluszowym pupilu. Niektórzy skarżyli się, że ich miś bywa czasami niegrzeczny. Było zabawnie i wesoło. Tańczyliśmy przy muzyce filmowej a potem pani uczyła nas malować portret swojego misia. Ale to nie był koniec przyjemności gdyż zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z misiem-maskotką klubu sportowego Korona Kielce, z którą na koniec zajęć zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

W środę, 22 listopada dzieci z Grupy V wybrały się na wycieczkę do Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Jest to największe i najstarsze muzeum zabawek w Polsce. Posiada on największy zbiór eksponatów, które dzieci mogły zobaczyć podczas zwiedzania. Przedszkolaki miały możliwość wysłuchania historii poszczególnych eksponatów pochodzących z ubiegłego stulecia oraz pobawić się drewnianymi zabawkami z czasów dzieciństwa swoich dziadków.

21 listopada 2017 roku grupa IV wybrała się do pobliskiej biblioteki na zajęcia pt. ,, Postacie z Bajek’’. Dzieci słuchały fragmentów tekstu i starały się rozpoznać z której bajki one pochodzą. Świetnie poradziły sobie z zadaniem, dlatego na koniec Pani w nagrodę pozwoliła im pooglądać książki oraz rozdała im zakładki w kształcie dinozaura.

"Jestem małym przedszkolakiem, ale dużo już potrafię ..." - takie i inne utwory przedstawiły dzieci z gr.I na Uroczystości Pasowania na Przedszkolaka, która odbyła się 16 listopada. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tanczyły dla swoich rodziców, którzy nie kryli wzruszenia.Nagradzali małych aktorów gromkimi brawami. Po zaprezentowaniu przez przedszkolaków repertuaru Pani Dyrektor pasowała Maluchy czarodziejską kredką.Od tej pory dzieci stały się Prawdziwymi Przedszkolakami. Zostały nagrodzone dyplomikami oraz słodkimi upominkami.Po Uroczystości nie zabrakło miejsca na pamiątkowe zdjęcia i smaczny poczęstunek

W dniu 15 listopada dzieci z grupy III odwiedziły seniorów w Środowiskowym Domu Samopomocy Caritas Kielecka przy ul. Urzędniczej 16A. Dzieci ubrane w jesienne kolory przedstawiły montaż słowno muzyczny. Seniorzy nagrodzili ich gromkimi brawami, a u niektórych było widać łzy wzruszenia. Po występach był czas na wspólne zabawy stolikowe i rozmowy. Dzieciom podobały się zwierzęta (królik i żółw wodny), które na co dzień umilają pobyt pensjonariuszy.

"- Kto ty jesteś? - Polak mały..." 10 listopada, dzień przed naszym wieklim świętem narodowym, dzieciaki z gupy V ochodziły Narodowe Święto Niepodległości. Odśpiewaliśmy hymn i omówiliśmy symbole naszej pięknej ojczyzny. Dzieciaki zostały obdarowane pięknymi biało-czerwonymi kotylionami, a na koniec wszyscy razem zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcia.

9 listopada 2017 roku grupa III i IV wybrała się do Teatru Lalki i Aktora ,, Kubuś” na spektakl „Amelka, Bóbr i Król na dachu”. Bajka autorstwa Tankreda Dorsta to przezabawna historia o przyjaźni, miłości i poznawaniu świata. Choć tytułowej bohaterki nie omijają troski i trudności, nie brak tu nadziei, optymizmu oraz oczywiście pozytywnego finału, w którym dobro wygrywa ze złem. Postaci w tej opowieści są niezwykle barwne i wyraziste, pełne ciepłego humoru. Ich przygody toczą się dynamicznie, często wręcz komediowo, ale bajka o Amelce jest nie tylko dowcipna. To opowieść mądra i pouczająca. Tego dnia grupa III i IV miały okazję również zwiedzić Rynek Kielecki.

We wtorek, 7 listopada przedszkolaki z okazji Dnia Postaci z Bajek odwiedziły Aptekę Wyobraźni. Podczas zajęć pt. "Bajki retro" miały możliwość poznania specyfiki sprzętu jakim jest projektor oraz obejrzeć stare baśnie i bajki oraz wiersze wyświetlane za jego pomocą. Na zakończenie dzieci kolorowały jedną z postaci z bajek oraz bawiły się wspólnie w zamku.

Z okazji zbliżającego się Święta Odzyskania Niepodległości, 9 listopada, przedszkolaki z grupy I i II wysłuchały patriotycznego koncertu o tytule zaczerpniętym z pierwszych słów „Katechizmu polskiego dziecka” napisanego przez Władysława Bełzę: „ Kto ty jesteś? Polak mały”. Były legionowe pieśni i patriotyczne utwory nawiązujące do czasów, w których po latach zniewolenia, rodziła się polska niepodległość. Dzieci poznały również polskie tańce narodowe takie jak: mazurek, polonez i kujawiak. Wszystko to działo się przy akompaniamencie fortepianu, trąbki oraz śpiewie artystów kieleckiej filharmonii.

Już po raz drugi w tym roku szkolnym wybraliśmy się na wycieczkę edukacyjną do Muzeum Narodowego mieszczącego się w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania pięknych pomieszczeń znajdujących się w pałacu a potem przystąpiliśmy do zabawy w drukarzy. Na początku warsztatów dowiedzieliśmy się jak wygląda miejsce pracy grafika tradycyjnego a jak grafika komputerowego, co to jest matryca w grafice i jak się ją wykonuje oraz czym różni się wydruk od odbitki. Poznaliśmy narzędzia i materiały stosowane przez grafika: m.in prasę drukarską i farbę drukarską. Na koniec zajęć każdy z nas wykonał matrycę metodą kolażu oraz wydrukował własną grafikę na poszewce poduszki, którą potem mógł zabrać do domu.

Dzieci z grupy II zapaliły znicze na pomniku upamiętniającym egzekucję dziesięciu polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.

Dnia 31 października w przedszkolu miał miejsce spektakl pt. ,,Przygody wesołego Psiuńcia". Dzieci z zainteresowaniem oglądały przygody pieska Psiuńcia, który bardzo chciał znaleźć przyjaciela. Zaprzyjaźnił się z małym Misiem i znalazł swój wymarzony domek w rodzinie Misiów.

"My jesteśmy straszne stwory, bardzo groźne z nas upiory. Jeśli nie chcesz się nas bać, musisz nam cukierka dać"- pod takim hasłem 31 października odbyła się zabawa w grupie IV z okazji święta Halloween. Były tańce, malowanie na balonie i mnóstwo zabawy podczas balu. Przedszkolaki dowiedziały się, jak obchodzą to święto zagranicą oraz nauczyły się piosenki po angielsku ,, Knock Knock, Trick Or Treat...” Dzieci również odwiedziły inne grupy oraz osoby pracujące w szkole i poczęstowały ,,Paluchem Wiedźmy”. To był dzień pełen wrażeń!!! Dziękujemy rodzicom za zorganizowanie poczęstunku oraz przebrań dla dzieci na Halloween.

Ostatniego dnia października w naszej grupie pojawiły się halloweenowe symbole. Nasza pani opowiedziała nam, co to za święto i z jakiego kraju pochodzi. Dowiedzieliśmy się również, że jest to zwyczaj związany z maskaradą. Zwyczaj ten w naszym kraju stał się modny od kilku lat. Potem podziwialiśmy „roześmianą” dynię i patrzyliśmy jak przez wydrążone w niej otwory wydobywa się światło płonącej świeczki. Na koniec zrobiło się jeszcze bardziej wesoło a zarazem „strasznie”, kiedy nasze panie ozdobiły nam twarze w wymyślone przez nas halloweenowe ozdoby. Były też wspólne, pamiątkowe zdjęcia.

Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach o zwierzętach domowych. Opowiadały o swoich pupilach, sposobie opiekowania się nimi, naśladowały ich ruchy i głosy. Ciekawym uzupełnieniem zajęć było spotkanie z dwuletnią Lalą, labradorem który uczestniczy w dogoterapii z dziećmi. Dziadziuś Jeremiego opowiadał, w jaki sposób porozumiewać się z psem, pokazał jego reakcje na komendy, mówił o konieczności wychodzenia z psem na spacer a Lala z przyjemnością pozowała do zdjęć z dziećmi.

W dniu 25 października dzieci udały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Karczówkowskiej 20. Podczas wycieczki dzieci miały utrwalane przestrzeganie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Na zajęciach bibliotecznych Pani Małgosia zapoznała dzieci z kulturą starożytnego Egiptu. Dzieci uważnie słuchały, a następnie rozwiązywały ilustrowane zagadki na podstawie książki „Bolek i Lolek – Piramidalna Przygoda”.

Dzisiaj, czyli 25 października odwiedził nas niespodziewany gość. Niespodzianka była tym większa, że miał on cztery łapki, puszysty ogonek i zabawny pyszczek a przy tym cieszył się z wizyty u nas nie mniej niż my. Tym gościem był Timo, mały piesek rasy york. Jego pani opowiedziała nam jak należy się opiekować pieskiem żeby był szczęśliwy i zdrowy. Z zainteresowaniem słuchaliśmy też jak należy się z nim bawić żeby nie zrobić mu krzywdy. Timo pochwalił się nam jak pięknie aportuje i słucha swojej pani. A potem mogliśmy go pogłaskać i zrobić sobie wspólne zdjęcie.

24 października 2017 roku, grupa IV wybrała się do Muzeum Historii Kielc na zajęcia pt. ,, Historia miasta dla najmłodszych”. Podczas zajęć dzieci poznały dzieje Kielc od czasów najdawniejszych do współczesnych. Dowiedziały się o historii miasta oraz ludziach, którzy byli z nim związani. Podczas zwiedzania wystawy zobaczyli pamiątki z życia codziennego mieszkańców miasta.

23 października, na prośbę naszej pani, przynieśliśmy do przedszkola pluszowe psy i koty. W tym dniu bohaterami zajęć byli czworonożni przyjaciele. Mieliśmy okazję opowiedzieć o naszych prawdziwych przyjaciołach pozostawionych w domu. Niektórzy przynieśli ich zdjęcia abyśmy wszyscy mogli zobaczyć jak wyglądają. Na koniec zajęć ozdabialiśmy maskę kota. Ułożyliśmy również pocięty obrazek przedstawiający małego kotka.

W piątek 20 października 2017 roku, grupa IV wybrała się do Muzeum Narodowego w Kielcach na warsztaty pt. "Budujemy pałac". Przedszkolaki zwiedzili dziedziniec główny Pałacu oraz boczne skrzydła. Swoje obserwacje i informacje zdobyte podczas spaceru wykorzystali podczas warsztatów plastycznych.

Dnia 20.10.2017 r. w Grupie I i II odbyły się bardzo ciekawe zajęcia z kodowania przy użyciu robotów ,,Ozobotów”, które poprowadził Pan Tomasz Gil z EDU SENSE. Najpierw dzieci kolorowały jesienne obrazki. Następnie miały okazję obserwować jak roboty ,,Ozoboty” poruszają się po wyznaczonych trasach i świecą na kolory, którymi dzieci ozdabiały obrazki. Na koniec zajęć każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom.

Przedszkolaki z grupy IV szukały oznak jesieni w Parku Miejskim im. Stanisława Staszica w Kielcach. Oprócz spaceru i oglądania znajdujących się tam zabytków, dzieci miały czas na zabawę w parku.

W dniu 16 października dzieci z Grupy V odwiedziły świetlicę w Szkole Podstawowej nr 7 przy ul. Zimnej. Poznały jej specyfikę i funkcjonowanie. Wspólnie bawiły się z przebywającymi tam uczniami. Były zafascynowane nowymi zabawkami, grami oraz znajdującymi się tam książkami.

16 października nasze przedszkolaki odwiedził objazdowy teatr z Nowego Sącza z bajką pt.: „ Wielkie sprawy małej żaby”. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały przygody małej Żaby i jej przyjaciół: Krokodyla, Smoka Zygmunta, Smoka Antoniego i Wincentego oraz Lekkoducha. Podczas spotkania dowiedziały się, że należy: dbać o przyrodę, dobrze traktować przyjaciół oraz szanować wszystkich nawet wtedy, kiedy różnią się od nas osobowością lub wyglądem.

Złota polska jesień trwa. Przedszkolaki wykorzystują więc aktywnie czas i często chodzą na wycieczki. Tym razem dzieci udały się do rezerwatu przyrody na Karczówce. Znaczącym walorem rezerwatu jest ukształtowanie terenu, sosnowy las, sąsiedztwo zabytkowych zabudowań klasztornych oraz polana widokowa, z której dzieci podziwiały panoramę Kielc. Oddychając świeżym powietrzem przedszkolaki pokonywały tory przeszkód, zbierały tworzywo przyrodnicze oraz ćwiczyły rzuty do celu.

13 października 2017 roku z okazji dnia Ratownictwa Medycznego, grupa IV gościła ratownika medycznego. Przedszkolaki zaprosiły również na spotkanie swoich starszych kolegów z klasy I ze Szkoły Podstawowej. Większość z nich to absolwenci naszego przedszkola. Pan Ratownik nauczył dzieci, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy. Każde chętne dziecko mogło wykonać resuscytację na fantomie. Grupa IV przygotowały niespodziankę dla pana ratownika, zaśpiewały piosenkę oraz wręczyły podziękowanie i swoje rysunki, które przedstawiały karetkę pogotowia. Na koniec spotkania dzieci otrzymały słodki poczęstunek. Dziękujemy Panu Rafałowi, tacie Lenki za zorganizowanie spotkania.

W dniu 12 października 2017 roku grupa IV wybrała się do Centrum Nauki „Leonarda da Vinci”. Podczas wizyty przedszkolaki zwiedziły wystawę oraz uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych pt. „Przeciwieństwa się przyciągają”. Dzieci poznały niezwykłe właściwości magnesów zarówno tych podkowiastych, prostokątnych, jak i neodymowych. Wykonały proste doświadczenia angażujące ich zmysły. Z pomocą m.in. opiłków żelaza, zbadały kształt linii pola magnetycznego. Sprawdziły, które materiały i w jaki sposób reagują na zewnętrzne pole magnetyczne oraz dowiedziały się, na czym polega zjawisko lewitacji magnetycznej. To był zdecydowanie dzień pełen wrażeń!

W październiku świętowaliśmy „Urodziny Marchewki”. Z tej właśnie okazji w naszej sali zrobiło się „marchewkowo” gdyż wszyscy przyszliśmy ubrani na kolor pomarańczowy. Na urodziny marchewki przybyły również „świerzaki”- warzywne pluszaki. Wybraliśmy także marchewkowego króla i królową a w sali szukaliśmy ukrytych w marchewek i braliśmy udział w quizie warzywnym. Tańczyliśmy przy dźwiękach wesołych piosenek. Potem kolorowaliśmy ogromne kontury marchewki i delektowaliśmy się smakiem tych zdrowych i wartościowych warzyw.

11 października dzieci z Grupy V odwiedziły Muzeum Historii Kielc. Przedszkolaki wzięły udział w lekcji pt. „Legendy związane z Kielcami” podczas, której usłyszały baśniowe początki Kielc oraz dowiedziały się skąd pochodzi nazwa miasta. Natomiast zwiedzając wystawę przeniosły się w czasie. Dzieci poznały przedmioty codziennego użytku z dzieciństwa swoich dziadków, m.in. żelazko z duszą oraz na węgiel, pralkę „Franie”, maszynę do szycia „Singer”, krzesło Dentysty, wystrój łazienki z czasów PRL-u, prototyp gitary elektrycznej oraz ubiory tamtych lat. Ach co to były za czasy !!!

11 października zwiedzaliśmy wystawę pt.: „Kapelusze z głów” zorganizowaną w Pałacu Biskupów Krakowskich. Podczas oglądania wystawy mogliśmy poznać różne nakrycia głowy, jakie noszone były od połowy XIX wieku aż o czasów współczesnych. Mogliśmy również pobawić się w „przebierankę” i poprzymierzać niektóre z nich. Było zabawnie i śmiesznie, kiedy pojawiały się na naszych głowach kolorowe kapelusze z dużym lub małym rondem albo z kwiatkiem czy piórkiem. Potem wykazywaliśmy się swoimi umiejętnościami twórczymi na warsztatach plastycznych, podczas których ozdabialiśmy „smerfetne” czapki kolorowymi guzikami. Czapki te ozdobiły nasze głowy podczas drogi powrotnej do przedszkola.

W dniu 10 października przedszkolaki z Grupy V obchodziły Dzień Drzewa. Podczas wspólnej zabawy dowiedziały się dlaczego warto dbać o drzewa oraz jak ważne są one dla naszej planety. Na koniec zajęć dzieci wspólnie założyły hodowlę roślin, m.in. fasoli, cebuli, rzodkiewki, łubinu, jęczmienia oraz gorczycy. Przez następne tygodnie będą codzienne dbały o hodowlę roślin poprzez ich podlewanie.

W Światowym Dniu Drzewa przypadającym 10 października przedszkolaki wybrały się na spacer. Podziwiając jesienny koloryt uczyły się doceniać przyrodę, szanować drzewa, dzielić je na iglaste i liściaste oraz rozpoznawać niektóre gatunki. W ten sposób dzieci w otoczeniu przyrody nabywały wiedzy o znaczeniu drzew dla ekologii.

W dniu 09 października przedszkolaki z Grupy V miały możliwość wzięcia udziału w zajęciach gimnastycznych zorganizowanych przez Pana Jacka Osmana. Dzieci na sali gimnastycznej wykonywały ćwiczenia rozciągające, wspinały się na drabinki a także pokonywały tor przeszkód. Wszystkie dzieci były zachwycone i wróciły do przedszkola zmęczone ale szczęśliwe.

W przedszkolu odbył się konkurs plastyczny na najciekawszy szal dla Pani Jesieni. Dzieci z grupy I i II wzięły udział w weewnątrzprzedszkolnym konkursie wraz z dziećmi z przedszkola nr 29. Każda z grup z zapałem przystąpiła do zadania. Dzieci z grupy II do wykonania szala wykorzystały dary jesieni takie jak: liście, jarzębinę, korę, żołędzie, szyszki i kasztany. Maluszki zaś udekorowały szal farbami w jesiennych kolorach. Z radością informujemy, że Grupa II zdobyła wyróżnienie za Oryginalny Pomysł Pracy w kategorii wiekowej Czterolatki. Dzieci z grupy I zajęły 1 miejsce w kategorii wiekowej Trzylatki. Gratulacje !!

Z okazji Dnia Uśmiechu w piątek, 6 października, odwiedzili nas uczniowie z klasy 3 ze Szkoły Podstawowej. Wreczyli nam piękne ordery uśmiechu, a dzieci z grupy V w podziękowaniu zaprosili wszystkich uczniów do wspólnych zabaw ruchowych przy rytmicznych piosenkach.

6 października 2017 r. z okazji „ Dnia Uśmiechu” odwiedzili nas uczniowie wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej. Mimo pochmurnej pogody na każdej buzi pojawił się uśmiech po wręczeniu przez uczniów orderów uśmiechu. Przedszkolaki podziękowały im za miłą niespodziankę.

4 października dzieciaki z grupy V obchodziły Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji, tego dnia razem z przedszkolakami przyszły do nas najróżniejsze pluszowe zwierzęta, które towarzyszyły nam przy wspólnych zabawach, rozmowach o zwierzętach, zagadkach i piosenkach.

4 października przedszkolaki z grup l i ll wzięły udział w koncercie muzycznym zatytuowanym "Jesienne jarmarki".Dzieci miały okazję zapoznać się z wyglądem,budową i brzmieniem skrzypiec,altówki oraz wiolonczeli,wysluchać utworów A.Vivaldiego oraz wspolnie pomuzykować naśladując odglosy szeleszczących liści,padającego deszczu i szumiącego wiatru.

W dniu 2 października dzieci z grupy III wybrały się na wycieczkę do „Warzywniaka” przy ul. Słonecznej. Dzieci dobrze znają hasło „Jedz owoce i warzywa – będziesz zdrowy, tak jak ryba!”. Przedszkolaki przyglądały się pracy ekspedientki oraz towarom na półkach. Oglądały i nazywały owoce, wskazywały te, które rosną u nas oraz owoce egzotyczne. Po wspólnej naradzie postanowiły kupić owoce do ćwiczeń w przedszkolu. Wybrały jabłka, gruszkę oraz śliwki powtarzając rymowankę: „Witaminki, witaminki, dla chłopaka i dziewczynki”.

SPORT TO ZDROWIE !!! Każdy przedszkolak o tym wie ale , ile trzeba wylać potu aby osiągnąć sukces w sporcie , każdy mógł przekonać się w dniu 2 października podczas zajęć z trenerem gimnastyki sportowej , tatą Bogusi . Pan Osman wraz ze swoim pomocnikiem klownem Patrykiem poprowadzili zajęcia - prawdziwy trening ogólnorozwojowy dla dzieci na profesjonalnym sprzęcie . Była tam ogromna trampolina , materace i różne piankowe tory przeszkód oraz drabinki . Przedszkolacy z gr. IV sprostali jednak wymaganiom , bardzo dzielnie wykonywali wszystkie zadania i pokazali , że są wysportowani . W naszej grupie wszyscy mają dobrą kondycję i po godzinnym treningu wcale nie chcieli wracać do przedszkola , tak im się tu podobało. Na pożegnanie obiecali , że zabiorą tutaj swoich rodziców i przyjdą razem z nimi na trening.

W ostatnich dniach słoneczna aura sprzyjała zabawom i spacerom na świeżym powietrzu. My, przedszkolaki z grupy II wykorzystujemy każdą wolną chwilę na takie właśnie spędzanie czasu. Dziś odwiedziliśmy ogródki działkowe w naszej okolicy. Tam podziwialiśmy „dary jesieni”. W drodze powrotnej przeszliśmy przez pobliski park urzeczeni mieniącymi się w blasku słońca barwami jesieni. Zebraliśmy tam kolorowe liście, szyszki oraz gałązki jarzębiny i kaliny, które potem wykorzystaliśmy we wspólnej pracy na konkurs plastyczny. Nie zabrakło też czasu, aby wesoło zabawić się na zjeżdżalniach, huśtawkach i drabinkach. Ten piękny, jesienny dzień upamiętniliśmy na wspólnych fotografiach.

29.09.2017 w grupie V ochodziliśmy Dzień Chłopaka. Dziewczynki z olbrzymią przyjemnością wreczyły chłopcom piękne prezenty. Po rozdaniu upominków dzieci częstowały się cukierkami. Na wszstkich twarzach zagościły piękne uśmiechy.

W dniu 29 września dziewczynki zrobiły chłopcom niespodziankę. Złożyły im życzenia, zaśpiewały dla nich i zagrały na instrumentach muzycznych oraz wręczyły słodki upominek. Dziś każdy chłopiec w naszej grupie czuł się jak król. Po imprezie w sali dzieci wesoło bawiły się na placu zabaw.

„ Buzia Twoja uśmiechnięta, w dniu radosnym Twego święta. Przyjmij proszę me życzenia, niech się spełnią Twe marzenia. Ważna dzisiaj data taka, bo to przecież Dzień Chłopaka! ” Tak płynęły życzenia od dziewczynek dla chłopaków z grupy IV. Z okazji Dnia Chłopaka wspólnie wybraliśmy się do kina „Helios” na bajkę pt. „ Lego Ninjago”. Bajka charakteryzowała się dużym poczuciem humoru, jak również towarzyszyło jej wiele wzruszających scen. Oparta na bardzo ważnym morale, że warto pomagać ludziom i wierzyć w nich. Chłopaki i dziewczynki z grupy IV byli bardzo zadowoleni z wyjazdu do kina. Piękna pogoda i uśmiechy na twarzy towarzyszyły każdemu tego dnia.

W pogodny, jesienny dzień dzieci wybrały się do parku. Przedszkolaki spacerowały alejkami, zbierały jesienne skarby i tworzyły z nich kompozycje, obserwowały rośliny i zwierzęta, głaskały wybrane drzewa i przytulały się do nich. Na spotkanie dzieciom z drzewa zeskoczyła wiewiórka Ruda Kitka, a park, w jesienne kolory ubrany, pożegnał dzieci barwną tęczą nad stawem.

W dniu 27 września wybraliśmy się na stadion Korony Kielce .Z bliska mogliśmy zobaczyć piękne boisko naszej drużyny piłkarskiej . Z zachwytem zwiedzaliśmy zaplecze stadionu , widzieliśmy , gdzie podczas meczu przebierają się zawodnicy , a potem wyszliśmy na piękną , wykoszoną murawę boiska .Tam widzieliśmy , jak panowie z obsługi dbają o ten piękny trawnik i jak go koszą specjalną maszyną .Tam też nie wolno nam było wejść ,aby nie uszkodzić trawnika. Mogliśmy jeszcze usiąść ,jak prawdziwi kibice na krzesełkach widowni . Bardzo nam się podobała dzisiejsza wycieczka i na pewno przyjdziemy tu z rodzicami na prawdziwy mecz.

26 września grupa I wybrała się na spacer w pobliżu przedszkola. Maluszki obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie. Po spacerze wybraliśmy się z dziećmi na plac przedszkolny. Dzieci świetnie bawiły się w piaskownicy.

W tym roku trochę inaczej niż zwykle świętowaliśmy Dzień naszych Chłopców. Było „na słodko”, ale nie tylko w konsumpcji. Pojechaliśmy, bowiem do Manufaktury Karmelu gdzie mogliśmy zobaczyć na własne oczy jak „rodzą się” kolorowe lizaki i cukierki. Bardzo zainteresowało nas powstawanie kolorowej karmelowej masy do produkcji smakołyków. Niektórzy odcisnęli nawet swoje nosy na szybie oddzielającej robocze stoły od sali. W kulminacyjnej części naszego pobytu w Manufakturze Karmelu było własnoręczne wykonywanie swoich lizaków. Na koniec spotkania wszyscy otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy i słodkie smakołyki.

 

"KTO TY JESTEŚ ? POLAK MAŁY...." !!! Na pytanie z wiersza W. Bełzy udzieliły odpowiedzi dzieci z grupy IV .W dniu 27 września przedszkolaki odwiedziły Bibliotekę Wojewódzką , aby wziąć udział w zajęciach edukacyjnych z patriotyzmu .Dzieci wysłuchały wiersza z zainteresowaniem , a niektóre z nich pochwaliły się , że znają go świetnie . Dzieci utrwaliły sobie barwy narodowe , godło Polski , oraz wykazały się znajomością hymnu . Podczas podróży po kraju, odwiedziliśmy miasta położone wzdłuż rzeki Wisły : Kraków, Warszawę , Toruń i dotarliśmy do naszego morza Bałtyku. Na zakończenie zajęć dzieci podzielone na dwie grupy ułożyły puzzle z białym orłem .Wspólne zabawy bardzo podobały się przedszkolakom i po powrocie do przedszkola każdy pokolorował flagę Polski.

22 września do przedszkolaków z grupy III zawitała Pani Jesień. Dzieci ubrane w jesienne kolory przywitały gościa śpiewem, grą na instrumentach muzycznych oraz tańcem twórczym z liściem przy utworze „Jesień” A.Vivaldiego z cyklu „Cztery Pory Roku”. W prezencie jesień pozostawiła dary, z których dzieci samodzielnie wykonały jesienną kompozycję z wrzosem, od którego wywodzi się nazwa bieżącego miesiąca, będącego początkiem jesieni. Dzieci przyniosły także kasztany, liście, żołędzie, jarzębinę i dynię, z których powstał kącik przyrody.

"Za co lubimy Jesień? Za słodkie jeżyny w lesie, Za nitki babiego lata, Jarzębin czerwonych kiście, Żołędzie, szyszki, kasztany, Za rdzawe i złote liście". W piątek 22 września dzieci z grupy IV przywitały Jesień. Mimo brzydkiej pogody, przedszkolaki wcale się nie nudziły. Najpierw sprawdziły, co w ,,zaczarowanej” torbie przyniosła Pani Jesień, następnie wspólnie uczestniczyły w zabawie ruchowej „Szumi wiatr’’, odbyły się także wyścigi z kasztanem na łyżce. Dzieci dobrze wiedzą, jak dbać o nasze środowisko, dlatego zostały strażnikami przyrody i otrzymały legitymacje członkowskie LOP. Nie zabrakło również matematyki, przedszkolaki z grupy IV świetnie poradziły sobie z „Jesiennymi rachunkami”. Na koniec wykonały prace plastyczną, która zdobi naszą sale. To był dzień pełen wrażeń!!!

Jesień w tym roku jakby się pospieszyła. Poprzez słoty i deszcz za oknem przygotowywała nas od kilku dni do pożegnania lata. I choć zrobił się smutno, bo beztroskie zabawy w piaskownicy w gorących promieniach słońca stały się już wspomnieniem to my, przedszkolaki z grupy II nie narzekamy. Dla nas każda pora roku niesie z sobą coś ciekawego więc, może nie tak samo mocno, ale lubimy je wszystkie. Z okazji powitania kalendarzowej jesieni pojawiły się w naszej sali dary, które przynosi ta najbardziej kolorowa pora roku. Żółte, pomarańczowe i czerwone liście, odciskane na kartkach papieru ozdobiły szafki i okna.

Jesień za progiem… i na tę okoliczność, przedszkolaki z naszej grupy wraz ze swoimi rodzicami , wyczarowywali barwy jesieni. Nasi podopieczni, trochę onieśmieleni obecnością swoich bliskich, starali się z całych sił, aktywnie uczestniczyć w zajęciach, prezentując swoje możliwości: intelektualne, wokalne i ruchowe. Punktem kulminacyjnym spotkania było – wykonanie pracy plastycznej przez dzieci i rodziców na temat: Jesienny obrazek. Praca przebiegała w trzech zespołach. Ich autorzy : rodzice i dzieci, wykazali się ciekawymi pomysłami oraz inwencją twórczą. Powstały piękne obrazki. Brawooo!!! Spotkanie warsztatowe zakończyło się wspólnym tańcem przy muzyce: Walczyk na pożegnanie.

Choć na dworze szaro i deszczowo, dzieci z grupy I i II wesoło i ciekawie spędzają czas w przedszkolu. 21 września przedszkolaki wysłuchały koncertu muzycznego. Koncertowi towarzyszyła opowieść o małym Antosiu, który wybrał się do filharmonii, gdzie dowiedział się, jak należy „słuchać” muzyki oraz jak zachowywać się na koncercie.

Z okazji Dnia Przedszkolaka dzieci z grupy III wybrały się na wycieczkę do bawialni "JULIA" przy ul. Opielińskiej 18 w Kielcach. Dzieci korzystały z wielu atrakcji: tor przeszkód, baseny z piłkami, trampolina, huśtawki, piłkarzyki, karaoke, dyskoteka. Po zabawie, dzieci szczęśliwe i pełne wrażeń wróciły do przedszkola.

W środę, 20 września przedszkolaki obchodziły swoje święto – Dzień Przedszkolaka. W tym dniu zostały zorganizowane zabawy ruchowe w naszej sali, m.in. wyścigi z piłeczką na łyżce, skakanie przez przeszkody, toczenie piłki oraz rzucanie do celu. Wszystkie dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach, a na koniec otrzymały odznakę „Przedszkolak na medal”. Ten wspaniały dzień zakończył się wykonaniem wspólnego drzewa. Każde dziecko miało możliwość odbicia swojej dłoni jako deklaracji przynależności do społeczności przedszkolnej.

Niektórzy z nas już po raz ostatni obchodzą swoje święto, bo już za rok będą uczniami , a więc "Dzień Przedszkolaka " postanowiliśmy spędzić bardzo aktywnie . Wybraliśmy się do "Apteki wyobraźni" aby poznać inny sposób oglądania bajek ,nie z ekranu telewizyjnego lecz po prostu z kliszy, takiej, jak w starym aparacie fotograficznym , tzw." Bajki retro" . Było bardzo ciekawie , bo oglądaliśmy je z projektora , ale nie były to zwykłe bajki, lecz takie jakie oglądali nasi dziadkowie lub rodzice . Pani przesuwała obrazki i czytała napisy pod nimi , które tworzyły całość opowieści . Były to bajki " Śpiąca królewna" , " O krasnoludkach i Sierotce Marysi", " Słoń Trąbalski" "Pięć owieczek". Przekonaliśmy się , że obrazy nieruchome też są ciekawe i można z nich wiele się dowiedzieć . Poza tym efekty dźwiękowe ? no cóż ... to już nasza wyobraźnia !!!

Dzieciaki z grupy III obchodziły 20.09.2017 swoje święto. Na początek dnia wszyscy dostali order uśmiechu. Następnie spędziliśmy miło czas podczas wesołych zabaw i tańców.

W dniu 18 września przedszkolaki z grupy V obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia poznały genezę tego święta oraz wspólnie bawiły się i uczyły wykorzystując kolorowe koła. Następnie dzieci uważnie wysłuchały opowiadania jak zwyczajna Kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności czy talenty. Tego dnia dzieci dostrzegły kropki, tam gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Na koniec wspólnej zabawy przedszkolaki tworzyły fantastyczne kompozycje tworząc tym samym obrazki z kropek.

W dniu 18 września "starszaki" z grup "zerowych" zwiedzały budynek Szkoły Podstawowej nr 7 w Kielcach przy ul. Zimnej .Przedszkolaki zostały zaproszone przez Panią Katarzynę Zep - wychowawcę klasy III , która pokazała nam całą szkołę , tj.: klasy , gdzie uczą się dzieci z kl. I, II i III ( tam spotkaliśmy swoich kolegów, absolwentów naszego przedszkola ) oraz klasopracownię komputerową , katechetyczną i muzyczną , bibliotekę , świetlicę oraz salę gimnastyczną . Musimy przyznać ,że w szkole jest fajnie , wszyscy są tacy mili , mamy tu wielu kolegów oraz jest tyle ciekawych pomieszczeń i chętnie będziemy je odwiedzać .Dzisiejszy dzień był pełen wrażeń ale dzięki temu coraz bardziej nam się tutaj podoba.

W dniu 13 września dzieci z grupy III udały się na wycieczkę do Ligi Ochrony Przyrody. Dzieci wzięły udział we wstępnych zajęciach przybliżających tematykę ekologiczną. Pani Barbara wręczyła przedszkolakom legitymacje członkowskie, obdarowała je książkami „Zwierzęta Leśne” i „Drzewa Leśne”, przedstawiła ofertę współpracy oraz zachęciła do udziału w „Jesiennym rajdzie przedszkolaków”.

Rozpoczynając nowy rok szkolny, grupa IV stworzyła swój własny "Kodeks przedszkolaka". Wspólnie ustalono zasady, które będziemy przestrzegać. Mimo chwilowej zmiany lokalizacji naszego przedszkola do SP nr 7 w Kielcach jesteśmy szczęśliwi, że jesteśmy znów razem.

Przedszkolaki z Grupy V powitały nowy rok szkolny w nowym miejscu. Mamy nadzieję, że będziemy gośćmi w szkole tylko przez 4 miesiące i z radością powrócimy do odnowionego budynku naszego przedszkola.


<< powrót