Rok szkolny 2018/2019

20 listopada odwiedziły nas uczennice z Technikum przy kieleckim ZDZ. Przyniosły one ze sobą ciekawe książki. My lubimy książki, zwłaszcza wtedy, kiedy nasze Panie czytają nam ciekawe opowiadania i bajki. Lubimy oglądać obrazki, bo sami czytać jeszcze nie potrafimy, ale wiemy już, jak ważną rolę odgrywa książka w życiu człowieka. Dlatego z wielką ciekawością oglądaliśmy, co nam przynieśli nasi goście, którzy z zaangażowaniem wcielili się w rolę lektorów. Z uwagą słuchaliśmy opowiadań o przygodach bohaterów z „Księgi bajek i baśni polskich”. Na koniec spotkania czekała na nas słodka niespodzianka przygotowana przez Mamę Bruna, która była inicjatorem tego czytelniczego spotkania.

W dniu 14 listopada dzieci z grupy III : Jan Poński i Wiktor Zagdański oraz Róża Kalwat z grupy IV, wzięły udział w międzyprzedszkolnym konkursie wiedzy o Polsce, który odbył się w Hali Legionów w Kielcach. Dzieci wykazały się znajomością symboli Polski i Kielc, legend dotyczących kraju i regionu oraz mapy Polski. Za udział otrzymały okolicznościowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Przedszkolaki zaprezentowały się też w lokalnej telewizji.

Dziś otrzymaliśmy od naszych Pań odznaki Ligi Ochrony Przyrody i tym samym oficjalnie staliśmy się jej Członkami. Ta nasza grupowa uroczystość była swego rodzaju podsumowaniem naszych dotychczasowych działań na rzecz poznawania przyrody, zgłębiania jej tajemnic, potrzeb i zagrożeń. Teraz, z jeszcze większą aktywnością będziemy uczestniczyć w zajęciach i wycieczkach przyrodniczych. Będziemy rozwijać naszą wiedzę przyrodniczą i podejmować działania proekologiczne. Jako Członkowie LOP-u będziemy dbać o naszą przyrodę i środowisko.

15 listopada odwiedzili nas przyszli żołnierze, uczący się, na co dzień w kieleckim ZDZ. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, jaki powinien być dobry żołnierz i do pełnienia, jakich zdań jest przygotowywany. Mieliśmy okazję obejrzeć żołnierski mundur zarówno ten galowy od święta i uroczystości, jak i taki używany podczas zajęć. Przymierzaliśmy też różne żołnierskie nakrycia głowy. Na zakończenie spotkania mogliśmy zajrzeć do plecaka ratownika wojskowego i obejrzeć jego zawartość. To było fajne przedpołudnie.

Na zaproszenie dzieci z grupy III, we wtorek 13 listopada gościliśmy w przedszkolu pracowników schroniska dla zwierząt w Dyminach. Atrakcją był kudłaty piesek o imieniu Stadionek. Jego imię związane jest z miejscem, w którym go znaleziono- kielecki stadion. Starszaki z grupy III i IV z uwagą słuchały opowieści o losach skrzywdzonych zwierząt przez złych ludzi. Dzieci dowiedziały się także, jak należy zachować się w kontakcie z nieznajomym psem oraz jak powinni dbać o swoich pupilów ich właściciele. Na zakończenie przedszkolaki przekazały na ręce opiekunek schroniska karmę, koce i inne akcesoria. To była cenna lekcja kształtująca prawidłowe postawy wobec zwierząt.

Już od kilku dni przygotowywaliśmy się do uroczystych obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji wspólnie wykonaliśmy z bibułkowych płatków kwiatów flagę Polski, która potem ozdobiła okolicznościową tablicę znajdującą się w holu naszego przedszkola. Uczestniczyliśmy w uroczystościach zorganizowanych w naszym przedszkolu a także zostaliśmy zaproszeni na uroczystą Akademię zorganizowaną przez naszych starszych kolegów w zaprzyjaźnionej Szkole Podstawowej nr 7. Podczas tej uroczystości mieliśmy okazję wysłuchać patriotycznych pieśni śpiewanych przez uczniów oraz wspólnie recytować „Katechizm polskiego dziecka”.

W dniu 8 listopada dzieci miały możliwość zapoznać się z zawodem ratownika medycznego. Zwiedzały ambulans z wyposażeniem oraz kabinę kierowcy. Przedszkolaki dzieliły się własnymi doświadczeniami oraz zadawały wiele pytań, na które udzielała odpowiedzi Pani Nikola. Dzieci utrwalone miały numery alarmowe oraz, w jakich przypadkach z nich korzystać. Na zakończenie otrzymały zawieszki odblaskowe z europejskim numerem alarmowym.

W dniach poprzedzających 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, odbyła się uroczysta Akademia. Program artystyczny zaprezentowały starszaki z grupy III i IV swoim młodszym kolegom i pracownikom przedszkola. Mali aktorzy dostarczyli wszystkim uczestnikom tej uroczystości niezapomnianych przeżyć. Patriotyczne pieśni i wiersze wykonane przez najmłodsze pokolenie Polaków, przeprowadziły nas przez karty historii, dostarczając wielu wrażeń a nawet łez.

5 listopada nasza grupa odwiedziła Miejska Bibliotekę Publiczna nr 1. W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, przedszkolaki dowiedziały się gdzie leży Polska, jakie miasto jest jej stolicą, poznały różne symbole narodowe. Dzieci bardzo chętnie wzięły udział w grze planszowej przybliżającej historię Polski. W nagrodę otrzymały wspaniałe medale i upominki.

31.10.2018 r. w naszym przedszkolu odbył się Halloween. Dzieci z grupy I i II zaprezentowały się w niecodziennych strojach. Pojawiły się czarownice, diabełki, wampiry, kościotrupy, oraz wiele innych barwnych postaci. Dzieci tańczyły, bawiły się oraz aktywnie brały udział w konkursach. To był dzień pełen wrażeń!

W ostatni dzień października, jak rok temu, zagościły w naszej grupie halloweenowe symbole. Podczas zabawy w quiz przypomnieliśmy sobie, co to za dzień ten Halloween. Okazało się, że znamy wszystkie odpowiedzi na wylosowane pytania. Cieszyliśmy się tym bardziej, bo za każdą dobrą odpowiedz była nagroda - pyszny cukierek. Potem bawiliśmy się w szukanie ukrytych w naszej sali tajemniczych duszków i malowaliśmy groźne miny na kolorowych balonach. Była też zabawa w woskowe figury. Na koniec nasze Panie namalowały nam na twarzach różne straszne „ozdoby”, ale nikt się nie bał, bo wszyscy wiedzieliśmy, że to tylko zabawa. Było wesoło, kiedy oglądaliśmy odbicia swoich twarzy w lustrach, więc tym bardziej z wielką radością pozowaliśmy do pamiątkowych zdjęć.

30 października, jak co roku, w związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych, nasze przedszkolaki nie zapomniały o tych, którzy walczyli w obronie naszego kraju. Dzieci zapaliły znicze oraz chwilą ciszy oddały hołd pod pomnikiem upamiętniającym bojowników Polski Podziemnej rozstrzelanych przez hitlerowców w 1943r.

„Pasowanie na przedszkolaka" to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie. Z uśmiechami na twarzach recytowały wierszyki i śpiewały piosenki otrzymując od rodziców i zaproszonych gości gromkie brawa. Po zakończeniu montażu słowno-muzycznego, Pani Dyrektor za pomocą „czarodziejskiego ołówka" dokonała uroczystego „Aktu pasowania". Nie zabrakło dyplomów, prezentów i słodkich upominków od rodziców.

Dzień 16 października w naszym przedszkolu był dniem wyjątkowym, bo zdominowanym przez marchewkowe barwy. W tym dniu przyszliśmy do przedszkola ubrani na pomarańczowo, aby w ten sposób docenić zalety i zdrowotne walory marchewki. Był to bardzo zdrowy dzień pomarańczowy, wypełniony zabawami przy piosenkach o marchewce, pracami plastycznymi oraz chrupaniem surowych marchewek. Dowiedzieliśmy się, że marchewka jest bardzo zdrowym warzywem, zawiera wiele witamin i składników odżywczych. Na koniec odbyła się super marchewkowa sesja zdjęciowa z marchewkami w roli głównej. Wszyscy dobrze się bawili i marchewkę polubili!

W dniu 12 października dzieci wzięły udział w „Niepodległościowym torze przeszkód". Przedszkolaki zostały zapoznane z legendą o orlim gnieździe. Posługując się mapą odszukiwały charakterystyczne miejsca w Polsce. Uczestniczyły w grach zręcznościowych i konkursach, rozwiązywały zagadki, układały puzzle. Prawidłowe przejście toru przeszkód zostało nagrodzone zawieszką z orłem.

11 października, na zaproszenie Mamy Bruna, pojechaliśmy na zajęcia kulinarne do ZDZ. Zajęcia rozpoczęliśmy od sporządzenia mini pizzy. Składnikami do niej były nasze ulubione warzywa. Każdy z nas wykonał po kilka rodzajów pizzy. Super się przy tym bawiliśmy. Potem nasze wyroby trafiły do pieca a kiedy się upiekły i trochę ostygły zjedliśmy je ze smakiem. Ale to nie był koniec naszych zajęć. Po pizzy przyszedł czas na desery w przygotowaniu, których aktywnie uczestniczyliśmy. Ich głównymi składnikami był jogurt i owoce. Wyglądały one bardzo apetycznie, dlatego szybko zniknęły ze stołu. Byliśmy dumni, że udało nam się przygotować takie smaczne dania. Pewnie dlatego, na koniec spotkania, otrzymaliśmy dyplomy Małego Mistrza Kuchni. Prezentujemy filmik z zajęć: Zajęcia w ZDZ - YouTube Link.

10 października gościliśmy w naszej grupie panią Iwonę Grabczak-pracownika Muzeum Historii Kielc, która przyjechała do nas z niezwykłą walizką, pełną ciekawych przedmiotów. Zawartość muzealnej walizki przeniosła nas do starej kieleckiej szkoły, domu pradziadków i miejsc pracy mieszkańców Kielc w minionej epoce. Podczas tej podróży w czasie dowiedzieliśmy się, jakie przedmioty przechodzą do historii i czy zawsze są to zabytki lub dzieła sztuki. Byliśmy bardzo zainteresowani opowieścią naszego gościa i dlatego aktywnie uczestniczyliśmy w spotkaniu zadając wiele pytań i angażując się w dyskusję.

8 października 2018r., dzieci z grupy III i IV wybrały się do TLiA „Kubuś” na spektakl pt. „O Rybaku i złotej Rybce”. Spektakl w reżyserii Marty Guśniowskiej, nawiązuje do piękna ludowej baśni rosyjskiej, jednocześnie przypomina, że chciwość nie popłaca i ważne w życiu jest to co się posiada. Po obejrzeniu przedstawienia, przedszkolaki wzięły udział w „Lekcji teatralnej”, podczas której miały możliwość bezpośredniego poznania poszczególnych etapów tworzenia lalek teatralnych. Począwszy od projektu, a skończywszy na gotowej lalce. Poznały różne rodzaje lalek teatralnych i sposoby ich animacji.

W dniu 5 października „tropiciele przyrody” wzięli udział w zajęciach organizowanych przez LOP na temat „Z kwiatka na kwiatek” - znaczenie owadów w procesie zapylania oraz „W królestwie pszczół” w Pasiece edukacyjnej „Pszczółka" w Nowej Słupi. Dzieci wzięły udział w licznych konkursach i zabawach ruchowych. Przedszkolaki miały zapewniony poczęstunek oraz otrzymały drobne upominki.

4 października, w ramach zajęć edukacyjnych, nasze przedszkole odwiedziła Pani strażniczka ze Straży Miejskiej. Było to pierwsze spotkanie w tym roku szkolnym, dlatego Pani przypomniała dzieciom jak wygląda mundur strażnika i czym się zajmuje. Potem, z wielkim zainteresowaniem dzieci wysłuchały opowiadania pt.: „Przygody myszki Zuzi”. Na przykładzie bohaterki opowiadania dzieci dowiedziały się jak należy postępować w domu żeby nic złego nikomu się nie stało. Na koniec przedszkolaki otrzymały nagrody za aktywny udział w zajęciach.

1 października nasza grupa wybrała się na wycieczkę autokarową z okazji Dnia Chłopaka. Odwiedziliśmy piękne miejsce w Hucie Szklanej. „BABYJAGOWO” jest kompleksem budowli z przeznaczeniem z wyeksponowaniem atrakcji turystycznej, ściśle związanej z regionem i będącym symbolem Gór Świętokrzyskich. Spotkaliśmy tam świętokrzyska czarownicę, odwiedziliśmy bajkowe elementy i postacie m. in. Domek Jasia i Małgosi, łódź Wikingów, duży plac zabaw i tunel straaaachuuuu. Byliśmy również w Piernikowym Dworze, w którym każdy z nas uczył się piec pierniczki. Po upieczeniu pysznych słodkości, próbowaliśmy naszych pierniczków. Bardzo nam smakowały !! Na zakończenie wycieczki jechaliśmy ciuchcia! Śpiewaliśmy piosenki i podziwialiśmy krajobrazy Gór Świętokrzyskich. Wycieczka była bardzo udana i mamy nadzieje ze jeszcze tam wrócimy !

"Dzień Chłopaka", to jedno z ważniejszych wydarzeń w naszej małej społeczności. Z okazji tego święta - "męska " część grupy, otrzymała życzenia i upominki od swoich koleżanek. Prezenty i słodką niespodziankę dla dzieci, przygotowali rodzice. Wszystkim chłopcom, życzymy samych sukcesów.

W dniu 28 września dziewczynki zrobiły chłopcom niespodziankę. Złożyły im życzenia, zaśpiewały dla nich i zagrały na instrumentach muzycznych oraz wręczyły słodki upominek. Dziś każdy chłopiec w naszej grupie czuł się jak król. Po imprezie w sali dzieci wesoło bawiły się na placu zabaw.

Na koniec września zostaliśmy zaproszeni przez rodziców Krystiana do Szkoły Jazdy mieszczącej się przy ulicy Żytniej. Rodzice naszego kolegi pokazali nam jak wygląda sala wykładowa, w której uczą się przyszli kierowy. Bardzo nas to zainteresowało, bo przecież każdy z nas chciałby być kierowcą. Dlatego też podczas zajęć w szkole mogliśmy przypomnieć sobie jak należy się bezpiecznie poruszać po drogach i ulicach. Rozpoznawaliśmy znaki drogowe i przypominaliśmy numery alarmowe. Dowiedzieliśmy się też jak wygląda pierwsza pomoc. Każdy z nas mógł spróbować udzielić jej na specjalnie przygotowanych manekinach. Potem wyszliśmy na parking i tam oglądaliśmy jak wygląda w środku samochód do nauki jazdy. Na zakończenie było wspólne zdjęcie i mała niespodzianka: paski odblaskowe, samochody z magnesem i kolorowe długopisy. Bardzo nam się podobało i pewnie - jak już będziemy starsi – wrócimy tu żeby móc nauczyć się kierować samochodem.

W tym roku, z okazji Dnia Chłopaka, dziewczynki z grupy piątej zaprosiły swoich kolegów do kina Moskwa na film pt.: „Księżniczka i Smok”. Barwne widowisko i wartka akcja sprawiły, że dzieci przeniosły się aż na 70 minut do baśniowej krainy pełnej kolorów i niesamowitych postaci. Poznały przygody księżniczki o imieniu Basia i jej przyjaciela Smoka. A to nie jedyna niespodzianka w tym dniu. Po powrocie do przedszkola czekały na nie małe, słodkie upominki. Był to dzień pełen wrażeń.

Do przedszkolaków z grupy IV zawitała Jesień. Dzieci ubrane w jesienne kolory przywitały gościa śpiewem oraz grą na instrumentach muzycznych. W prezencie jesień pozostawiła dary, z których dzieci samodzielnie wykonały jesienną kompozycję. W kompozycji znalazły się: jabłka, astry, słoneczniki, kasztany, liście, żołędzie, szyszki, orzechy, jarzębina, patisony i wrzos, od którego wywodzi się nazwa bieżącego miesiąca, będącego początkiem jesieni. Dary jesieni umieszczone zostały w kąciku przyrody.

Spotkajmy się w bajkowej krainie. Takimi słowami zaprosili nas na bajkowe przedstawienie aktorzy teatru Blaszany Bębenek z Trzebini. Podczas przedstawienia przenieśliśmy się wraz z aktorami w tajemniczy świat piratów poszukujących ukrytego skarbu. Było bardzo zabawnie, bo podczas spektaklu aktorzy zaprosili nas do wspólnej zabawy. Tańczyliśmy, śpiewaliśmy i odpowiadaliśmy na pytania zadawane przez bohaterów bajki. Na koniec dowiedzieliśmy się, że w życiu należy być odważnym i dzielnie stawiać czoła problemom. Wiemy już także, że ciężką pracą można osiągnąć upragniony cel.

Z okazji Dnia Przedszkolaka dzieci z grupy IV wybrały się na wycieczkę do bawialni "JULIA" przy ul. Opielińskiej 18 w Kielcach. Dzieci korzystały z wielu atrakcji: tor przeszkód, baseny z piłkami, trampolina, huśtawki, piłkarzyki, karaoke, dyskoteka. Po zabawie, dzieci szczęśliwe i pełne wrażeń wróciły do przedszkola. Podczas wycieczki dzieci utrwalały zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.

20 września, starszaki z grupy III, świętowały swój dzień w kinie Moskwa, na seansie filmowym Książę Czaruś. Organizatorem tej atrakcji była mama Lili, której serdecznie dziękujemy . W drodze do przedszkola, mogliśmy podziwiać przyrodę miejskiego parku w ostatnich, upalnych dniach lata.


<< powrót