Rok szkolny 2018/2019

21 marca, jak co roku, my przedszkolaki pożegnaliśmy zimę i z wielką radością powitaliśmy nadchodzącą wiosnę. Przygotowania do jej nadejścia trwały już od kilku dni. Z naszych sal znikały zimowe dekoracje. W kącikach przyrody zaczęły pojawiać się gałązki z baziami i wiosenne kwiaty. W naszym przedszkolu zrobiło się bardzo kolorowo. Był to znak, że wiosna jest już tuż, tuż… A kiedy pojawiły się Marzanny – zimowe panny to już wiedzieliśmy, że nadszedł ten długo oczekiwany dzień - nadejścia zielonej, pełnej kwiatów pory roku – Wiosny. Zaczęliśmy go od wspólnego wyjścia do ogrodu przedszkolnego gdzie symboliczną Marzanną pożegnaliśmy Zimę. Potem szukaliśmy w naszym ogrodzie oznak nowej pory roku. A kiedy wróciliśmy do naszych sal bawiliśmy się w melomanów słuchając z płyty fragmentu koncertu Antonio Vivaldiego pt.: „Wiosna”. Na koniec tego pogodnego dnia wykonaliśmy pełne barw prace plastyczne przedstawiające portrety Pani Wiosny oraz jej symboli.

Chcemy serdecznie pogratulować Emilce Kwiecień z grupy V, która znalazła się w gronie laureatów biorących udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt.: „MÓJ WŁASNY ANIOŁ” zorganizaowanym przez Przedszkole Miejskie nr 11 w Będzinie. Praca Emilki zdobyła wyróżnienie, za co dziewczynka otrzymała nagrodę oraz pamiątkowy dyplom. Na konkurs wpłynęły prace z całej Polski a ich poziom wykonania był wysoki. Jury konkursu z wielkim uznaniem podziwiało prace dzieci przyznając im nagrody z życzeniami dalszych sukcesów.

14 marca wyjechaliśmy na wycieczkę autokarową do Centrum Nauki Leonardo Da Vinci. Program naszej wycieczki zapowiadał się bardzo ciekawie. Najpierw mieliśmy w planach zajęcia edukacyjne, potem zwiedzanie ekspozycji a na koniec, wisienką na torcie miały być zabawy w kolorowym placu zabaw. Rozpoczęliśmy nasze zajęcia w sali laboratoryjnej gdzie zabawiliśmy się w małych odkrywców. Tam, pod okiem animatora, samodzielnie zbadaliśmy zawartość witamin w różnych owocach. Zapoznaliśmy się również z klasyfikacją omawianych substancji, ich źródłami w pożywieniu oraz rolą w organizmie człowieka. Niewątpliwą atrakcją było wykonanie naturalnego balsamu do ciała dla naszych mam. To były ciekawe zajęcia o tematyce zdrowotnej. Miały one na celu nauczyć nas prawidłowego odżywiania – bogatego we wszystkie składniki pokarmowe niezbędne do właściwego funkcjonowania całego naszego organizmu. Będziemy teraz pamiętać żeby jeść owoce i warzywa, bo to same witaminki. Potem zwiedzaliśmy wystawę p.t. „Człowiek – niezwykła maszyna” podejmującą zagadnienia związane z budową i funkcjami życiowymi człowieka. Na koniec pobytu w Centrum Nauki Leonardo Da Vinci była nagroda za nasz aktywny udział w zajęciach i grzeczne zachowanie, wielkie szaleństwo w suchym basenie i na zjeżdżalni w kształcie serca. Tak było fajnie, że chętnie byśmy jeszcze tu przyjechali.

W czwartek 14 marca, starszaki z grupy III, po raz kolejny odwiedziły bibliotekę. Tym razem była to Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej, przy ul. Karczówkowskiej. Miła pani bibliotekarka, przywitała nas, po czym przedstawiła temat spotkania: Tydzień kultury języka. Następnie, dzieci z zaciekawieniem wysłuchały przygód bohatera książeczki pt: "Franklin i komputer", chętnie wypowiadały się na temat postępowania głównego bohatera i jego przyjaciół ,wyciągając poprawne wnioski. Przedszkolaki usystematyzowały swoje wiadomości dotyczące źródeł czerpania informacji, jakimi są: książka, radio, prasa, telewizor, internet. Ta wiedza z pewnością posłuży naszym podopiecznym w kolejnym etapie edukacji.

Dwunastego marca przedszkolaki udały się do Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" na przedstawienie inspirowane baśnią H. Ch. Andersena "Zmruż oczko". Główny bohater to pięcioletni Tadzio, który nie może zasnąć. Cień paprotki, plama na ścianie, Farfocle i inne strachy wirują w dziecięcej wyobraźni. Jak sobie z tym radzić? Tadzio i przedszkolaki już o tym wiedzą. Na szczególną uwagę zasługuje ruch sceniczny oraz scenografia. Ważną postacią jest mama, która bez względu na wszystko, zawsze kocha swoje dziecko. Po spektaklu, w ramach obchodów XXVII Tygodnia Kultury Języka, odbyły się warsztaty "Magiczne Słowa" przeprowadzone przez aktorkę Agatę Sobotę.

My, przedszkolaki od dziś przynależymy do Klubu Koziołka Matołka. To zaszczytne członkostwo stało się za sprawą wizyty w naszym przedszkolu aktorów z Agencji Artystycznej ARTCONCEPT z Radomia. Podczas spotkania poznaliśmy Koziołka Matołka - bohatera książki Kornela Makuszyńskiego. Uczestniczyliśmy w kilku jego przygodach, podczas których braliśmy udział w zabawach i konkursach a największą atrakcją spotkania była możliwość podkucia naszego rogatego bohatera.

Z okazji Dnia Kobiet nasza grupa wybrała się do bawialni ,,Fiku Miku”. Bawiliśmy się fantastycznie. Zjeżdżaliśmy ze zjeżdżalni, skakaliśmy na trampolinie, bawiliśmy się w basenie z kolorowymi kulkami. Każdy z nas bardzo miło spędził czas.

8 marca w grupie III obfitował w wiele atrakcji. Najpierw chłopcy uczcili Święto Kobiet , wręczając koleżankom upominki, a następnie pojechaliśmy autokarem do Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga. Niewątpliwie największą atrakcją wycieczki, stanowiła możliwość uczestnictwa w próbie Orkiestry na sali koncertowej. Przedszkolaki zapoznały się również z brzmieniem i wyglądem wielu instrumentów muzycznych. Podczas zwiedzania, dzieci podziwiały piękne pomieszczenia filharmonii, zaglądały także w "zakamarki" niedostępne zwykłym melomanom. Spotkanie z Filharmonią wzbogaciło doświadczenia przedszkolaków, które na długo pozostaną w ich pamięci.

Z inicjatywy rodziców dzieci spędziły Dzień Kobiet w kinie Helios mieszczącym się przy ulicy Świętokrzyskiej 20. Obejrzały film pt. „Corgi, psiak Królowej ". Przedszkolaki oglądały przygody małego Rexa, rozkapryszonego ulubieńca brytyjskiej królowej. Poznały również wartość prawdziwej przyjaźni. Film dostarczył dzieciom wielu wrażeń, z którymi dzieliły się po przyjściu do przedszkola.

Chłopcy z grupy V i tym razem nie zapomnieli, jakie święto obchodzimy 8 marca. Z okazji Dnia Kobiet zaprosili swoje koleżanki do kina Moskwa na super film „ Corgi psiak Królowej”. Był to mile spędzony czas w towarzystwie kolegów oraz ukochanego psiaka Corgiego, bohatera z bajki. Po powrocie do przedszkola czekały na wszystkich słodkości i kwiatki dla naszych pań.

W środę 6 marca , naszą grupę odwiedziła mama Wojtusia, pracownica Banku. Dzieci podczas spotkania utrwaliły wiadomości na temat pieniędzy oraz jakich transakcji można nimi dokonywać. Ponadto wysłuchały historii powstania pieniędzy a także miały możliwość obejrzenia z bliska „cegiełki” zrobionej z pociętych banknotów o łącznej wartości 100 tysięcy złotych.Na zakończenie spotkania pani Kasia przeczytała bajkę, z której dzieci uzyskały informację, w jaki sposób mogą "zarabiać" pieniądze. Pełni wrażeń i emocji podziękowaliśmy gościowi za przybycie , które zakończyło się słodkim akcentem.

We wtorek 5 marca dzieci z grupy III i IV zostały zaproszone do Szkoły Podstawowej Nr 12, mieszczącej się przy ul. Wspólnej. Celem tej wizyty było bliższe poznanie środowiska szkolnego. Przedszkolaki zostały powitane przez pana Dyrektora . Następnie wszyscy z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie pt. "Myszka ratowniczka". Wiele radości sprawiło dzieciom uczestnictwo w zabawach integracyjnych. Dodatkową atrakcją dla przedszkolaków było zwiedzanie budynku i mieszczących się w nim : świetlicy, stołówki, biblioteki, pracowni plastycznej, sal lekcyjnych oraz sali gimnastycznej. Na zachętę , dzieci otrzymały różne gadżety. Spędzony czas w szkole minął naszym wychowankom bardzo mile i przyjemnie. Dzieci pełne wrażeń i doświadczeń powróciły do przedszkola.

1 marca 2019 r. Odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Moja rada na odpada" zorganizowanego przez Straż Miejską w Kielcach. Gala finałowa odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Mamy przyjemność poinformować, że 11 dzieci z naszego przedszkola otrzymało nagrody : Kornelia Matysiak - gr. II Maksymilian Molga - gr. II Maciej Bandura - gr. II Lea Gniadek - gr. II Alicja Janiszewska-gr. II Kornel Młynek - gr. II Marcin Grodzki - gr. II Lena Fidor - gr. III Izabela Justyniarska - gr. III Karolina Sobczyk - gr. III Oskar Chlebny - gr. IV Dzieci wykonały pracę pod kierunkiem nauczycielek : p. Jolanty Hołowni, p. Beaty Mulinek, p. Ewy Jorż-Mańka, p. Aleksandry Witkowskiej i p. Marii Litwinek. Wszystkim laureatom oraz ich opiekunom SERDECZNIE GRATULUJEMY!

W dniu 28 lutego dzieci wybrały się na zakupy do pobliskiego sklepu, w którym mieści się również agencja pocztowa. Przedszkolaki sprawdzały w praktyce nabyte umiejętności dokonywania drobnych zakupów. Podczas wizyty w sklepie dzieci oglądały towary znajdujące się na półkach, odnajdywały ceny, zapoznały się z pracą sprzedawcy. Przedszkolaki dokonały wyboru towaru, Amelka zapłaciła kartą płatniczą, a sprzedawczyni wydała paragon. Pani Małgosia obdarowała dzieci serduszkowymi naklejkami oraz wysłała na adres przedszkola okolicznościową kartkę.

27 lutego 2019 roku gościliśmy w naszym przedszkolu przedstawicieli Policji. Przeprowadzili oni zajęcia edukacyjne pt. „Jak bezpiecznie poruszać się po ulicach miast”. Funkcjonariusze zaprosili dzieci do zabawy w Miasteczku Drogowym z wykorzystaniem zestawu edukacyjnego „Autochodzik”. Po krótkiej rozmowie z dziećmi na temat zasad poruszania się po miejskich ulicach, dzieci wcieliły się w rolę policjantów, pieszych, kierowców samochodów i zgodnie z przepisami poruszały się po „mini” miasteczku drogowym. „Kierowcy” musieli uważać na znaki drogowe, sygnalizację świetlną i poruszać się prawym pasem jezdni. Piesi również musieli uważać na sygnalizację i przechodzić wtedy, kiedy zapalało się zielone światło, a tam, gdzie nie było sygnalizacji, piesi i kierowcy słuchali poleceń policjanta kierującego ruchem. Dzięki ciekawym zabawom z „autochodzikiem” dzieci miały okazję uczyć się prawidłowych zachowań na ulicy.

20 lutego 2019 r.starszaki gościły instruktora Kieleckiego Klubu Karate Kyokushin, który poprowadził trening sprawnościowy.Dzieci chętnie uczestniczyły w ćwiczeniach, dzielnie wykonując polecenia i dobrze się przy tym bawiąc.Następnie chłopcy z naszej grupy, którzy uczęszczają na zajęcia karate, dali pokaz swoich umiejętności. Na zakończenie spotkania, Sensei przygotował przedszkolakom słodką niespodziankę.

W dniu 19 II przedszkolaki odwiedziła pani Iwonka z walizką pełną skarbów. Dzieci słuchały, oglądały, wąchały, dotykały eksponaty, które dziś są całkowicie zapomniane (budzik, prawidło, pióro, suszka, płyta winylowa). W sposób przystępny miały wprowadzone elementy edukacji historycznej: przymierzały czapkę żołnierską, wąchały perfumy pani Jadwigi, patrzyły przez zielone okulary. Na kwiecień zaplanowałyśmy wizytę w Muzeum Historii Kielc.

Po raz kolejny dziewczynki z naszej grupy, wzięły udział w konkursie plastycznym, tym razem zorganizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 12 w Kielcach. Konkurs na temat :"Zima lubi dzieci najbardziej na świecie, czyli zdrowo, bezpiecznie,zimowo..." został rozstrzygnięty 15 lutego 2019 r., podczas którego dzieci otrzymały dyplomy oraz upominki.

Miło nam poinformować, że Julia Rybak z grupy V zajęła III miejsce w XII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt.: "Moja Kartka Walentynka". Organizatorem konkursu był Dom Kultury "Zameczek" w Kielcach. Na konkurs wpłynęło 480 prac. Wszystkie prace oceniane były w jednej kategorii wiekowej, co w przypadku trzeciego miejsca Julii było tym większym dla niej wyróżnieniem. Uroczystość rozdania nagród, połączona z otwarciem galerii prac, odbyła się 14 lutego, czyli w Dzień Św. Walentego. Julia swoją pracę wykonała pod kierunkiem pań: Beaty Kaweckiej i Beaty Stefańczyk.

13 lutego 2019 roku odwiedził nas teatr ,,Kanon " z Krakowa. Wszystkie dzieci z zaciekawieniem obejrzały przedstawienie, pt.,,Przygody Krasnala Pączka". Aktorzy pokazali nam historię krasnala, który był wielkim łakomczuchem. Objadał się pączkami, cukierkami i ciasteczkami. Krasnal był grubiutki i bardzo leniwy. Za nic miał gimnastykę i zdrowe odżywianie. Na szczęście jego przyjaciółka Skromnisia i król Felek pomogli mu zerwać ze złymi nawykami. Pączek zaczął się zdrowo odżywiać i uprawiać gimnastykę. Podczas teatrzyku dzieci miały możliwość wzięcia czynnego udziału w przedstawieniu. Przedszkolacy z dużym entuzjazmem radzili bohaterowi jak właściwie postępować. Jednocześnie dzieci zrozumiały, że nie można spożywać dużej ilości słodyczy i lepiej zastąpić je owocami i warzywami oraz aktywnością ruchową.

12 lutego dzieci z grupy IV i V podczas wizyty w Teatrze Lalki i Aktora „ Kubuś” obejrzały piękną inscenizację baśni H.Ch. Andersena p.t. „Calineczka”. Przedszkolaki, z wielkim zainteresowaniem śledziły i przeżywały przygody małej dziewczynki przedstawione w ciekawy i innowacyjny sposób. Podczas przedstawienia pojawiała się postać samego autora – poety a także jego nieco tajemniczy gabinet. Dzieci stały się świadkami „cudu tworzenia” opowieści o dorastaniu, dążeniu do wolności, niezależności, a także poszukiwaniu miłości, przyjaciół i swojego miejsca na ziemi.

W styczniu rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt.: „Pod skrzydłami anioła”. Konkurs zorganizowało Samorządowe Przedszkole nr 127 w Krakowie. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni dzieci oraz ich zdolności plastycznych. Jury oceniało samodzielność wykonania pracy, pomysłowość, oryginalność oraz estetykę. Ciekawostką w konkursie było to, że komisję konkursową stanowili rodzice wraz z dziećmi uczęszczającymi do tego przedszkola – organizatora konkursu. Mieli oni możliwość oddawania głosów na wybraną przez siebie pracę. Wśród nagrodzonych znalazła się Jagoda Jasińska z grupy V, która zajęła III miejsce. Dziewczynka otrzymała pamiątkowy dyplom i oraz drobne upominki rzeczowe. Jagoda wykonała swoją prace pod kierunkiem pan Beaty Kaweckiej i Beaty Stefańczyk.

11 stycznia 2019 roku w grupie I odbył się Dzień Babci i Dziadka. Mimo niskiej temperatury jest to jednak najcieplejszy dzień w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość i wywołuje uśmiechy na twarzach wszystkich. Na uroczystości przybyli, bardzo licznie, dziadkowie przedszkolaków. Dzieci bardzo wdzięcznie i szczerze wyraziły swoje przywiązanie i szacunek kochanym Babciom i Dziadkom prezentując program artystyczny. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich, a przedszkolaki odważnie i bez tremy reprezentowały swoje umiejętności. Dzieci swoim najbliższym wręczyły niespodzianki przygotowane w przedszkolu wspólnie ze swoimi paniami. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców. Był to dzień niezwykły, nie tylko dla przedszkolaków, ale także dla zaproszonych gości, dzień pełen wzruszeń, uśmiechów, radości.

10 stycznia braliśmy udział w zajęciach edukacyjnych w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Podczas zajęć zwiedziliśmy wystawę przedstawiającą życie mieszkańców naszego miasta w dawnych czasach. Wysłuchaliśmy także legendy o Lechu, Czechu i Rusie z której dowiedzieliśmy się o miejscu powstania państwa polskiego i o historii Orła Białego. Potem rozmawialiśmy o symbolach narodowych, a na koniec warsztatów - samodzielnie, z przygotowanych dla nas puzzli - wykonaliśmy godło polski oraz flagę, które to symbole naszego kraju zabraliśmy do przedszkola.

W dniu 9 stycznia przedszkolaki zwiedzały SP nr 7 przy ul. Zimnej 16. Spotkały się z uczniami klas pierwszych, którzy w zeszłym roku uczęszczali do naszego przedszkola. Wzięły udział w lekcji prowadzonej przez Panią Katarzynę Z. na temat " W świecie filmu". Dzieci rozwiązywały zagadki, układały historyjki obrazkowe, aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Obejrzały film " Na tropach Yeti". Przedszkolaki obdarowane zostały słodyczami i kolorowankami.

W tym roku trochę wcześniej, bo już 9 stycznia zaprosiliśmy nasze kochane Babcie i kochanych Dziadków na uroczystość z okazji nadchodzącego Ich Święta. Czekaliśmy na ten wyjątkowy dzień z wielką niecierpliwością. Przecież przygotowywaliśmy się do niego bardzo sumiennie, ćwicząc teksty wierszyków i piosenek. A nie było łatwo wszystko zapamiętać. Dziś przekonaliśmy się, że było warto słuchać uwag naszych Pań powtarzając, czasami do znużenia, teksty naszej inscenizacji, bo najpiękniejszą nagrodą okazał się uśmiech i szczęście na twarzach naszych Babć i Dziadków. Krótko mówiąc: było pięknie. Goście nagradzali nas oklaskami. Było widać, że podobał im się nasz występ. A gdy zakończyła się już część oficjalna przytuliliśmy się do naszych miłych gości i wręczyliśmy im wykonane przez nas laurki z serduszkami.

8 stycznia był niezwykłym dniem. Już z samego rana w naszym przedszkolu pojawiały się w przedziwnych strojach postacie z bajek. W każdej grupie zrobiło się bardzo wesoło. Wszyscy byli bardzo zainteresowani, w jakim stroju przyjdzie następny przedszkolak. Potem, po korytarzu, prosto do sali gimnastycznej przemknął pirat z panią piratową. Byliśmy wszyscy bardzo ciekawi, kim były te postacie. Zaraz po śniadaniu nasze Panie zrobiły ostatnie poprawki przy naszych strojach i wreszcie mogliśmy pójść zobaczyć, co ci piraci robią na naszej sali do ćwiczeń. Okazało się, że tajemniczy goście przyszli do nas żeby się z nami zabawić w poszukiwaniu tajemniczej wyspy. Podczas tych poszukiwań świetnie się bawiliśmy tańcząc i śpiewając pirackie piosenki. Były tez inne atrakcje, ale chyba największa była na koniec, kiedy dotarliśmy do lodowej wyspy. Wtedy, nagle w sali, na nasze głowy zaczął padać śnieg, który sprawił nam wiele radości. Chwytaliśmy w ręce płatki śniegu przy rytmach skocznej muzyki. Ten dzień z Piratami na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.

W dniu 21 XII dzieci przebrane za śnieżynki przywitały nową porę roku piosenką, grą na dzwonkach i tańcem. Obejrzały animację do utworu " Zima" A. Vivaldiego, oglądały lub czytały książeczki o tematyce zimowej. Pani "Zima" przypomniała o bezpiecznych zabawach na śniegu i lodzie i obdarowała zimowymi puzzlami. Przedszkolaki natomiast wykonały dla siebie lukrowane pierniczki, a dla rodziców świąteczne choinki.

13 grudnia uczestniczyliśmy w profilaktycznym spotkaniu z Panem stomatologiem. W pierwszej części spotkania Pan doktor przypomniał nam o konieczności dbania o nasze zęby oraz o konsekwencjach nieprzestrzegania przyjętych zasad związanych z higieną i odpowiednim odżywianiem. Następnie „zajrzał” nam do naszych zębów i sprawdził czy jest wszystko w porządku i czy aby nie trzeba któregoś ząbka „naprawić”. Potem przeszliśmy do naszych łazienek i przystąpiliśmy do fluoryzowania naszego uzębienia. Wtedy każdy z nas chciał pokazać jak prawidłowo szczotkuje się zęby. Na koniec Pan doktor wręczył nam w nagrodę naklejki DZIELNEGO PACJENTA.

W dniu 11 grudnia dzieci z grupy III i IV odwiedził ratownik medyczny Pan Karol Hajduk. Przedszkolaki zapoznane zostały z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Utrwalane miały numery alarmowe 112 i 999 oraz doskonale wiedzą, że nie służą one do zabawy, lecz do wykorzystania w nagłych wypadkach. Przedszkolaki nauczyły się obsługiwać automatyczny defibrylator zewnętrzny AED. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały ulotki Pierwsza Pomoc.

Miesiąc grudzień był miesiącem wyjątkowym i „magicznym” dla naszych kochanych i pracowitych przedszkolaków. Okres ten upłynął nam w miłej, przyjaznej i świątecznej atmosferze. Rozmawialiśmy o tradycjach, zwyczajach Bożonarodzeniowych i słuchaliśmy kolęd . Maluszki przygotowały kartki świąteczne oraz choinki, które wręczyły rodzicom.

My, dzieci z grupy V poczuliśmy już zapach Świąt Bożonarodzeniowych. Na zaproszenie mamy Bruna pojechaliśmy dziś na zajęcia kulinarne do ZDZ w Kielcach. Już nie pierwszy raz mogliśmy zabawić się w MasterChef-Juniorów, więc w szkolnej kuchni czuliśmy się jak u siebie w domu. Od samego wejścia zaopiekowali się nami uczniowie i zaprosili nas do wypiekania słodkich pierniczków. Dostaliśmy wałki do wałkowania i przygotowane wcześniej ciasto. Wtedy zaczęła się super zabawa. Wałkowaliśmy ciasto zawzięcie a jak już było wystarczająco cienkie wycinaliśmy foremkami kształty reniferów, choinek, dzwoneczków i bałwanków. Potem nasze pierniczki trafiły do pieca a kiedy się upiekły pod fachowym okiem naszych opiekunów ozdabialiśmy je na różne sposoby. I zaczęło się istne szaleństwo. Kolorowe lukry i posypki znikały ze stołu w mgnieniu oka. Nasze ciasteczka robiły się coraz bardziej kolorowe i bajkowe. Niektórzy z nas sprawdzali w trakcie, czy są one równie smaczne jak piękne. Pierniczki znikały z naszych talerzy tak szybko, że nasze Panie nie nadążały robić im pamiątkowych zdjęć. Było tak fajnie, że na pewno ten słodki dzień długo pozostanie w naszej pamięci.

Jak co roku o tej porze, z wielką niecierpliwością oczekiwaliśmy przyjścia Mikołaja. Staraliśmy się bardzo żeby nie ominął naszego przedszkola i przyszedł do nas tak, jak obiecał rok temu. My też obiecywaliśmy przecież, że będziemy grzeczni. No i doczekaliśmy się. We wtorek, w przeddzień swoich imienin, zaraz po śniadaniu Mikołaj zjawił się w naszej sali gimnastycznej. Najpierw pojawiła się jednak Pani Mikołajowa zapewne, aby jeszcze lepiej przygotować nas na tę najbardziej oczekiwaną chwilę. Wspólnie śpiewając i tańcząc wypatrywaliśmy przyjścia naszego gościa. A kiedy się już pojawił tradycyjnie zapytał czy byliśmy grzeczni. Niektórzy z nas, słysząc słowa Mikołaja, trochę się zaczerwienili, bo wiedzieli, że nie zawsze byli tacy super grzeczni. Potem była zabawa, wspólne selfi no i prezenty. Zapraszamy do oglądania relacji mikołajkowej: Mikołaj

Miło nam poinformować, że Maja Cieślik, Julia Nowacka, Julia Rybak i Maria Sideł z grupy V zdobyły wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie plastycznym pod nazwą „Z mórz i oceanów” zorganizowanym przez Oddziały Przedszkolne przy Szkole Podstawowej nr 11 w Szczecinie. Dziewczynki wykonały swoje prace pod kierunkiem pań Beaty Kaweckiej i Beaty Stefańczyk. Laureatkom oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy.

Dzieci z grupy V- tej mają możliwość uczestniczenia w zajęciach koła plastycznego, gdzie mogą rozwijać swoje zainteresowania i zdolności artystyczne. Podczas zajęć poznają różne techniki plastyczne, eksperymentują z różnym materiałem, kształtują twórczą postawę oraz kreatywność. W okresie przedświątecznym dzieci wykonały wiele ciekawych prac. Podczas zajęć było wiele radości i satysfakcji z końcowego efektu.

3 grudnia w przeddzień Barbórki, z inicjatywy Mamy Marysi z grupy V- tej, nasze przedszkole odwiedzili górnicy z firmy Lafarge. Przyszli do nas w pięknych strojach galowych, aby między innymi opowiedzieć nam o ciężkiej pracy górnika. Dowiedzieliśmy się, że górnik to nie tylko ten, który pracuje w kopalni pod ziemią i wydobywa węgiel. Nasi goście wyjaśnili nam, że kopalniami są również miejsca, w których na powierzchni ziemi wydobywa się różne skały i kruszywa wykorzystywane potem np. do budowy dróg lub produkcji cementu. To właśnie z takiej kopalni nazywanej kopalnią odkrywkową przyjechali dziś nasi goście. Dowiedzieliśmy się także, że w regionie świętokrzyskim wiele jest takich kopalni. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy także legendy o Świętej Barbarze, patronce górników, której figura zdobi jedną z kaplic w kościele na pobliskiej Karczówce. Było to bardzo ciekawe spotkanie na zakończenie, którego zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie. Było tez bardzo słodko, ponieważ mili goście zostawili dla nas słodkości. Obiecaliśmy jednak z nieukrywanym smutkiem, że zjemy je dopiero po obiedzie.

W piątek 30 listopada , obchodziliśmy w naszej grupie Andrzejki. Dzięki rekwizytom, odpowiedniej aurze , starszaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły poznać swoją przyszłość ,biorąc udział w przepowiedniach. Nie obyło się oczywiście bez wspólnego tańca.Czy spełnią się andrzejkowe wróżby?- czas to pokaże.Pewne jest, że było wesoło i gwarno.

W ramach realizacji tematyki "Moje zdrowie"w dniu 30.11.2018 r. odbyło się spotkanie z pielęgniarką - mamą Zosi. Dotyczyło ono higienicznego trybu życia, prawidłowego odżywiania się i zapobiegania chorobom. Pani pielęgniarka zaprezentowała dzieciom rekwizyty potrzebne do higieny osobistej. Dzieci również chętnie włączały się do dyskusji na temat własnego zdrowia.To była bardzo pouczająca i niezwykle ciekawe lekcja.

29 listopada na dzieci z grupy II i V czekała nie lada niespodzianka. Przedszkolaki miały możliwość uczestniczyć w super zajęciach sportowych zorganizowanych przez Dziecięcą Akademię Piłkarską z Kielc. Na naszej sali gimnastycznej trenerzy przygotowali dla nas wesołe zabawy zręcznościowe, szybkościowe oraz zabawy z piłką. Bardzo nam się podobało na zajęciach i chociaż już nie mieliśmy siły to było nam szkoda ze nie trwały dużo dłużej. Poniżej podajemy link dla zainteresowanych zajęciami w Dziecięcej Akademii Piłkarskiej http://dapkielce.pl/o-nas

W środę 28 listopada, starszaki z grupy III, złożyły wizytę w Środowiskowym Domu Samopomocy Caritas Diecezji Kieleckiej, przy ulicy Urzędniczej. Przedszkolaki zaprezentowały program słowno-muzyczny o tematyce patriotycznej: 11 listopada – 100 Lat Niepodległości Polski. Na twarzach Seniorów rysowały się: uśmiech, radość i łzy wzruszenia. Mali artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. W podzięce za piękny występ, podopieczni Ośrodka, zaśpiewali piosenkę partyzancką Dziś do Ciebie przyjść nie mogę. Spotkanie dwóch pokoleń, niesie obopólną korzyść, dzieci uczą się wrażliwości i szacunku do osób starszych, seniorzy zaś czerpią radość z obecności najmłodszych.

W dniu 28 listopada dzieci miały możliwość zapoznać się z zawodem pielęgniarki. Pani Anita, mama Oskara, zwróciła uwagę na czynniki warunkujące zdrowie: ruch, dietę i higienę. Wyjaśniła, w jakich okolicznościach korzystamy z przychodni, apteki i szpitala. Dzieci zapoznały się z przedmiotami, którymi posługuje się pielęgniarka. Dzieciom podobały się interaktywne zajęcia: mierzyły temperaturę, ciśnienie. Zrozumiały potrzebę poddawania się okresowym badaniom i szczepieniom. Na zakończenie otrzymały w prezencie maseczkę do inhalacji i rękawiczki. Dziękujemy Pani Anicie za wizytę w naszym przedszkolu.

Dnia 26.11.2018r. w naszym przedszkolu odbył się spektakl teatralny, pt. ,,Przygody Ważniaka i Spółki" w wykonaniu agencji artystycznej ,, Blaszany Bębenek". W przedstawieniu Papa Smerf przygotowuje tajemniczą miksturę jednak zostaje ona przypalona przez Ważniaka, który twierdzi, że wszystkiemu winien jest Śpioch. Postanawia dać mu nauczkę i podczas snu wynosi go do lasu. Spotyka na swej drodze Klakiera, który podstępem zwabia Ważniaka do komnaty Gargamela. Śpioch za namową dzieci postanawia pomóc Ważniakowi uwolnić się z tarapatów. Przedstawienie było energiczne, pełne humoru, a najmłodsi mogli aktywnie uczestniczyć i współtworzyć akcję dziejącą się w wiosce oraz okolicznym lesie.

23 listopada, jak co roku świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia każdy z nas przyniósł swojego pluszowego ulubieńca. Pojawiły się misie ze znanych nam bajek oraz ulubione pluszowe kotki, zajączki i wiewiórki. Bardzo się cieszyliśmy, że mogliśmy tego dnia przynieść do przedszkola te ulubione maskotki i pochwalić się nimi opowiadając, w jaki sposób pojawiły się w naszych domach. Nasze Panie z zainteresowaniem słuchały tych ciekawych opowieści a potem opowiedziały nam historię skąd wziąć się pluszowy miś. Zabawiły się z nami również w odgadywanie misiowych zagadek. Były też piosenki o naszych ulubieńcach. Mogliśmy przy nich zatańczyć z naszymi pluszakami. Na koniec tych super zajęć obejrzeliśmy film o Misiu Uszatku, czyli o misiu, co klapnięte uszko miał.

20 listopada odwiedziły nas uczennice z Technikum przy kieleckim ZDZ. Przyniosły one ze sobą ciekawe książki. My lubimy książki, zwłaszcza wtedy, kiedy nasze Panie czytają nam ciekawe opowiadania i bajki. Lubimy oglądać obrazki, bo sami czytać jeszcze nie potrafimy, ale wiemy już, jak ważną rolę odgrywa książka w życiu człowieka. Dlatego z wielką ciekawością oglądaliśmy, co nam przynieśli nasi goście, którzy z zaangażowaniem wcielili się w rolę lektorów. Z uwagą słuchaliśmy opowiadań o przygodach bohaterów z „Księgi bajek i baśni polskich”. Na koniec spotkania czekała na nas słodka niespodzianka przygotowana przez Mamę Bruna, która była inicjatorem tego czytelniczego spotkania.

W dniu 14 listopada dzieci z grupy III : Jan Poński i Wiktor Zagdański oraz Róża Kalwat z grupy IV, wzięły udział w międzyprzedszkolnym konkursie wiedzy o Polsce, który odbył się w Hali Legionów w Kielcach. Dzieci wykazały się znajomością symboli Polski i Kielc, legend dotyczących kraju i regionu oraz mapy Polski. Za udział otrzymały okolicznościowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Przedszkolaki zaprezentowały się też w lokalnej telewizji.

Dziś otrzymaliśmy od naszych Pań odznaki Ligi Ochrony Przyrody i tym samym oficjalnie staliśmy się jej Członkami. Ta nasza grupowa uroczystość była swego rodzaju podsumowaniem naszych dotychczasowych działań na rzecz poznawania przyrody, zgłębiania jej tajemnic, potrzeb i zagrożeń. Teraz, z jeszcze większą aktywnością będziemy uczestniczyć w zajęciach i wycieczkach przyrodniczych. Będziemy rozwijać naszą wiedzę przyrodniczą i podejmować działania proekologiczne. Jako Członkowie LOP-u będziemy dbać o naszą przyrodę i środowisko.

15 listopada odwiedzili nas przyszli żołnierze, uczący się, na co dzień w kieleckim ZDZ. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, jaki powinien być dobry żołnierz i do pełnienia, jakich zdań jest przygotowywany. Mieliśmy okazję obejrzeć żołnierski mundur zarówno ten galowy od święta i uroczystości, jak i taki używany podczas zajęć. Przymierzaliśmy też różne żołnierskie nakrycia głowy. Na zakończenie spotkania mogliśmy zajrzeć do plecaka ratownika wojskowego i obejrzeć jego zawartość. To było fajne przedpołudnie.

Na zaproszenie dzieci z grupy III, we wtorek 13 listopada gościliśmy w przedszkolu pracowników schroniska dla zwierząt w Dyminach. Atrakcją był kudłaty piesek o imieniu Stadionek. Jego imię związane jest z miejscem, w którym go znaleziono- kielecki stadion. Starszaki z grupy III i IV z uwagą słuchały opowieści o losach skrzywdzonych zwierząt przez złych ludzi. Dzieci dowiedziały się także, jak należy zachować się w kontakcie z nieznajomym psem oraz jak powinni dbać o swoich pupilów ich właściciele. Na zakończenie przedszkolaki przekazały na ręce opiekunek schroniska karmę, koce i inne akcesoria. To była cenna lekcja kształtująca prawidłowe postawy wobec zwierząt.

Już od kilku dni przygotowywaliśmy się do uroczystych obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji wspólnie wykonaliśmy z bibułkowych płatków kwiatów flagę Polski, która potem ozdobiła okolicznościową tablicę znajdującą się w holu naszego przedszkola. Uczestniczyliśmy w uroczystościach zorganizowanych w naszym przedszkolu a także zostaliśmy zaproszeni na uroczystą Akademię zorganizowaną przez naszych starszych kolegów w zaprzyjaźnionej Szkole Podstawowej nr 7. Podczas tej uroczystości mieliśmy okazję wysłuchać patriotycznych pieśni śpiewanych przez uczniów oraz wspólnie recytować „Katechizm polskiego dziecka”.

W dniu 8 listopada dzieci miały możliwość zapoznać się z zawodem ratownika medycznego. Zwiedzały ambulans z wyposażeniem oraz kabinę kierowcy. Przedszkolaki dzieliły się własnymi doświadczeniami oraz zadawały wiele pytań, na które udzielała odpowiedzi Pani Nikola. Dzieci utrwalone miały numery alarmowe oraz, w jakich przypadkach z nich korzystać. Na zakończenie otrzymały zawieszki odblaskowe z europejskim numerem alarmowym.

W dniach poprzedzających 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, odbyła się uroczysta Akademia. Program artystyczny zaprezentowały starszaki z grupy III i IV swoim młodszym kolegom i pracownikom przedszkola. Mali aktorzy dostarczyli wszystkim uczestnikom tej uroczystości niezapomnianych przeżyć. Patriotyczne pieśni i wiersze wykonane przez najmłodsze pokolenie Polaków, przeprowadziły nas przez karty historii, dostarczając wielu wrażeń a nawet łez.

5 listopada nasza grupa odwiedziła Miejska Bibliotekę Publiczna nr 1. W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, przedszkolaki dowiedziały się gdzie leży Polska, jakie miasto jest jej stolicą, poznały różne symbole narodowe. Dzieci bardzo chętnie wzięły udział w grze planszowej przybliżającej historię Polski. W nagrodę otrzymały wspaniałe medale i upominki.

31.10.2018 r. w naszym przedszkolu odbył się Halloween. Dzieci z grupy I i II zaprezentowały się w niecodziennych strojach. Pojawiły się czarownice, diabełki, wampiry, kościotrupy, oraz wiele innych barwnych postaci. Dzieci tańczyły, bawiły się oraz aktywnie brały udział w konkursach. To był dzień pełen wrażeń!

W ostatni dzień października, jak rok temu, zagościły w naszej grupie halloweenowe symbole. Podczas zabawy w quiz przypomnieliśmy sobie, co to za dzień ten Halloween. Okazało się, że znamy wszystkie odpowiedzi na wylosowane pytania. Cieszyliśmy się tym bardziej, bo za każdą dobrą odpowiedz była nagroda - pyszny cukierek. Potem bawiliśmy się w szukanie ukrytych w naszej sali tajemniczych duszków i malowaliśmy groźne miny na kolorowych balonach. Była też zabawa w woskowe figury. Na koniec nasze Panie namalowały nam na twarzach różne straszne „ozdoby”, ale nikt się nie bał, bo wszyscy wiedzieliśmy, że to tylko zabawa. Było wesoło, kiedy oglądaliśmy odbicia swoich twarzy w lustrach, więc tym bardziej z wielką radością pozowaliśmy do pamiątkowych zdjęć.

30 października, jak co roku, w związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych, nasze przedszkolaki nie zapomniały o tych, którzy walczyli w obronie naszego kraju. Dzieci zapaliły znicze oraz chwilą ciszy oddały hołd pod pomnikiem upamiętniającym bojowników Polski Podziemnej rozstrzelanych przez hitlerowców w 1943r.

„Pasowanie na przedszkolaka" to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie. Z uśmiechami na twarzach recytowały wierszyki i śpiewały piosenki otrzymując od rodziców i zaproszonych gości gromkie brawa. Po zakończeniu montażu słowno-muzycznego, Pani Dyrektor za pomocą „czarodziejskiego ołówka" dokonała uroczystego „Aktu pasowania". Nie zabrakło dyplomów, prezentów i słodkich upominków od rodziców.

Dzień 16 października w naszym przedszkolu był dniem wyjątkowym, bo zdominowanym przez marchewkowe barwy. W tym dniu przyszliśmy do przedszkola ubrani na pomarańczowo, aby w ten sposób docenić zalety i zdrowotne walory marchewki. Był to bardzo zdrowy dzień pomarańczowy, wypełniony zabawami przy piosenkach o marchewce, pracami plastycznymi oraz chrupaniem surowych marchewek. Dowiedzieliśmy się, że marchewka jest bardzo zdrowym warzywem, zawiera wiele witamin i składników odżywczych. Na koniec odbyła się super marchewkowa sesja zdjęciowa z marchewkami w roli głównej. Wszyscy dobrze się bawili i marchewkę polubili!

W dniu 12 października dzieci wzięły udział w „Niepodległościowym torze przeszkód". Przedszkolaki zostały zapoznane z legendą o orlim gnieździe. Posługując się mapą odszukiwały charakterystyczne miejsca w Polsce. Uczestniczyły w grach zręcznościowych i konkursach, rozwiązywały zagadki, układały puzzle. Prawidłowe przejście toru przeszkód zostało nagrodzone zawieszką z orłem.

11 października, na zaproszenie Mamy Bruna, pojechaliśmy na zajęcia kulinarne do ZDZ. Zajęcia rozpoczęliśmy od sporządzenia mini pizzy. Składnikami do niej były nasze ulubione warzywa. Każdy z nas wykonał po kilka rodzajów pizzy. Super się przy tym bawiliśmy. Potem nasze wyroby trafiły do pieca a kiedy się upiekły i trochę ostygły zjedliśmy je ze smakiem. Ale to nie był koniec naszych zajęć. Po pizzy przyszedł czas na desery w przygotowaniu, których aktywnie uczestniczyliśmy. Ich głównymi składnikami był jogurt i owoce. Wyglądały one bardzo apetycznie, dlatego szybko zniknęły ze stołu. Byliśmy dumni, że udało nam się przygotować takie smaczne dania. Pewnie dlatego, na koniec spotkania, otrzymaliśmy dyplomy Małego Mistrza Kuchni. Prezentujemy filmik z zajęć: Zajęcia w ZDZ - YouTube Link.

10 października gościliśmy w naszej grupie panią Iwonę Grabczak-pracownika Muzeum Historii Kielc, która przyjechała do nas z niezwykłą walizką, pełną ciekawych przedmiotów. Zawartość muzealnej walizki przeniosła nas do starej kieleckiej szkoły, domu pradziadków i miejsc pracy mieszkańców Kielc w minionej epoce. Podczas tej podróży w czasie dowiedzieliśmy się, jakie przedmioty przechodzą do historii i czy zawsze są to zabytki lub dzieła sztuki. Byliśmy bardzo zainteresowani opowieścią naszego gościa i dlatego aktywnie uczestniczyliśmy w spotkaniu zadając wiele pytań i angażując się w dyskusję.

8 października 2018r., dzieci z grupy III i IV wybrały się do TLiA „Kubuś” na spektakl pt. „O Rybaku i złotej Rybce”. Spektakl w reżyserii Marty Guśniowskiej, nawiązuje do piękna ludowej baśni rosyjskiej, jednocześnie przypomina, że chciwość nie popłaca i ważne w życiu jest to co się posiada. Po obejrzeniu przedstawienia, przedszkolaki wzięły udział w „Lekcji teatralnej”, podczas której miały możliwość bezpośredniego poznania poszczególnych etapów tworzenia lalek teatralnych. Począwszy od projektu, a skończywszy na gotowej lalce. Poznały różne rodzaje lalek teatralnych i sposoby ich animacji.

W dniu 5 października „tropiciele przyrody” wzięli udział w zajęciach organizowanych przez LOP na temat „Z kwiatka na kwiatek” - znaczenie owadów w procesie zapylania oraz „W królestwie pszczół” w Pasiece edukacyjnej „Pszczółka" w Nowej Słupi. Dzieci wzięły udział w licznych konkursach i zabawach ruchowych. Przedszkolaki miały zapewniony poczęstunek oraz otrzymały drobne upominki.

4 października, w ramach zajęć edukacyjnych, nasze przedszkole odwiedziła Pani strażniczka ze Straży Miejskiej. Było to pierwsze spotkanie w tym roku szkolnym, dlatego Pani przypomniała dzieciom jak wygląda mundur strażnika i czym się zajmuje. Potem, z wielkim zainteresowaniem dzieci wysłuchały opowiadania pt.: „Przygody myszki Zuzi”. Na przykładzie bohaterki opowiadania dzieci dowiedziały się jak należy postępować w domu żeby nic złego nikomu się nie stało. Na koniec przedszkolaki otrzymały nagrody za aktywny udział w zajęciach.

1 października nasza grupa wybrała się na wycieczkę autokarową z okazji Dnia Chłopaka. Odwiedziliśmy piękne miejsce w Hucie Szklanej. „BABYJAGOWO” jest kompleksem budowli z przeznaczeniem z wyeksponowaniem atrakcji turystycznej, ściśle związanej z regionem i będącym symbolem Gór Świętokrzyskich. Spotkaliśmy tam świętokrzyska czarownicę, odwiedziliśmy bajkowe elementy i postacie m. in. Domek Jasia i Małgosi, łódź Wikingów, duży plac zabaw i tunel straaaachuuuu. Byliśmy również w Piernikowym Dworze, w którym każdy z nas uczył się piec pierniczki. Po upieczeniu pysznych słodkości, próbowaliśmy naszych pierniczków. Bardzo nam smakowały !! Na zakończenie wycieczki jechaliśmy ciuchcia! Śpiewaliśmy piosenki i podziwialiśmy krajobrazy Gór Świętokrzyskich. Wycieczka była bardzo udana i mamy nadzieje ze jeszcze tam wrócimy !

"Dzień Chłopaka", to jedno z ważniejszych wydarzeń w naszej małej społeczności. Z okazji tego święta - "męska " część grupy, otrzymała życzenia i upominki od swoich koleżanek. Prezenty i słodką niespodziankę dla dzieci, przygotowali rodzice. Wszystkim chłopcom, życzymy samych sukcesów.

W dniu 28 września dziewczynki zrobiły chłopcom niespodziankę. Złożyły im życzenia, zaśpiewały dla nich i zagrały na instrumentach muzycznych oraz wręczyły słodki upominek. Dziś każdy chłopiec w naszej grupie czuł się jak król. Po imprezie w sali dzieci wesoło bawiły się na placu zabaw.

Na koniec września zostaliśmy zaproszeni przez rodziców Krystiana do Szkoły Jazdy mieszczącej się przy ulicy Żytniej. Rodzice naszego kolegi pokazali nam jak wygląda sala wykładowa, w której uczą się przyszli kierowy. Bardzo nas to zainteresowało, bo przecież każdy z nas chciałby być kierowcą. Dlatego też podczas zajęć w szkole mogliśmy przypomnieć sobie jak należy się bezpiecznie poruszać po drogach i ulicach. Rozpoznawaliśmy znaki drogowe i przypominaliśmy numery alarmowe. Dowiedzieliśmy się też jak wygląda pierwsza pomoc. Każdy z nas mógł spróbować udzielić jej na specjalnie przygotowanych manekinach. Potem wyszliśmy na parking i tam oglądaliśmy jak wygląda w środku samochód do nauki jazdy. Na zakończenie było wspólne zdjęcie i mała niespodzianka: paski odblaskowe, samochody z magnesem i kolorowe długopisy. Bardzo nam się podobało i pewnie - jak już będziemy starsi – wrócimy tu żeby móc nauczyć się kierować samochodem.

W tym roku, z okazji Dnia Chłopaka, dziewczynki z grupy piątej zaprosiły swoich kolegów do kina Moskwa na film pt.: „Księżniczka i Smok”. Barwne widowisko i wartka akcja sprawiły, że dzieci przeniosły się aż na 70 minut do baśniowej krainy pełnej kolorów i niesamowitych postaci. Poznały przygody księżniczki o imieniu Basia i jej przyjaciela Smoka. A to nie jedyna niespodzianka w tym dniu. Po powrocie do przedszkola czekały na nie małe, słodkie upominki. Był to dzień pełen wrażeń.

Do przedszkolaków z grupy IV zawitała Jesień. Dzieci ubrane w jesienne kolory przywitały gościa śpiewem oraz grą na instrumentach muzycznych. W prezencie jesień pozostawiła dary, z których dzieci samodzielnie wykonały jesienną kompozycję. W kompozycji znalazły się: jabłka, astry, słoneczniki, kasztany, liście, żołędzie, szyszki, orzechy, jarzębina, patisony i wrzos, od którego wywodzi się nazwa bieżącego miesiąca, będącego początkiem jesieni. Dary jesieni umieszczone zostały w kąciku przyrody.

Spotkajmy się w bajkowej krainie. Takimi słowami zaprosili nas na bajkowe przedstawienie aktorzy teatru Blaszany Bębenek z Trzebini. Podczas przedstawienia przenieśliśmy się wraz z aktorami w tajemniczy świat piratów poszukujących ukrytego skarbu. Było bardzo zabawnie, bo podczas spektaklu aktorzy zaprosili nas do wspólnej zabawy. Tańczyliśmy, śpiewaliśmy i odpowiadaliśmy na pytania zadawane przez bohaterów bajki. Na koniec dowiedzieliśmy się, że w życiu należy być odważnym i dzielnie stawiać czoła problemom. Wiemy już także, że ciężką pracą można osiągnąć upragniony cel.

Z okazji Dnia Przedszkolaka dzieci z grupy IV wybrały się na wycieczkę do bawialni "JULIA" przy ul. Opielińskiej 18 w Kielcach. Dzieci korzystały z wielu atrakcji: tor przeszkód, baseny z piłkami, trampolina, huśtawki, piłkarzyki, karaoke, dyskoteka. Po zabawie, dzieci szczęśliwe i pełne wrażeń wróciły do przedszkola. Podczas wycieczki dzieci utrwalały zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.

20 września, starszaki z grupy III, świętowały swój dzień w kinie Moskwa, na seansie filmowym Książę Czaruś. Organizatorem tej atrakcji była mama Lili, której serdecznie dziękujemy . W drodze do przedszkola, mogliśmy podziwiać przyrodę miejskiego parku w ostatnich, upalnych dniach lata.


<< powrót