Rok szkolny 2016/2017

 

Dnia 24 czerwca 2017r. - podczas obchodów Święta Kielc , na Placu Artystów odbyło się rozstrzygnięcie konkursu rysunkowego pt. ”Wodę piję , zdrowo żyję , chętnie namaluję jak się po kranówce czuje” zorganizowanego przez Wodociągi Kieleckie . Nasze przedszkolaki z rąk p. Prezesa Henryka Mielcarza , otrzymały dyplomy oraz okazałe nagrody rzeczowe. Wyróżnione dzieci , to : Izabela Kwaśkiewicz, Lilianna Kubicka, Milena Zielińska , Zuzanna Zgutko , Nadia Łagan.

W dniu 23 czerwca dzieci wraz ze swoimi tatusiami udały się na wycieczkę pieszą do rezerwatu Kadzielnia. Śmiałkowie zwiedzali trzy jaskinie: Odkrywców, Prochownię i Szczelinę. Podczas przejścia podziemną trasą turystyczną, podziwiali wapienne skały i nacieki oraz słuchali odgłosów nietoperzy. Dla bezpieczeństwa, każdy otrzymał kask ochronny. Dzieci przedstawiły także krótki program artystyczny, złożyły tatusiom życzenia i wręczyły upominki. A w przedszkolu czekała niespodzianka – oglądanie galerii pod tytułem „Dzień Taty”. Dziękujemy tatusiom za aktywnie i miło spędzony czas w naszej grupie.

"It's time to go on holiday! The weather's fine and I'm OK! Holiday, holiday! Summer, summer holiday! Let's go to the mountains! Good idea! Off we go! " Zakończenie zajęć z języka angielskiego, również odbyło się uroczyście. Dzieci otrzymały dyplomy wraz ze swoimi teczkami, w których znajdowały się ich pracę wykonywane przez cały rok.

W dniu dzisiejszym nasze panie wręczyły nam dyplomy ukończenia grupy IV . Każdy otrzymał głośne brawa od kolegów , co było bardzo miłe . Potem chcieliśmy wykorzystać czas i bawiliśmy się wspólnie , bo do wakacji zostało już tylko kilka dni !!!

Dzieciaki z grupy drugiej już szykują się do letniego wypoczynku. Mama Karolinki, przygotowała na pożegnanie słodką niespodziankę- pyszne ciasteczka, które zniknęły w momencie, mniam mniam… Dzieci, otrzymały również Dyplomy Ukończenia Grupy II-Czterolatków, jak przystało na prawdziwych przedszkolaków. ŻYCZYMY WSPANIAŁYCH WAKACJI I DO ZOBACZENIA W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2017/18!!!

W dniu 22 czerwca , a więc pierwszym dniu kalendarzowego lata oraz z okazji zakończenia naszego pobytu w przedszkolu postanowiliśmy wybrać się do Mc Donalda. To była wielka uczta!!! Wspólnie z kolegami spędziliśmy tam miło czas , degustowaliśmy pyszny poczęstunek przygotowany specjalnie dla nas oraz bawiliśmy się otrzymanymi upominkami . Wspólne wyjście zorganizowali nam rodzice oraz panie wychowawczynie. Było super!!! Musieliśmy jednak zachowywać się grzecznie , jak przystało na dobrze wychowanego przedszkolaka , co kosztowało nas wiele wyrzeczeń . Musieliśmy się jednak postarać , gdyż wszyscy reprezentowaliśmy nasze PS 28 i byliśmy ubrani w takie same koszulki z logo przedszkola.

 

W dniu 21 czerwca dzieci przywitały lato tańcem i piosenką. Z tej okazji naszą grupę odwiedził pan Paweł – strażak z OSP Kielce – Niewachlów. Ogłosił alarm, a dzieci ewakuowały się na plac przedszkolny. Dzieci wesoło bawiły się na torze przeszkód oraz przeciągały linę. Chętne dzieci mogły przymierzyć strój strażacki. Strażak przybliżył dzieciom zasady bezpiecznego spędzania wakacji. Lato obdarowało dzieci kolorowankami „Zdrowy Przedszkolak”. Dziękujemy panu Pawłowi za pożytecznie i wesoło spędzony czas.

21 czerwca przywitaliśmy pierwszy dzień astronomicznego lata . IV grupa jak zwykle wykazała się dużą znajomością tej pory roku . Podczas dzisiejszych zajęć przedszkolaki popisywały się swoją wiedzą , np. kiedy zaczyna się lato ? po jakiej porze roku następuje ? co możemy robić w tą piękną porę ? znały charakterystyczne cechy różnych krain geograficznych np. morze, góry , równiny , jeziora , lasy a także znały roślinność łąki . Dzisiaj zadaniem było ułożenie obrazu kwiatów z puzzli . Wszystkim to się udało i było wiele radości , bo praca była dość trudna ale przedszkolak się niczego nie boi i odważnie podejmuje się każdego zadania . A potem jak pięknie i kolorowo było w sali pełnej czerwonych maków. Następnie przenieśliśmy się do naszego ogrodu i tam chętne dzieci postanowiły namalować kredą to , co najbardziej kojarzy nam się z latem : OCZYWIŚCIE ZŁOTE SŁONECZKO !!!

W dniu 21 czerwca, przedszkolaki z grupy II, udały się na pieszą wycieczkę do OMPiO, mieszczącego się przy ul. Zamkowej 3, na zajęcia o tematyce patriotycznej: Jaki znak Twój? – Polskie symbole narodowe. Po drodze podziwialiśmy uroki Parku Miejskiego Pierwszego Dnia Lata. Dzieci po całorocznej edukacji, miały możliwość utrwalenia zdobytych wiadomości o symbolach narodowych: godło Polski, flaga Polski, hymn narodowy. Zwiedziły trzy sale muzealne, w których zgromadzone są eksponaty, począwszy od zaborów do lat osiemdziesiątych. Obejrzały również film: Sekrety Wzgórza zamkowego oraz uczestniczyły w warsztatach plastycznych. Na zakończenie, sympatyczny pan przewodnik, wręczył przedszkolakom, książeczki Sekrety Wzgórza Zamkowego. Pełni wrażeń, mali piechurzy, wrócili do przedszkola. To była ciekawa lekcja historii!!!

W dniu 19.06.2017r., dzieci z IV grupy wzięły udział w IV Festiwalu Piosenki Przyrodniczej pt. "Zielono mi", zorganizowanym przez Ligę Ochrony Przyrody w Kielcach.W festiwalu brało udział 18 przedszkoli z wielu gmin województwa świętokrzyskiego. Przedszkolne Koło LOP reprezentowały : Milena Zielińska, Nadia Łagan, Izabela Kwaśkiewicz- śpiew oraz Zuzanna Zgutko, Amelia Węgierek, Natalia Skalska, Magda Wróbel, Liliana Kubicka, Iga Śpiechowicz - taniec. Nasze przedszkolaki z grupy IV zostały laureatami i otrzymały dla przedszkola przenośne nagłośnienie z mikrofonem bezprzewodowym. GRATULUJEMY!!!

Takimi słowami, dzieci z grupy pierwszej powitały dzisiaj lato. Tańce z promieniami słońca, szukanie wakacyjnych skarbów w piasku, zabawa z bańkami i wiele innych atrakcji towarzyszyło dzieciom w pierwszym dniu lata.

W bieżącym roku szkolnym w grupie V realizowany był program własny Jolanty Hołowni „Zdrowy styl życia”. Miło nam poinformować, że dziesięcioro dzieci uzyskało dyplom Czyścioszka Roku. W grupie nagrodzonej znaleźli się: Sara, Maja, Damian, Zuzia, Nadia, Bartek, Wiktoria, Igor, Nikola i Oskar. Nagrodzonym dzieciom gratulujemy!

14 czerwca, już od samego rana, na dzieci z grupy pierwszej czekała wielka niespodzianka. Tą niespodzianką, za sprawą Mamy Bruna, była wizyta w naszej grupie pań fryzjerek z Zespołu Szkół ZDZ w Kielcach. Prawdziwa niespodzianka nastąpiła jednak potem. Panie, z wielkim zapałem malowały, czesały, ozdabiały…. włosy i buzie naszych dzieci. Na głowach powstawały istne malowidła a w głowie niepewność:, co na to powie Mama? Na zakończenie zabawy zrobiło się słodko, bo do sali „wjechał” piękny, wakacyjny tort. Ten dzień na pewno pozostanie na długo w pamięci dzieci. Dziękujemy wszystkim Rodzicom, a w szczególności Paniom z trójki grupowej za tak wspaniałe zakończenie roku przedszkolnego.

W dniu 13 czerwca odwiedziła naszą grupę siostra Łucji wraz z dwiema koleżankami. W zorganizowanym kąciku fryzjerskim zapoznały one dzieci z pracą fryzjera. Chętne dzieci, według swoich życzeń, robione miały atrakcyjne fryzury. DZIĘKUJEMY MŁODYM FRYZJERKOM: MAGDZIE, WIKTORII I PAULINIE ZA CIEKAWE ZAJĘCIA!

W ciągu całego roku szkolnego 2016/2017, rodzice z Gr. II, cyklicznie czytali swoim dzieciom bajki i różne opowiadania, które lubią ich pociechy. Spotkania te cieszyły się zainteresowaniem dzieciaków i sprawiały im dużo radości. Przedszkolaki były dumne, że ich rodzice w przedszkolu czytają bajki. Każda wizyta kończyła się słodką niespodzianką, przygotowaną oczywiście przez mamusie. Ten projekt rodzinnego czytania, to bardzo naturalna forma wspólnej integracji nauczycieli, rodziców i dzieci. Warto czytać dzieciom, gdyż książka źródłem wiedzy jest wszelakiej…

W dniu 11 czerwca, w siedzibie Teatru przy ul. Dużej 9, nastąpiło otwarcie wystawy nagrodzonych prac w 35 Konkursie Plastycznym „Mój Teatr”. Na konkurs nadesłano 644 prace, spośród których 30 najlepszych zostało nagrodzonych. Wśród nagrodzonych znalazły się dzieci z grupy V: Róża Kalwat, Damian Rysiński, Dawid Cichoń, Leon Chudzik i Bartosz Rączkiewicz. Po obejrzeniu wystawy nagrodzonych prac i odbiorze nagród zaproszeni goście obejrzeli pantomimę Opowieść o Piotrusiu i Wilku. WSZYSTKIM SERDECZNIE GRATULUJEMY!

W piątek, 9 czerwca, dzieci z grupy pierwszej spędziły przedpołudnie w Szkole Podstawowej przy ulicy Zimnej. Obejrzały tam inscenizację bajki pt.: „Jaś i Małgosia” przygotowaną i wystawioną przez uczniów z klasy III. Ku zaskoczeniu widzów, losy głównych bohaterów potoczyły się odmiennie od tych, które znamy z książki, wywołując wiele emocji. Nasze przedszkolaki, pełne wrażeń po wizycie w „siódemce” powróciły do przedszkola.

Dnia 08.06.2017r. przedszkolaki z grupy II i IV obejrzały sztukę Marty Guśniowskiej pt. „O Wilku i Czerwonym Kapturku”, nowoczeszna wersja bajki nieco różni się od klasycznej, jednak dzieci znalazły w niej sporo podobieństwa. Spektakl mądry i zabawny, w którym bohaterowie Guśniowskiej (i pozytywni, i negatywni), mimo swych wad, w gruncie rzeczy mają dobre serca i potrafią cieszyć się życiem.

7 czerwca dzieci z grupy pierwszej uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Karczówkowskiej. Podczas spotkania z panią bibliotekarką dowiedziały się, co to jest biblioteka i jak się należy w niej zachowywać. Przedszkolaki wysłuchały również opowiadania pt.: „Kamyczek w bibliotece”. Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowe zakładki do książek.

W miesiącu kwietniu nasza placówka wyszła z inicjatywą projektu dla dzieci i rodziców, przygotowania prac plastycznych na temat: RODZINNY SPACER PO KIELCACH. Rodzicom, którzy odpowiedzieli na nasze hasło, SERDECZNIE DZIĘKUJEMY I GRATULUJEMY CIEKAWYCH POMYSŁÓW!!!

„Dziecko, które czyta, staje się dorosłym, który myśli” W dniu 5 czerwca, w ramach rozwijania zainteresowań czytelniczych, dzieci z grupy V zwiedzały księgarnię TAK CZYTAM przy ul. Sienkiewicza 74. Przedszkolaki wzięły udział w zajęciach prowadzonych przez panią Kasię. Na koniec dzieci zostały obdarowane firmowymi balonikami.

01 czerwca 2017 roku w przedszkolu z okazji Dnia Dziecka odbył się Dzień Sportu. Organizatorem tego dnia był pan Jacek Osman tata Antosi i Bogusi, który przygotował mnóstwo zabaw ruchowych dla naszych przedszkolaków. Były skoki na trampolinie, tory przeszkód oraz różne ćwiczenia gimnastyczne. Ten szczególny dla dzieci dzień, opływał w atrakcje. Po zabawach ruchowych i ćwiczeniach sprawnościowych, w których uczestniczyły dzieci na placu przedszkolnym, przyszedł czas na magię!!! Sympatyczny Clown, który towarzyszył przedszkolakom podczas zabaw na powietrzu, zawitał we wszystkich grupach. Zaprezentował pokaz iluzjonistyczny, a dzieciaki…, z wrażenia otwierały szeroko oczy. To był dzień pełen wrażeń!!! Bardzo dziękujemy panu Jackowi za organizację.

Przedszkolaki z grup II i IV w dniu 30.05.2017 r. wybrały się zwiedzać Jednostkę Ratowniczo - Gaśniczą nr 3 przy ulicy Grunwaldzkiej. Tam dowiedziały się na czym polega praca strażaka i jakim sprzętem posługują się strażacy w akcji.

W poniedziałek 29 czerwca 2017 roku, wszystkie dzieci z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do „ZOO – Leśne Zacisze”, które mieści się w malowniczo położonym terenie otoczonym lasem, w miejscowości Lisów. W piękny, słoneczny dzień dzieci zwiedzały gospodarstwo agroturystyczne, oglądały różne gatunki zwierząt egzotycznych i tych żyjących w Polsce. Po pysznym poczęstunku, wszystkie przedszkolaki bawiły się wspólnie na placu zabaw.

W ten majowy piękny dzień przedszkolaki z grupy pierwszej bawiły się wesoło w ogrodzie przedszkolnym. Zabawa była „przednia”. Na asfalcie powstał wielki motyl starannie pokolorowany przez dzieci a w powietrzu unosiły się mydlane bańki.

Dnia 26.05.2017 r. w DK "Zameczek" ul. Słowackiego 23 w Kielcach rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt.: „ Moja Mama”. Na konkurs wpłynęło dużo prac, dlatego jury miało problem z wybraniem tych najpiękniejszych. Miło nam poinformować, że sześcioro dzieci z naszego przedszkola zostało nagrodzonych. Nagrody zdobyli: I miejsce w konkursie zajęła Izabela Kwaśkiewicz, II miejsce otrzymała Dominika Pacak. Nagrodę fundatora dostała Zofia Wójcik. Wyróżnienie otrzymała Julia Dziura, Marcelina Baran i Jaśmina Wolff. Wszystkim zwycięzcom Serdecznie Gratulujemy!!!

26.05.2017r. w grupie IV odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Dzieci przygotowały piękny występ. Pochwaliły się swoimi umiejętnościami aktorskimi, muzycznymi i tanecznymi. Każdy z przedszkolaków podarował także rodzicom prezent, który wykonał własnoręcznie. Następnie to rodzice musieli się troszkę wykazać - razem z dziećmi tańczyli do piosenki "Hokey Pokey" oraz "Krasnoludek ". Spotkanie zakończyło się pysznym poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

W dniu 24 maja przedszkolaki z grupy II zaprosiły swoje mamy na występ muzyczny oraz warsztaty plastyczne do Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach. W sali wystaw dzieł sztuki zostały zaprezentowane wiersze oraz piosenki z okazji Dnia Matki. Następnie mamy wraz z dziećmi zostały zaproszone na warsztaty plastyczne podczas, których dzieci malowały portret mamy a mama portret dziecka. Początkowo na podstawie wydrukowanego zdjęcia mamy oraz dzieci odrysowywali na kalce kontury postaci a następnie przy pomocy farb kończyli portret nadając mu kształt i kolor. Wśród mam i dzieci panowało duże skupienie. Mamy mogły zaobserwować jak ich dzieci radzą sobie z wycinaniem, odrysowywaniem oraz malowaniem. Jednak najważniejszym celem tego spotkania było wzmocnienie więzi z dzieckiem podczas wspólnego spędzania czasu.

 

Z okazji Dnia Matki dzieci przygotowały uroczystość. Wystawiły przedstawienie teatralne „Dzielny Tomek” na podstawie inscenizacji Janiny Porazińskiej. Śpiewały piosenki po polsku i angielsku. Złożyły mamom życzenia i wręczyły prezenty. Mamy chętnie uczestniczyły w zabawie integracyjnej, a rodzice z trójki grupowej zatroszczyli się o słodki poczęstunek.

24 maja przedszkolaki z grupy pierwszej zaprosiły swoich rodziców, aby piosenką i wierszykiem uczcić Ich święto. Przygotowały również własnoręcznie wykonane prezenty, które wręczyły na koniec spotkania. A potem była wspólna zabawa i pamiątkowe zdjęcie.

W dniu 23 maja dzieci z grupy V wzięły udział w festynie na terenie ZSO nr 17 Specjalnych przy ul. Szkolnej 29. Przedszkolaki brały udział w zawodach sportowych, zabawach oraz w zajęciach prowadzonych przez panią policjantkę. Dzieci miały możliwość utrwalenia zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.

15.05.2017 r. dzieci z grupy II i IV odwiedzili ratownicy medyczni, którzy przyjechali karetką pogotowia pod nasze przedszkole. Głównym organizatorem spotkania był pan Rafał Tutaj - tata Lenki. Dzieci zapoznały się z pracą ratownika medycznego oraz sprzętem medycznym znajdującym się w środku ambulansu. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały wskazówek ratowników dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia. W nagrodę za pilny udział w spotkaniu otrzymały słodką niespodziankę.

W dniu 10 maja został rozstrzygnięty XIV konkurs plastyczny ,, A TO HISTORIA”. Jury oceniło 236 prac w pierwszej grupie wiekowej 5-7 lat. Miło nam poinformować, że pięcioro dzieci z naszego przedszkola zostało nagrodzonych. Nagrody otrzymali: Dawid C., Igor S., Jeremi O., Zuzanna R., Maciej U. Prace wykonane były pod kierunkiem mgr Jolanty Hołowni. GRATULUJEMY!!!

W dniu 28 kwietnia 2017 roku do naszych przedszkolaków przyjechali Panowie ze Straży Pożarnej. Wizyta wzbudziła wśród dzieci ogromne zainteresowanie. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się na czym polega praca strażaków i w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, która nie tylko gasi pożary, ale również jest wzywana do wypadków samochodowych, do skażeń chemicznych i innych zadań. Największe zainteresowanie wzbudził strój strażaka przede wszystkim hełm, dzieci chętnie go przymierzały. Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę. Na zakończenie dzieci podziękowały strażakom, życzyły wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwieństwami losu i podarowały podziękowanie.

27.04.2017 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. W. Gombrowicza w Kielcach odbył się IV Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski. Organizatorami konkursu było Niepubliczne Przedszkole „Nasza Babcia” we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Kielcach. W konkursie wzięło udział wielu przedszkolaków z naszego regionu prezentowane były wiersze z przesłaniem, a tytuł konkursu brzmiał „Wierszyki z morałem”. Reprezentantami naszego przedszkola były Dominka Pacak ,która wykonała wiersz pt. „Zapomniane śniadanie,czyli kłamstwo ma krótkie nogi” D.Strzemińskiej - Więckowiak. Dagmara Więckowska , która wykonała wiersz pt.„Dociekliwa Jola,czyli kto pyta nie błądzi” D.Strzemińskiej - Więckowiak. Z radością informujemy,iż wyróżnienie w konkursie zdobyła Dominka Pacak ,zaś I miejsce Dagmara Więckowska!!! Do konkursu przygotowała dzieci p.Maria Litwinek. SERDECZNIE GRATULUJEMY !!!

 

W dniu 27 kwietnia 2017 roku nasze przedszkole odwiedziła pani policjantka, która przeprowadziły prelekcję na temat bezpieczeństwa. Celem spotkania było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród przedszkolaków. Dzieci zapoznały się z zasadami bezpiecznego poruszania się podczas przechodzenia przez jezdnię oraz zapamiętały ważne numery alarmowe. Pani policjantka uświadomiła dzieciom o konieczności jeżdżenia w fotelikach z zapiętymi pasami,a także o nie zawieraniu znajomości z obcą osobą dorosłą. Dzieci miały możliwość wczuć się w rolę kierowców oraz pieszych i pokazać, jak należy bezpiecznie poruszać się w ruchu drogowym. Na zakończenie spotkania,pani policjantka obdarowała dzieci upominkami w postaci odblasków, a przedszkolaki dziękując za cenne rady wręczyły podziękowanie.

W dniu 24 kwietnia 2017r. w Wojewódzkim Domu Kultury odbył się uroczysty Finał VI edycji Konkursu plastycznego „MOJA RADA NA ODPADA”.Celem Konkursu zorganizowanego przez Straż Miejską w Kielcach, było ukazanie alternatywnych zastosowań surowców wtórnych, ze szczególnym zwrócenie uwagi na rolę segregacji odpadów. Do Konkursu przystąpiło 797 uczniów z terenu miasta Kielce, którzy reprezentowali 5 kategorii konkursowych. Dzieci z placówek wychowania przedszkolnego za zadanie mieli przedstawienie w formie rysunkowej zasad segregacji odpadów na terenie Kielc. Miło nam poinformować, że sześcioro dzieci z naszego przedszkola zostało nagrodzonych. Nagrody zdobyli: Leon Chudzik, Igor Stefańczyk , Dawid Cichoń,Maciej Urbanowicz,Dawid Chudzik oraz Sebastian Gos. Prace były wykonane pod kierunkiem nauczycielek z grupy III i V mgr Marii Litwinek oraz mgr Jolanty Hołowni. GRATULUJEMY !

Dnia 20.04.2017r. przedszkolaki z grupy III i V obejrzały sztukę pt.„Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa” , sztuce, która zaczęła się od... niczego,ponieważ fabuła jej opowiada o stworzeniu świata. Głównymi bohaterami było NIC, Dzika Mrówka, Adam i Ewa. W spektaklu zostały wykorzystane lalki tintamareski (tułowie podpięte do twarzy aktora) oraz ciekawa scenografia i muzyka, gdzie każdej z postaci przyporządkowane były inne instrumenty i dźwięki. Spektakl mądry i zabawny, mówiący w niebanalny sposób o stawaniu się człowiekiem, o przyjaźni i miłości został bardzo pozytywnie odebrany przez dzieci.

Już od kilku dni w grupie pierwszej zagościły symbole Wielkanocnych Świąt. Zrobiło się bardzo kolorowo. Dzieci z wielką radością dekorowały pisanki. Najpierw oklejały je kaszą, malowały i ozdabiały kolorowymi piórkami. Przygotowały też palemki, które wyklejały bibułowymi kulkami, a potem ozdobiły nimi salę. Naszym maluszkom bardzo podobały się zajęcia tym bardziej, że w wyklejaniu palemek przyszły z pomocą Natalka i Blanka -absolwentki naszego przedszkola.

W dniu 06.04.2017r. , jak przystało na " kwiecień , plecień ...", pogoda nie dopisała ale my postanowiliśmy nie poddać się i wyruszyliśmy pieszo do OMPIO , przy ul . Zamkowej 3 , na zajęcia edukacyjne pt. :"Dlaczego Kielce? Legenda o powstaniu Kielc, historia powstania miasta." Dzieci obejrzały ekspozycję prezentująca historię Polski od końca XVIII w. do 1989 r. a także zobaczyły wiele pamiątek z przeszłości . Następnie na tablicy multimedialnej obejrzeliśmy legendę o powstaniu Kielc i dzieci miały za zadanie ułożyć jej treść z przygotowanych elementów. Dzisiejsze zajęcia przedszkolaki na pewno zapamiętają na długo a być może zainspirują je one do samodzielnych poszukiwań i interpretacji.

5 kwietnia przedszkolaki z grupy pierwszej pojechały na wycieczkę do Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. W muzeum obejrzały prezentację multimedialną, z której dowiedziały się, że miś to jedna z najpopularniejszych zabawek. Poznały jego historię i przemiany, jakie przechodził od dnia „narodzin” do czasów współczesnych. Następnie dzieci mogły pokolorować kolorowankę przedstawiającą ulubionego misia ze znanej bajki. Największą atrakcją okazało się jednak zwiedzanie Muzeum a w szczególności obejrzenie wystaw: „Miasto zabawek”, „ Szlagiery z polskich spłódzielni”, „ Zabawajki”, „ Świat modeli” oraz „ Nowe nabytki”. Był również czas na zabawę zabawkami z czasów naszych rodziców i dziadków. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

4 kwietnia odbyły się drugie w tym roku szkolnym, cykliczne zajęcia edukacyjne prowadzone przez funkcjonariuszki ze Straży Miejskiej. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się na co zwrócić szczególną uwagę, aby zabawy w domu były bezpieczne. Przedszkolaki z młodszych grup (I, II) czynnie brały udział w zajęciach natomiast dzieci ze starszych grup (III, IV I V) obejrzały prezentację, następnie rozwiązywały zagadki związane z bezpieczeństwem w domu i na podwórku. Dzieci otrzymały również nagrody od Straży Miejskiej.

W dniu 3 kwietnia dzieci z grupy V wybrały się na wycieczkę pieszą do BWA. Po drodze cieszyły się widokiem przyrody budzącej się do życia. Na zajęciach dzieci wykonały pisanki zainspirowane wybranymi dziełami sztuki. Przedszkolaki rozwijały własną kreatywność i wyobraźnię łącząc sztukę z motywem wielkanocnym. Swoje prace wystawiły w przedszkolu, a następnie zabrały do domu.

30.03.2017r. przedszkolaki z grupy III i IV obejrzały bajkę pt." Opowieść o Piotrusiu i Wilku" , której fabuła oparta jest na słynnej bajce symfonicznej Sergiusza Prokofiewa . Spektakl o marzeniach , wyobraźni i wspomnieniach , które wydają się kruche ,ale to dzięki nim zdobywamy to ,co zdaje się nieosiągalne , jeśli tylko w to uwierzymy. Historia została przedstawiona za pomocą ruchu ( gestu i mimiki) aktorów oraz muzyki , która oddała nastrój i emocje towarzyszące dziejącym się na scenie wydarzeniom. Po spektaklu dzieci spotkały się z aktorem odtwarzającym jedną z ról , który dał im pierwszą lekcję pantomimy . Przedszkolakom spodobała się bajka , ale najwięcej radości dostarczyła im nauka pokazywania swoich emocji za pomocą gestów . W drodze powrotnej odwiedziliśmy Pałac Biskupi oraz Katedrę .

W dniu 30 marca nastąpiło rozwiązanie konkursu plastycznego, promującego Światowy Dzień Wody. Jury oceniło 208 prac dzieci w wieku 5-7 lat. Miło nam poinformować, że czworo dzieci z naszego przedszkola zostało nagrodzonych. Nagrody zdobyli: Dojucki Alan, Stefańczyk Igor, Urbanowicz Maciej i Pietszczyk Łucja. Prace były wykonane pod kierunkiem nauczycielek z grupy III i V mgr Marii Litwinek oraz mgr Jolanty Hołowni. GRATULUJEMY !

Dnia 29.03.2017r. został rozstrzygnięty konkurs w Szkole Podstawowej nr 12 w Kielcach pt:. "Zima lubi dzieci najbardziej na świecie- czyli zdrowo, bezpiecznie, zimowo...". Miło nam poinformować, że I miejsce w naszym przedszkolu zdobyła Milenka Zielińska. Gratulujemy!!!

24 marca w naszej grupie odbyły się zajęcia z panią Katarzyną Rogalą, logopedą opiekującą się naszym przedszkolem. Podczas spotkania dzieci ćwiczyły słuch fonemowy i usprawniały motorykę narządów artykulacyjnych.

W środę 22 marca 2017, przedszkolaki z grupy II gościły w SPOŁEM Zakładzie Piekarniczo-Cukierniczym, mieszczącym się na ul. W Witosa    w Kielcach. Po miłym powitaniu, Pani Kierowniczka piekarni z pracownikiem, oprowadziła nas po hali produkcyjnej, gdzie odbywa się cały proces produkcji pieczywa. Dzieci z zainteresowaniem oglądały wielką halę i znajdujące się w niej urządzenia: dzieże do mieszania ciasta na pieczywo, leje, z których wyrobione ciasto spływa do form i ogromny piec           o wymiarach 60 m kw., piece obrotowe, krajalnice. Dzieci z zaciekawieniem przyglądały się procesowi wypieku różnego gatunku chleba i bułeczek. W hali produkcyjnej unosił się zapach świeżego pieczywa, no i.... , było bardzo gorąco. Na zakończenie dzieci wręczyły drobny upominek na ręce p. Kierowniczki, dziękując za miłą wizytę, a  przedszkolaki w prezencie dostały świeże bułeczki, pączki i dużo ciasteczek. Po powrocie do przedszkola, wcielając się w rolę piekarzy, obejrzały wypieki i, degustowały pyszne ciasteczka po obiedzie.

W dniu 21 marca dzieci z grupy II obchodziły Pierwszy Dzień Wiosny. W tym dniu, aby powitać wiosnę dzieci ubrały się w wiosenne kolory: zielone, żółte oraz fioletowe. Przedszkolaki otrzymały tajemniczy list pożegnalny od Bałwanka oraz zestaw wskazówek jak odnaleźć ukryty list od Pani Wiosny. Wszystkie dzieci chętnie uczestnicy w zabawie szukając wspólnie wskazówek. Następnie podzielone na 3 zespoły układały z puzzli obrazkowych zdjęcia przedstawiające pierwsze oznaki wiosny. Wspólne zabawy zostały zakończone wręczeniem wiosennych kwiatów oraz pochodem w kole z Marzanną.

W dniu 21 marca, dzieci z grupy V, z okazji pierwszego dnia wiosny, przedstawiły dla młodszych koleżanek i kolegów z grupy II teatrzyk na podstawie B.Szurowskiej „Zwiastuny Wiosny”. Przy akompaniamencie utworu „Wiosna” A.Vivaldiego z cyklu „Cztery pory roku”, dzieci improwizowały ruchem radość związaną z nadejściem wiosny.

21 marca przedszkolaki z grupy IV powitały "Panią Wiosnę". W tym dniu przebraliśmy się w kolory wiosny i razem z nową porą roku wesoło bawiliśmy się , rozwiązywaliśmy zagadki , śpiewaliśmy oraz tańczyliśmy z bibułkami do utworu A. Vivaldiego pt. " Cztery pory roku - Wiosna " . Następnie , aby mroźna zima odeszła od nas już na dłużej , pożegnaliśmy "Marzannę" .

Dnia 21 marca dzieci z grupy III zostały zaproszone przez nauczycieli i uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 12 na wspólne witanie wiosny. Obejrzały przedstawienie „Zegnaj zimo , witaj wiosno” wystawione przez uczniów klasy II. Po występach nastąpił czas na popisy wokalne i quizy o wiośnie. Tradycji stało się zadość – wszyscy dobrze się bawili. Zatem –WITAJ WIOSNO!

Od dziś maluszki już wiedzą, że 21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Ten dzień zapamiętają na pewno, jako radosny, bo właśnie rozpoczęła się najpiękniejsza pora roku – WIOSNA. Aby tradycji stało się zadość przedszkolaki z grupy pierwszej - w barwnym korowodzie z kwiatami i Marzanną na czele – przepędziły zimę słowami: „Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno! Ciebie pożegnamy, wiosnę przywitamy”. I przywitały śpiewając piosenki o wiośnie i ciesząc się z jej nadejścia. Na koniec dzieci wykleiły z kolorowego papieru promienne słońca, którymi ozdobiły swoją salę.

„Marzanno, Marzanno!
Ty zimowa panno!
Zimę tu żegnamy –
Ciebie przeganiamy!”
W dniu 20 marca dzieci z grupy V pożegnały zimę śpiewem i tańcem. Marzanna po raz ostatni zagrała swoją rolę w teatrzyku i opuściła naszą salę, by zrobić miejsce wiośnie.

W dniu 14 marca dzieci z grupy V udały się do OMPiO przy ul. Zamkowej 3. Przedszkolaki wzięły udział w zajęciach na temat „Jaki znak twój? – Polskie symbole narodowe”. Dzieci obejrzały wystawę tematyczną dotyczącą historii naszego regionu oraz wzięły aktywny udział w warsztatach plastycznych. Obejrzały też film „Sekrety Wzgórza Zamkowego”. Dowiedziały się, że są trzy najważniejsze symbole narodowe: godło, flaga oraz hymn Polski. Z wykonanych prac w przedszkolu zorganizowana została wystawa.

14 marca dzieci z grupy IV wzięły udział w zajęciach edukacyjnych pt." Ekologia ", w Miejskiej Bibliotece nr 1 przy ul. Karczówkowskiej. Przedszkolaki wykazały się dużym zasobem wiadomości na temat odpowiedzialności i szacunku do przyrody. Dzieci wiedzą , że każdy jest jej cząstką, że do niej należy, więc musi z nią współdziałać, a nie niszczyć. Podczas zajęć zabawiliśmy się w segregowanie śmieci i przedszkolaki miały za zadanie umieścić różne przedmioty w danym pojemniku .Trzeba przyznać , że dobrze sobie z tym poradziły.

W pierwszej części wystawy przedszkolaki zapoznały się z najważniejszymi środowiskami i organizmami, które zamieszkiwały w dewonie obszar odpowiadający dzisiejszym Górom Świętokrzyskim. Specjalnie przygotowane dioramy z modelami dawnych żyjących organizmów wprowadziły nas w świat płytkich lagun, raf i głębokich mórz, które przed 359 milionami lat pokrywały te tereny. Artystyczne wyobrażenie dewońskiego świata podparte jest danymi naukowymi i skamieniałościami stanowiącymi jego zapis kopalny. Mogliśmy się z nimi zapoznać na podstawie plansz, animacji multimedialnych oraz eksponatów geologicznych dostępnych na Antresoli. Podróż do miejsca gdzie nie było jeszcze żadnego człowieka to marzenie wielu z nas . Spełniło się ono dzięki ,,Podróży do wnętrza Ziemi'' Kapsułą 5 D. To było mega wyzwanie dla wielu z nas !!!

Chłopaki dziewczynkom życzenia składają, bo dzisiaj dziewczynki swoje święto mają.

W dniu 8 marca chłopcy z grupy IV , jak co roku, przygotowali dla swoich koleżanek wiele niespodzianek .Postanowili wyręczyć dziewczynki w wielu obowiązkach : byli dyżurnymi i nakrywali do stołów, dyżurowali w łazience a także sprzątali salę po zabawie . Oprócz spraw przyziemnych , było również coś dla "ducha" : super upominki oraz wspólna zabawa i tańce . Dzisiaj dziewczynki miały prawdziwe święto !!!.

8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. Przedszkolaki z grup III postanowiły uczcić to święto. W tym szczególnym dniu męska część przedszkolaków przygotowała dla dziewczynek i pań niespodzianki. Na dziewczęcych buziach uśmiech gościł przez cały dzień. Wszystkie kobietki (te małe i duże) dziękują chłopcom za piękne życzenia.

To już drugi rok świętowania Dnia Kobiet, a właściwie Dnia Dziewczynek w naszej grupie. Chłopcy, w tym dniu, z uśmiechem na ustach wręczyli koleżankom z grupy upominki. A dziewczynki, w podziękowaniu, obdarowały swoich kolegów prezentami. Było dużo radości, i trochę słodkości. Wszystkie dzieci były zadowolone, bo któż nie lubi prezentów!!! :)

Ten dzień okazał się dla naszych dzieci bardzo radosny. Najpierw były super upominki a potem chłopcy zaprosili dziewczynki do wspólnego tańca przy wesołych piosenkach. Na koniec wszyscy razem przystąpiliśmy do wykonywania z papieru wiosennych, kolorowych kwiatów, które potem ozdobiły naszą salę.

„Idzie, idzie bajka w świat,
w czarodziejskiej szacie.
Przyjrzyjcie się dobrze –
może ją poznacie...”
Magia teatru wciągnęła dzieci. Wszystkie brały udział w improwizowanym przedstawieniu z wykorzystaniem własnych pacynek i kukiełek. Publiczność miała wiele radości i okazji do nagradzania występów brawami.

Dzieci z grupy III wybrały się z wizytą do Ośrodka Myśli Patriotycznej iObywatelskiej mieszczącego się przy ul. Zamkowej 3 na lekcję historii „Dlaczego Kielce? Legenda o powstaniu Kielc, historia powstania miasta”. Ponadto zwiedziły wystawę, na której prezentowane są pamiątki związane z powstaniami: kościuszkowskim i styczniowym, zesłaniami na Syberię, latami I i II wojny światowej, okresem II Rzeczypospolitej oraz latami powojennymi.

Niestety nie znaleźliśmy jeszcze śladów "Pani Wiosny", a jedynie kaczki wygrzewające się na brzegu w cieple marcowego słońca. Pogoda nam dopisała i było już przyjemnie spacerować po Kieleckim Parku. Odwiedziliśmy nasze stałe miejsca ale najwięcej czasu spędziliśmy z zaprzyjaźnionymi kaczkami.

W dniu 3 marca , podczas Lekcji Designu pt. " Wzory z natury , czyli świat roślin i zwierząt w designie" , dzieci z grupy IV poznały dziedzictwo kulturowe zawierające różnorodne formy użytkowe i rozwiązania przestrzeni wspólnej. Nauczyły się zwracać uwagę na estetykę swojego środowiska, praktyczność zastosowań oraz jakość wykonania. Niezbędną teorię dzieci zdobyły podczas projekcji multimedialnej .Następnie zamieniły się w projektantów i pod okiem profesjonalnych pań instruktorek wykonały jedną z form użytkowych - krzesło . W ten sposób poznały warsztat pracy projektanta

Dzieci z grupy IV 22 lutego 2017 r. wybrały się do biblioteki na zajęcia związane z niedawno obchodzonym dniem kota. Wysłuchały informacji zgromadzonych w książkach oraz prezentacji przygotwanej na temat różnych ras kotów. Następnie miały możliwość wylosowania z tajemniczego kapelusza różnych części, z których miało powstać zwierzątko. Dla naszych przedszkolaków nie było to wcale trudne , bez problemu ułożyły postać kota. Po wykonanym zadaniu odbyła się gimnastyka wraz z przyniesionymi przez dzieci pluszowymi kotami. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy. Przy ostanim zadaniu dzieci musiały podzielić się na trzy drużyny, każda grupa dostała puzzle, które bardzo szybko ułożyła. W nagrodę Pani z biblioteki wręczyła przedszkolakom zakładki do książek i zaprosiła do odwiedzania biblioteki oraz wypożyczania książek.

Dziś po raz pierwszy obchodziliśmy w grupie pierwszej Walentynki. Z tej okazji naszą salę wypełniły symbole Święta Zakochanych. Dzieci wspólnie ze swoją panią wykleiły kolorowymi kwiatkami wielkie, czerwone serce, które również ozdobiło naszą salę. Potem była wspólna zabawa i pamiątkowe zdjęcia.

W dniu Walentynek wszyscy ubraliśmy się w czerwonych barwach . Po wejściu do sali, pani znalazła list od Św. Walentego oraz pudełko wypełnione serduszkami z piernika . Było sporo zabawy , konkursy i tańce . Na koniec , wszyscy zrobili sobie pamiątkową „ fotkę" ze swoją koleżanką lub kolegą . Dzieci , w tym dniu , nie zapomniały również o swoich rodzicach . Specjalnie dla nich , wykonały serca z dedykacją : „Kocham Was".

Pod takim hasłem w grupie pierwszej realizujemy program zajęć ruchowych dla przedszkolaków. Pogoda nie sprzyja wyjściom na przedszkolne podwórko, bo mróz szczypie i wszyscy przestrzegają przed smogiem, więc bawimy się w naszej sali a zajęciom ruchowym towarzyszą wielkie emocje.

Podczas zabaw w ogrodzie "Strażnicy Przyrody " z grupy IV dokarmiają ptaki .

WYPRAWA POLARNA NA BIEGUN PÓŁNOCNY .
Przedszkolaki z grupy IV wybrały się na Biegun Północny. Tam spotkały : morsa , pingwina , fokę , niedźwiedzia polarnego i dowiedziały się dużo ciekawostek na temat ich życia . Podczas zabawy z wykorzystaniem programu edukacyjnego „Świat przyrody", dzieci rozpoznawały zwierzęta żyjące na dalekiej północy . Wyprawa udała się , bo okazało się , że przedszkolaki świetnie znają napotkanych mieszkańców tej lodowej krainy .

NA TO PYTANIE POSTANOWIŁY ODPOWIEDZIEĆ PRZEDSZKOLAKI Z GR.IV.
Dzieci z grupy IV zajęły się pracą badawczą i określały stany skupienia wody .Następnie dotykały śnieg i określały jego cechy : jest biały, delikatny, puszysty, składa się z wielu gwiazdek śniegowych, jest zimny, daje się zgniatać i wtedy jest ciężki, topi się pod wpływem ciepła rąk, zmienia się w wodę. Następnie mali badacze oglądali śnieg i wodę przez szkło powiększa-jące oraz mi­kroskop. Dzieci doszły do wniosku, że woda powstała po roztopieniu się śniegu i lodu jest mętna, zanieczyszczona. Choć śnieg i lód wydają się czyste, w istocie takie nie są i nie należy ich jeść ani lizać.

Przedszkolaki z GR. IV postanowiły wyruszyć do - „Królestwa Pani Zimy". Jak przystało na „Strażników przyrody" , przyniosły pokarm dla swoich przyjaciół z przedszkolnego ogrodu - ptaszków. Szukały śladów Pani Zimy a także podziwiały piękno przyrody w zimowej scenerii . Następnie bawiły się w wyścigi saneczkowe , chodziły śladami swojej pani oraz rzucały do celu śnieżkami i lepiły bałwana . Po powrocie do przedszkola stwierdziły , że mimo , iż zima jest mroźna , to jednak bardzo lubią tę porę roku .

Dzieci z gr. IV wybrały się do Pałacu Królowej Zimy . Nie łatwo jednak było zdobyć przychylność mroźnej i groźnej pory roku , która przygotowała dla dzieci specjalne zadania . Przedszkolaki pytały : „Na rozkaz Pani Zimy co uczynimy?" i za nim dotarły do zamku musiały pokazać , że : potrafią jeździć na nartach z gazety , zbierały płatki śniegu , którymi sypnęła królowa oraz podrzucały balony .Szczególnie wiele radości miały przy zabawie w „kalambury" , gdzie zagadki rysunkowe zadawał kolega z grupy , Bartek , a dzieci zbierały lodowe punkty .Przy projektowaniu i budowaniu zamku dla Pani Zimy dzieci wykazały się jak zwykle dużą inwencją twórczą.

31 stycznia grupa pierwsza gościła młodych artystów ze Szkoły Muzycznej I Stopnia przy ZDZ w Kielcach. Goście - pod kierunkiem pani Beaty Misztal – zaprezentowali dzieciom arcydzieła muzyki klasycznej. Ten piękny koncert był również okazją do wspólnego kolędowania przy akompaniamencie skrzypiec. Występ uczennic Szkoły Muzycznej bardzo spodobał się naszym przedszkolakom, którzy nie szczędzili braw dla młodych artystek. Inicjatorką i organizatorem spotkania była Pani Renata Pawełkiewicz – mama Bruna z grupy pierwszej, której serdecznie dziękujemy.

W dniu 30 stycznia dzieci z grupy V zwiedzały przedszkolną kuchnię – przyglądały się pracy kucharek, zwróciły uwagę na ich strój oraz na wyposażenie kuchni. Zobaczyły jak gotuje się zupę i przyrządza surówkę na dzisiejszy obiad. Przypomniały zasadę „JEDZ OWOCE I WARZYWA – BĘDZIESZ ZDROWY TAK JAK RYBA”.

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w dniu 26 stycznia odwiedziła naszą grupę mama Mariusza i przeczytała jedną z „zaczarowanych baśni” pt. „Mała Syrenka”. Przedszkolaki zebrane w kąciku książki z zainteresowaniem słuchały i oglądały przygody małej bohaterki.

Długo czekaliśmy. Od wielu dni stroje księżniczek, minionków, policjantów i rycerzy wisiały w domach, gotowe aby wreszcie je założyć. Dziś nadszedł ten dzień kiedy wszyscy razem spotkaliśmy się na wspólnej zabawie. Nasze Panie postarały się o piękne dekoracje i o dobrą zabawę. Muzyka sama porywała do tańca i szkoda tylko, że następny bal karnawałowy będzie dopiero za rok.

Dnia 24stycznia Dzień Babci i Dziadka świętowaliśmy w grupie III. Dzieci zaprezentowały wierszyki, piosenki i tańce oraz popisały się świetną grą aktorską w zabawnym przedstawieniu pt. "Bajkowy kogel mogel". Na koniec wręczyły okolicznościowe laurki.

Tego dnia licznie stawili się w przedszkolu nasi seniorzy. Wnuczki i wnukowie, przebrani w ciekawe stroje, wspaniale zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie i wokalno–taneczne. Była radość i łzy wzruszenia. Punktem kulminacyjnym spotkania była wspólna zabawa oraz wręczenie upominków przygotowanych przez dzieci.

20 stycznia nasze przedszkole gościło aktorów z Teatru „Blaszany bębenek”, którzy przedstawili spektakl pt.: „Pinokio”. „Pinokio” to znana i bardzo przez dzieci lubiana bajka o drewnianym pajacu, który zaczyna odczuwać ludzkie emocje, a także musi stanąć przed wieloma wyborami. W spektaklu można było usłyszeć również autorskie utwory zaśpiewane na żywo, oraz zobaczyć zmieniającą się oryginalną scenografię.

Nasza najmłodsza grupa wie już, czym jest Biblioteka. 19 stycznia dzieci z grupy I odwiedziła pani Małgorzata z Miejskiej Biblioteki Publicznej. W ramach odbytego spotkania opowiedziała dzieciom, czym zajmuje się bibliotekarz oraz po co istnieją Biblioteki. Przedszkolaki dowiedziały się, że aby przeczytać książkę niekoniecznie trzeba ją kupić w księgarni. Podczas spotkania pani Małgosia przeczytała dzieciom opowiadanie pt.: „Nie ma jak w przedszkolu”.

Dziś w przedszkolu (18.01.2017) była uroczystość – wielka gratka,
bo dzieci z grupy V obchodziły Dzień Babci i Dziadka.
Goście dopisali, program artystyczny oglądali,
prezenty własnoręcznie przez dzieci zrobione otrzymali
                              i wspólnie z wnukami wesoło tańcowali!
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA PRZYBYCIE I MIŁO SPĘDZONY CZAS!

Trochę wcześniej, bo już 18 stycznia maluszki z grupy I-szej zaprosiły swoje Babcie i Dziadków na uroczyste spotkanie z okazji nadchodzącego Ich święta. Z tej okazji dzieci przygotowały krótki program artystyczny z wierszykami i piosenkami. Były też własnoręcznie wykonane upominki a potem wspólna zabawa i słodki poczęstunek.

21 XII zawitała Zima. Dzieci - „śniegowe gwiazdeczki”, ubrane na niebiesko, przywitały Zimę wierszem, piosenką i tańcem. Pani Zima przypomniała o zasadach bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie. Nasz gość zamieszkał w kąciku przyrody.

W dniu 14 grudnia dzieci z grupy V odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną, Filię nr 1 przy ul. Karczówkowskiej 20. Pani bibliotekarka przybliżyła przedszkolakom zasady korzystania z księgozbioru. Dzieci posłuchały opowiadania o kamyczku i same mogły wybrać sobie książeczki do oglądania. Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowe zakładki do książek, a Leon wypożyczył „Zaczarowane Baśnie, w których zdarzyło się wszystko” do czytania w przedszkolu.

W dniu 12.12.2016 r., dzieci z grupy II oraz V , wybrały się do kina "Moskwa" na seans filmowy pt. "Wilk w owczej skórze". Dzieci ogromnie przeżywały to wydarzenie, dla niejednego przedszkolaka była to pierwsza wizyta w kinie. Pełne emocji , z wielkim zainteresowaniem obejrzały film, który okazał się komediową animacją, mogącą zaspokoić wilczy apetyt na przygodę każdego widza! Wspaniały film swoją fabułą i akcją przeniósł dzieci w niesamowite miejsca, gdzie przyjaźń i dobro zwycięża.      W drodze powrotnej nie cichły rozmowy, podczas których dzieci dzieliły się swoimi pozytywnymi wrażeniami.

12 grudnia odwiedzili nas uczniowie klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej nr 12 wraz z wychowawczynią, panią Ireną Durak. Przedszkolaki obejrzały świąteczny program artystyczny przygotowany przez gości, a potem było wspólne śpiewanie kolęd.

W dniu 9 grudnia nastąpiło rozwiązanie konkursu plastycznego „Moje marzenia”. Jury oceniło 401 prac dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Miło nam poinformować, że siedmioro dzieci z naszego przedszkola zostało nagrodzonych. Pierwsze miejsce zajęły Lena Tutaj i Maja Kulik, drugie miejsce Bartłomiej Łaszcz, trzecie Dawid Cichoń, a wyróżnienia Katarzyna Frejlich, Franciszek Kobiec i Bartosz Rączkiewicz. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy. Prace były wykonane pod kierunkiem nauczycielek z grup III, IV i V: mgr Agnieszki Rokickiej, mgr Beaty Stefańczyk, mgr Marii Litwinek, mgr Iwony Bzowskiej, mgr Ewy Kobryn, mgr Jolanty Hołowni.

Sypnęło śniegiem, nastał mróz, przedszkolaki z grupy V postanowiły zatroszczyć się o swoich skrzydlatych przyjaciół. Dzieci zawiesiły smakołyki dla ptaków na drzewie i korzystając z ładnej pogody poszukiwały śladów na śniegu. Następnie z okna przedszkola dzieci obserwowały pierwszych gości w ptasiej stołówce.

Za oknem śnieg i mróz a w grupie pierwszej ciepło i nastrojowo. Przez ostatnie dni nasze maluszki z wielkim zapałem ozdabiały styropianowe aniołki, które potem zabiorą do domu i zawieszą na „swojej” choince. Wiele emocji wywołało również ubieranie przedszkolnej choinki do którego dzieci przystąpiły z zapałem i radością. W naszej grupie zrobiło się teraz jeszcze bardziej nastrojowo i przytulnie bo przecież święta tuż, tuż…

6 grudnia, jak co roku, odwiedził nas Święty Mikołaj. Długo oczekiwanego gościa przedszkolaki powitały pięknym wierszem oraz piosenką. Następnie, po odpytaniu przedszkolaków i sprawdzeniu ich wiedzy, Mikołaj czarodziejskim ołówkiem pasował dzieci pierwszoroczne na "prawdziwych przedszkolaków". Każde dziecko miało także możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia z tym dostojnym gościem. Na zakończenie pobytu w naszej sali Mikołaj wręczył dzieciom worek z pięknymi prezentami. Zabawy było co niemiara, kiedy to dzieci same wyciągały prezenty z ogromnego worka a następnie wspólnie montowały je. Oprócz prezentów dla całej grupy, każde dziecko od Mikołaja otrzymało również paczkę indywidualną.

W dniu 6 grudnia 2016 dzieci z grupy V odwiedził św. Mikołaj. Dzieci długo wyczekiwały na miłego gościa. Przywitały go specjalnie przygotowaną piosenką i wierszem. Sala została przystrojona własnoręcznie wykonanymi portretami Mikołaja. Zabawa przy muzyce wszystkim sprawiła radość. Mikołaj pozował z dziećmi do pamiątkowego zdjęcia, a na koniec wręczył przedszkolakom upragnione prezenty.

6 grudnia - jak co roku - nasze przedszkole odwiedził Mikołaj przynosząc wielki wór prezentów. Dzieci z niecierpliwością czekały na jego przyjście a kiedy już się pojawił wszystkie przedszkolaki z grupy pierwszej zaśpiewały piosenkę przygotowaną specjalne na jego powitanie . Potem były prezenty i wspólne zdjęcia . Ten dzień na pewno długo pozostanie w pamięci naszych dzieci.

W dniu 25.11.2016r. przedszkolaki z grupy II uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  Misiem. Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia przyniesionych pluszaków. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy z maskotkami. Poznały historię święta, wysłuchały opowiadania "O starym zielonym misiu", bawiły się przy piosenkach: "Stary niedźwiedź”,  "Miś różowy". Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.

W dniu 29.11.2016r., dzieci z IV grupy wzięły udział w III Festiwalu Piosenki Przyrodniczej pt. "Zielono mi", zorganizowanym przez Ligę Ochrony Przyrody w Kielcach.W festiwalu brało udział 21 przedszkoli z wielu gmin województwa świętokrzyskiego. Przedszkolne Koło LOP reprezentowały : Nadia Łagan, Iza Kwaśkiewicz, Milena Zielińska - śpiew oraz Julia Dziura, Amelia Węgierek, Lena Tutaj, Magda Wróbel, Liliana Kubicka, Iga Śpiechowicz - taniec. Nasze przedszkolaki z grupy IV zdobyły uznanie publiczności oraz Jury, które przyznało im wysokie miejsce w I grupie najwyżej nagrodzonych laureatów konkursu.

25 listopada , w tym pięknym dniu, bo w końcu to Dzień Pluszowego Misia, przedszkolaki miały szansę przynieść swojego misia, opowiedzieć o nim na forum grupy. Za co go lubią, skąd go mają, jak się nazywa i ... co tylko chcą. Spędziły ze swoimi ulubionymi pluszakami cały dzień , bawiły się z nimi a także w rytmach muzyki dyskotekowej zaprosiły je do wspólnego tańca.

W dniu 25.XI dzieci z grupy V zaprosiły do przedszkola swoje misie. Miś Uszatek – bohater opowiadań patrona naszego przedszkola – witał wszystkie przybyłe misie. Z okazji Dnia Pluszowego Misia dzieci wesoło bawiły się ze swoimi pluszakami, huśtały je, tańczyły z nimi, woziły wózeczkiem i śpiewały dla nich piosenki. Przy okazji dzieci utrwaliły zasady jak dbać o swoje zabawki.

25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji przedszkolaki z grupy pierwszej przyniosły do przedszkola swoje ulubione pluszaki. Małe, duże, szare i kolorowe misie towarzyszyły dziś dzieciom w zabawie. Dzień Pluszowego Misia stał się również okazją do poznania przez dzieci bajek, filmów i opowiadań, w których bohaterami są misie.

W dniu 22 listopada ,w Szkole Podstawowej w Cedzynie k/Kielc odbył się Turniej Wiedzy Przyrodniczej dla Przedszkolaków pt.: " Przyroda w czterech porach roku", którego organizatorem była Liga Ochrony Przyrody w Kielcach oraz Szkoła Podstawowa w Cedzynie. Nasze przedszkole reprezentowała 3- osobowa drużyna z grupy IV , w składzie: Milena Zielińska , Magdalena Wróbel, Izabela Kwaśkiewicz . W czasie trwania konkursu dzieci rozwiązywały różnorodne zadania związane z tematyką dotyczącą czterech pór roku w przyrodzie . Dziewczynki zdobyły maksymalną liczbę punktów , za co otrzymały nagrody rzeczowe.

23 listopada naszych przedszkolaków z grupy pierwszej odwiedzili starsi koledzy ze Szkoły Podstawowej nr 7. W ramach wizyty przedstawili oni ciekawą i humorystyczną inscenizację na temat konieczności dbania o zęby i piękny uśmiech. Była też wspólna zabawa i pamiątkowe upominki. Dla większości dzieci z zaprzyjaźnionej szkoły była to także okazja do odwiedzenia „ starych katów’.

22 listopada dzieci z grupy trzeciej uczestniczyły w lekcji „ ARCHEO”, podczas której dowiedziały się, jakie tajemnice kryje ziemia, co to jest archeologia i jak wygląda praca archeologa. Były to zajęcia praktyczne a za miejsce poszukiwań śladów historii posłużyła im piaskownica.

15 listopada IV grupa wybrała się do Biblioteki Osiedlowej przy ul. Mielczarskiego. Niektóre dzieci już odwiedzają bibliotekę z rodzicami, ale dla większości było to nowe doświadczenie. Dzieci zobaczyły mnóstwo książek poukładanych na półkach, które można wypożyczyć, czytelnię oraz dwa stanowiska z komputerami, z których można na miejscu skorzystać. Przedszkolaki wzięły udział w lekcji bibliotecznej a także wysłuchały opowiadania o żółwiu Franklinie, przeczytanego przez panią bibliotekarkę. Dowiedziały się, jak należy korzystać z książek oraz co można zrobić gdy książka się zniszczy. Następnie miały możliwość obejrzenia niektórych pozycji przeznaczonych dla dzieci, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Na zakończenie wizyty w bibliotece wspólnie wypożyczyliśmy trzy książki do codziennego czytania po obiedzie. Po przyjściu do przedszkola dzieci postanowiły wymyślić własną opowieść. Fantazja dzieci jak zwykle nie zawiodła i wymyślały różne przygody zwierzątek, zabawek, roślin oraz własne. Następnie każdy swoją książeczką pochwalił się do rodziców. A na nasze poobiednie czytanie dzieci nie mogły się już doczekać.

W poniedziałek 14 listopada br. w Kinie Moskwa w Kielcach odbył się uroczysty finał konkursu plastycznego zorganizowanego przez Komendę Straży Miejskiej w Kielcach pod hasłem „Jestem bezpieczny na drodze”. Wyróżnienia specjalne otrzymali: Małgorzata Gręda, Zuzanna Zgutko, Lilianna Kubicka, Nadia Konieczny, Igor Stefańczyk, Dagmara Więckowska oraz Jaśmina Wolff. Na podium znalazł się Jakub Syska, który zajął III miejsce w swojej kategorii wiekowej. Gratulujemy!

16 listopada to uroczysty dzień dla dzieci z grupy pierwszej. Ślubowały, aby stać się prawdziwymi przedszkolakami. Była to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Pomimo ogromnego przeżycia dzieci trzymały się dzielnie. Z radością recytowały wierszyki i śpiewały piosenki a potem złożyły uroczystą przysięgę. Następnie Pani Dyrektor za pomocą „ czarodziejskiego ołówka” dokonała pasowania na przedszkolaka. A panie wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy oraz „rożki obfitości”. Na zakończenie uroczystości był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Na pewno ten dzień na długo pozostanie w pamięci naszych dzieci jak i ich rodziców.

W dniu 14 listopada dzieci z grupy V odwiedziła babcia Oskara – właścicielka psa Tofika rasy pinczer karłowaty. Pani Ania opowiedziała dzieciom czym się charakteryzuje ta rasa, czym należy go karmić, jak dbać o czystość, kiedy i ile razy wyprowadzać go na spacer, a także zwróciła uwagę na bezpieczne zachowanie dzieci względem nieznajomych psów. Dzieciom Tofik bardzo się spodobał i zrobiły z nim pamiątkowe zdjęcia.

W listopadzie dzieci z grupy III odwiedziły ZSZ nr 29 przy ul. Zimnej . Przedszkolaki zwiedziły sale lekcyjne , szkolne korytarze i świetlicę. Miały też okazję uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych przygotowanych przez uczniów klas młodszych .

W dniu 10 listopada dzieci z grupy V zapoznały się z pracą stomatologa. Dzieci wiedzą dlaczego trzeba dbać o zęby i co wpływa na ich zdrowy rozwój. Wspólnie wykonały ćwiczenia usprawniające mięśnie szczęki i języka oraz poznały prawidłowy sposób mycia zębów. Opowiadały również o swoich przyborach do higieny jamy ustnej, a następnie obejrzały pokaz mycia zębów.

W dniu 9 listopada dzieci z grup III i V udały się na spektakl do TLiA „Kubuś” pod tytułem „Super Piotruś Pan”. To opowieść o przyjaźni, której bohaterem jest chłopiec, co nie chce dorosnąć. Prowadzi on beztroskie życie na wyspie Nibylandii. Pewnego razu poznaje Wendy i ... Jest to przedstawienie barwne z szybkimi zwrotami akcji oraz efektami specjalnymi. Dzieci nagrodziły tę sztukę gromkimi brawami, a w przedszkolu przelały swe wrażenia na papier, biorąc udział w XXXV konkursie plastycznym „Mój Teatr”.

W zimny listopadowy poranek przedszkolaki z gr IV wybrały się na warsztaty edukacyjne pt. „Ekodzieciaki – edukacja od najmłodszych lat”. Tematy jakie były poruszane to: „Woda siły doda”, „Szanuj zieleń”, „Poznaj siebie”. Dzieci przeprowadzały podstawowe eksperymenty naukowe oraz analizowały poszczególne elementy środowiska naturalnego tj. dowiedziały się: jakie są stany skupienia wody, jaka woda jest zdrowa, badały odczyn wody, segregowały śmieci. Rozpoznawały za pomocą zmysłów: wzroku, słuchu , smaku , węchu oraz dotyku i na własnej skórze mogły przekonać się, że dla dobrego poznania człowiekowi potrzebne są wszystkie te zmysły razem. Grupa bardzo aktywnie uczestniczyła w zajęciach wykazując się dużym zasobem wiadomości. Przedszkolaki otrzymały pochwały oraz upominki od pani prowadzącej zajęcia

4 listopada odbyły się pierwsze w tym roku, cykliczne zajęcia edukacyjne prowadzone przez funkcjonariuszki ze Straży Miejskiej. Celem zajęć dla dzieci młodszych ( z grupy 1 i 2) było zapoznanie z zadaniami Straży Miejskiej i innych służb ratunkowych a dzieci starsze (grupa 3, 4 i 5) dowiedziały się na co zwrócić szczególną uwagę podczas zabaw w domu aby były one bezpieczne.

W dniu 28 października, w związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych, przedszkolaki z gr. IV nie zapomniały o Pomniku upamiętniającym bojowników Polski Podziemnej rozstrzelanych przez hitlerowców w 1943r. Tradycyjnie odwiedziliśmy to Miejsce Pamięci i zapaliliśmy znicze oraz chwilą ciszy oddaliśmy hołd pomordowanym.

29. października dzieci z grupy IV w ramach zajęć z języka angielskiego zapoznały się z tradycją obchodów Halloween. Przedszkolaki mogły zaprezentować swoje "straszne" stroje podczas pokazu mody, a potem wesoło bawiły się przy muzyce.

Z inicjatywy dzieci zorganizowaliśmy własne "Halloween" w dniu 28 października 2016r. Przedszkolaki zaprezentowały swoje stroje oraz  wzięły udział we wspólnej zabawie przy muzyce. Ponadto ozdabiały według własnych pomysłów szablony dyni. Oczywiście dekoracje były "straszne". Krótko mówiąc: zabawa była super!!!

W dniu 24 października 2016 r. dzieci z grupy II wybrały się  pod Pomnik Bojowników przy ul. Urzędniczej, gdzie postawiły przyniesione przez siebie znicze. W ten sposób upamiętniły poległych Polaków.

W dniu 6 października dzieci z grupy V wybrały się na wycieczkę do warzywniaka „Cytrusek” przy ul. Mielczarskiego 71. Dzieci dobrze znają hasło „Jedz owoce i warzywa – będziesz zdrowy, tak jak ryba!”. Przedszkolaki zapoznały się z wyposażeniem sklepu i asortymentem. Po wspólnej naradzie postanowiły kupić jabłko, gruszkę oraz banana, a w przedszkolu z przyjemnością smakowały zakupione przez siebie owoce.

Dzieci z grupy pierwszej miały dziś nie lada frajdę. Uczestniczyły bowiem w wydrążaniu i wycinaniu otworów w gigantycznej, 40 kg dyni która ma teraz stać się ozdobą sali i symbolem modnego w Polsce od kilkunastu lat święta Halloween. Przy tej okazji dzieci mogły zobaczyć jak wygląda dynia w środku i wybrać z jej wnętrza nasiona, które potem przygotowały do suszenia i wysiania w przyprzedszkolnym ogródku. Może w przyszłym roku uda im się wyhodować „własne” dynie.

W dniu 20 października 2016r. przedszkolaki wybrały się na spektakl pt. „Kopciuszek”. Dla większości była to pierwsza wizyta w teatrze. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem obejrzały całe przedstawienie. Ciekawe kostiumy aktorów i znakomita charakteryzacja sprawiły, że dzieci przeniosły się do świata bajki. Spontaniczne oklaski dzieci po zakończonej sztuce utwierdziły nas w przekonaniu, że przedstawienie podobało się przedszkolakom. Spektakl dostarczył wielu pozytywnych wrażeń, wywołał uśmiech na buziach dzieci i zachęcił wszystkich do kolejnych spotkań z teatrem.

Dzień Chłopaka grupa IV spędziła w Manufakturze Słodyczy "Magia Karmelu" przy ul. Mickiewicza w Kielcach. Dzieci mogły na własne oczy zobaczyć jak bez użycia maszyn powstają karmelowe lizaki i cukierki. Po pokazie każdy zrobił własnego lizaka i otrzymał dyplom Małego Karmelarza. Po drodze przedszkolaki miały szansę zobaczyć pomnik Armii Krajowej "Jodła" na Skwerze Żeromskiego.

W dniu 27.09.2016r. grupa IV wybrała się do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym. Dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych pt. „Jaki znak twój? Polskie symbole narodowe”. W przestronnych salach OMPiO dzieci obejrzały multimedialną wystawę prezentującą dokonania naszych poprzedników, historię miasta i regionu od powstania kościuszkowskiego po okres PRL. Oświetlenie i scenografia oddają klimat czasów przeszłych, ułatwiają spotkanie z historią, pomagają ją zinterpretować i zrozumieć. Po obejrzeniu wystawy dzieci wzięły udział w warsztatach, podczas których wykonały flagę oraz godło Polski. Podczas powrotu do przedszkola, tradycyjnie odwiedziliśmy nasz kielecki Park Miejski.

DZIEWCZYNKI CHŁOPAKOM ŻYCZENIA SKŁADAJĄ, BO DZIŚ WSZYSCY CHŁOPCY SWOJE ŚWIĘTO MAJĄ

Wrześniowa pogoda sprzyjała codziennym spacerom i zabawom w ogrodzie przedszkolnym. Naszym maluszkom najwięcej radości sprawiała zabawa na zjeżdżalni.

30 września w grupie pierwszej było bardzo wesoło. Dziewczynki pamiętały, że to właśnie w tym dniu jest Dzień Chłopaka. Z tej okazji wręczyły chłopcom małe upominki. Potem była wspólna zabawa przy piosenkach Smerfów.

30 września odbyła się mała uroczystość w naszej grupie z okazji Dnia Chłopaka. W tym dniu dziewczynki wręczyły chłopcom upominki, złożyły życzenia oraz zaprosiły do wspólnej zabawy. Dodatkowo dziewczynki otrzymały symboliczne upominki.

W dniu 27 września dzieci z grup III i V brały udział w spektaklu teatralnym „O Wilku i Czerwonym Kapturku”. Aktorzy witali dzieci już w bajkowym foyer. Sztuka Marty Guśniowskej była wesoła pełna zwrotów akcji, co dzieciom bardzo przypadło do gustu, tym bardziej, że na koniec mogły aktywnie w niej uczestniczyć.

19.09.2016r. dzieci z grupy IV wybrały się na wycieczkę na skrzyżowanie, gdzie uczyły się bezpiecznie przechodzić przez ulicę. Robiły to pod czujnym okiem nauczycielek. Przedszkolaki utrwaliły wiedzę dotyczącą bezpiecznego poruszania się po chodnikach i drogach . Teraz już wiedzą jak i gdzie przechodzić przez ulicę i co nam mówią wybrane znaki drogowe.

23 września 2016r. w grupie IV, zgodnie z tradycją odbyła się impreza "Powitanie Jesieni" oraz „Dzień Przedszkolaka”. Pani Jesień, która dzisiaj zaczęła swoje panowanie, weszła do sali z wielkim koszem pełnym darów: jabłek, orzechów, kasztanów… oraz pędzlem, którym zaczęła już malować świat na jesienne barwy. Pani Jesień przypomniała dzieciom wiadomości o porze roku, która przeminęła oraz tej, która będzie panowała przez następne miesiące, czyli Jesieni.. Poprosiła, aby tanecznym krokiem w rytm muzyki przekroczyły bramę do jej królestwa i wręczała dzieciom medal „Super przedszkolaka”. Bawiliśmy się w kole do piosenek: "Urodziny Marchewki" i "Tańcząca wiewióreczka", dzieci rozwiązały szereg zagadek utrwalających wiadomości o jesieni. Na koniec zajęć wykonaliśmy wspólnie piękny portret Pani Jesieni.

Kasztany, szyszki i wiele innych darów jesieni można było podziwiać w grupie pierwszej podczas zajęć związanych z nadejściem najbardziej kolorowej pory roku. Była to również okazja do zabawy przy wesołej piosence o spadających liściach oraz rozmowy o darach jesieni.

23 września do przedszkolaków z grupy V zawitała Pani Jesień. Dzieci ubrane w jesienne kolory przywitały gościa śpiewem, grą na instrumentach muzycznych oraz tańcem. W prezencie jesień pozostawiła dary, które przyozdobiły kącik przyrody.

Dnia 20 września odwiedziły nasze przedszkole dzieci z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 12. Uczniowie przedstawili humorystyczne scenki, które bardzo spodobały się przedszkolakom. Goście nie zapomnieli również o drobnych upominkach w formie pamiątkowych medali.

20 września 2016 r w grupie „średniaków” odbył się Pokaz Mody zorganizowany w ramach obchodów Dnia Przedszkolaka. Dzieci demonstrowały stroje przygotowane specjalnie na te okazję w sposób profesjonalny - odważnie i z wdziękiem, za co zostały nagrodzone gromkimi brawami kolegów oraz drobnymi upominkami. Po pokazie przedszkolaki wzięły udział w tańcach w rytmach disco. To była świetna zabawa.

Z okazji Dnia Przedszkolaka dzieci z grupy V wybrały się na wycieczkę do bawialni JULIA przy ul. Opielińskiej 18 w Kielcach. Dzieci korzystały z wielu atrakcji: tor przeszkód, baseny z piłkami, trampolina, huśtawki, piłkarzyki, itp.. Po zabawie, dzieci szczęśliwe i pełne wrażeń wróciły do przedszkola.

Witam w nowym roku szkolnym 2016/2017. Na początek prezentuje się nasza najmłodsza grupa. Witamy!


<< powrót