Rodzice
Gdy rodzic jest pod wpływem alkoholu:
Procedura postępowania w sytuacji gdy nauczyciel podejrzewa, że dziecko odbiera rodzic będący pod wpływem alkoholu.
- Cel procedury
Celem niniejszej procedury jest zapewnienie bezpieczeństwa dziecku po opuszczeniu przedszkola.
- Zakres procedury
Niniejszy dokument reguluje zasady postępowania nauczyciela w Przedszkolu Samorządowym nr 28 w sytuacji , gdy dziecko zamierza odebrać z przedszkola osoba będąca pod wpływem alkoholu.
- Osoby podlegające procedurze
Do przestrzegania niniejszej procedury zobowiązani są nauczyciele i pracownicy Przedszkola oraz rodzice dziecka bądź jego prawni opiekunowie.
- Opis procedury
- Rodzice lub upoważnione przez nich osoby powinny odbierać dzieci z przedszkola najpóźniej do godziny 16.30.
- W przypadku, gdy stan osoby upoważnionej zamierzającej odebrać dziecko z przedszkola wskazuje na spożycie alkoholu lub osoba ta przejawia agresywne zachowanie i nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa, nauczyciel odmawia wydania dziecka.
- Nauczyciel powiadamia niezwłocznie o zaistniałej sytuacji drugiego rodzica lub inną upoważnioną do odbioru dziecka osobę.
- Nauczycielka powiadamia o zdarzeniu dyrektora, który podejmuje ewentualnie decyzje o powiadomieniu Policji lub podejmuje inne działania.
- W przypadku nie odebrania dziecka w godzinach pracy przedszkola, dyrektor placówki może po konsultacji z najbliższą jednostką Policji podjąć decyzję o dalszych krokach.
- Po rozeznaniu przez Policję sytuacji domowej dziecka – dyrektor podejmuje decyzję o odprowadzeniu dziecka do domu osób spokrewnionych.
- W innym przypadku wspólnie z Policją podejmuje decyzję dotyczącą dalszego postępowania w danej sytuacji (np. zabrania dziecka do pogotowia opiekuńczego).
- Jeżeli powtarzają się przypadki, w których rodzic, (opiekun prawny odbierający dziecko z przedszkola) znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków, to wychowawca jest uprawniony do rozpoznania sytuacji rodzinnej dziecka.
- Po zdarzeniu dyrektor przedszkola przeprowadza rozmowę z rodzicami w celu
wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz zobowiązuje ich do przestrzegania zasad odbierania dziecka z przedszkola. - W przypadku, gdy sytuacja zgłaszania się po dziecko rodzica/ opiekuna w stanie
nietrzeźwości powtarza się, dyrektor powiadamia pisemnie Policję, wydział rodzinny sądu rejonowego. - Z przebiegu zaistniałej sytuacji nauczyciel sporządza protokół zdarzenia, podpisany przez świadków, który zostaje włączony do dokumentacji przedszkolnej.
- W przypadku powtarzania się takich sytuacji dyrektor w porozumieniu z Radą Pedagogiczną podejmuje decyzję o zawiadomieniu sądu rodzinnego o niewydolności wychowawczej rodziny.
- Postanowienia końcowe
- Procedura powinna zostać zatwierdzona przez Radę Pedagogiczną oraz Radę Rodziców.
- Ewentualnych zmian w procedurze dokonuje Dyrektor placówki w porozumieniu
z Radą Pedagogiczną i Radą Rodziców.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2006 Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) – rozdział 2;
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.);
- Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity Dz. U. 2012, poz. 1356);
- Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o policji (Dz. U. z 1990 r. Nr 30, poz. 179 z późn. zm.);
- Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r o strażach gminnych (Dz. U. z 1997 r. Nr 123, poz. 779 z późn. zm.);
- Statut Przedszkola Samorządowego nr 28 w Kielcach.
Gdy dziecko jest chore
Procedura określająca uprawnienia i obowiązki rodziców oraz nauczycieli Przedszkola Samorządowego Nr 28 w stosunku do dzieci przebywających w placówce z widocznymi objawami choroby.
Podstawa prawna:
art.5 ust.7 pkt 1 oraz art.1 ust.1 pkt 10 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty ( Dz. U. z 2004 r.nr 256, poz. 2572, z póź. zm. ).
Rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są przyprowadzać do przedszkola dzieci zdrowe i czyste. Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę nie należy przyprowadzać do przedszkola. Dzieci np. zakatarzone, przeziębione, kaszlące nie mogą przebywać w grupie z dziećmi zdrowymi.
- Chore dziecko nie powinno mieć kontaktu z innymi dziećmi i uczestniczyć w zajęciach, gdy:
- jest zbyt chore, aby pozostać w przedszkolu z powodu złego samopoczucia;
- jego stan wymaga fachowej opieki;
- naraża inne dzieci na zarażenie się chorobą.
- Nauczyciel ma obowiązek natychmiast wezwać rodziców (opiekunów) jeśli zaobserwuje u dziecka:
- podwyższoną temperaturę;
- zmiany na skórze (wysypka, zmiany ropne, znaczne zaczerwienienia);
- ropne zapalenie spojówek( białko oka jest zaczerwienione a w oku zbiera się substancja ropna, która wycieka lub zasycha w oku);
- wyraźne zmiany w zachowaniu – dziecko wykazuje symptomy zmęczenia lub jest poirytowane, płacze częściej niż zwykle;
- problemy z oddychaniem, spowodowane katarem, bólem gardła, kaszlem;
- biegunkę, wymioty;
- symptomy chorób zakaźnych.
- Nauczyciele po zaobserwowaniu widocznych zmian u dziecka natychmiast telefonicznie zawiadamiają rodziców lub prawnych opiekunów o jego stanie zdrowia.
- Nauczyciele w szczególnych przypadkach odizolowują chore dziecko od zdrowych dzieci zapewniając im w tym czasie opiekę.
- Rodzice w krótkim czasie po otrzymaniu informacji o stanie zdrowia dziecka mają obowiązek odebrać je z przedszkola.
- Nauczyciel ma prawo poprosić rodzica o dostarczenie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do uczęszczania dziecka do przedszkola.
- Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka i udzielania wyczerpujących informacji na ten temat.
- Po każdej nieobecności dziecka spowodowanej chorobą zakaźną rodzice zobowiązani są do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zakończenie leczenia.
- W przedszkolu w widocznym miejscu znajduje się informacja dla rodziców o następującej treści:
Dzieci chore powinny pozostać w domu.
Prosimy nie przyprowadzać do przedszkola dzieci przeziębionych (katar to także choroba !!!).
Pamiętajmy o innych dzieciach i o niebezpieczeństwie zarażenia. Jeżeli dziecko się źle poczuje, natychmiast Was o tym poinformujemy, dlatego prosimy, aby numery Waszych telefonów, którymi dysponujemy, były aktualne.
<< powrót