Rok szkolny 2023/2024

21 czerwca grupa "Pszczółek" aktywnie zakończyła rok szkolny. Oprócz wręczenia dyplomów i upominków od pań pracujących w grupie oraz prezentów przygotowanych przez rodziców, dzieci miały zapewnione wiele atrakcji. Były zabawy integracyjne z wykorzystaniem chusty animacyjnej, malowanie w plenerze, puszczanie baniek mydlanych oraz gra w golfa. Strudzone zabawą, dzieci chętnie skorzystały z poczęstunku . To był dzień pełen wrażeń, radości i śmiechu.

Dzisiaj do naszego przedszkola przyjechał Pan Leszek z bardzo łagodnymi i przyjaznymi zwierzętami. Były to dwie alpaki oraz koń. Wszystkie dzieci były zachwycone. Z ogromną radością głaskały zwierzęta, przytulały je a nawet karmiły. Z wielkim zainteresowaniem słuchały ciekawostek o nich. Zajęcia z bliskim udziałem zwierząt, mają charakter edukacyjny i terapeutyczny. Uczą o ich zwyczajach, naturze i upodobaniach, ale też o tym jak postępować w kontakcie z nimi, by na przykład uniknąć groźnych sytuacji. Dodatkowo są wspaniałą przygodą i doświadczeniem, które jak żadne inne uczy odwagi, współpracy, empatii oraz daje akceptację. Serdecznie dziękujemy Panu Leszkowi Ludwikowskiemu za to przemiłe spotkanie, jak również Panu Tomaszowi Nowak za pomoc w organizacji tego wydarzenia. To był wspaniały dzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

Z okazji zbliżających się wakacji zorganizowaliśmy w naszej grupie piknik połączony z zabawami na świeżym powietrzu. Nie zabrakło również wesołych, wakacyjnych piosenek. Każde dziecko otrzymało dyplom za ukończenie grupy pierwszej oraz drobny upominek od pań. Również panie pracujące w grupie "Motylków" otrzymały prezenty. Dziękujemy! Serdecznie dziękujemy także Dzieciom za wiele wspaniałych i niezapomnianych chwil i przygód. Wszystkim Rodzicom i Opiekunom dziękujemy za współpracę, za każde miłe słowo, wspólne rozmowy, uśmiech, życzliwość i wsparcie. Szczególne podziękowania kierujemy do Rodziców z trójki grupowej za bezinteresowną pomoc i wiele działań na rzecz całej placówki oraz naszej grupy. To był wspaniały rok!

Dziś odbyło się zakończenie roku w grupie "Żabek". Dzieci brały udział w zabawach polsko- angielskich o tematyce wakacyjnej. Były pamiątkowe dyplomy, drobne upominki, piniata, lodowa praca plastyczna oraz zabawy w ogrodzie przedszkolnym.

15 czerwca przedszkolaki z grupy "Pszczółek" wybrały się do Ogrodu Botanicznego, gdzie podziwiały piękno przyrody w pełnym jej rozkwicie. Miejsce to oczarowało nas bogactwem okazów przyrodniczych oraz malowniczymi widokami. Spacer alejkami sprawił nam wiele radości. Mogliśmy podziwiać aranżacje tematycznych ogrodów, min. : francuskiego, śródziemnomorskiego czy japońskiego. Po krótkim odpoczynku i szybkim pikniku zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do przedszkola. Wycieczka przyniosła nam wiele radości, zwłaszcza, że dopisywały nam humory, a także pogoda.

W dniu dzisiejszym „Motylki” i „Biedronki” wyruszyły do Teatru Lalki i Aktora „KUBUŚ” w Kielcach na spektakl pt. "Pchła Szachrajka". Dzieci miały okazję poznać przebiegłą, pełną uroku elegantkę, która nie zważając na szkodę innych, oszukuje dla osiągnięcia własnych korzyści. Taka właśnie jest Pchła Szachrajka – rozmiarem jedna z najmniejszych, popularnością jedna z największych bohaterek literatury dziecięcej. Przedszkolaki z niezwykłym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Aktorzy, prawdziwa scena, rekwizyty, muzyka oraz bajecznie kolorowe kostiumy przyciągały uwagę młodych widzów i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt. Wizyta dostarczyła naszym dzieciom niezwykłych przeżyć i wrażeń, zachęcając do następnych odwiedzin.

Głównym celem programu jest podnoszenie świadomości z zakresu objawów udaru mózgu, a także odpowiedniego i szybkiego reagowania w przypadku ich wystąpienia – wybrania numeru alarmowego 112 i wezwania karetki. Program FAST Heroes uczy dzieci zwracać uwagę na niepokojące objawy u swoich najbliższych – szczególnie najbardziej narażonych na udar mózgu babć i dziadków. Stawia również nacisk na uświadomienie dzieciom, jak cenny w takiej sytuacji jest czas.

Grupy "Pszczółek", "Żabek", "Żuczków" i "Sówek" odwiedziły dziś Teatr Lalki i Aktora "Kubuś". Przedszkolaki obejrzały spektakl pt. "Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?". Nosorożec miał wielkie zmartwienie. Bo co z tego, że był duży, silny, miał wspaniały róg na nosie, jeśli nie umie latać? Wydawałoby się, że dzięki swojej „gruboskórności” zniesie wszystko, tymczasem niefruwanie było dla niego powodem do ciągłego smutku i płaczu. Postanowił zwierzyć się komuś ze swojego problemu. Czy ktoś mu pomógł? Czy ktoś był w stanie rozweselić „pechowego” Nosorożca? Nasze przedszkolaki wiedzą już jak potoczyła się ta historia. Dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły losy tytułowego bohatera i bardzo chciały mu pomóc w jego zmaganiach i go pocieszyć. Historia nosorożca bardzo spodobała się dzieciom, o czym świadczyły głośne oklaski na zakończenie. Była to kolejna wizyta przedszkolaków w teatrze i na pewno nie ostatnia.

Praca Zuzanny z grupy "Żabek" otrzymała wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Straż Miejską w Kielcach w ramach kampanii edukacyjnej „Nie rób zadymy”. Wystawa i uroczyste wręczenie nagród odbyło się 31.05.2024r. na Wzgórzu Zamkowym. Nagrody laureatom wręczyły: prezydentka Kielc Agata Wojda oraz Komendant Straży Miejskiej w Kielcach Aneta Litwin. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów dla naszej Zuzi.

XIV Wojewódzki Konkurs Plastyczny pt. "Moja Mama" organizowany przez Dom Kultury Zameczek w Kielcach został rozstrzygnięty. Wystawa i uroczyste wręczenie nagród odbyło się 24.05.2024r. w siedzibie "Zameczku". Celem konkursu było zwrócenie uwagi na szczególną rolę matek we współczesnym świecie, ich niezwykły trud w godzeniu obowiązku rodzinnego i zawodowego. Spośród 530 prac plastycznych, zgodnych z regulaminem, jury przyznało III miejsce Basi z grupy "Motylków", natomiast wyróżniona została praca Huberta z grupy "Biedronek" oraz Julii z grupy "Pszczółek". Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Prace można oglądać w siedzibie DK "Zameczek" ul. Słowackiego 23 w Kielcach oraz w Galerii ONLINE. https://www.facebook.com/share/p/5Qvc4J1XVtf4R1z1/

W piękny majowy dzień wybraliśmy się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego. Był to cudowny czas spędzony na łonie natury, wśród kolorowych i pachnących kwiatów. Zapamiętamy go na długo.

Maj to życie, maj to kwiatki Maj to także Święto Matki, Maj w uczucia jest bogaty, Bo się zbliża Święto Taty. Do naszych „Żabek” rodzice zawitali 23 maja. W tym uroczystym dniu dzieci zaprezentowały swoje umiejętności przedstawiając piosenki, wierszyki oraz taniec dedykowany rodzicom. Uczucia dzieci znalazły swój wyraz w upominkach, podziękowaniach, najlepszych życzeniach i gorących uściskach jakimi obdarowały swoich rodziców.

Z okazji zbliżającego się Dnia Mamy i Dnia Taty, dzieci z naszej grupy zaprezentowały swoim kochanym rodzicom program artystyczny. Z ogromnym zaangażowaniem recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Za pomocą prostych słów przedszkolaki pragnęły podziękować rodzicom za ich miłość, oddanie, trud i poświęcenie włożone każdego dnia w ich wychowanie. Nie zabrakło również uścisków i upominków. To był dzień pełen radosnych uśmiechów i wzruszeń. Wszystkim rodzicom, z okazji ich święta, jeszcze raz życzymy zdrowia, pogody ducha, spełnienia marzeń oraz pociechy ze swoich maluszków

14 maja dziewczynki z grupy Sówek Laura  oraz Laura Banasik wzięły udział w finale konkursu wokalnego dla przedszkolaków "Piosenka, Wiosenka". Wydarzenie zorganizowało Przedszkole Samorządowe nr 36 w Kielcach przy współpracy z Kieleckim Centrum Kultury oraz Młodzieżowym Domem Kultury w Kielcach. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Prezydent Miasta Kielce.  Dziewczęta otrzymały WYRÓŻNIENIE! Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! https://www.kielce.eu/pl/aktualnosci/przedszkolaki-spiewaly-o-najpiekniejszej-porze-roku.html

Majowa łąka dla Rodziców „ Żaby kumkają od rana, że dzisiaj święto ma mama. My mamę bardzo kochamy, życzenia mamie składamy… Żaby rechocą od rana, że swoje święto ma tata. My tatę bardzo kochamy, życzenia tacie składamy” Słowami tej piosenki o majowej łące podziękowaliśmy naszym kochanym Rodzicom za wszystko, co dla nas robią. Rodzice kochamy Was.

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, którego celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów. Z tej okazji nasze przedszkole odwiedził pani Tomasz Dyraga, który reprezentuje Świętokrzyskie Stowarzyszenie Pszczelarzy. Właśnie w tym dniu odbyły się warsztaty pszczelarskie, dzięki którym przedszkolaki miały okazję obejrzeć, przyniesiony do przedszkola ul oraz strój i narzędzia niezbędne w pracy pszczelarza. Dowiedziały się, kto wchodzi w skład pszczelej rodziny, jak wygląda pszczela matka, ile żyją pszczoły oraz ile miodu, w ciągu około 40 dni swojego życia produkuje pszczoła (niecała łyżeczka). Pan Tomasz opowiedział też jak dbać o pszczele rodziny oraz w jaki sposób pozyskuje się miód i jego pochodne. Dzieci miały możliwość degustacji pysznego i zdrowego miodu oraz wykonać własnoręcznie piękne świece. Bardzo dziękujemy za ciekawe, pełne wrażeń spotkanie.

Miło nam poinformować o sukcesie Małgorzaty Jelonkiewicz z grupy „ Biedronki” i Marleny Rosińskiej z grupy „ Pszczółki”, które znalazły się w gronie laureatów 42 edycji Konkursu Plastycznego pt.: „Mój Teatr” organizowanym przez Teatr Lalki i Aktora „ Kubuś”. Finał tegorocznego edycji konkursu odbędzie się on-line. Wszystkie nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na stronie internetowej Teatru oraz na Facebooku. Serdecznie gratulujemy dziewczynkom i życzymy dalszych sukcesów.

Z przyjemnością informujemy, że przedszkolny konkurs plastyczny pt. „W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH” został rozstrzygnięty. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym przedszkolakom i nauczycielom za udział w konkursie. Wykonane prace były bardzo ciekawe. Jury postanowiło wyróżnić następujące prace: Maria Sitarz Barbara Wites Filip Chmielewski Hanna Kijewicz Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Organizatorzy: Dominika Mazur Patrycja Janaszek Katarzyna Jaglińska

Wspaniała wycieczka do Hali Legionów w Kielcach. W tej właśnie Hali grają piłkarze ręczni Industrii Kielce. Dzieci miały okazję poznać historię tej właśnie drużyny, spotkać maskotkę dzika KIEŁKA oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z zawodnikami Kieleckie drużyny. Dzieci były bardzo zainteresowane halą oraz Muzeum Historii Klubu Iskra Kielce.

W dniu dzisiejszym dzieci z grupy "Motylków" odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną, która znajduje się nieopodal naszego przedszkola. Panie bibliotekarki przywitały nas bardzo miło i serdecznie. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się na czym polega praca bibliotekarza oraz jak korzystać z książek i na jakich zasadach można je wypożyczyć. Pani bibliotekarka przygotowała także dla dzieci obrazkowe zagadki dotyczące znanych baśni i bajek. Następnie przeczytała bajkę pt. "Czerwony Kapturek". Zachęcała naszych przedszkolaków, aby wraz z rodzicami odwiedziły bibliotekę i wyrobiły sobie kartę czytelnika. Zaprosiła nas także na kolejne spotkanie i wręczyła wszystkim dzieciom zakładki do książek. Dla wielu przedszkolaków była to pierwsza wizyta w „domu książek”, ale na pewno nie ostatnia. Serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas.

"Czerwień to miłość, biel serce czyste, piękne są nasze barwy ojczyste”. Z okazji zbliżającego się Święta Flagi "Motylki" postanowiły uczcić nasze barwy ojczyste. Po całym tygodniu zajęć poświęconych poznawaniu naszych symboli narodowych i najważniejszych miejsc w Polsce, dzieci miały okazję przypomnieć sobie symboliczną wymowę barw polskiej flagi i to, w jaki sposób symbole narodowe należy szanować. Przedszkolaki odszukiwały nasz kraj na mapie, kodowały, odgadywały zagadki, wykonywały flagi z wykorzystaniem różnych technik plastycznych. Tydzień ten był dla przedszkolaków wspaniałą lekcją przypomnienia sobie, że są Polakami, a Polska to ich Ojczyzna.

Z przyjemnością informujemy, że nasza "Pszczółeczka" - Maja Nowak zajęła I miejsce w kategorii wiekowej - dzieci 5 letnie, w III Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. " Prezent dla Marii Kownackiej". Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbyło się 25 kwietnia w Przedszkolu Samorządowym Nr 14 w Kielcach. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy Mai i życzymy dalszych sukcesów.

„Dziś ekologia modne słowo, przyrodę wszyscy chcemy mieć zdrową. Jej strażnikami się ogłaszamy, od dziś przyrodzie my pomagamy”. My, dzieci z grupy „ Biedronki” wiemy, co to ekologia. Chcemy, żeby nasza Ziemia była czystą, zieloną planetą. Dlatego staramy się o nią dbać. Bo przecież być Eko oznacza żyć w taki sposób, aby nie szkodzić przyrodzie, a wręcz jej pomagać. W ostatnim tygodniu rozmawialiśmy na temat oszczędzania wody żeby niepotrzebnie się nie lała na przykład przy myciu zębów czy rąk. Przypomnieliśmy sobie jak należy segregować śmieci. Podczas spacerów podziwialiśmy piękno kwitnących wiosennych drzew i kolorowych klombów na pobliskich trawnikach. Chcielibyśmy, aby nasza planeta była zielona i pachniała kwiatami a nie spalinami i dymem z pobliskich kominów. Dlatego deklarujemy że będziemy o nią dbać. Dużo już wiemy na ten temat i wiemy, co niszczy naszą piękną planetę. A co jeszcze ciekawego robiliśmy możecie obejrzeć w naszym fotoreportażu.

W naszym przedszkolu kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo i edukację dzieci w tym zakresie. W związku z tym odwiedzili nas dzisiaj funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach i przeprowadzili prelekcję dla dzieci pt. "Bezpieczeństwo w ruchu drogowym". Policjanci omówili zasady bezpiecznego poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem czy samochodem. W czasie rozmowy przedszkolaki przypomniały sobie również numery alarmowe do służb ratunkowych. Zadawały również pytania i dzieliły się swoim doświadczeniem. Największą jednak atrakcją był samochód policyjny, który zaparkował na terenie naszego przedszkola. Dzieci miały okazję wsiąść i obejrzeć radiowóz. Wiele radości wzbudzało także włączanie sygnałów alarmowych. Na zakończenie miłego spotkania dzieci podziękowały policjantom za wizytę wręczając własnoręcznie wykonane laurki oraz podziękowanie. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i atrakcyjne zajęcia z naszymi wychowankami.

„W bibliotece znajdziesz wszystko, czego chcesz: starą prawdę, mądrą bajkę, piękny wiersz.” Dziś kolejny raz odwiedziliśmy zaprzyjaźnioną bibliotekę w której z wielką radością uczestniczyliśmy w zajęciach prowadzonych przez Panią bibliotekarkę. Na wstępie przypomnieliśmy sobie zasady właściwego zachowania w bibliotece aby zgodnie z tymi zasadami przystąpić do zajęć polegających na odgadywaniu bajkowych zgadywanek. Okazało się, że jesteśmy w tym całkiem niezli a nawet zupełnie dobrzy. Nie było dla nas problemem odgadywanie tytułów bajek i baśni za co, w nagrodę, mogliśmy wybrać ulubioną bajkę, którą Pani bibliotekarka nam przeczytała. Po tych zajęciach mieliśmy okazję obejrzeć różne ciekawe książki. Były też pamiątkowe zdjęcia, do oglądania których zapraszamy.

Dzieci z grupy Sówek miały zajęcia w Bibliotece z okazji Dnia Marchewki. Dzieci dowiedziały się ile marchewka ma witamin, wypiły sok z marchewki, zjadły marchewkę oraz kolorowały marchewki.

9 kwietnia w grupach zerówkowych zostały przeprowadzone zajęcia, podczas których dzieci uczyły się prawidłowych postaw społecznych, akceptowania odmienności innych ludzi, poszanowania cudzej godności oraz uczuć. Głównym celem tego dnia było uświadamianie o niebezpieczeństwie związanego z konsekwencjami dyskryminacji. Ten czas był okazją do głębszej refleksji na temat nietolerancyjnych zachowań wobec innych osób.

Dzieci z grupy "Motylków " dołączyły do "Czyściochowej Akademii" organizowanej przez firmę Rossmann. Celem programu jest wyrabianie odpowiednich nawyków higienicznych. W miniony piątek dzieci zapoznały się z podstawową wiedzą na temat higieny jamy ustnej. Poznały także z bohaterów Czyściochowa i ich przygody. Nasze Przedszkolaki wiedzą już, że mycie zębów jest ważne, jak często należy myć zęby, jakie przybory są potrzebne oraz dlaczego tak istotne jest korzystanie z opieki stomatologicznej. Zapoznały się również z podstawowymi zasadami żywienia wpływającymi na stan zębów. Dodatkowo dzieci otrzymały książeczki, które z pewnością zachęcą do regularnego dbania o higienę jamy ustnej.

6 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Sportu na rzecz Rozwoju Pokoju. To dobra okazja, by podkreślić znaczenie sportu w codziennym życiu. Dzieci z grupy Pszczółek uwielbiają uczestniczyć w zmaganiach sportowych, rozumiejąc, że wpływa on pozytywnie na kondycję fizyczną, ale i też kształtuje charakter. Dlatego tak chętnie przedszkolaki wykonywały ćwiczenia z różnych dyscyplin sportowych. Między innymi pojawiła się gra w golfa, zabawy z piłką, Zumba.

Dzisiaj obchodziliśmy w grupie "Motylków" Międzynarodowy Dzień Sportu. Został on ustanowiony w 2013 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, a jego data nawiązuje do rozpoczęcia 6 kwietnia 1896 roku w Atenach pierwszych w historii nowożytnych Igrzysk Olimpijskich. Przedszkolaki bardzo chętnie wykonywały różne ćwiczenia gimnastyczne, brały udział w zabawach ruchowych oraz pokonywały tor przeszkód. Celem zajęć sportowych było między innymi kształtowanie postawy prozdrowotnej, rozwijanie sprawności fizycznej u dzieci oraz wdrażanie do zdrowej rywalizacji w duchu fair play. Teraz każdy przedszkolak już wie, że sport to zdrowie!

Wielkanoc to czas otuchy, nadziei oraz wzajemnej życzliwości. Do zbliżających się świąt, dzieci z grupy "Motylków" przygotowywały się już od dawna. Podczas zajęć, poznały zwyczaje i tradycje związane z nadchodzącymi świętami. W celu udekorowania domu, własnoręcznie wykonały kolorowe jajeczka na piku, kurki, zajączki z rzeżuszką, a także pięknie ozdobiły babeczki do koszyczka wielkanocnego. Pracowały przy tym bardzo skrupulatnie i włożyły wiele serca przygotowując ozdoby świąteczne. Wszystkie te działania wprowadziły nas w radosny czas oczekiwania. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych pragniemy złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia: Dużo zdrowia, radości, smacznej święconki oraz wiosennego nastroju w rodzinnym gronie.

"Przyszła do nas piękna wiosna, wielką radość nam przyniosła..." 21 marca w grupie "Motylków" był wyjątkowo barwny i wesoły. Tego dnia nie tylko obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny, ale również Dzień Kolororowej Skarpetki. Zajęcia dydaktyczne przybliżyły dzieciom tradycje związane z tym dniem. Dzieci z dużym zaangażowaniem wykonały pracę plastyczną i brały udział w zabawach nawiązujących do tematu. Dużo radości dostarczył naszym Przedszkolakom spacer z Marzanną i poszukiwanie oznak wiosny. Dzieci brały także udział w wiosennej sesji zdjęciowej. Serdecznie dziękujemy Pani Dominice, mamie Robercika, za przygotowanie pięknej girlandy z balonów. To był kolorowy dzień pełen wrażeń.

21 marca wszystkie dzieci świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer z Marzanną. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym korowodzie wokół przedszkola. W tym dniu obchodziliśmy również Dzień Kolorowej Skarpetki.

Wiosna zbliża się już wielkimi krokami. Podczas zajęć, dzieci dowiedziały się jakie zmiany zachodzą w przyrodzie o tej porze roku oraz co jest potrzebne do wzrostu roślin. Poznały również nazwy pierwszych wiosennych kwiatów. Następnie nasi mali ogrodnicy zasiali rzeżuchę, owies i cebulę. Wykonali pracę wzorowo a teraz będą prowadzić obserwacje i obiecali cierpliwie czekać na efekty.

18 marca Sówki obchodziły Dzień Świętego Patryka. Solidarnie ubraliśmy się na zielono. To był dzień pełen zabaw oraz przyjemnej nauki.

„Nagle ciepłem powiało. Nagle coś zapachniało. Wszystkie lody stopniały, a świat zielony zrobił się cały.” Słowami tej piosenki z wielką radością powitaliśmy wiosnę żegnając jednocześnie zimę. Przygotowywaliśmy się do tego dnia z wielkim zaangażowaniem. Nasza sala też przeszła jakby metamorfozę. Pojawiły się wiosenne akcenty i kolorowe tęcze sprawiając, że zrobiło się kolorowo i radośnie. Pojawiła się też postać Pani Wiosny odzianej w kwiecistą sukienkę, którą sami ozdabialiśmy. Na powitanie wiosny my także ubraliśmy się w powiewne, kolorowe stroje. Było wesoło i zabawnie jak to u „Biedronek” w zwyczaju.

Dziś do grupy "Żabek" zawitała już wiosna. Przedszkolaki wysłuchały opowiadanie o tematyce wiosennej oraz przypomniały sobie jej zwiastuny. W kolejnej części nie zabrakło ćwiczeń matematycznych w których pomogliśmy króliczkowi rozwiązać zadania i nakarmiliśmy go marchewkami i kapustą. Następnie wykonaliśmy eksperyment pt. "Rozkwitające kwiaty". Na zakończenie zajęć każdy wykonał wiosenną pracę plastyczną.

Dziś grupa "Żabki" obchodziła "Dzień Świętego Patryka". Jest to radosne święto, które bardzo lubią dzieci. Stanowi również świetną okazję do poznawania historii i kultury krajów anglojęzycznych. Poza postacią biskupa w Dniu Świętego Patryka pojawia się także leprechaun, czyli skrzat z mitologii celtyckiej. Ponieważ jest to radosne święto to oprócz zapoznania się z historią tych postaci nie mogło zabraknąć również tematycznych zabaw. Dzieci miały dziś okazję sprawdzić swoje siły w różnych konkurencjach zarówno indywidualnych jak i grupowych.

W tym tygodniu grupa "Żabek" brała udział w realizacji projektu pt. "Kubusiowi Przyjaciele Natury". Jak dbać o naturę i żyć ekologicznie? Ta wiedza przydaje się nam każdego dnia. Kubuś przygotował dla nas misje, które musieliśmy zrealizować, odczytywaliśmy listy od niego oraz wysłuchiwaliśmy bajek dzięki którym łatwiej nam było omówić dany temat. Dzięki Kubusiowi przypomnieliśmy sobie wiele ważnych informacji dotyczących naszej planety, sposobu dbania o środowisko oraz naturę. Utrwaliliśmy również naszą wiedzę dotyczącą odpowiedniej segregacji odpadów oraz różnych sposobów recyklingu.

13 marca dzieci z zerówek odwiedziły Kino "Moskwa" w Kielcach. Obejrzały animację pt. "Kung Fu Panda 4". Na koniec otrzymały ulotki od pracowników kina i powróciły autokarem do przedszkola.

8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Tego dnia swoje święto obchodzą kobiety, te duże i te małe. Chłopcy z grupy Pszczółek obdarowali koleżanki nie tylko uśmiechem, ale i pięknymi życzeniami. W tym szczególnym dniu męska część przedszkolaków przygotowała dla dziewczynek niespodzianki. Każda kobietka otrzymała koronę, wykonane przez kolegów torebki, zakupione przez rodziców piękne prezenty oraz słodycze. Chłopcy jako mali dżentelmeni ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczcić, byli wyjątkowo mili i sympatyczni dla swoich koleżanek, wyręczali dziewczynki w codziennych obowiązkach. Ponadto na dzieci czekały różne zabawy i konkurencje. Tego dnia w przedszkolu panowała świąteczna atmosfera. Wszystkie kobietki (te małe i duże) dziękują chłopcom za piękne życzenia. Uśmiechnięte buzie przedszkolaków, a zwłaszcza dziewczynek, świadczyły o miło spędzonym dniu.

8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, duże i małe. Ten uroczysty dzień rozpoczęliśmy koncertem Filharmonii Świętokrzyskiej. Następnie świętowaliśmy ze swoimi Paniami. Dzień Kobiet był więc dniem pełnym atrakcji i niespodzianek. Najlepsze życzenia dla wszystkich Pań z okazji ich święta!

Motylki w tym tygodniu przeniosły się w prehistoryczny świat dinozaurów. Przedszkolaki dowiedziały się m.in. jak wyglądały, czym się żywiły. Podczas zajęć dzieci chętnie porównywały wygląd dinozaurów, określały ich wielkość, układały rytmy. Chętnie poznawały nazwy dinozaurów i dzieliły się swoją wiedzą. Nie zabrakło również ciekawych zabawach ruchowych oraz plastycznych związanych z tematyką zajęć.

„Dzień Kobiet” jest bardzo wyjątkowy i ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. Dziś w grupie „Żabek” odbyła się uroczystość z tej okazji. Tego dnia przedszkolaki brały udział w różnych aktywnościach od zabaw w salon SPA przez łowienie rybek i zabawę markerami których tusz unosił się na wodzie. Każdy znalazł coś ciekawego dla siebie i spróbował nowych rzeczy. Na koniec dnia dziewczynki otrzymały od chłopców prezenty i w podziękowaniu obdarowały ich słodkim upominkiem.

No i doczekaliśmy się. Dziś mogliśmy się bawić w super Bawialni „Fiku Miku”. We wrześniu byliśmy tam z inicjatywy dziewczynek. Tym razem to chłopcy zaprosili dziewczynki do zabawy z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet. Zaraz po śniadaniu, które w tym dniu było wyjątkowo wcześnie, wyruszyliśmy autokarem na podbój bawialni. Kiedy już dotarliśmy na miejsce rozpoczęła się wspaniała zabawa granicząca z szaleństwem na licznych atrakcjach: zjeżdżalniach, ściankach wspinaczkowych, trampolinach rozmaitych przejściach i basenach. Była też krótka przerwa na słodki poczęstunek i regenerację. Podsumowując, można śmiało powiedzieć, że było fajnie a nawet superowo. Po prostu rewelka. Nikt się nie nudził. Nie wiadomo, kiedy nasz czas zarezerwowany w bawialni skończył się i trzeba było wracać do przedszkola. A jak fajnie się bawiliśmy można zobaczyć w naszym reportażu, do oglądania, którego zapraszamy.

Kogo z nas dużych i małych - zwłaszcza po obejrzeniu „Parku Jurajskiego” Stevena Spielberga - nie zafascynował świat Dinozaurów? Kim były i jakie piętno odcisnęły te gady na dziejach naszej planety? Jak bardzo zaskakują swoim wyglądem i wielkością? Skąd się wzięły i dlaczego nie ma ich już na Ziemi? Cykl zajęć o dinozaurach, jakie odbyły się w naszej grupie „Biedronek” to doskonała okazja, aby wyjaśnić związane z nimi tajemnice i odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące epoki wielkich gadów. Mimo że ulubione Dinusie żyły tak bardzo dawno, dla nas ich temat jest bardzo bliski. Z ogromną uwagą wysłuchaliśmy ciekawostek o nich. Poznaliśmy różne ich gatunki, różne przyzwyczajenia dotyczące diety i zachowania. Wysłuchaliśmy także wiersza pt. „Dinozaury w przedszkolu”. Ale to nie była tylko sucha teoria, bo dyskusje i opowiadania poparte były zajęciami praktycznymi. W naszej sali powstała makieta prawdziwego parku jurajskiego z drzewami, roślinami, wulkanem ziejącym ogniem i ulepionymi przez nas uroczymi dinozaurami. Wykonaliśmy wiele prac plastycznych. A wszystko to sprawiło, że ku naszej radości mogliśmy się przenieść (tak na niby oczywiście) do świata z przed kilkudziesięciu milionów lat.

26 lutego przypada w kalendarzu „Dzień Dinozaura” z tego powodu grupa Żabek postanowiła celebrować ten dzień w nietypowy sposób. Przedszkolaki odbyły niezwykłą podróż do świata prehistorycznych gadów, poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły oraz jak wyglądały. Dzieci oglądały kilka rodzajów skamieniałości, dowiedziały się też kim jest paleontolog oraz czym się zajmuje. Miały również okazję same spróbować swoich sił w poszukiwaniu kości, dopasowywaniu szkieletów dinozaurów czy układaniu ich sylwetek z kilku elementów. Na zakończenie dnia dzieci wykonały tematyczne prace plastyczne.

Miło nam poinformować o sukcesie Amelki Gołdy z grupy „Biedronki”. Jak co roku, tuż przed Walentynkami, odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego pt.: „Moja Kartka Walentynka”, zorganizowanego przez Dom Kultury „Zameczek” w Kielcach. Konkurs odbywał się pod hasłem „ Jeśli kochasz to nie żałuj tylko przytul i pocałuj”. Na konkurs wpłynęło ponad 1000 prac z całego kraju. Spośród nich, Jury konkursowe wyróżniło pracę Amelki. Były przemówienia, występy, dyplomy i nagrody. Gratulujemy Amelce i życzymy kolejnych sukcesów.

Dzisiaj, spotkaliśmy się na wspólnym czytaniu książek w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Tym razem odwiedziła nas Pani Ania – mama Marysi, która postanowiła przedstawić nam jeden dzień z życia pewnego misia, bohatera książki pt.: „Ubieramy Misia”. Pani Ania czytała książkę, ale to nie było takie zwykłe czytanie. Braliśmy w nim czynny udział my wszyscy. Najpierw trzeba było otworzyć okienko i zajrzeć do środka, żeby zobaczyć, kto tam jest. Otóż, był tam miś, który przed chwila wstał z łóżka, aby rozpocząć dzień pełen wrażeń. Był marynarzem, sprzedawcą lodów i konduktorem, a po południu zajrzał na bal…Pomagaliśmy mu się odpowiednio ubrać i uczestniczyliśmy aktywnie w jego przygodach. Pani Ania nie zapomniała o odpowiednich rekwizytach, które urozmaiciły nasz udział w przeżywaniu przygód misia. To było super spotkanie zarówno z Panią Anią oraz z misiem. Na koniec zajęć podziękowaliśmy Pani Ani i zaprosiliśmy do pamiątkowego zdjęcia.

Karnawał to czas uczt i zabaw. Grupa „Żabek” przygotowania do „Tłustego czwartku” jak w prawdziwych piekarniach zaczęła dużo wcześniej. Już od poniedziałku ruszyła nasza produkcja pączków. Nie dość, że prace pięknie wyglądają to pachną jak prawdziwe słodkości dzięki posypce z cukru pudru. Życzymy dziś Wszystkim słodkiego i pysznego Tłustego Czwartku!

Tłusty czwartek to niewątpliwie jeden z najbardziej przyjemnych i wyczekiwanych dni w roku! Zapewne można by go było porównać do „Mikołaja” i „Gwiazdki”. W tym dniu można bez skrupułów objadać się smakołykami a zwłaszcza pączkami i faworkami bez niepotrzebnego ograniczania i liczenia kalorii. Tłusty czwartek to taka fajna, słodka tradycja uwielbiana przez dorosłych i dzieci. Z tej okazji i w naszej grupie nie mogło zabraknąć pączków. Były pączki prawdziwe, puszyste, ze słodkim nadzieniem i takie „na niby”, zrobione przez nas samodzielnie z masy plastycznej. Te ostatnie nie nadawały się do jedzenia, choć wyglądały super apetycznie. Z kolorowej masy lepiliśmy malutkie pączusie i ciasteczka dla naszych lalek i misiów. Było bardzo zabawnie, kiedy ozdabialiśmy mega ogromnego pączka, który miał być elementem wyposażenia do naszej foto-budki. Mogliśmy z nim potem pozować do zdjęć. Ten słodki dzień zakończyliśmy tradycyjnie zjadając ze smakiem pączki przygotowane przez nasze mamy. Szkoda, że kolejny „tłusty czwartek” będzie dopiero za rok.

Pod takim to właśnie hasłem, już po raz siedemnasty, Dom Kultury „Zameczek” w Kielcach zorganizował konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Moja Kartka Walentynkowa”. Nie bylibyśmy grupą „Biedronki” a nasza Pani nie byłaby naszą Panią gdybyśmy odpuścili udział w tym konkursie. Siedliśmy i zrobiliśmy. Kartki wyszły pięknie i to bez wyjątków. Ciężko było wybrać, która najpiękniejsza, więc wybraliśmy i wysłaliśmy na konkurs wszystkie. Mamy nadzieję, że podobną opinię na temat naszych kartek walentynkowych wyrazi konkursowe jury i wszystkie kartki zdominują pokonkursową wystawę. Z niecierpliwością będziemy teraz czekać do 14-go lutego. Poinformujemy Was o wynikach i mamy nadzieję, że będzie się, z czego cieszyć.

Karnawał to tradycja przepełniona muzyką i zabawą. 31 stycznia w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Przedszkolaki przebrane były za bohaterów z różnych bajek i filmów. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój. Na tę wyjątkową okazję zaprosiliśmy animatorów, którzy prowadzili bal oraz zachęcali wszystkich do tańca. Wspólna zabawa przyniosła dzieciom wiele radości i uśmiechu.

Dziś przypomnieliśmy sobie legendę o Smoku Wawelskim. Na początku dzieci rozwiązywały zagadkę dotykową, następnie wysłuchaliśmy treści legendy oraz odpowiedzieliśmy na pytania jej dotyczące. Kolejnym etapem był eksperyment z gąbką w kształcie smoka oraz wodą. Omówiliśmy również charakterystyczne elementy budowy smoka. Po pęknięciu naszego balonowego smoka przeliczyliśmy pomponiki, które z niego wypadły (owieczki) oraz zrobiliśmy zabawy matematyczne z ich wykorzystaniem. Pod koniec pobawiliśmy się chustą animacyjną w zabawę pt. „Zjedzeni przez smoka”, która polegała na odgadywaniu kogo brakuje. Na zakończenie każde dziecko mogło poczuć się jak szewczyk i spróbować „zszyć” swoją owieczkę.

Dziś naszą grupę odwiedziła Pani Joanna Bezak - mama Filipka, przebrana w strój konika morskiego. W ramach akcji "Cała Polska czyta Dzieciom" przeczytała naszym przedszkolakom bajkę pt. "Trzy małe świnki". Przeprowadziła również z dziećmi zabawy przy muzyce t.j. "Maszynista zuch", "Ciała kształt" oraz zabawę "To ja, mały zuch". Dzieci były zachwycone i doskonale się bawiły. W podziękowaniu za miłe spotkanie wręczyły Pani Joannie dyplom oraz laurkę. Mama Filipka podarowała dzieciom lizaki i kolorowanki. Na koniec wykonaliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Dziękujemy serdecznie Pani Joannie za te wspólnie spędzone chwile i miłą niespodziankę. Zapraszamy do współpracy także pozostałych rodziców, krewnych z naszej grupy...

Dnia 23 stycznia dzieci z grupy Sówek odwiedziły Seniorów w Środowiskowym Domu Samopomocy Caritas oraz Seniorów z Klubu Seniora przy ulicy Urzędniczej. Przedszkolaki przedstawiły program taneczno-wokalno recytatorski z okazji Dnia Babci i Dziadka. Po występie dzieci wręczyły przygotowane laurki. Mali artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz słodkimi upominkami.

22 stycznia w grupie Sówek obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości. Babcie i Dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie przygotowanym dla nich programie artystycznym. Dzieci zaprezentowały wiersze, piosenki i tańce oraz wręczyły przygotowane upominki.

23 stycznia w grupie "Motylków" odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przedszkolaki, poprzez występ artystyczny, chciały wyrazić jak najwięcej swojej dziecięcej miłości. Goście ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i brawami dziękowali za występy. Dużą radością dla wszystkich był wspólny taniec. Po części oficjalnej, ukochane wnuczęta wręczyły swoim babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane prezenty. Dzieci miały także okazję wykonać sobie zdjęcie w fotobudce, którą przygotowała dla nas Pani Joanna Bezak, mama Filipka - serdecznie dziękujemy. To był naprawdę wyjątkowy dzień. Babcie i dziadkowie z dumą i uśmiechem opuszczali nasze przedszkolne mury. Kochanym Babciom i Dziadkom jeszcze raz życzymy zdrowia, pomyślności, życiowego optymizmu oraz jak najwięcej pięknych chwil spędzanych wspólnie z wnukami.

Takimi słowami my, „Biedronki” powitaliśmy nasze kochane Babcie i kochanych Dziadków na uroczystości z okazji Ich Święta. A trochę czekaliśmy na ten dzień. Nasze spotkanie opóźniało się i nawet był moment, że zwątpiliśmy czy w ogóle do niego dojdzie. Nie pomyślcie czasem, że to z naszej winy, że coś zawaliliśmy, że nie nauczyliśmy się ról, że nasza Pani zagubiła scenariusz albo, że zstąpiło na nas siedem innych nieszczęść. Otóż nie. Kiedy wszystko dopięte już było na ostatni guzik i nawet prezenty dla naszych gości czekały przygotowane w szafce, pochorowaliśmy się. Ot, sezon grypowy dał o sobie znać. Nasza Pani załamywała ręce a my walczyliśmy z chorobą. Nie mogliśmy jednak zawieźć naszych Babć i Dziadków, więc szybko pokonaliśmy chorobę. Przypomnieliśmy sobie nasze role. Zrobiliśmy parę prób i „daliśmy” oczekiwany występ. Jak wypadło, oceńcie sami. Patrząc na wzruszone miny i łezki w oczach możemy uznać, że podobało się. Nie zawiedliśmy – wypadło bardzo dobrze, co widać w naszym reportażu, do którego obejrzenia wszystkich zapraszamy.

23 stycznia w grupie "Pszczółek" obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. W tym dniu bardzo licznie przybyli dziadkowie przedszkolaków. Dzieci szczerze wyraziły swoje przywiązanie i szacunek kochanym Babciom i Dziadkom prezentując program artystyczny. Były wiersze, piosenki i tańce. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich wnuków. Na zakończenie występów, dzieci swoim najbliższym wręczyły przygotowane w przedszkolu upominki. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców. Był to dzień niezwykły, nie tylko dla przedszkolaków, ale także dla zaproszonych gości, dzień pełen wzruszeń, uśmiechów, radości.

Przedszkolaki wraz z paniami przygotowywały się do "Dnia Babci i Dziadka" już jakiś czas. Dzieci nie tylko uczyły się wierszy i piosenek, ale także wykonały piękne prezenty. Mimo tego, że ten czas był dla nich bardzo pracowity to dał im również wiele radości.

W tym tygodniu dzieci z grupy "Motylków", zrealizowały kolejne zadanie w ramach projektu "Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy". Przedszkolaki wysłuchały książeczki "Kicia Kocia - Zima" - poznały przygody Kici Koci i jej przyjaciół. Zapoznały się z nazwami zimowych dyscyplin i sprzętu sportowego oraz z zasadami bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu. Z ogromnym zainteresowaniem wykonały eksperyment ze śniegiem, dotykały śniegu i badały jego właściwości. Dzieci brały także udział w ćwiczeniach i zabawach ruchowych wykorzystując "śniegowe kule" z papieru, które samodzielnie wykonały; układały bałwanki z elementów i porównywały ich wygląd. Wykonały również pracę plastyczną pt: "Zima", słuchając przy tym zimowej piosenki. Zabawa była wspaniała i dzieci nie mogą się doczekać kolejnego zadania z Kicią Kocią.

W dniu 12.01.2024 r. nasze przedszkole odwiedził Teatr Lalek „PINOKIO”, który wystawił przedstawienie pt. „Przygody Janka i złej czarownicy”. Była to bajkowa historia o walce dobra ze złem, w której czynny udział biorą mali widzowie, pomagając głównemu bohaterowi dokonywać właściwych wyborów. Finał historii udowadnia, że dobro zawsze zwycięża, a każdy dostaje to, na co zasłużył. Przedstawienie, które dzieci oglądały z zapartym tchem, było więc bardzo pouczające. Celem spotkania ze sztuką było między innymi rozbudzanie zainteresowania kulturą, wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji, zaspokajanie potrzeb natury emocjonalnej oraz uwrażliwienie dzieci na piękno słowa mówionego.

W minionym tygodniu dzieci z grupy "Motylków" wykonały kolejne zadanie w ramach projektu "Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy". Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem wysłuchały opowiadania pt. "Kicia Kocia sprząta". Przypomniały sobie nazwy przedmiotów codziennego użytku potrzebnych do sprzątania, rozwiązały zagadki związane z tematem oraz wykonały pracę plastyczną. Na koniec dzielnie posprzątały swoją salę. Dzieci spisały się na medal. Już doskonale wiedzą, jak należy dbać o porządek oraz jak segregować zabawki. Obiecały, że w swoim domu również będą dbały o porządek.

Zima to taki okres, w którym dzikie zwierzęta i ptaki zazwyczaj głodują. Kiedy śnieg zasypie ziemię a mróz skuje ją dodatkowo, trudno jest o pożywienie. My, grupa Biedronki, nieobojętni na los naszych braci młodszych, postanowiliśmy im pomóc. Zanim jednak przystąpiliśmy do działania, dowiedzieliśmy się jak mądrze dokarmiać zwierzęta zimą, aby nieświadomie nie wyrządzić im krzywdy. Wiemy już, że lepszy już jest głód niż zepsute jedzenie, albo odpadki z obiadu! Potrafimy rozróżnić gatunki ptaków i wiemy, co lubi zjeść sikorka czy gil. A żeby im pomóc w tym trudnym zimowym czasie na drzewach rosnących w przedszkolnym ogrodzie zawiesiliśmy kule z tłuszczem i ziarnem, czyli najlepszy zimowy pokarm dla ptaków. Teraz z niecierpliwością będziemy obserwować jak przylatujące do naszego ogrodu ptaki będą zjadać smakołyki z przygotowanej dla nich stołówki na drzewie. A co jeszcze ciekawego robiliśmy na naszych zajęciach można zobaczyć w naszym reportażu.

Niech taneczny lekki krok, będzie z Tobą cały Nowy Rok. Niech prowadzi Cię bez stresu, od sukcesu do sukcesu! Wszystkiego dobrego w Nowym Roku życzy grupa „ Biedronki”

"Lubię, kiedy grudzień biega już po świecie, bo niedługo święta, sami rozumiecie..." w tak cudownej atmosferze dzieci z grupy "Pszczółek" przygotowywały się do Świąt Bożego Narodzenia. Przez kilka dni włożyliśmy mnóstwo pracy w wykonanie upominków dla Rodziców oraz dekoracje naszej sali. Teraz pozostaje tylko czekanie na pierwszą gwiazdkę, by złożyć swoim najbliższym życzenia zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku.

Okres przedświąteczny w grupie "Żabek" to czas radosnych przygotowań do świętowania Bożego Narodzenia. Przedszkolaki przygotowały piękne świąteczne kartki z życzeniami, które zabrały już do swoich domów. Z okazji zbliżających się Świąt składamy wszystkim Rodzicom oraz dzieciom życzenia: zdrowia, pomyślności, wiele radości oraz Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

W tym tygodniu grupa "Żabki" realizowała program "Mamo, tato, wolę wodę!". Tydzień ten był pełen doświadczeń i zdobywania wiedzy na temat: pochodzenia wody, jej właściwości, stanów skupienia oraz obiegu w przyrodzie. Dodatkowo przypomnieliśmy sobie jak należy dbać o planetę i w jaki sposób możemy oszczędzać zużycie wody na co dzień. Dzieci bardzo chętnie wybierały picie wody zbierając zakrętki, które przyklejały do swoich kropelek.

„Niebo ziemi, niebu ziemia Wszyscy wszystkim ślą życzenia Drzewa ptakom ptaki drzewom Tchnienie wiatru płatkom śniegu..’ Wspaniałe są te świąteczne przygotowania w naszym przedszkolu! Atmosfera świąt zagościła w naszej sali na dobre. Jest choinka i choinkowe ozdoby, które tworzymy, aby było jeszcze piękniej i jeszcze bardziej uroczyście. Słuchamy przy tym świątecznych piosenek i jest nastrojowo jak nigdy dotąd. Część wykonanych przez nas ozdób zabierzemy ze sobą, aby ozdobić nasze domowe choinki. Jest to również okazja do składania sobie życzeń. Nie zapominamy o naszych koleżankach, kolegach i oczywiście Paniach pracujących w naszym przedszkolu i wszystkich, którzy nas obserwują życząc wszystkim WESOŁYCH ŚWIĄT !

Koncert dotyczył tematyki świąteczno- zimowej. Wraz z Mikołajem podróżowaliśmy między krajami wysłuchując popularnych piosenek oraz kolęd. Od "Jingle Bells", "Let it Snow" "Felis lavida" , "Oj Maluśki, Maluśki", "Przybieżeli do Betlejem", aż po austriacką kolędę znaną nam jako "Cicha noc". Oprócz tego przyjrzeliśmy się bliżej budowie trąbki.

Przedświąteczny czas kojarzy się z pieczeniem i dekorowaniem pierniczków oraz wspólnym kolędowaniem. Również w naszym przedszkolu nie mogło tego zabraknąć. Sówki dekorowały świąteczne pierniczki.  Na stołach pojawiły się kolorowe ozdoby. Każdy pierniczek wyglądał inaczej i był wyjątkowy. Dzieci wykonały również kartki świąteczne dla swoich rodziców.

Zbliżają się najpiękniejsze i najbardziej wyczekiwane święta w roku - Święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji dzieci z grupy "Motylków" już dziś dekorowały pierniczki na świąteczny stół. Ozdabiały ciasteczka o różnych kształtach kolorowymi polewami, pisakami oraz różnorodnymi posypkami, słuchając przy tym świątecznych piosenek i pastorałek. Każdy piernik był wyjątkowy i niepowtarzalny. Po ciężkiej pracy, dzieci miały okazję skosztować swojego dzieła a pozostałe pierniki zaniosły do swoich domów, aby podzielić się nimi z najbliższymi. Wspólne dekorowanie wprowadziło nas wszystkich w radosny nastrój oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.

W naszym przedszkolu 11.12 odbyło się niezwykle ważne spotkanie z funkcjonariuszką Straży Miejskiej. Celem spotkania było przekazanie najmłodszym jak dbać o środowisko w związku z ekologią i segregacją odpadów. Dzieci wiedziały bardzo dużo na temat przetwarzania odpadów. Niektóre nawet przyznały, że u nich w domu znajdują się odpowiednie pojemniki do segregacji śmieci.♻️ Nasz gość opowiedział również dzieciom, w jakich okolicznościach należy wezwać straż miejską oraz przypomniał numery alarmowe. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze z aktywnym udziałem dzieci. W podziękowaniu za atrakcyjne zajęcia i miłą atmosferę przedszkolaki wręczyły gościowi mały upominek.

A to ci niespodzianka. Dopiero, co pisaliśmy listy do Mikołaja a tu, proszę… Przybył i przywiózł cały wór prezentów. Przybył nawet dzień wcześniej niż normalnie. Pewnie spodobały mu się nasze narysowane listy. Prezentów było tak dużo, że Mikołajowi musiały pomagać Elfy. Wszyscy byliśmy zachwyceni jego wizytą. Mogliśmy się pochwalić przygotowanymi specjalnie dla niego piosenkami. Staraliśmy się bardzo żeby Mikołajowi spodobały się nasze piosenki. I chyba tak było, bo zaprosił nas do wspólnej zabawy. Było bardzo wesoło i zabawnie. Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy. Z żalem żegnaliśmy naszego gościa zapraszając jednocześnie na przyszły rok. Było nawet kilku zwolenników zaproszenia Mikołaja już na wiosnę albo z początkiem lata. Mikołaj obiecał, że przemyśli to, ale tymczasem musi nas pożegnać, bo czekają na niego jeszcze inne dzieci. Kiedy wróciliśmy do naszych sal okazało się, że Mikołaj zdążył zostawić tam jeszcze oczekiwane prezenty. Chcieliśmy mu za nie podziękować, ale już go nie było.

„Zima lubi dzieci najbardziej na świecie, dorośli mi mówią: nie wierzę. Dzieci roześmiane stawiają bałwana, dorośli stawiają kołnierze.” Zima lubi dzieci, więc my lubimy zimę. To nic, że zimno i w uszy szczypie. W naszym przedszkolnym ogrodzie zrobiło się bajkowo. Wymarzony czas do zabaw na śniegu, którego nie zmarnowaliśmy. Ciężkie chmury, z których jeszcze wczoraj sypał śnieg ustąpiły miejsca słońcu a my wykorzystaliśmy tę wspaniałą pogodę. I było istne szaleństwo. Biegaliśmy, robiliśmy aniołki na śniegu. Ścigaliśmy się zaprzęgami. Było cudownie, co widać na naszych zdjęciach.

W tym tygodniu grupa Sówek realizowała program "Mamo, tato, wolę wodę!" „Mamo, tato, wolę wodę!” to jeden z najbardziej cenionych programów edukacyjnych w Polsce zainicjowany w 2009 roku przez Żywiec Zdrój w trosce o zdrowy rozwój najmłodszych. Jego nadrzędnym celem jest wykształcenie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych ze szczególnym podkreśleniem roli wody w codziennej diecie, a także zwrócenie ich uwagi na zagadnienie ochrony środowiska.

"Hokus- pokus, czary -mary niech się spełnią andrzejkowe czary". Andrzejki to stary ludowy zwyczaj, który przetrwał do dzisiaj. Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. To czas czarów, wróżenia, przepowiadania co przed nami. Nasze przedszkolaki również chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Zebraliśmy się więc w by wspólnie się pobawić, poczarować, powróżyć. Wszystkie Panie zabrały dzieci do świata magii i czarów. Dowiedzieliśmy się co nas czeka w niedalekiej przyszłości ( kto spotka kogoś dawno nie widzianego, ile prezentów dostaną od Mikołaja…) i tej bardziej odległej (np. dotyczącego tego jaki zawód wybiorą przedszkolaki jak już dorosną). Było nawet czarowanie prawdziwą czarodziejską różdżką i życzenia na przyszłość. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości oraz były okazją do wspólnej zabawy.

Listy do Mikołaja już wysłane. Teraz nie pozostaje nic innego jak tylko czekać… Nasze marzenia przelaliśmy na papier w formie rysunków i tak poszło… Mamy nadzieję, że Mikołaj nie pomyli prezentów, bo przecież głupio by było gdyby któryś z chłopaków dostał lalkę a któraś z dziewczyn otrzymała samochód. Tak, więc listy w drodze a dla nas rozpoczął się czas oczekiwania.. Szykujemy się na przybycie Mikołaja i jego godne powitanie. Śpiewamy piosenki i recytujemy wierszyki, aby w ten sposób sprawić mu przyjemność. Nie dopuszczamy do siebie myśli, że miałby nie przybyć i nasza praca poszłyby na marne a prezenty mielibyśmy odbierać z paczkomatu. Tak, więc Mikołaju czekamy na Ciebie. Przybywaj i nie zgub po drodze prezentów.

W dniu 24 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji dzieci przyniosły swoje ulubione pluszaki a każdy z nich był wyjątkowy i niepowtarzalny. W tym szczególnym dniu, Panie przygotowały mnóstwo atrakcji i niespodzianek. Przedszkolaki bawiły się i tańczyły przy piosenkach, uczestniczyły w zabawach ruchowych, odgadywały zagadki, układały "misiowe puzzle". Dzieci miały także okazję, aby opowiedzieć o swoim ulubionym "pluszowym przyjacielu". Nie zabrakło również prac plastycznych, bajek oraz zdjęć z misiami. Dzień Pluszowego Misia dostarczył nam wszystkim wiele uśmiechu, radości i dobrej zabawy.

„Jestem sobie mały miś, gruby miś, Znam się z dziećmi nie od dziś Jestem sobie mały miś, śmieszny miś, Znam się z dziećmi nie od dziś!” Miś pluszowy to ulubiona zabawka wszystkich dzieci. Mówimy na niego maskotka, pluszak czy przytulanka, W dniu Jego święta w naszej grupie zagościły małe i duże, grube i chude, puchate i łaciate pluszaki. Misie były piękne i zadowolone. Żaden z nich tego dnia nie był smutny i nie stał samotnie na półce. Wszystkie były przez nasz przytulane i kochane. Razem z misiami pokonywaliśmy tor przeszkód, tańczyliśmy i rozwiązywaliśmy zagadki. Sprawdzaliśmy, które misie najwyżej skaczą i są najbardziej zwinne. Po zabawie był odpoczynek i wspólna sesja zdjęciowa. Nie zabrakło też słodkości, bo przecież misie lubią wszelkie smakołyki.

Dnia 21 listopada grupy starszaków Sówki i Żuczki wybrały się na wycieczkę do Szkoły Podstawowej nr 7 w Kielcach. Celem wycieczki było zapoznanie przedszkolaków, a przyszłorocznych uczniów, ze szkołą. Dzieci odwiedziły m.in. różne sale lekcyjne, gabinet Pani Dyrektor, sekretariat, salę gimnastyczną, pracownię komputerową, szkolną stołówkę oraz szatnię. Przedszkolaki miały okazję poznać starszych kolegów, nauczycieli oraz Dyrekcję. Dziękujemy za zaproszenie!

We wtorek 22 listopada w grupie „Motylków” obchodziliśmy Dzień Kredki. Święto to w szczególny sposób wiąże się z dziećmi, bowiem dzięki kredkom mogą one wyrażać swoje przeżycia, uczucia, myśli, uczą się twórczego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię. Rysowanie to wspaniała przygoda i ważne doświadczenie dla każdego dziecka. Z tej okazji w grupie odbywały się zabawy z kredkami w roli głównej. Przedszkolaki oglądały teatrzyk, których bohaterami były kredki, poznały ich rodzaje. Tworzyły zbiory kredek według kryterium koloru, kształtu, wielkości, rodzaju i porównywały ich liczebność. Bawiły się przy piosence „Kolorowe kredki”, brały też udział w zabawach muzyczno-ruchowych. Przy pomocy różnych środków wykonane zostały piękne kredki, które ozdobiły przedszkolną salę. Dzień zakończył się wręczeniem słodkich kredek, które przygotowała mama Filipa. Bardzo dziękujemy Pani Joannie za słodki poczęstunek. To był wyjątkowy dzień i na długo pozostanie w naszej pamięci.

Dnia 20 listopada w grupie motylków odbyły się uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Z tej okazji były przeprowadzone zajęcia dydaktyczne poświęcone tej tematyce. Dzieci dzieliły się swoimi własnymi spostrzeżeniami na temat powodów do radości i uśmiechu wśród dzieci oraz o tym, co może powodować, że mały człowiek jest smutny i co mu sprawia przykrość. Dzieci wiedzą już, że mają prawo do radości, uśmiechu, zabawy, spokojnej nauki i ciekawego poznawania otaczającego nas świata. Przygotowały pracę plastyczną "Serduszko naszych praw". Odbiły również swoją dłoń na znak, że wiedzą, jakie mają prawa.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Dzieciom oraz Rodzicom, którzy włączyli się do akcji charytatywnej organizacji KoloroweOnko, która polegała na wykonaniu laurek "dziecko dla dziecka" oraz zbiórce materiałów, z których wolontariusze uszyją misie, poduszeczki, beciki i worki-plecaki. Misie Tulisie wraz z dodatkami zostaną wręczone na Mikołajki dzieciom z oddziałów onkologicznych. Nasze przedszkolaki wykazały się ogromną wrażliwością i wykonały, pod opieką nauczycieli, piękne laurki oraz kartki świąteczne. Wierzymy, że dzięki naszym wspólnym działaniom, na twarzach wielu dzieci pojawi się uśmiech.

I znowu grupę "Pszczółek" odwiedził gość, tym razem Mama Milenki, z zawodu - nauczycielka. Na spotkaniu był poruszany bardzo ważny temat czyli emocje. Na początku Pani Ania przywitała się z dziećmi w wybrany przez nich sposób, a następnie zaproponowała zabawy w rozpoznawanie i nazywanie emocji. Przedszkolaki doskonale poradziły sobie z zadaniami. Na podstawie wysłuchanej bajki terapeutycznej A. Antosiewicz " O piekielnym Kamilku", dzieci poznały sposoby rozładowywania negatywnych emocji. Chyba najlepszą z proponowanych technik okazał się taniec. Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały w prezencie piłeczki - emotikony. Bardzo dziękujemy Pani Ani za wartościowe i ciekawe spotkanie.

Grupa Sówek wzięła udział w programie edukacyjnym dla przedszkoli pt. "Skąd się biorą produkty ekologiczne" zorganizowanym przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kielcach. Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Główne założenia programu: - zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne, - kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych, - propagowanie zdrowego stylu życia, - zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o nawykach higieniczno - zdrowotnych.

Dzisiaj grupa "Motylków" wybrała się do pobliskiego sklepu owocowo - warzywnego. Na miejscu powitała nas pani ekspedientka. Przedszkolaki dowiedziały się, na czym polega praca sprzedawcy, nazywały wybrane owoce i warzywa. Po powrocie dzieci zjadły ze smakiem, zakupione w sklepie "witaminowe przysmaki". Była to bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka. Dziękujemy serdecznie pracownikom sklepu za miłe przyjęcie.

Dziś, w naszej grupie panował „stan zagrożenia epidemiologicznego”. Stało się to za sprawą Pani Anny Gawęckiej - mamy Asi - która przyniosła je do nas ze szpitala, w którym pracuje a dokładnie z laboratorium analitycznego. Pewnie jesteście przerażeni tym, co czytacie, bo wirusy – w porównaniu z tymi opisywanymi w książkach - były naprawdę wielkie i miały bardzo groźne miny. Ale nie denerwujcie się. Pani Ania zadbała o nasze bezpieczeństwo i przyniosła odpowiedni kombinezon, który miał nas (na zmianę) zabezpieczyć przed wszelkimi drobnoustrojami. To były naprawdę bardzo ciekawe zajęcia, na których dowiedzieliśmy się, czym są i jak wyglądają drobnoustroje wywołujące groźne choroby. Dowiedzieliśmy się także, że nie wszystkie z nich są dla nas groźne a wręcz przeciwnie, że są pożyteczne i nie moglibyśmy bez nich funkcjonować. Pani Ania potwierdziła, że nasza Pani nie bez powodu „zmusza” nas do częstego mycia rąk. Do tej pory nie zdawaliśmy sobie sprawy, że bakterie są takie małe i zobaczyć je można tylko pod mikroskopem. Jednemu z kolegów trudno było w to uwierzyć i przez parę minut starał się je dostrzec gołym okiem na dłoni. Zrezygnował z tego dopatrywania się, bo sobie przypomniał, że przecież niedawno mył ręce. Takie to były zajęcia zakończone podziękowaniami i wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

13.11. 2023r w Naszym przedszkolu odbył się Koncert Filharmonii Świętokrzyskiej o tematyce "Pieśni patriotycznych". W trakcie koncertu rozmawialiśmy o strojach regionalnych z różnych części Polski. Przyjrzeliśmy się bliżej świętokrzyskiemu strojowi ludowemu oraz jego charakterystycznym elementom. Posłuchaliśmy muzyki ludowej oraz poznaliśmy działanie akordeonu.

W piątek, 10 listopada w naszym Przedszkolu odbyła się piękna uroczystość z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości. Odświętnie ubrane przedszkolaki z grup zerówkowych pokazały swoje umiejętności artystyczne przed młodszymi dziećmi, pracownikami przedszkola oraz Seniorami z pobliskiego Klubu Seniora. W czasie swojego występu dzieci przedstawiły krótką lekcję historii, recytowały wiersze, a także śpiewały patriotyczne pieśni oraz piosenki. Nie zabrakło także upominków przygotowanych przez rodziców dla przybyłych gości oraz słodkości przekazanych przez Seniorów dla przedszkolaków.

10 listopada 2023 roku Przedszkolaki z naszego przedszkola wzięły udział w Ogólnopolskiej akcji #SzkołaDoHymnu. Jest to akcja ogłoszona przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, polegająca na odśpiewaniu hymnu państwowego w dzień poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości. Dokładnie o symbolicznej godzinie 11:11 wszystkie przedszkolaki wraz z wychowawcami odśpiewali hymn narodowy. Był to uroczysty dzień w naszym przedszkolu.

"Halloween" to świetna zabawa i doskonała okazja aby się przebrać za kogo się chce. I tym razem "Halloween" zawitało do nas do grupy "Żuczków." Na początku zabawy odbyła się sesja zdjęciowa w fotobudce, w której pani mogła nam zrobić zdjęcia. Po zdjęciach była wspólna zabawa przy dziecięcych hitach muzycznych. A na koniec był słodki poczęstunek, MNIAM.

„Już w przedszkolu dzieci wiedzą co to Wisła, co to Bałtyk Że na Śląsku leży węgiel a znów góry to są Tatry.” Słowa tej piosenki towarzyszyły nam w drugim tygodniu listopada. Był to tydzień patriotyczny. Rozpoczęliśmy go słuchając polskich legend i historii naszej Ojczyzny. Rozmawialiśmy o polskich zwyczajach i tradycjach. Wykonywaliśmy prace plastyczne przedstawiające Godło Polski oraz szykowaliśmy papierowe kotyliony na Narodowe Święto Niepodległości. Nasze zajęcia przebiegały w formie zabaw, podczas których towarzyszyła nam piosenka o Polsce. Podsumowaniem tego narodowego tygodnia była prezentacja piosenki pt.: „NASZE POLSKIE ABC”. Jak co roku o godzinie 11.11 zaśpiewaliśmy wspólne z dziećmi z całego przedszkola nasz Narodowy Hymn.

9 listopada grupa "Pszczółek" gościła mamę Wiktora, Panią Ilonę z zawodu - pielęgniarkę. Celem wizyty było kształtowanie nawyków prozdrowotnych. Dzieci z zaangażowaniem dyskutowały z naszym Gościem na temat konieczności dbania o higienę osobistą. Doskonale poradziły sobie z rozróżnianiem środków higienicznych. Wysłuchały też tematycznej piosenki oraz wiersza o "Brudasku". Serdecznie dziękujemy Pani Ilonie za ciekawe zajęcia i poświęcony czas.

Dnia 08 listopada w grupie motylków gościliśmy funkcjonariusza Straży Pożarnej. Gość w ciekawy sposób przybliżył przedszkolakom specyfikę pracy strażaka jednocześnie prezentując swój strój i sprzęt. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, że praca strażaka nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy podczas wypadków samochodowych, oraz asyście podczas różnych akcji. Strażak zapoznał przedszkolaków z sytuacjami, w których należy wezwać straż pożarną, z zasadami prawidłowego zachowania się podczas pożaru, oraz przypomniał numery alarmowe do straży, policji i na pogotowie. Dzieci przymierzając hełm oraz strój mogli poczuć się jak prawdziwi strażacy. Z całego serca dziękujemy przedstawicielowi straży za przybycie i poświęcenie nam swojego cennego czasu

5 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Data nie jest przypadkowa - jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney’a. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. W grupie Żuczków Dzień Postaci z Bajek świętowaliśmy 7 listopada. Dzieci mówiły o swoich ulubionych postaciach z bajek, były wspólne zdjęcia przy fotobudce, szukanie po sali charakterstycznych przedmiotów związanych z postaciami z bajek, oglądanie książek, a na koniec dzieci pokolorowały postacie z bajek pastelami.

W rocznicę urodzin Walta Disneya dzieci z grupy Sówek obchodziły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Świat bajek od dawna jest źródłem nie tylko rozrywki, lecz także inspiracji i edukacji. Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Z tej okazji Sówki wyruszyły w podróż do krainy bajek. Był to kolorowy i wesoły dzień!

08.11.2023r. Przedszkolaki wybrały się do Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach na spektakl pt:. "Przygody Koziołka Matołka". Główny bohater – Koziołek przemierzał świat, szukając swego miejsca na ziemi. Odwiedzał egzotyczne kraje, poznawał ich mieszkańców i przeżywał wiele emocjonujących przygód – groźnych, śmiesznych i pouczających. Wychodził cało z każdej opresji i w chwale przybył do Pacanowa, odnajdując całkiem blisko to, co dla niego najlepsze. Przedszkolaki miały okazję poznać tego niezwykłego bohatera i wraz z nim przeżywać pełną gamę emocji.

W minionym tygodniu nasza grupa realizowała program, którego nadrzędnym celem jest wykształcenie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych ze szczególnym podkreśleniem roli wody w codziennej diecie, a także zwrócenie ich uwagi na zagadnienie ochrony środowiska. Przedszkolaki z dużym zaangażowaniem przystąpiły do programu, któremu towarzyszył Zdrojek i jego przyjaciele: myszka Fiki, wydra Wanda, wiewiórka Basia i inni. Poprzez zajęcia dydaktyczne, zabawy, doświadczenia i prace plastyczne, dzieci zdobyły cenną wiedzę o wodzie i jej znaczeniu dla ludzi, roślin i zwierząt. Dowiedziały się, dlaczego warto segregować śmierci i jak robić to prawidłowo; w jaki sposób dbać o środowisko naturalne oraz jak ważne dla zdrowia jest odpowiednie odżywianie. Przedszkolaki nie tylko zdobyły cenne wiadomości i umiejętności, ale również bardzo polubiły Zdrojka i jego przyjaciół. Za rok z pewnością weźmiemy udział w kolejnej edycji programu.

Miniony tydzień upłynął nam na rozmowach o jesiennej pogodzie i towarzyszącej jej szarudze. Poznaliśmy nazwy zjawisk atmosferycznych oraz ich symbole. Rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy te zjawiska słuchając odgłosu deszczu, burzy, ulewy czy wichury. Wprawdzie burza jesienią to zupełna rzadkość, ale taki deszcz i wichura to już normalność o tej porze roku. Bawiliśmy się przy muzyce deszczowych kropli. Uczyliśmy się piosenki o „jesiennej szarudze” a na koniec, malując palcami, wykonaliśmy na kartonie „deszczowe kompozycje”. Można powiedzieć, że ten tydzień upłyną nam na szukaniu sposobu na zabawę w jesienne, ponure dni.

"Dynię mam, komu ja dam..." tak rozpoczęły "Pszczółki" zabawy integracyjne z udziałem dyni. W "Dniu dyni" królował kolor pomarańczowy, przewijał się on w zabawach, konkurencjach sportowych oraz podczas wykonywania różnorodnych zadań i pracach plastycznych. Nawet podczas słodkiego poczęstunku, który przygotowali Rodzice, nie obyło się bez symbolu dyni. Uwieńczeniem tego dnia była sesja zdjęciowa w kolorystyce pomarańczowej .

30 października nasza grupa wybrała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Karczówkowskiej. Tam mogliśmy poznać tajniki i zasady korzystania z biblioteki. Pszczółki dowiedziały się na czym polega praca bibliotekarza , a także co należy zrobić, by stać się czytelnikiem. Z wielkim zainteresowaniem oglądały książki przeznaczone specjalnie dla dzieci. Z entuzjazmem i radością rozpoznawały znanych im bohaterów. Wysłuchały również przeczytanego przez Panią Bibliotekarkę opowiadania o przygodach "Kamyczka w bibliotece". Dzieci miały również możliwość zwiedzenia całej biblioteki. Żegnając się, zapewniły, że niebawem wrócą z rodzicami, by zostać prawdziwym czytelnikami biblioteki.

Grupa Sówek włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „ Szkoła pamięta”. Celem akcji było uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach, którzy związani byli z historią naszego regionu, naszej społeczności. Tego dnia dzieci zapaliły znicz pod pomnikiem dla uczczenia pomięci poległych w tym miejscu bojowników.

W konkursie plastycznym "Psiaki, kociaki i inne zwierzaki" zorganizowanym w ramach Światowego Tygodnia Zwierząt pod patronatem Prezydenta Miasta Kielce wyróżniony został Stanisław Woźniak z grupy „motylków”. Wręczenie nagród odbywało się w Domu Kultury "Zameczek" w Kielcach. Serdecznie gratulujemy Stasiowi i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, którym bliskie jest przesłanie „Miarą człowieczeństwa jest jego stosunek do zwierząt.”

"Dzień Dyni" w grupie "Sówek" rozpoczął się wspólnymi zdjęciami przy fotobudce. Po zdjęciach przyszła kolej na wspólną zabawę przy muzyce. Po tańcach nastąpił słodki akcent dnia - słodki poczęstunek. Potem dzieci kolorowały dynie pastelami.

W miniony piątek obchodziliśmy w grupie Motylków "Dzień Dyni". Od wejścia witała nas dekoracja pełna darów jesieni i oczywiście dyni. Również przedszkolaki przyszły ubrane na pomarańczowo. Podczas zajęć, dzieci dowiedziały się jak zdrowe i różnorodne są dynie oraz w jaki sposób można je wykorzystać. Przedszkolaki układały dyniowe puzzle, przeliczały dynie, brały udział w zabawie tropiącej pt. "Szukamy dyń", wykonały przestrzenną pracę plastyczną pt. "Wesołe dynie". Dzieci bawiły się także wesoło i tańczyły ze wstążkami przy dźwiękach muzyki. Pomarańczowy i pełen wrażeń dzień, zakończył się sesją zdjęciową w dyniowej scenerii. Na pamiątkę wspólnej zabawy dzieci otrzymały pomarańczowe balony.

Na zajęciach dzieci dowiedziały się jak ważna jest opieka nad pieskiem i jak można pomagać pieskom, które nie mają domu. Na koniec dzieci narysowały swojego wymarzonego pieska.

jak co roku, w związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych, nasze przedszkolaki nie zapomniały o tych, którzy walczyli w obronie naszego kraju. W ramach akcji "Szkoła pamięta", grupy wybrały się pod pomnik ofiar na ul. Urzędniczej. Pielęgnując tradycję Święta Zmarłych zapaliliśmy znicze i uczciliśmy minutą ciszy pamięć pomordowanych, którzy walczyli w obronie naszej Ojczyzny.

W Naszej grupie obchodziliśmy dziś święto Halloween. Na początku przywitaliśmy każdego gościa, który przybył na zabawę Halloween-ową. Nie zabrakło też magicznych sztuczek pt. „Magiczne obrazki”, „Prześwietlanie potwora i nawiedzonego domu” oraz „Wijące się kolorowe robaczki” . Pojawiły się również różnego rodzaju konkurencje takie jak: „Wyścigi pająków”, „Przejście przez pajęczynę na hula hop”, „Sztafeta”- z przekazywaniem rączki szkieletu na której trzeba było utrzymać oczko i „Potworny taniec”. Na końcu wszyscy zjedli pyszny poczęstunek i zrobiliśmy tematyczną pracę plastyczną.

30 października w naszej grupie było po prostu niesamowicie, bo obchodziliśmy święto Halloween. Z tej okazji przyodzialiśmy stroje nawiązujące do świata magii, duchów i upiorów. Nasza sala też wyglądała inaczej niż, na co dzień. Pojawiły się dekoracje z dyni z motywem upiornej twarzy i nastrojowa muzyka, która przeniosła nas w świat magii. Były konkursy, tańce, pokaz halloweenowej mody a na koniec był słodki poczęstunek przygotowany przez naszych Rodziców. Bardzo nam się to wszystko podobało i gdyby nawet ktoś stwierdził, że to przecież zwyczaj zapożyczony, nam to po prostu nie przeszkadzało bo najważniejsza jest dobra zabawa. Jak nie wierzycie to obejrzyjcie nasze fotki z halloweenowej imprezy.

26 października gościliśmy w naszej grupie panią Bożenę Naporowską z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Przeprowadziła ona zajęcia, których celem było przybliżenie dzieciom pojęcia "biblioteka" oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Pani bibliotekarka przyniosła wiele ciekawych i kolorowych książeczek. W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" przeczytała książki: "Tupcio Chrupcio. Idę do lekarza" oraz "Jaś i Janeczka". Dzieci z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach. W podziękowaniu za miłe spotkanie wręczyły pani dyplom oraz bukiet róż. Pani Bożenka zaprosiła wszystkie dzieci do odwiedzenia biblioteki wraz z rodzicami oraz obdarowała je zakładkami do książek. Mamy nadzieję, że już niebawem znowu się zobaczymy.

Pasowanie na przedszkolaka to szczególny dzień dla dzieci, które rozpoczynają przygodę z przedszkolem. W naszej grupie odbyło się ono dnia 25 października. Dzieci, w odświętnych strojach, pięknie zaprezentowały się przed zaproszonymi gośćmi. Przedstawiły program artystyczny, pokazując jak wiele nauczyły się do tej pory. Złożyły uroczyste ślubowanie, a Pani Dyrektor dokonała "aktu pasowania" za pomocą "czarodziejskiego ołówka". Od tej chwili każde dziecko stało się "pełnoprawnym" przedszkolakiem. Na pamiątkę każde z nich otrzymało dyplom, a w nagrodę za piękny występ rożek ze słodyczami ufundowany przez rodziców. Serdecznie gratulujemy naszym wspaniałym przedszkolakom oraz życzymy wielu radosnych chwil wypełnionych zabawą i uśmiechem, a także niezapomnianych wrażeń z czasu spędzonego w przedszkolu.

Jesień to piękna pora roku. Dni wprawdzie są już coraz krótsze i często bywają mokre i mgliste, ale kiedy zaświeci słońce jesień zaczyna czarować pełną gamą barw i kolorów. W takie to właśnie ciepłe „kolorowe” dni korzystamy ze spacerów i zabaw na świeżym powietrzu. W tym roku pogoda nam sprzyja na wędrowanie uliczkami osiedla i podziwianie piękna otaczającej nas przyrody w jesiennej szacie. Na ostatnich spacerach zbieraliśmy kolorowe liście, z których zrobimy jesienne bukiety i inne prace plastyczne (na zasadzie „już nasza pani jak zwykle coś tam wymyśli”) a pomysłów jak zwykle nam nie brakuje. Spacerując zaglądaliśmy do pobliskich ogródków, aby podziwiać lekko już przywiędnięte kwiaty hortensji oraz kwiaty róż. Nasza pani uczyła nas jak rozróżnić od siebie różne gatunki drzew oraz jak odróżnić na przykład liść klonu od liści kasztanowca. Kolorowe liście, które opadły z drzew na chodniki, szeleściły nam pod butami a chłopaki potęgowały ten szelest głośnym szuraniem. I nie pomagały uwagi, że niszczą buty, kurzą itp. Chłopcy podobno dojrzewają później. Na spacerze zrobiliśmy trochę fotek (to znaczy zrobiła je nam nasza pani), więc będzie pamiątka.

Pani Kasia odwiedziła Naszą grupę prowadząc ciekawe i kreatywne zajęcia dotyczące pracy pielęgniarki oraz zdrowego stylu życia. Żabki dowiedziały się jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii, co szkodzi naszym zębom i w jaki sposób należy o nie dbać. Obejrzeliśmy zawartość apteczki i omówiliśmy przyrządy pielęgniarskie. Dzieci wzięły również udział w ciekawym doświadczeniu, które pomogło im lepiej zobrazować sobie jak na bakterie działa mycie rąk. Żabki z ogromnym zaangażowaniem brały udział w spotkaniu i były chętne do udziału we wszystkich aktywnościach. Było dużo chętnych by zaprezentować na sobie procedurę wykonania szczepienia. Wszyscy na zakończenie w nagrodę za aktywność otrzymali naklejki "Dzielnego Pacjenta".

Posiadanie własnego zwierzaka to marzenie niemal każdego dziecka. Niektórzy z nas mają w domu pieska lub kotka i dlatego ostatnie nasze zajęcia poświęcone zwierzętom domowym wzbudził nasze wielkie zainteresowanie. Byliśmy bardzo zaangażowani i aktywnie uczestniczyliśmy w nich. Rozmawialiśmy jak to fajnie jest mieć czworonoga w domu, ale również dowiedzieliśmy się, jakie obowiązki są z tym związane i z jaką odpowiedzialnością się to wiąże. Nasza pani wielokrotnie to podkreślała mówiąc, że pies czy kot to nie zabawka i że decyzja o posiadaniu takiego domownika musi być przemyślana i odpowiedzialna, aby się nie okazało, że po kilku dniach zachwytu i euforii pies zaczyna przeszkadzać i z kochanego domu trafia do schroniska dla bezdomnych zwierząt albo, co jeszcze gorsze, zostaje porzucony w lesie lub przy drodze… Opowiadaliśmy o swoich pupilach i obowiązkach domowych związanych z ich posiadaniem. Oglądaliśmy albumy z psami i kotami. Słuchaliśmy piosenek i wierszy o zwierzętach domowych. Bawiliśmy się również w zabawy ruchowe na ten krótki czas zamieniając się w pieski i kotki. Na koniec zajęć wykonaliśmy portrety swoich pupili albo portrety tych wymarzonych kotków czy piesków. Technika wykonania naszych prac była nieco inna od dotychczasowych, ponieważ do stworzenia tych uroczych portretów posłużyła nam plastelina i włóczka.

18 października grupy zerówkowe wraz z Paniami wybrały się do Kina Moskwa na animację pt. ,,Kosmici w Mojej Szkole”. To świetna propozycja na lekki i przyjemny seans integrujący całą grupę. Nawiązujący do tradycji kina przygodowego film nie znudził nikogo. Animacja rozbudziła w młodych odbiorcach zainteresowanie kosmosem, a przejażdżka autokarem dostarczyła dużo radości.

20 października w naszym przedszkolu odbył się pierwszy w tym roku szkolnym koncert muzyki, grany przez muzyków z Filharmonii Świętokrzyskiej. Filharmonia wprowadza dzieci w świat wysokiej kultury, pozwala odkrywać, poznawać, bawić się i uczyć w tym samym czasie. Przedszkolaki poznały instrumenty muzyczne, a wiodącymi były instrumenty dęte. Tematem przewodnim utworów była "magia". Koncert dostarczył dużo radości, zabawy i nowych wiadomości.

Przedszkole Samorządowe Nr 28 w Kielcach otrzymało, aż 3 dyplomy za udział w ogólnopolskiej kampanii "Przytul się do drzewa". Za udział w ogólnopolskiej kampanii „Przytul się do drzewa 2023”, za kształtowanie postawy troski i szacunku do drzew wśród dzieci i młodzieży oraz za okazywanie drzewom swojej troski i miłości. Jesteśmy dumni z naszych przedszkolaków oraz wychowawców za realizowanie działań proekologicznych na terenie naszego przedszkola. #straznicylasow

Jak troszczyć się o środowisko i dbać o nie? Dużo na ten temat rozmawiamy z naszą Panią. Przy myciu rąk, rysowaniu na kartce papieru czy podczas spacerów zwracamy uwagę na ekologię i szacunek do przyrody. Uczymy się jak zadbać o naszą planetę. W miesiącu wrześniu, tak jak i inne grupy z naszego przedszkola, wzięliśmy udział w ogólnopolskiej kampanii „Przytul się do drzewa” organizowanej przez „Strażników Lasu - Fabryka Aktywności Młodych” z Gorzowa Wielkopolskiego. Nasza Pani wysłała pod wskazany adres zdjęcie naszej grupy przytulającej się do pnia wierzby. Zdjęcie to znalazło się wśród innych na stronie organizatora kampanii a my cieszyliśmy się, że mogliśmy wziąć w niej udział. Teraz możemy się pochwalić stosownym Certyfikatem.

17 października odwiedziła naszą grupę mama Tymona, która jest fizjoterapeutą. Na początku spotkania Pani Monika opowiedziała przedszkolakom czym dokładnie zajmuje się fizjoterapeuta. Dzieci dowiedziały się, że fizjoterapeuta to osoba, która poprzez ćwiczenia i zabiegi pomaga ludziom chorym. Spotkanie odbyło się pod hasłem „W zdrowym ciele – zdrowy duch”. W związku z tym „Pszczółki” mogły poszerzyć wiedzę na temat dbałości o swoje zdrowie oraz w jaki sposób dbać o prawidłową postawę ciała poprzez wykonywanie różnorodnych zabaw i ćwiczeń. Dzieci dowiedziały się jak należy poprawnie siedzieć na dywanie lub krzesełku, by nie obciążać kręgosłupa oraz jak ważny jest ruch dla naszego zdrowia. Przedszkolaki były bardzo aktywne i zadowolone z zajęć. Na zakończenie, Pani Monika wręczyła dzieciom kolorowanki. Serdecznie dziękujemy za wspaniałą prelekcję i dobrą zabawę.

Kiedy pogoda nie zachęca do spacerów i zabaw na świeżym powietrzu pozostają zajęcia w sali. Dla nas to żaden problem, bo my, „Biedronki” potrafimy odnaleźć się w każdej sytuacji i każdą sytuację wykorzystać do świetnej zabawy. Tak też było i teraz. Nasze stoły opanowały urocze myszki. Do ich wykonania wykorzystaliśmy łupiny z orzechów i plastelinę. Powiemy Wam w tajemnicy, że te łupiny przyniosła nasza pani, która podobno bardzo lubi orzechy. Początkowo chcieliśmy zrobić z nich statki z żaglami, ale myszki okazały się zdecydowanie fajniejsze. Zobaczcie zresztą naszą fotogalerię i oceńcie sami. Wykonując prace plastyczne w ramach naszych zajęć wykorzystywaliśmy również inne dary natury. Kasztany, żołędzie, jarzębina, kolorowe jesienne liście a nawet ziemniaki i to doskonały materiał do wykorzystania przy takich pracach. Tworząc z nich ludziki i zwierzęta nie tylko uczymy się łączyć różne elementy, ale również dobrze się przy tym bawimy.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej Nr 1 w Kielcach odbyły się warsztaty dla dzieci z zerówek. Przedszkolaki zwiedzały bibliotekę, poznały pracę pań bibliotekarek oraz poznały zasady jakich należy przestrzegać w bibliotece. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach. Kolorowały owoce, warzywa i grzyby.

Październik, to zazwyczaj najpiękniejszy jesienny miesiąc. To w październiku liście nabierają przeróżnych kolorów a wiewiórki w pośpiechu zbierają zapasy na zimę. Czasami można oberwać kasztanem w głowę, ale taki to już urok i piękno naszej złotej polskiej jesieni. Kiedy tylko pojawia się za oknem słońce, które nie grzeje już tak mocno jak w lecie to z wielką radością wychodzimy na spacery po najbliższej okolicy. Takie wyjścia są okazją do oglądania zmian zachodzących w przyrodzie. Ostatnio wyruszyliśmy w poszukiwaniu kolorowych liści, ale jeszcze większość z nich widzieliśmy wysoko na drzewach za to wróciliśmy z workiem kasztanów, które spadały nam pod nogi. Czyli spacer można było uznać za udany.

W naszej grupie już na dobre zadomowiły się jesienne klimaty i towarzyszące im jesienne tematy. Nasz kącik przyrody wypełniły dynie, kasztany, żołędzie i kolorowe liście. Wszystkie te dary jesieni przynieśliśmy do przedszkola a nasz kącik przyrody każdego dnia staje się coraz bardziej obfity. Naszą salę ozdabiają również prace plastyczne o tematyce jesiennej. Ostatnio wykonaliśmy własnoręcznie - dosłownie od własnych rąk - jesienne drzewa, które powstały z odrysowania naszych dłoni. Potem było ich ozdabianie i kolorowanie, aby były jeszcze piękniejsze. Drzewa różnią się wielkością tak, jak różnej wielkości są nasze dłonie. Tym sposobem największe drzewo powstało dzięki dłoniom Pani Beatki.

Jesień to piękna pora roku, która zachwyca nas pięknymi kolorami i wyjątkowymi pejzażami. Tegoroczna jesień jest wyjątkowo ciepła. Zachęca nas do zabaw na świeżym powietrzu. W poszukiwaniu "darów jesieni" wybraliśmy się na spacer w okolice przedszkola. Razem z nami na spacer wybrał się Wąż. Podziwialiśmy piękne, kolorowe drzewa oraz jesienne krajobrazy. Z ciekawością obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie wczesną jesienią. Nie zabrakło również fajnej zabawy. Znaleźliśmy kasztany, żołędzie oraz dużo liści. Nasze "jesienne skarby" zabraliśmy do przedszkola i udekorowaliśmy nimi nasz kącik przyrodniczy. Będziemy je wykorzystywać nie tylko do różnorodnych prac plastycznych, ale również do zabaw matematycznych, ruchowych i rytmicznych. Wspólny spacer dostarczył nam wszystkim wiele radości.

Celem projektu pt. "Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy", który realizuje nasza grupa, jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników, łagodna adaptacja do warunków przedszkolnych oraz rozwijanie potencjału poznawczego dzieci. Dotychczas zrealizowaliśmy zadania na podstawie książeczki "Kicia Kocia w przedszkolu". Dzieci poznały główną bohaterkę opowiadań i jej przyjaciół. Wspólnie z Kicią Kocią zwiedziły przedszkole oraz plac zabaw, zapoznały się ze schematem dnia oraz stworzyły Kodeks Przedszkolaka. Ponadto pokazały Kici Koci kąciki tematyczne w sali, nauczyły się "Kiciowych powitanek" oraz wykonały pracę plastyczną pt. "Kicia Kocia to ja". Dzieci bardzo polubiły Kicię Kocię i już czekają na kolejne zadania.

Nasza grupa wzięła udział w kampanii edukacyjno – informacyjnej dot. hulajnóg zainicjowaną przez Pełnomocnika Prezydenta Miasta Kielce ds. Osób Niepełnosprawnych. Dzieci nauczyły się, że nieodpowiednio pozostawione czy porzucone hulajnogi stanowią duże zagrożenie, szczególnie dla osób z dysfunkcją narządu wzroku lub ruchową. Poniżej przedstawiamy linki do filmów w celu rozszerzania wiedzy na temat tego problemu: https://youtu.be/U-0T8NV6Yl8?si=g1sC_XD3xMOr-jEc https://youtu.be/oJmlJaPE5W8?si=Pun8Y_E2AT2Co_cE

Sówki własnoręcznie przygotowały pyszną sałatkę owocową. Były jabłka, gruszki, banany, mandarynki i truskawki. Wszyscy ochoczo zabrali się do pracy. Dokładnie umyliśmy rączki. Każdy dostał talerzyk i nożyk. Dzieci wraz z rodzicami zakupili składniki, a następnie przyrządzały sałatkę owocową w przedszkolu, przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Sałatka smakowała wyśmienicie!

Jesień to znakomita pora roku na różne zabawy. W naszej sali zagościł już jesienny klimat. Podczas zajęć poznawaliśmy dary jesieni. Dzieci z naszej grupy przyniosły do przedszkola zebrane na jesiennym spacerze kasztany. Podczas zajęć opisywały ich wygląd oraz tworzyły z nich różne zwierzątka.

W środę, 4 października po raz drugi odwiedziła naszą grupę mama Marysi, Pani Katarzyna Sitarz, z zawodu – pielęgniarka. W związku z omawianą przez nas obecnie tematyką, chcieliśmy wzbogacić i utrwalić wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Dzieci, udzielając odpowiedzi na pytania gościa, wykazały się dużą wiedzą na temat zdrowego stylu życia. Pani pielęgniarka przypomniała dzieciom, jak należy ubierać się odpowiednio do pogody, jak właściwie się odżywiać, jak ważne dla zdrowia jest spożywanie zdrowych produktów, owoców i warzyw. Przypomniała również o konieczności przestrzegania zasad codziennej higieny, zdrowego stylu życia i zapobiegania chorobom. Dzieci mogły umyć gigantyczne zęby oraz przekonać się , jak łatwo jest roznosić zarazki. Bardzo ciekawymi okazały się też doświadczenia dotyczące pozbywania się bakterii z rąk. Na zakończenie spotkania pani pielęgniarka podarowała każdemu dziecku naklejki z napisem DZIELNY PACJENT. My także przygotowaliśmy niespodziankę dla naszego gościa i wręczając ją, serdecznie podziękowaliśmy za miłe spotkanie oraz za cenne rady i wiedzę. Z niecierpliwością czekamy na wizytę pozostałych Rodziców. Chętnie dowiemy się o ich pracy, zainteresowaniach albo posłuchamy bajki w ramach akcji „Cała Polska czyta Dzieciom”.

Jesień to taka pora roku, która niesie z sobą paletę kolorów oraz wiele darów takich jak kolorowe liście, kasztany, żołędzie i orzechy. Przynosimy je do naszego kącika przyrody, który już zapełnił się po brzegi. Ta ilość i atrakcyjność darów jesieni zmotywowały nas do stworzenia śmiesznych „cudaków”. Do ich zrobienia potrzebna nam była również kolorowa plastelina. A przy ich tworzeniu bawiliśmy się wyśmienicie. Co ciekawego powstało i co pięknego stworzyliśmy można obejrzeć w naszej foto galerii.

4 października, po raz pierwszy w tym roku, wybraliśmy się do biblioteki. Podczas spotkania z Panią bibliotekarką dowiedzieliśmy się, na czym polega jej praca oraz jakie są zasady wypożyczania książek. Przespacerowaliśmy się pomiędzy ogromnymi regałami wypełnionymi po sam sufit książkami. Potem wysłuchaliśmy opowiadania pt.: „Kamyczek w bibliotece”. Tak zasłuchaliśmy się w to opowiadanie, że o mało co nie spóźniliśmy się na obiad. Dobrze, że nasza pani czuwała nad wszystkim. Wychodząc z biblioteki, obiecaliśmy, że niebawem tu jeszcze wrócimy.

29.09.2023 obchodziliśmy w grupie Żuczki Dzień Chłopaka. Ten wyjątkowy dzień minął w cudownej atmosferze m.in wspólne fotografie, wspólna zabawa, rozdawanie pamiątkowych medali i słodki poczęstunek.

Dzień Chłopaka w przedszkolu to wspaniała okazja do integracji i dobrej zabawy! W naszej grupie świętowaliśmy ten dzień w piątek - 29 września. Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się m.in. dlaczego warto obchodzić to wyjątkowe święto. W tym uroczystym dniu czekało na dzieci mnóstwo atrakcji: układanie puzzli "super chłopaków", zabawy z chustą animacyjną, wspólne tańce i zabawy przy muzyce oraz zabawy sportowe. Dziewczynki wraz z paniami zadbały o to, aby każdy chłopiec poczuł się wyjątkowo - zaśpiewały chłopakom uroczyste „Sto lat”, złożyły im życzenia oraz wręczyły medal "Super Chłopaka". Wszystkie dzieci otrzymały prezenty ufundowane przez rodziców. Był to dzień pełen radości, uśmiechu i wspaniałej zabawy. Wszystkim chłopcom jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia!!!

„Psiaki i kociaki do adopcji” to tytuł konkursu plastycznego, którego organizatorem było Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach. Ponieważ dla nas los zwierząt nie jest obojętny wzięliśmy udział w tym konkursie. W dniu 30 września, podczas zorganizowanego przez schronisko festynu, nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu. Deszczowa pogoda nie odstraszyła autorów prac z naszej grupy, którzy z radością stawili się na festynie. Miło nam było, kiedy dowiedzieliśmy się, że nasza koleżanka, Kaja Adamiec otrzymała wyróżnienie. Cieszymy się z tego bardzo i serdecznie jej gratulujemy. W konkursie wzięli udział: Kaja Adamiec, Amelia Gołda, Tola Miśtal, Hubert Chrząszcz, Filip Chmielewski, Małgorzata Jelonkiewicz, Maria Jaskulska, Diana Zdeb, Weronika Kula. Jury przygotowało dla wszystkich dzieci biorących udział w konkursie pamiątkowe dyplomy i symboliczne upominki. Zapraszamy do fotoreportażu.

28 września obchodziliśmy w naszej grupie szczególne święto czyli Dzień Chłopaka. Taka uroczystość w przedszkolu to wspaniała okazja do integracji i dobrej zabawy! I właśnie z tej okazji dzieci z naszej grupy wzięły udział w zajęciach sportowych. Były zawody z wykorzystaniem różnorodnych przyborów, przejście przez ścieżkę sensoryczną. Zabawie towarzyszyła super atmosfera i „duch rywalizacji”. Na zakończenie nasi chłopcy zostali odznaczeni medalami "Chłopak Na Medal". Uwieńczeniem tej uroczystości były prezenty, wręczone przez koleżanki, a zakupione przez Rodziców. Był to dzień, pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.

29 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka w grupie Sówek. Atrakcji tego dnia nie brakowało. Przedszkolaki tańczyły i śpiewały przy wesołej muzyce. Były też zabawy integracyjne i tańce z serpentynami, a wszystko to w pięknych i kolorowo przystrojonych salach, tak by chłopcy poczuli, że dziś mają swoje święto. Wszystkie dzieci otrzymały upominki przygotowane przez rodziców. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy. Wykonane zdjęcia będą miłym wspomnieniem tych chwil.

Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (bądź aktywny) ma zachęcić obywateli do aktywnego trybu życia w ciągu obchodów Tygodnia oraz przez cały rok. W ramach tej akcji w naszym Przedszkolu zorganizowano zajęcia ruchowe we wszystkich grupach przedszkolnych.

Nasze Przedszkole wzięło udział w II edycji kampanii „Przytul się do drzewa”, która polega na tym, aby wyjść na zewnątrz i przytulić się do drzewa. Otoczyć je swoją miłością i zwrócić uwagę na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach. W ten sposób sprawimy, że małymi krokami jesteśmy w stanie pokazać całej Polsce, że sprzeciwiamy się podpaleniom lasów.

Żabki w tym roku obchodziły „Dzień Chłopaka” na sportowo. Dzieci brały udział w różnych konkurencjach między innymi: grając w „Pamper – ponga”, „Polując na słonia” oraz pokonując „Tor przeszkód”. Tego dnia nie zabrakło również tańców oraz zabaw kolorowymi balonami. Każde dziecko miało okazję poczuć się jak prawdziwy mechanik samochodowy biorąc udział w sesji zdjęciowej. Na zakończenie dnia dziewczynki złożyły chłopcom życzenia i wręczyły drobne upominki, a później wszyscy udali się na słodki poczęstunek.

Nareszcie doczekaliśmy się. Tyle było gadania, obiecywania i straszenia, że „jak będziecie niegrzeczni to…” i tak dalej. Nie wiemy czy to dla tego, że jak zwykle byliśmy grzeczni, dziś – zaraz po śniadaniu – podjechał autokar i po chwili zamieszania o to, kto, z kim i gdzie ma usiąść, ruszyliśmy do bawialni „Fiku, Miku”. Okazją ku temu był Dzień Chłopaka a przecież chłopaków kilku u nas jest. Kiedy już dotarliśmy na miejsce rozpoczęła się wspaniała zabawa granicząca z szaleństwem na licznych atrakcjach: zjeżdżalniach, ściankach wspinaczkowych, trampolinach rozmaitych przejściach, basenach z piłeczkami i innych. Wiele emocji budził wiszący most. Nasza pani wszystko widziała i na zdjęciach upamiętniała. Po tych emocjach nawet nam się porymowało. Była też przerwa na złapanie oddechu i na słodki poczęstunek dla regeneracji sił przed dalszą zabawą. Szkoda, że przyjemne chwile trwają zwykle tak krótko. Nie wiadomo, kiedy nasz czas zarezerwowany w bawialni skończył się i trzeba było wracać do przedszkola na obiad. Mamy jednak nadzieję, że jeszcze kiedyś tu wrócimy (oczywiście z koleżankami i kolegami z naszej grupy).

25 września „Żabki” przywitały jesień. Utrwalaliśmy wiadomości o jesieni, segregowaliśmy jej dary oraz ozdabialiśmy suknię „Pani Jesieni”. Rozmawialiśmy o tym po czym możemy poznać zmianę pory roku, a na placu zabaw szukaliśmy kolorowych liści, które posłużyły nam do wykonania pracy plastycznej.

W poniedziałek, 25 września wreszcie powitaliśmy nową porę roku. Jesień to kolorowa i wyjątkowa pora. W tym dniu, wszystkie dzieci miały na sobie różnobarwne ubrania. W ich strojach dominowały kolory: żółty, brązowy i pomarańczowy. Przedszkolaki z grupy „ Pszczółek" świetnie bawiły się podczas zajęć, na których pląsały w rytmach jesiennej muzyki, poznały piosenkę o jesieni, oglądały dary jesieni oraz wykonywały jesienną pracę plastyczną. Rozmawiały też o zmianach, które można zaobserwować podczas obecnej pory roku w przyrodzie. Cieszymy się, że mogliśmy tak radośnie spędzić pierwszy dzień jesieni, a sprzyjająca aura pozwoli na dłuższe spacery w celu zdobywania wiedzy o nowej porze roku.

Stało się. Jeszcze w piątek, kiedy wychodziliśmy z przedszkola było lato (przynajmniej w kalendarzu) a dziś jest już jesień. Nie można jej było przegapić, bo już od rana jesienne symbole zdobiły naszą salę. W kąciku przyrody pojawiły się kolorowe liście, kasztany, orzechy i charakterystyczne dla tej pory roku kwiaty. Na tablicy zawisły zdjęcia przedstawiające jesień w lesie i w parku. Swoją drogę to żeby od soboty takie zmiany…? Ale jest, jak jest. Kalendarza nie oszukasz. Zwykle po lecie następuje jesień a po jesieni zima i tak dalej… Nasze powitanie jesieni było bardzo wesołe. Tańczyliśmy do piosenek o tematyce jesieni, odgadywaliśmy zagadki i malowaliśmy pastelami kolorowe obrazy, bo przecież jesień to festiwal barw. Ten dzień upłynął nam bardzo miło, choć tak w głębi serca, to szkoda trochę tego lata.

W piątek 22 września odbyło się w naszej grupie “Powitanie Jesieni”. Celem zajęć i zabaw związanych z tematyką było przekazanie podstawowych wiadomości o jesieni, integrowanie się dzieci, a przede wszystkim wspaniała zabawa. Pląsom i zabawom towarzyszyła muzyka i jesienne piosenki. W Kąciku Przyrody pojawiły się dary jesieni, które dzieci przyniosły do przedszkola: kolorowe liście, kasztany, szyszki, żołędzie. Wspólnie wykonaliśmy pracę plastyczną "Pani Jesień". Wybraliśmy się również do ogrodu przedszkolnego, gdzie szukaliśmy oznak jesieni. Dzień upłynął wszystkim w bardzo miłym nastroju.

Starszaki z okazji „Dnia Przedszkolaka” uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych „EDUKIDO” z klockami Lego. Warsztaty dla dzieci zaczęły się od bodźca, który nakierował ich uwagę na zagadnienie związane z potęgą wiatru. Po części teoretycznej przedszkolaki miały możliwość zbudowania własnej wersji „żaglówki na kółkach”. Gdy zakończyły etap konstrukcji przyszedł czas na wspólne spostrzeżenia i refleksje dotyczące odbytych zajęć. Dzieci dowiedziały się dlaczego ich pojazdy pokonały niewielkie odległości popychane przez powietrze suszarki, następnie naniosły poprawki przed kolejnym wyścigiem. Tego dnia dzieci miały dobrą okazję do rozwijania własnej kreatywności i nauki przez zabawę.

Zapraszamy do fotorelacji z pierwszych tygodni z naszej grupy :-)

20 września obchodzimy Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji w naszej grupie nie zabrakło atrakcji. Ten dzień rozpoczęliśmy na wesoło zabawami przy muzyce. Potem nasza Pani przeprowadziła quiz wiedzy o przedszkolu i o naszej grupie. Było zabawnie, kiedy odpowiadaliśmy na pytania dotyczące koleżanek i kolegów, czyli naszej małej biedronkowej społeczności. Mogliśmy się też wykazać ze swoich umiejętności manualnych ozdabiając medale przygotowane przez Panią na tą okazję. Na koniec poszliśmy na plac przedszkolny, aby pokolorować kredą chodnik i puszczać bańki mydlane. Na chodniku zamienionym w kredowisko powstały ciekawe obrazki. Dzień Przedszkolaka to fajna sprawa, bo to przecież nasze święto.

W ten wyjątkowy dzień wyprawiliśmy dzieciom wielkie przedszkolne urodziny. Dzieci swoje święto uczciły dekorując wspólnie tort. Były tańce przy muzyce, balony no i oczywiście dużo zabawy. Na koniec każde z dzieci otrzymało medal Super Przedszkolaka. Mamy nadzieję, że każdy dzień spędzony razem z nami będzie wspaniałą przygodą i dostarczy dzieciom wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.

Międzynarodowy „Dzień Kropki” obchodziliśmy 15 września. To święto kreatywności, dzień w którym skupiamy się na rozwoju swoich talentów i pasji. Tego dnia dzieci ubrały się w kolorowe stroje w kropki, wykonywały tematyczne prace plastyczne oraz uczestniczyły w zabawach i ćwiczeniach mających na celu rozwijanie ich zdolności.

Wakacje szybko się skończyły i nastał czas powrotu do przedszkola. W tym roku do naszej grupy dołączyli nowi koledzy i koleżanki. Na początku przypomnieliśmy sobie zwyczaje żabek oraz zasady panujące w Naszej grupie. Nie zabrakło również wspólnych zabaw przy muzyce oraz „karmienia żabki robaczkami”.

Przyszedł wrzesień. Znaczy to, że oficjalnie rozpoczął się kolejny rok w przedszkolu a wraz z nim nastąpiły wielkie zmiany. Z grupy, w której byliśmy „Motylkami” staliśmy się grupą „Biedronek”. Niby nic, bo przecież i to owad i to owad, ale zawsze jest to zmiana i można się pomylić jak ktoś zapyta, „z której jesteś grupy?” Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że staliśmy się młodszymi średniakami, czyli nie jesteśmy już najmłodsi i nikt ze starszaków nie będzie krzyczał za nami „ty maluch….” Zmieniła się nazwa grupy, zmieniła się sala, ale my pozostaliśmy ci sami tylko o rok starsi. Nasza Pani też się nie zmieniła wiec jest fajnie, bo znamy się już i dobrze nam w naszym towarzystwie. Ostatnio poznaliśmy lepiej naszą „grupowa biedronkę”. Dowiedzieliśmy się, że jest owadem z rodziny chrząszczy i że ilość kropek na skrzydłach nie określa jej wieku, lecz gatunek. Wiele ciekawostek usłyszeliśmy o jej życiu, o tym, czym się odżywia, jaka jest jej budowa oraz o tym, że w Polsce najczęściej występuje biedronka siedmiokropka. Potem bawiliśmy się przy piosence „ Biedroneczki są w kropeczki” a na koniec każdy z nas wykonał z rolki po papierze toaletowym wesołą biedronkę.

„Dziś ekologia modne słowo, przyrodę wszyscy chcemy mieć zdrową. Jej strażnikami się ogłaszamy, od dziś przyrodzie my pomagamy”. My, dzieci z grupy „ Biedronki” wiemy, co to ekologia. Chcemy, żeby nasza Ziemia była czystą, zieloną planetą. Dlatego staramy się o nią dbać. Bo przecież być Eko oznacza żyć w taki sposób, aby nie szkodzić przyrodzie, a wręcz jej pomagać. W ostatnim tygodniu rozmawialiśmy na temat oszczędzania wody żeby niepotrzebnie się nie lała na przykład przy myciu zębów czy rąk. Przypomnieliśmy sobie jak należy segregować śmieci. Podczas spacerów podziwialiśmy piękno kwitnących wiosennych drzew i kolorowych klombów na pobliskich trawnikach. Chcielibyśmy, aby nasza planeta była zielona i pachniała kwiatami a nie spalinami i dymem z pobliskich kominów. Dlatego deklarujemy że będziemy o nią dbać. Dużo już wiemy na ten temat i wiemy, co niszczy naszą piękną planetę. A co jeszcze ciekawego robiliśmy możecie obejrzeć w naszym fotoreportażu.


<< powrót